Efter årsskiftet blir det ännu svårare att locka storstjärnor till Sverige. Det varnar Riksidrottsförbundet efter regeringens förslag att ändra skattereglerna för idrottsutövare och artister.
Regeringens proposition som lämnades till riksdagen i går innehåller två förslag.
Det första går ut på att utländska idrottsutövare och artister ska kunna utnyttja bland annat jobbskatte- och husavdrag om de får inkomst i Sverige. Men då måste de få sin inkomst deklarerad och beskattad i Sverige i stället för att som nu betala en artistskatt på 15 procent.
Det andra innebär att ersättning till idrottare utomlands bosatta och artister inte längre ska kunna undantas från arbetsgivaravgift. Tanken är att arrangörer i stället ska betala sociala avgifter på 31,42 procent för en idrottare som kommer till Sverige för att till exempel spela en golftävling eller åka en världscuptävling och får prispengar. Främsta skälet till förändringen är att idrottare i dag har rätt till sociala förmåner och pensionsgrundande inkomst i Sverige.
Förslaget betyder även merkostnader på samma procentsats för de klubbar och föreningar som kontrakterar spelare enligt den så kallade artistskattemodellen som innebär att de får vistas högst sex månader om året i Sverige. Det drabbar flera lagidrotter där det är vanligt att man kontrakterar spelare för kortare perioder som exempelvis slutspel.
- Samtidigt som det innebär en fördyring i stället för en förenkling för arrangörerna kommer många aktiva inte tycka det är någon idé att komma hit och tävla, säger Jerker Löfgren, vice ordförande i Riksidrottsförbundet.
Han är mycket kritisk till förslagen som han anser rimmar illa med regeringsförklaringen där man sade sig vilja verka för fler stora arrangemang i Sverige.
- Det här är en ren skatt till staten eftersom ytterst få idrottsutövare någonsin kommer att få något av det sociala skyddsnät som de sociala avgifterna ger.
- Vi skapar också redan så mycket skatteintäkter vid internationella tävlingar i form av kringintäkter, som mat, boende och resor för både tävlande och åskådare, att det här känns ännu mer orättvist.
Regeringen föreslår att lagförändringen träder i kraft den första januari 2010.
Sveriges tredje största affärsjuristbyrå fortsätter att växa. Byrån är dock långt efter de två stora byråerna intäktsmässigt. Bolaget byter också vd. 1
Richard Åkerman är mannen som ska axla Fredrik von Baumgartens roll som Managing Partner på Hannes Snellman. Hans företrädare har under de senaste tre åren "byggt upp en ledande advokatbyrå från ingenting."
EU-kommissionen kommer på tisdagen att inleda den juridiska processen mot Ungern för att landet bryter mot EU-fördragets regler att den nationella centralbanken måste vara tillräckligt självständig. 2
Skatteverket vill undersöka de stora revisionsjättarna och deras delägarsystem som misstänks undanhålla hundratals skattemiljoner. Näst på tur kan bli advokatbranschen. 1
Finansmannen Alexander Viks bolag Sebastian Holdings stämmer Deutsche Bank på miljarder för misslyckade valutatransaktioner. Tidigare har bolagen stämt varandra i en hetsig tvisthärva värd mångmiljardbelopp. 1
Konkurrensverket har fått igenom sina krav på Teliasonera i tingsrätten. Det blir en hård smäll för mobiloperatören och ett stort tillskott till statskassan.
Advokaten som gjort sig känd som Saabs rekonstruktör får bassning i domstolen. Advokatens minneslucka kostar klienten 15 miljoner kronor. Det fastslår tingsrätten i en färsk dom. 7
Likvidator vill ha 33 miljoner
Minröjarföretaget Countermines förra ledning krävs på 34 miljoner kronor. Nu krävs förre vd:n Christer Bergquist på ytterligare 33 miljoner kronor. 3
Finansinspektionen går hårt ut mot finansbolagen. Nu ges anmärkningar, återkallning av tillstånd, och miljonböter. Sex inom branschen kända bolag drabbas.
Efter den massiva finanskrisen kommer nya spelregler. Snårig juridik, politisk kohandel och förlorad makt över det egna kapitalet. Basel III har hela paketet. Nu förändras den globala bankmarknaden. Igen. 1
Idag kan Ekobrottsmyndigheten inleda en förundersökning mot finansmannen Mats Qviberg och en rad personer med anknytning till HQ Bank. Qvibergs advokat är oförstående till de brottsanklagelserna.
Ola Söderlind:
Här kan du få första tjing på mina artiklar och därigenom det bästa och mest aktuella om den svenska bostadsmarknaden: http://t.co/8v5AlKgs