Här är teamet som skyddar världens mest irriterande artist
2007-10-05 10:41
Källa: Affärsvärlden | Antal kommentarer: 1
Den världskända animerade grodan Crazy Frogs karriär fortsätter, nu är det film och tv som står på tur. Bakom grodan finns ett team som noga bevakar grodans rättigheter och paketerar dem i lagom stora och attraktiva paket. För i juridikens ögon är grodan ingen vanlig sak eller produkt, utan snarare en artist.
Annons
Fakta
Crazy frog:
Rättigheterna till den animerade karaktären Crazy Frog ägs av grundaren Erik Wernquist, som i sin tur har ett samarbetsavtal med Kaktus Film.
Tyska mobiltjänstbolaget Jamba har licensierat grodan för ringsignal och figur i mobiltelefoner.
Tyska skivbolaget Mach 1 har licens för att använda grodan som musikartist.
Brittiska Myriad Interactive Ltd med dotterbolag har rättigheterna att använda Crazy Frog i Playstationspel.
Brittiska AT New Media Ltd har agenturen att förmedla licenser för Crazy Frog merchandise.
Intäkterna från Crazy Frog har varit varierande men Kaktus Film uppskattar omsättningen till 15-20 miljoner kronor per år. Jamba sägs ha tjänat runt 200 miljoner kronor på ringsignalen.
Dela med andra:
Crazy Frog är ett exempel på digital konvergens, olika medier som smälter samman, vilket i sin tur ställer helt nya krav på juridiken.
Artisten Crazy Frog rör sig obehindrat i olika medier: mobiler, internet, dataspel, playstationspel, tv, film och musikvideor. Samtidigt som en mängd olika prylar genererar stora intäkter.
Hur, var, med vem och hur länge finns reglerat i hundratals olika avtal.
Jerker Edström, som är biträdande jurist på advokatbyrån Bird & Bird, har varit med och tagit fram de flesta.
- Arbetet med grodan har varit speciellt eftersom karriären inte på något sätt varit utstakad. Det har gjort att det hela tiden varit nödvändigt att ta höjd för det oväntade, berättar han.
Hans kollega, delägaren Staffan Boström, som ansvarar för uppdraget instämmer.
- Den enorma krossplattform som grodan verkar på ställer nya krav på oss i förhandlingar om rättigheter. När det gäller vanliga skivkontrakt så finns det en praxis att luta sig mot men bolagen vill ofta ha ut mer av Crazy Frog, vilket riskerar att sedan skapa problem i framtida projekt, säger han.
I teamet bakom Crazy Frog ingår, förutom juristerna på Bird&Bird, Sigfrid Söderberg och Andreas Wicklund, som är vd respektive kreativ chef på Kaktus Film, samt Erik Wernquist som skapat karaktären.
Sigfrid Söderberg berättar att juridiken sedan start varit en stor del av verksamheten och strategin för grodan.
- Erik Wernquist har redan från början varit väldigt noga med att ha kvar alla rättigheter. När vi sedan på olika sätt har licensierat ut rätten att använda grodan så har vi eftersträvat att skriva väl avgränsade avtal och helst så korta som möjligt, berättar han.
Långa avtal minskar flexibiliteten när det är dags för grodan att ta nya steg i karriären. Det är ingen hemlighet att Kaktus Film och Erik Wernquist de senaste åren försökt få till ett kontrakt med ett stort internationellt filmbolag.
Tillsammans med tyska samproducenter har de tagit fram ett koncept för en tv-serie och en långfilm med grodan. Förhandlingar pågår för närvarande med flera parter.
- Det skulle förvåna mig om vi inte har en långfilmsdeal på plats före årets slut, säger Andreas Wicklund.
En förutsättning för att över huvutaget ha möjlighet att få till stånd ett avtal med något filmbolag är att kunna erbjuda ett tillräckligt attraktivt paket med rättigheter.
En animerad tecknad film är ett projekt som kostar många miljoner dollar. För att något filmbolag ska ta en sådan risk måste det finnas möjlighet att tjäna pengar på prylar runt omkring grodan. I dag ligger rätten att som merchandiseagent förmedla licenser att använda grodan för olika produkter hos det brittiska bolaget AT New Media LTD. En öppen fråga är också om grodan även som filmstjärna ska lanseras under namnet Crazy Frog eller om han ska återgå till sitt ursprungliga namn: The Annoying Thing.
Att förhandla för grodan är, enligt Jerker Edström, speciellt.
