Arvsskatten höll nere dödsfallen
Av: Jonas Melzer
Publicerad 16 april 2010 11:46
Till följd av att arvsskatten avskaffades i Sverige avled allt fler. Det skriver två nationalekonomer från Uppsala universitet som i en ny studie ser ett samband mellan avskaffande av skatt och död.
I studienTiming of death and the repeal of the Swedish inheritance tax skriver professor Henry Ohlsson tillsammans med forskaren Marcus Eliason att det med stor sannolikhet är så att skälet till att tio procent fler dog på nyårsdagen 2005 än 2004 är att arvsskatten då avskaffades.
De skriver att det vid en första anblick kan verka långsökt att ekonomiska incitament skulle eller ens kan påverka när ens död ska inträffa. Men i den 30 sidor långa skriften ger de sina argument som främst stöder sig på empirisk data.
Forskarna radar även upp en mängd studier som visar att symboliskt viktiga händelser ofta skjuter upp ens bortgång.
De nämner bland annat en studie som visar att en vecka innan en av de största festligheterna i Kina inträffade gick mortaliteten ner. En vecka efter firandet gick mortaliteten upp igen. Uppsalaforskarna menar att det är allmänt vedertaget att personer som lider av dödliga sjukdomar till en viss grad själva kan styra över sitt öde.
Enligt en studie från 2003 avvad der Heide är 36 procent av alla dödsfall i Sverige en följd av mänskliga beslut som direkt kortar den framlidnes liv med motivet att minska lidandet. I Schweiz är den så hög som 51 procent. I Schweiz är aktiv dödshjälp tillåten medan Sverige än så länge endast tillåter passiv dödshjälp.
Uppsalaforskarna menar inte att avskaffande av skatt kan leda till att fler lever längre utan att fler lider längre. Det handlar inte om att förlänga livet utan om att försena döden. Sådana ekonomiska incitament skapar onödigt lidande för den dödssjuke och dess anhöriga.
Fakta Studien i sin helhet
Läs hela studienhär.
Av:
Jonas Melzer
Mejla reportern
Mer att läsa från Affärsjuridik
Bloggar som länkar hit
Startsidan
Affärsvärldens redaktionschef Erik Wahlin om vad Finansinspektionen ska göra med 363 miljoner kronor.
Vi på Affärsvärlden rekommenderar två köp samt två aktier att vänta med i det senaste numret.
Flera analyshus har presenterat sina senaste aktierekar idag.
stockholm
Flera indextunga bolag fick se sina börskurser falla under den halva börsdag.
”Om man kunde önska något så skulle det vara att kronan skulle försvagas”, sade vice Riksbankschefen 7 maj. Nu verkar hans önskan slagit in.
”Exit-euro löser vare sig Greklands eller eurosamarbetets djupgående problem.” skriver SEB:s chefsekonom Robert Bergqvist.
Tillståndet dras in med omedelbar verkan av Finansinspektionen (FI).
Fondbolag tvingas betala straffavgift på 6 miljoner kronor.
Amerikanska justitiedepartementet och FBI inleder en utredning av JP Morgan.
En av bankens trotjänare får bära hundhuvudet efter jätteförlusten.
CIO-enheten ska genomgå en omorganisation efter tradingförlusten.
Kreditvärderingsinstitutet Fitch nedgraderar JP Morgans långsiktiga kreditbetyg.
Volvos lastbilsleveranser föll 4 procent i april. Så här kommenterar bolagets ir-avdelning fallet.
Volvokoncernens lastbilsleveranser sjönk 4 procent i april.
Källor uppger att Facebook tänker öka antalet aktier med 25 procent.
Konfektyrföretaget redovisar ett resultat efter skatt på -119 miljoner kronor för första kvartalet (-112).
stockholm
Börsen ser ut att ta ett kliv nedåt i inledningen. Flera storbolag med Volvo i spetsen kan få det tufft.
asien
De asiatiska börserna fortsatte att backa på onsdagen. På fler håll kraftigt.
new york
Strax före öppning i New York aviserade den grekiske presidenten att det blir nyval. Det ledde till orolighet på Wall Street.
Få koll på dagens viktiga hålltider för börsen.
Presidenten och partiledarna i Grekland har inte kunnat nå en uppgörelse om att bilda en ny regering och därmed kommer det att bli nyval.
