Det sade Björn Riese, utsedd till likvidator för HQ Bank, vid en presskonferens på måndagen.
- Jag träder nu in som vd och ersätter därmed ledningen i banken. Min uppgift är att avveckla banken under ordnade former. Här finns olika spår, huvudspåret är att hitta någon som ska ta över banken. Tidsperspektivet är att genomföra avvecklingen så snart som möjligt, sade han.
Det finns en legal tidsplan kring avvecklingen av HQ Bank som är på sex månader. Det sade Björn Riese, advokat och utsedd till likvidator för HQ Bank, vid en presskonferens på måndagen.
Han underströk flera gånger under den korta presskonferensen att fokus i processen att avveckla HQ Banks är bankens kunder.
- Fokus i den här avvecklingsprocessen är kunderna. Det som blir kvar i processen tillfaller ägarna, sade Björn Riese.
Björn Riese var fåordig om möjligheterna att finna en aktör som kan ta över HQ Bank, bland annat mot bakgrund att han haft uppdraget som likvidator mindre än en timme.
- Nu kommer jag att sätta mig in i verksamheten och processen och vi kommer att lämna ny information i det här ärendet i samband med en ny presskonferens klockan 17.00 idag, sade Björn Riese.
Björn Riese tillade samtidigt att man fattat beslut om att hålla HQ Bank stängt idag.
Sveriges tredje största affärsjuristbyrå fortsätter att växa. Byrån är dock långt efter de två stora byråerna intäktsmässigt. Bolaget byter också vd. 1
Richard Åkerman är mannen som ska axla Fredrik von Baumgartens roll som Managing Partner på Hannes Snellman. Hans företrädare har under de senaste tre åren "byggt upp en ledande advokatbyrå från ingenting."
EU-kommissionen kommer på tisdagen att inleda den juridiska processen mot Ungern för att landet bryter mot EU-fördragets regler att den nationella centralbanken måste vara tillräckligt självständig. 2
Skatteverket vill undersöka de stora revisionsjättarna och deras delägarsystem som misstänks undanhålla hundratals skattemiljoner. Näst på tur kan bli advokatbranschen. 1
Finansmannen Alexander Viks bolag Sebastian Holdings stämmer Deutsche Bank på miljarder för misslyckade valutatransaktioner. Tidigare har bolagen stämt varandra i en hetsig tvisthärva värd mångmiljardbelopp. 1
Konkurrensverket har fått igenom sina krav på Teliasonera i tingsrätten. Det blir en hård smäll för mobiloperatören och ett stort tillskott till statskassan.
Advokaten som gjort sig känd som Saabs rekonstruktör får bassning i domstolen. Advokatens minneslucka kostar klienten 15 miljoner kronor. Det fastslår tingsrätten i en färsk dom. 7
Likvidator vill ha 33 miljoner
Minröjarföretaget Countermines förra ledning krävs på 34 miljoner kronor. Nu krävs förre vd:n Christer Bergquist på ytterligare 33 miljoner kronor. 3
Finansinspektionen går hårt ut mot finansbolagen. Nu ges anmärkningar, återkallning av tillstånd, och miljonböter. Sex inom branschen kända bolag drabbas.
Efter den massiva finanskrisen kommer nya spelregler. Snårig juridik, politisk kohandel och förlorad makt över det egna kapitalet. Basel III har hela paketet. Nu förändras den globala bankmarknaden. Igen. 1
Idag kan Ekobrottsmyndigheten inleda en förundersökning mot finansmannen Mats Qviberg och en rad personer med anknytning till HQ Bank. Qvibergs advokat är oförstående till de brottsanklagelserna.
Ola Söderlind:
Sötebrödsdagarna är över för bostadsmäklarna. Nu vill de ha betalt för osålda bostäder. Läs mer här: http://t.co/uKL6Jeb8
Erik Wahlin:
@mrcancino @OlleAronsson He, he. Jag menade inte att förolämpa presstödsinstitutionens förkämpar, utan är ärligt nyfiken.
Erik Wahlin:
DI publicerar mycket bra grejer. Men sedan?
Erik Wahlin:
Finns det någon annan tidning än Affärsvärlden som producerar kvalitetsjournalistik, inte får stöd och inte gör förlust? I Sverige alltså.