- Karaktären Crazy Frog lanseras som en skivartist men han varken skapar eller framför någon musik i upphovsrättslig mening. Det medför bland annat att den kreativa kontrollen som normalt sett automatiskt tillkommer en artist i stället måste regleras genom avtal, säger Jerker Edström.
Staffan Boström tillägger:
- Dessutom har vi varit tvungna att hitta modeller för hur ersättningen för en skivartist som varken sjunger eller skriver sina egna låtar ska bestämmas.
En viktig del av det juridiska arbetet handlar om att skydda grodan mot intrång.
Sigfrid Söderberg berättar att intrången genom åren varit många, det handlar både om kopior som fastnar i tullen och otillåtet utnyttjande av grodan i olika reklamsammanhang.
Han berättar om ett speciellt märkligt fall.
- En av Sveriges mest kända festfixare tog plötsligt, utan att ta kontakt med oss innan, med sig grodan ut på Big Brother-turné. Plötsligt fanns han på affischer, i turnébussen och överallt, säger Sigfrid Söderberg.
Kaktus Films juridiska team ryckte genast ut och lyckades, efter hot om stämning, få festfixaren att inse att han faktiskt inte fick använda sig av grodan, även om festfixaren tyckte att det var bra pr för grodan.
Sigfrid Söderberg säger att mycket av den otillåtna användningen annars handlar om prylar.
- Det är ofta tullen som upptäcker prylar som ser lite märkliga ut och ringer oss.
Erik Wernquist skapade The Annoying Thing, eller Crazy Frog, för fem år sedan efter att ha hört en melodislinga som den då 17-åriga Daniel Malmedahl lagt ut på internet. När Erik Wernquist gick på anställningsintervju hos Kaktus Film var grodan med som arbetsprov. Han anställdes som animatör. Sedan rullade det på.
Det tyska mobiltjänstbolaget Jamba såg grodans potential och licensierade 2004 rätten att använda karaktären som ringsignaler, vilket gjorde att den plötsligt kunde höras och ses i tusentals mobiltelefoner.
När singeln och musikvideon Axel F släpptes erövrade den snabbt singellistorna runt om i världen. Sedan följde album, flera musikvideor samt tv-spel, dataspel och playstationspel.
Dessutom finns det mängder av olika saker, från kalsonger till luftfräschare, som säljs med hjälp av grodan som varumärke.
För någon vecka sedan utnämndes den i en undersökning utförd av Music Choice till Europas mest irriterande ringsignal.
Lyckas bara teamet avsluta det juridiska arbetet för att få till ett filmavtal kan grodan förmodligen fortsätta irritera världen ett bra tag till.
Margareta levander
Annons
KommentarerInlagd av: Erik - 17/01 08:23SAAB
Borde det inte vara Saab med sin gamla tvåtaktare med frihjul som har rätten till Brrrdingdingding....
Men kansked de glömt att skydda upphovsrätten.
Fredagsintervjun
Maria Ingelsson, nybliven delägare på Lindahls Uppsalakontor, tror på att hitta en balans i livet. Något som hon märkt att högpresterande unga juristtjejer ofta har svårt med. Hon tror man måste satsa på att hjälpa dem att förbättra sin självkänsla. (1 kommentar)
upphovsrätt
Svea hovrätt ger familjeföretaget Doppio International AB rätt mot Twinnovation AB i den första hovrättsdom som tillämpar den praxis för upphovsrättsmål som Högsta Domstolen fastställde i Maglite-domen 2009.
Efterlyser debatt
I februari avgjordes målet med den muslimske man som fått sin aktivitetsersättning indragen då han av religiösa skäl vägrat ta en kvinnlig företagsledare i hand. Debatten har gått varm därefter, men utan större medverkan från DO. Något som Arbetsförmedlingens ombud i processen, advokat Åsa Erlandsson beklagar. (7 kommentarer)
Tips för framtiden
Om tre år får vi se de verkliga effekterna av finansmarknadens nya bonusregler. Advokat Fred Wennerholm spår ett "konsulternas Mecka" då bolagens risktagare ska få sina ersättningar prövade och utbetalda. (6 kommentarer)
Han var naturintresserad redan som liten och hade planer på att bli miljöåklagare. Efter jobb på ett par storbyråer och miljödomstolen har Mikael Berglund äntligen hittat hem – som miljöadvokat på specialistbyrån Fröberg & Lundholm.
– Det är ett fantastiskt spännande yrke som bara växer och växer, säger han.
inte ett rätt
Sony Ericsson begär att upphovsrätten till en sökmotor som två tidigare projektanställda tagit fram vid sidan av sitt arbete ska tillfalla telekomjätten. Men Lunds tingsrätt säger bestämt nej. (4 kommentarer)
Med branschens största juristavdelning är Intrum Justitia en eftertraktad arbetsgivare. Framgången är resultatet av ett specialinriktat
tjänsteutbud och sylvass kompetens inom processhantering.