En partiledare avslöjade, utan att använda ord, att det blir nyval i Grekland.
Affärsmannen Vadim Gurinov anklagar bolagstoppar för att ha festat för bolagets pengar.
Peabs resultat var 10 procent sämre än de 114 miljoner analytikerna i snitt hade räknat med.
EU:s finansministrar enades på tisdagen om en överenskommelse om nya kapitaltäckningskrav för banker.
På väg in till ekofinmötet säger Anders Borg att han förväntar sig beslut om höjda kapitalkrav för banker.
Tyska institutionella investerare och analytiker är mindre optimistiska om de ekonomiska utsikterna i landet.
Tysk BNP ökade 0,5 procent första kvartalet, en bit över väntade 0,1 procent.
Greklands BNP sjönk med 6,2 procent under första kvartalet.
Italiens BNP minskade med 0,8 procent under första kvartalet.
Frankrikes BNP var oförändrad första kvartalet jämfört med 2011.
En ny kamera från Leica tar bara svartvita bilder.
Bostadsrättspriserna i riket som helhet steg 2 procent mellan mars och april. Villapriserna steg 1 procent.
Stockholms borättspriser sjönk 0,2 procent i april.
Eurogruppens ordförande Jean-Claude Juncker säger att euroländerna vill göra allt för att behålla Grekland i euroområdet.
Greklands president vill se en regering av framstående icke-politiker.
”Risken är att det i slutänden blir någon slags euroexit.”, säger en London-strateg.
Det anser EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso.
Fasthållande vid villkoren är enda vägen framåt, anser tyska regeringen.
Moodys sänker det långsiktiga kreditbetyget för 26 italienska banker, varav fem är delar av större koncerner, med 1-4 steg.
CIO-enheten ska genomgå en omorganisation efter tradingförlusten.
HSBC har sänkt riktkurserna för en rad verkstadsbolag.
H&M:s försäljning i jämförbara butiker sjönk 10 procent i april.
Clas Ohlsons totala försäljning steg med 8 procent i april.
Efter storskandalen – JP Morgans börsdrottning Ina Drew meddelar att hon slutar.
Hon får bära hundhuvudet i kölvattnet av jätteförlusten på två miljarder dollar.
Kreditvärderingsinstitutets plan att nedgradera 100 banker fördröjs.
Finanspolitiska rådet ger i sin årliga rapport överlag ros till regeringen men även en hel del ris.
”Det vi upplevt den senaste tiden kan inte rimligen beskrivas som ett normalt läge.”, replikerar Borg.
Det amerikanska bolåneinstitutet Residential Capital, dotterbolag till Allys Financial, har lämnat in ansökan om konkursskydd.
Nya oljefyndigheter i Somalia bekräftas av Africa Oils partner Range Resources.
Scott Thompson kliver tillbaka.
FONDER & KAPITAL
Här är ett gott råd till var och en som har en sparad slant att förvalta.
Flera bolag får ändrade rekommendationer och riktkurser av analyshusen.
DI har hittat ett svenskt verkstadsbolag där risken är låg och uppsidan hög.
Åklagaren: Jag tror att jag kan styrka arbetsmiljöbrott.
Naturgasbehovet ökar, men problemen hopar sig.
Här är Peter Elam Håkanssons, ordförande i East Capital, tips på en långsiktig hedge mot eurokrisen.
Det kan bli värre, varnar Jamie Dimon, JP Morgans vd efter trejdingskandalen på 2 miljarder dollar. Fel, slarv och dåligt omdöme ligger bakom förlusten.
JP Morgan Chase, med The King of Wall Street: Jamie Dimon i spetsen, gjorde tradingförluster om minst 2 miljarder dollar.
Maktkampen som skakade Carnegie präglades av starka ledarprofiler. Se senaste programmet av Onsdagsrapporten här.
Handelsbanken Capital Markets har ändrat sina riktkurser för Holmen och Ratos.
Goldman Sachs, Carnegie med flera har ändrat sina köpkurser och rekommendationer.
(Uppdaterad) Erik Paulsson och Anders Elfner frias helt från ansvar i Arenamålet.
Det finns ljusglimtar bland läs-slarvarna i finansvärlden, bloggar Affärsvärldens Birgitta Forsberg.
