Här betalar du minst skatt

Bostadsområdet Bruksparken i Hököpinge ligger i Vellinge kommun där skattesatsen är lägst i landet. Foto: Scanpix

Här betalar du minst skatt

I deklarationstider upptäcker man att det kan vara lockande att flytta till en kommun med lägre skattesats. Se hur mycket du betalar i jämförelse med andra. Vi listar skatten i samtliga kommuner i Sverige.

Annons

Verktyg

Kommunalskatten varierar kraftigt i landet.

Lägst kommunskatt i landet har Vellingebor där skattesatsen är 28,89 en kommun där Moderaterna har majoritet i kommunfullmäktige. Vellinge är tätt följt av Kävlinge, Örkelljunga och Staffanstorps kommun. Därefter återfinns Solna med 29,22 procent, vilket gör att kommunen har lägst skatt i Stockholm. De fem kommunerna med lägst skatt lämnar skattesatsen oförändrad.

Hofors kommuninnevånare får höjd kommunskatt med 0,5 procentenheter till 34,32. Därmed går Hofors om Rågsunda och får landets högsta skattesats. Även Dals-Ed, Sollefteå och Härnösand har över 34 procent i skattesats.

Av landets 290 kommuner återfinns flest kommuner (ett sextiotal) inom intervallet 32,00 till 32,49 procent. En majoritet av Sveriges kommuninvånare får nästa år över 32 procent i skattesats.

En granskning av skattesatsen jämfört med antalet kommuninvånare visar att alla kommuner med mindre än 30 000 invånare har en skattesats över 32 procent. Och kommunskatten är helt korrelerad med antalet kommuninvånare. Få kommuninvånare innebär hög skattesats, stort antal invånare innebär låg skattesats. Kommungruppen med över 200 000 invånare har i snitt 30,51 procent i skattesats.

Sex kommuner sänker skattesatsen 2012. Störst sänkning står Alvesta kommun för som sänker skattesatsen med 0,3 procentenheter. Övriga kommuner som sänkt skatten är Trosa, Värmdö, Växjö, Gislaved samt Skurup.

Störst skatteökning sker i Ydre och Arjeplog kommun som båda ökar uttaget med 1 procentenhet. Totalt ökar 64 kommuner skatten och 220 kommuner lämnar skatten oförändrad. Men eftersom det är kommuner med få invånare som ökar skatten får 80 över procent av svenskarna oförändrad skatt.

Den genomsnittliga skattesatsen i landet är 31,6, en liten ökning från 31,55. Totala skatteunderlaget i landet har ökat med 2,2 procent mellan taxeringsåren 2010 och 2011. Största var ökningen i Sundbyberg och Kiruna, som båda ökade med 5,7 procent.

Den genomsnittliga skattekraften i landet ökade 2010 till 176 054 kronor . Kommuninvånarna i Danderyd har högst skattekraft i landet med 318 288 kronor per invånare. Kommunen ligger därmed 81 procent över riksnittet.

Den kommunala skatten består av kommunalskatt, landstingsskatt, begravningsavgift och kyrkoavgift.