– Våra kunder ska känna värdet av att ha en juridisk leverantör som jobbar med att lösa, men även förebygga, tvisterna, säger chefsjuristen
Linda Ljunggren.
riksdagsbeslut
Inför vårmötena i Internationella valutafonden (IMF) bestämde Europeiska rådet att medlemsländerna i EU ska bidra med 75 miljarder kronor i tillfälliga krediter till förstärkningen av IMF:s utlåningskapacitet. Detta för att bland annat säkra IMF:s finansiering av den kraftigt ökade efterfrågan på lån i spåret av finanskrisen
Tar striden
Igår fattade föreningen Grupptalan mot Acta beslutet att ta det norska kapitalbolaget till svensk domstol. 379 av 640 medlemmar säger ja till fortsatt rättsprocess.
Part 9
I veckans språkskola fortsätter juristen och språkkonsulten Andrew Davies att diskutera vanliga begrepp som ofta missförstås och kan leda till obekväma konfrontationer.
grattis mamma
220 år efter att Sverige fick sin första kvinnliga student är Moderaterna beredda att lagstifta om att kvotera in kvinnor i styrelserummen. Affärsvärlden ger en historisk översikt över den svenska kvinnans rättigheter. (2 kommentarer)
Ny avhandling
De senaste 20 åren har handeln med finansiella instrument ökat lavinartat. I och med PPM-systemet förväntas alla vuxna svenskar investera i fonder. Men rådgivningsbegreppet i svensk lagstiftning är oklart vilket medför en osäkerhet om vilket ansvar som åligger aktörerna inom finans- och försäkringsbranschen och vilka påföljder en felaktig rådgivning bör få.
miljövänligt
Regeringen ger klartecken för att bygga den största vindparken i Sverige någonsin. Piteå kommun kan nu få 1 101 nya kraftverk. (1 kommentar)
konkurrensrätt
Konkurrensverket har lämnat in en stämningsansökan i Stockholms tingsrätt där de kräver att TeliaSonera betalar en anti-konkurrensavgift om 144 miljoner kronor. Nu väntar tingsrätten på EU-domstolens svar. (2 kommentarer)
bevisbördans vikt
Runt 3000 Acta-klunder klagade hos Kapitalförvaltaren Acta. 200 av dessa hamnade på ARN:s bord. Slutsatsen är att Acta inte vållat någon skada.
fredagsintervjun
Den kinesiska advokaten Shawn He är inbjuden till Sverige av Svenska Institutet för att lära sig mer om CSR. Han berättar om ett Kina som växer och dess behov av import. Han ger även några tips till den som söker lyckan i öst.
Tar över
Efter nio år lämnar Marie Öhrström Stockholms Handelskammares Skiljedomsinstitut till förmån för advokatbyrån Setterwalls. Hennes efterträdare på posten som biträdande generalsekreterare blir Linn Bergman.
Kappvändning
Efter att den tyska författningsdomstolen underkänt de tyska bestämmelserna om datalagring, vill nu vänsterpartiet och miljöpartiet att EU-domstolen ska pröva om EU:s datalagringsdirektiv från 2006 strider mot de mänskliga rättigheterna.
Förväxlingsbart?
O’Learys stämmer Olivers Sportsbar & Resturant, med motiveringen att logotyperna och namnet är förbluffande lika varandra.
– Vi kommer att driva processen vidare och har tagit kontakt med våra advokater, säger Olivers till Dagensmedia.se.
(1 kommentar)
implementera
Finansdepartementet har lämnat ett förslag på en ny lag om kreditvärderingsinstitut. Förslaget syftar till att anpassa svensk lagstiftning till EU-förordningen. I den nya lagen ökar Finansinspektionens behörighet och befogenhet.
hoppas på ketchupeffekt
I dagarna presenterade Konkurrensverket en propagandafilm mot kartellbildande. Den som först avslöjar kartellen går fri från skuld.
- Vi önskar att fler företag såg fördelarna med det här programmet, säger Anne Vadasz-Nilsson på Konkurrensverket. (2 kommentarer)
"spela lagom"
Unibet förlorade igår i Eskilstuna tingsrätt mot staten. Främjandeförbudet som finns i lotterilagen är förenligt med unionsrätten, stadgar tingsrätten i sin dom. (3 kommentarer)
grundlagsbrott
Tysk författningsdomstol slog i förmiddags fast att lagen om lagring av data som rör medborgarnas telefonsamtal och internettrafik grundad på Datalagringsdirektivet strider mot grundlagen. (1 kommentar)
Topp 10-Listan.