Det kan i dag inte uteslutas att stödet till Grekland stängs ned och då får Grekland sköta sig själv. Det betyder dock inte nödvändigtvis att Grekland måste lämna eurosamarbete.
Kreditvärderingsinstitutet S&P varnar för att de kommande fem åren blir tuffare än väntat när företagen måste återfinansiera sig.
RNB:s försäljning sjönk 3,0 procent i april jämfört med samma månad 2011.
Toyota sålde 2,49 miljoner fordon under det första kvartalet 2012.
Den norska mediekoncernen Schibsteds resultat före skatt blev 310 miljoner norska kronor för det första kvartalet i det brutna räkenskapsåret (289).
Detaljhandel, industriproduktion och och investeringar. Idag presenterade Kina viktig ekonomisk data om läget i landet.
Inklusive personer med aktivitetsstöd är arbetslösheten 8,2 procent i april.
Räntan på den tioåriga svenska statsobligationen har sjunkit 6 punkter till rekordlåga 1,49 procent.
Riksbanken tänker upprätta en värdepappersportfölj om 10 miljarder.
Retail and Brands har hittat en ersättare till finanschefen Gunnar Bergquist.
Chefen för SHB International sålde 12.081 A-aktier i SHB.
"Det är faktiskt troligt att USA kommer att vara bland de industriländer med starkast ekonomisk tillväxt under 2012.”, skriver Commerzbank.
Stefan Löfven håller med Hollandes idé om att komplettera i finanspakten med en tillväxtdimension.
Skanskas resultat före skatt blev 155 miljoner kronor i det första kvartalet (451). Aktien rasar runt 6 procent i börsinledningen.
Det är inte bara ett svagt bostadskvartal som drar ned Skanska.
Skanskas anläggningsverksamhet i USA minskade orderingången till 2.412 miljoner (4.616).
Orderingången inom Skanskas svenska byggverksamhet steg till 5.952 miljoner kronor (5.036).
Senaste nytt med topplistor
Johan Hakelius: Kanske Suzanne Osten?
Olof Manner: Är Spanien nästa i Hall of Shame?
Gruvbolagen har det väldigt tufft, enligt Börsgolvets vänner.
Så här gör du för att prenumerera på Affärsvärlden.
NCC har fått i uppdrag av norska vägverket att bygga en ny E18.
SBAB Bank har återigen sänkt bolåneräntorna. Men inte alla.
Carla Bruni flyttar ut och Valerie Trierweiler blir rikets första dam.
Här är studentens hemlighet till framgången i Fondspelen.
Få två nyhetstweets om dagen - följ Affärsvärlden på Twitter här.
Följ Affärsvärlden på Facebook och få två finansuppdateringar om dagen.
Tio tips på hur du lockar in arbetsgivaren till ditt cv.
Över 20 procent fler platsannonser.
Pensionerade Saabchefen om sin nya roll som mentor.
Det är 75 år sedan kraschen som gav upphov till en känd börsteori.
MTG har köpt rättigheterna till ännu en ny säsong av Premier League.
Sätter miljoner på vinst.
Se listan på orterna där svenska villorna är billigast och dyrast.
Volvos modell för innovationer hämtad från tv-serien Draknästet.
Bor du nära de mest svårsålda objekten i Stockholms innerstad?
SBAB låter sänka räntorna på de längre bindningstiderna.
Plötsligt rör sig kaffet ur koppen. Fysiker har studerat fenomenet.
Den dyraste villan på 55 miljoner kronor ligger dock inte i Stockholm.
Du bör räkna bort utdelningen på Sveriges dyraste aktie. Men ändå.
Samsung Galaxy S3 presenterades i London på torsdagen.
Andra gången han disputerade var en månad före 86-årsdagen.
Här är moderedaktören som ska formge H&M:s accessoarkollektion.
Nätverkande, entreprenörskap och... andlighet.
Det är varken S eller M som är störst när journalisterna väljer parti.
En kvart före offentliggörandet av sin nye chefredaktör gick det snett.
Ericsson-vd:n spexade till det.
Ett företag har utsetts för att hitta en ersättare till vd David Brennan.
”Fridolin lovar allt till alla.”
En Ica-handlare på Gotland skänker bort en niorumsvilla.
Villaägarna kräver bättre redovisning av bankerna.
Kommentarer
Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.
26 kommentarer Sortera: Äldsta överst