Pillret som gett Astrazeneca kostnader på fem miljarder
Av: Jonas Melzer
Publicerad 1 februari 2010 13:43
2 kommentarer
Fem miljarder kronor uppgår de juridiska kostnaderna till på grund av Astrazenecas trassel med det så kallade lyckopillret. I dagsläget vägrar läkemedelsjättens försäkringsbolag täcka de juridiska kostnaderna varför omfattande rättsliga processer är att vänta.
”Det kan komma att bli nödvändigt för Astrazeneca att inleda rättsliga förfaranden mot vissa eller alla sina försäkringsgivare för att erhålla betalning”, skriver läkemedelsjätten i sin bokslutsrapport som släpptes i dagarna.
Bakgrunden är att Astrazeneca 1997 lanserade ett antidepressivt preparat, kallat Seroquel. Många av brukarna hävdar att de fått diabetes, högt blodtryck och förhöjda kolesterolvärden. Detta har lett till att omkring 20 000 patienter stämt Astrazeneca i USA och Kanada, då de hävdar att de inte på ett korrekt sätt informerats om dessa biverkningar.
Astrazeneca har en produktansvarsförsäkring från 2003 som är avsedd att täcka eventuella juridiska kostnader relaterade till Seroquel. Men försäkringsbolagen har av ”olika skäl”, som det står i bokskutsrapporten, vägrat betala.
Hittills har Seroquel sedan 2007 gett juridiska kostnader på 656 miljoner dollar. Bara under 2009 uppgick de juridiska kostnaderna härledda till Seroquel till över en miljard kronor.
Men trots att fem miljarder kronor är mycket pengar för juridiska kostnader är det endast en bråkdel av vad Seroquel inbringar. 2009 gav Seroquel närmare fem miljarder dollar i intäkter. Eventuella juridiska kostnader på 656 miljoner dollar utgör då endast 13 procent av vad en årsintäkt av Seroquel ger.
Men antalet stämningar ökar, precis som de juridiska kostnaderna, för vart år som går. 2008 hade 15 000 personer stämt bolaget. 2009 hade den siffran utökats till 20 000 personer.
- Vi kan inte kommentera eftersom vi är mitt inne i en rättsprocess, säger Ann-Leena Mikiver, presschef på Astrazeneca.
Fakta Rapporterna
Affärsvärlden Affärsjuridik kan efter en genomgång av tidigare års rapporter från Astrazeneca konstatera att problemen kring Seroquel tydliggörs allt mer. Och inget tyder på att problemen kommer att avta.
I 2007 års rapportnämns att ett flertal personer hävdat att de lidit skada av Seroquel. Allvaret av stämningarna tonades dock ner. Vid läsning av bokslutsrapporten från 2007 verkar allt vara under kontroll.
I 2008 års rapportmedges att det uppkommit kostnader i samband med Seroquel på 426 miljoner dollar. I rapporten framkommer att ”försäkrngsskyddet avsseende Seroquel kan komma att inte vara tillräckligt för att täcka de juridiska kostnaderna och de potentiella skadestånden”
I 2009 års rapportframkommer att Astrazenecas försäkringsbolag inte vill betala de juridiska kostnader som uppkommit i samband med Seroquel.
Fakta Över 25 miljoner patienter använder Seroquel
Sedan 1997 har Seroquel förskrivits till över 25 miljoner patienter och är ett av de snabbast växande atypiska antipsykotiska läkemedlen i världen. Seroquel är en av Astrazenecas topptre produkter. De andra är Nexium, efterföljaren till Losec och kolestorolsänkaren Crestor.
Försäljning | år 2009 | år 2008 |
Nexium | 4.959 | 5.200 |
Seroquel | 4.866 | 4.452 |
Crestor | 4.502 | 3.597 |
Siffrorna är i MUSD.







Kommentarer
Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.
2 kommentarer Sortera: Äldsta överst