Leif Silbersky fick mest medial uppmärksamhet 2009 enligt Mediebarometern. Det är framförallt brottmålsadvokater som uppmärksammas i medierna. Det mål som nådde mest medial uppmärksamhet var tingsrättsmålet om the Pirate Bay.
Part 8
Inom retoriken talas det ofta om logiska strukturer, tretal och liknande retoriska grepp. Håller du en presentation inför en internationell publik finns det ytterligare en dimension att ta hänsyn till. De kulturella skillnaderna.
Ser en lucka
Acta-kunder kan bestrida inkassokrav och hävda att de inte blivit informerade om den aktuella skulden. Men det är en chansning som kan leda till domstol. (14 kommentarer)
Opinion
Anna Karlgård, nyutexaminerad jurist från Internationella Handelshögskolan, har efter den uppmärksammade Zolotukhin-domen om dubbelbestraffningsförbudet i Europakonventionen, utrett behovet av förändrad lagstiftning på skatteområdet. (6 kommentarer)
SKV förlorar
Skatteverket ville skönstaxera en företagsledare med luddig bokföring. Men kammarrätten anser att verket inte tillräckligen visat att agerandet är oriktigt. (4 kommentarer)
avstängd
Efter rekommendation från Aktietorgets disciplinkommitté har Aktietorgets styrelse idag beslutat utesluta FastTV.Net AB från den anordnade aktiehandeln. Beslutet gäller med omedelbar verkan.
(4 kommentarer)
advokaten berättar
- Nu drar de första tranchen på lånet, säger Maria-Pia Midenbäck Hope på Vinge. Hon har biträtt Riksgälden i samband med det EIB-lån som möjliggjort Saabs överlevnad. Men lånet är både villkorat och öronmärkt. (11 kommentarer)
Analys
Förutsättningarna för godtrosförvärv respektive vindikation av bankmedel har fram till förra året varit oklara. Genom ett antal rättsfall har nu rättsläget förtydligats. Carl Lidquist har, i en artikel för Juridisk Publikation, analyserat Högsta domstolens motivering i dessa fall.
jätteklassiker
1980 läste professor Christina Ramberg boken Civilrätt för första gången. Nu är det hon som blir författare till den 100 åriga jätteklassikern. Men varför har professorn slavat på Vinge som biträdande jurist de senaste tre åren? (4 kommentarer)
Ny på toppen
Åsa Erlandsson är ny Managing Partner (kontorschef) för Setterwalls Stockholmskontor. Åsa tar över rollen från Owe Hjelmqvist, som efter närmare tre år i den rollen återgår till klientarbete främst inom immaterialrätt och tvistelösning. (3 kommentarer)
Misstänkt brott
Norska Veidekke och NCC misstänks för ny asfaltskartell.
- Vi fick interna uppgifter om att allt inte stod rätt till och valde att kontakta Konkurranstilsynet, säger Per-Ingemar Persson, Veidekkes Sverigechef. (2 kommentarer)
nya finanslagar efterfrågas
Riksbanksfullmäktige och Riksbankens direktion föreslår i en gemensam framställning till riksdagen att en eller flera utredningar tillsätts för att se över det finansiella regelverket.
flaggningstider
Finansinspektionen inför nya riktlinjer för flaggningsavgifter. Syftet är att säkertställa att flaggningsreglerna är effektiva och bidrar till att flaggning sker i tid.
de ledande byråerna
Varje år gör Practical Law firm en sammanställning över världens ledande advokatbyråer. I Sverige är Mannheimer Swartling ledande inom flest områden. Men även mindre byråer placerar sig väl.
ögonöppnare
På amerikanska lekplatser finns inga klätterställningar. Alla varma drycker som säljs kläs av varningstexter om att innehållet är varmt. Philip K. Howard anser med många att det amerikanska rättssystemet har gjort befolkningen rädd. Men nu har han kommit på hur systemet ska återfå dess rätta funktion. (1 kommentar)
pleniavgörande
Mäklaren får ett uppdrag. Säljaren och köparen ingår avtal om överlåtelse av fastigheten. Förvärvstillstånd ges ut och handpenningen betalas. Säljaren häver. Ska mäklaren få provision?
Åk till fjällen på lovet!
Sveriges största utbud av stugor, lägenheter och hotell i fjällen. Skidorter som passar dig och din familj, vilken typ av fjällsemester du än söker. www.bengt-martins.se