Hammarskiöld & Co var legala rådgivare till CapGemini i samband med företagets förvärv av IBX, den Investorägda leverantören av inköpssystem. Capgeminis Sverigechef Jan-Erik Karlsson vill inte uppge något pris på förvärvet, men säger att affären görs kontant.
Bolagen bildar i och med sammangåendet en ny affärsenhet, som hamnar under outsourcing.
Capgemini har sedan tidigare verksamhet inom området, och enligt Jan-Erik Karlsson finns det ett stort tryck från kunderna om att lägga ut området på outsourcing.
– Det här blir jättebra, framför allt ur ett kundperspektiv. Det finns många kunder som sliter med det här, så det ska bli kul att gå ut tillsammans med IBX, säger Jan-Erik Karlsson.
De två bolagen har tidigare samarbetat med enskilda kunder, och har därmed ett nätverk och kontakter mellan sig. För ett år sedan formaliserades samarbetet i ett partnerskap, men nu tar de samarbetet ett steg till.
Hammarskiöld & Co’s team bestod i huvudsak av Carl-Johan Deuschl, Partner, Malin Sandquist, Partner och Erik Fahlgren, Senior Associate.
Sveriges tredje största affärsjuristbyrå fortsätter att växa. Byrån är dock långt efter de två stora byråerna intäktsmässigt. Bolaget byter också vd. 1
Richard Åkerman är mannen som ska axla Fredrik von Baumgartens roll som Managing Partner på Hannes Snellman. Hans företrädare har under de senaste tre åren "byggt upp en ledande advokatbyrå från ingenting."
EU-kommissionen kommer på tisdagen att inleda den juridiska processen mot Ungern för att landet bryter mot EU-fördragets regler att den nationella centralbanken måste vara tillräckligt självständig. 2
Skatteverket vill undersöka de stora revisionsjättarna och deras delägarsystem som misstänks undanhålla hundratals skattemiljoner. Näst på tur kan bli advokatbranschen. 1
Finansmannen Alexander Viks bolag Sebastian Holdings stämmer Deutsche Bank på miljarder för misslyckade valutatransaktioner. Tidigare har bolagen stämt varandra i en hetsig tvisthärva värd mångmiljardbelopp. 1
Konkurrensverket har fått igenom sina krav på Teliasonera i tingsrätten. Det blir en hård smäll för mobiloperatören och ett stort tillskott till statskassan.
Advokaten som gjort sig känd som Saabs rekonstruktör får bassning i domstolen. Advokatens minneslucka kostar klienten 15 miljoner kronor. Det fastslår tingsrätten i en färsk dom. 7
Likvidator vill ha 33 miljoner
Minröjarföretaget Countermines förra ledning krävs på 34 miljoner kronor. Nu krävs förre vd:n Christer Bergquist på ytterligare 33 miljoner kronor. 3
Finansinspektionen går hårt ut mot finansbolagen. Nu ges anmärkningar, återkallning av tillstånd, och miljonböter. Sex inom branschen kända bolag drabbas.
Efter den massiva finanskrisen kommer nya spelregler. Snårig juridik, politisk kohandel och förlorad makt över det egna kapitalet. Basel III har hela paketet. Nu förändras den globala bankmarknaden. Igen. 1
Idag kan Ekobrottsmyndigheten inleda en förundersökning mot finansmannen Mats Qviberg och en rad personer med anknytning till HQ Bank. Qvibergs advokat är oförstående till de brottsanklagelserna.
Ola Söderlind:
Här kan du få första tjing på mina artiklar och därigenom det bästa och mest aktuella om den svenska bostadsmarknaden: http://t.co/8v5AlKgs