Fakta Så hög är skatten, kommun för kommun

PlacKommunSkattesats, %Förändring, %Folkmängd 31 dec 2010
1.Vellinge28,89-33303
2.Kävlinge28,9-29013
3.Örkelljunga29,15-9631
4.Staffanstorp29,18-22259
5.Solna29,22-68144
6.Ängelholm29,43-39394
7.Danderyd29,450,1531330
8.Stockholm29,58-847073
9.Lomma29,63-21559
10.Täby29,73-63789
11.Höganäs30,12-24637
12.Eslöv30,13-31587
13.Linköping30,25-146416
14.Sollentuna30,3-64630
15.Klippan30,4-16515
16.Skurup30,41-0,0314981
17.Burlöv30,48-16701
18.Ystad30,5-28338
19.Helsingborg30,6-129177
20.Båstad30,62-14278
21.Landskrona30,63-41724
22.Svedala30,63-19822
23.Åstorp30,68-14737
24.Nacka30,710,3590108
25.Lidingö30,72-44017
26.Järfälla30,73-66211
27.Västerås30,74-137207
28.Varberg30,750,558084
29.Trelleborg30,75-42219
30.Sjöbo30,81-18112
31.Partille30,84-35084
32.Halmstad30,850,3591800
33.Hörby30,870,514840
34.Svalöv30,88-13242
35.Simrishamn30,9-19297
36.Perstorp30,95-7061
37.Laholm310,523390
38.Hässleholm31-50107
39.Kinda31-9762
40.Mjölby31-25856
41.Tomelilla31-12914
42.Österåker31-39521
43.Vallentuna31,08-30114
44.Kumla31,1-20456
45.Vadstena31,1-7391
46.Sundbyberg31,13-38633
47.Mölndal31,14-60973
48.Söderköping31,2-14024
49.Lund31,23-110488
50.Malmö31,23-298963
51.Kristianstad31,25-79543
52.Motala31,25-41955
53.Älmhult31,25-15603
54.Bjuv31,28-14841
55.Upplands Väsby31,28-39289
56.Norrköping31,3-130050
57.Växjö31,31-0,183005
58.Höör31,32-15460
59.Ekerö31,33-25410
60.Trosa31,43-0,211462
61.Skövde31,44-51402
62.Skara31,45-18314
63.Tranemo31,45-11587
64.Härryda31,5-34463
65.Östra Göinge31,5-13590
66.Falkenberg31,520,541008
67.Lerum31,53-38580
68.Tyresö31,58-42947
69.Tibro31,59-10560
70.Ljungby31,61-27297
71.Öckerö31,64-12449
72.Markaryd31,65-9619
73.Nyköping31,65-51644
74.Ödeshög31,65-5284
75.Upplands-Bro31,68-23676
76.Enköping31,70,3539759
77.Uppsala31,7-197787
78.Lidköping31,74-38048
79.Ydre31,7513672
80.Kungsbacka31,750,575025
81.Värnamo31,75-32833
82.Knivsta31,77-14724
83.Boxholm31,84-5221
84.Trollhättan31,84-55248
85.Tierp31,850,420125
86.Töreboda31,85-9113
87.Hylte31,870,710177
88.Haninge31,88-77054
89.Vaxholm31,88-10965
90.Strängnäs31,9-32419
91.Örebro31,9-135460
92.Ulricehamn31,930,522838
93.Nynäshamn31,93-26032
94.Övertorneå31,93-4812
95.Borås31,94-103294
96.Karlsborg31,95-6752
97.Vaggeryd320,512991
98.Göteborg32-513751
99.Salem32-15391
100.Valdemarsvik32-7760
101.Åtvidaberg32-11504
102.Västervik32,030,2536206
103.Huddinge32,05-97453
104.Nykvarn32,05-9331
105.Bollnäs32,07-26248
106.Emmaboda32,080,259187
107.Sigtuna32,08-39990
108.Mark32,09-33845
109.Tjörn32,09-14955
110.Vårgårda32,09-10943
111.Arvika32,10,4526034
112.Hallsberg32,1-15275
113.Ljusnarsberg32,1-4931
114.Tingsryd32,11-12231
115.Mariestad32,14-23741
116.Osby32,150,512724
117.Vara32,150,515762
118.Bromölla32,15-12272
119.Jönköping32,15-127382
120.Svenljunga32,15-10288
121.Vetlanda32,17-26304
122.Hallstahammar32,19-15175
123.Sotenäs32,19-9052
124.Finspång32,20,6520747
125.Håbo32,2-19629
126.Tidaholm32,2-12572
127.Norrtälje32,22-56080
128.Tranås32,22-18119
129.Botkyrka32,23-82608
130.Södertälje32,23-86246
131.Värmdö32,23-0,1538301
132.Alingsås32,24-37796
133.Arboga32,24-13285
134.Mönsterås32,280,2512909
135.Mörbylånga32,280,2514021
136.Torsås32,30,256962
137.Kungälv32,32-41241
138.Habo32,33-10741
139.Eskilstuna32,35-96311
140.Gnesta32,35-10360
141.Katrineholm32,35-32428
142.Lindesberg32,35-23034
143.Oskarshamn32,380,2526163
144.Askersund32,4-11278
145.Kungsör32,41-8089
146.Piteå32,43-40892
147.Tanum32,44-12370
148.Borgholm32,450,2510676
149.Essunga32,45-5564
150.Grästorp32,45-5776
151.Hjo32,45-8841
152.Nässjö32,45-29339
153.Oxelösund32,45-11193
154.Alvesta32,46-0,318802
155.Bollebygd32,470,538375
156.Falköping32,480,4331513
157.Arvidsjaur32,48-6529
158.Lekeberg32,48-7134
159.Fagersta32,49-12443
160.Flen32,50,7516028
161.Stenungsund32,52-24292
162.Boden32,53-27471
163.Köping32,54-24905
164.Uddevalla32,54-51868
165.Östhammar32,55-21373
166.Eksjö32,57-16244
167.Sävsjö32,580,3310830
168.Högsby32,580,255777
169.Jokkmokk32,63-5170
170.Älvsbyn32,63-8335
171.Götene32,650,313223
172.Mullsjö32,65-7033
173.Uppvidinge32,65-9244
174.Gislaved32,65-0,129111
175.Kalmar32,680,2562815
176.Haparanda32,68-10059
177.Luleå32,68-74178
178.Sala32,69-21535
179.Surahammar32,69-9949
180.Karlskrona32,70,864032
181.Nybro32,70,2519651
182.Gävle32,72-95055
183.Vimmerby32,730,2515473
184.Gällivare32,73-18425
185.Kalix32,73-16740
186.Ale32,75-27442
187.Hultsfred32,780,2513696
188.Örnsköldsvik32,78-55073
189.Strömstad32,79-11808
190.Gnosjö32,8-9546
191.Nora32,8-10447
192.Hudiksvall32,82-36849
193.Sandviken32,82-36916
194.Orust32,84-15221
195.Lessebo32,85-8139
196.Söderhamn32,87-25647
197.Pajala32,88-6282
198.Skinnskatteberg32,89-4445
199.Aneby32,9-6393
200.Skellefteå32,9-71641
201.Vingåker32,9-8893
202.Lysekil32,94-14521
203.Karlstad32,950,4585753
204.Leksand32,95-15289
205.Rättvik32,95-10811
206.Östersund32,97-59416
207.Överkalix32,98-3611
208.Sunne330,4513255
209.Herrljunga33,040,39314
210.Norberg33,04-5723
211.Karlskoga33,050,9529668
212.Älvkarleby33,05-9103
213.Ovanåker33,07-11440
214.Vänersborg33,09-36857
215.Avesta33,1-21583
216.Gotland33,1-57269
217.Hällefors33,1-7220
218.Umeå33,1-115473
219.Krokom33,12-14535
220.Årjäng33,150,459855
221.Åre33,17-10274
222.Filipstad33,20,4510562
223.Säffle33,20,4515547
224.Falun33,2-56044
225.Ludvika33,2-25810
226.Malung-Sälen33,2-10356
227.Munkedal33,21-10181
228.Kiruna33,23-22944
229.Laxå33,23-5686
230.Lilla Edet33,25-12578
231.Sundsvall33,28-95732
232.Hammarö33,30,4514926
233.Bengtsfors33,30,069791
234.Hedemora33,3-15164
235.Timrå33,33-17990
236.Åmål33,34-12295
237.Olofström33,350,812988
238.Degerfors33,350,59641
239.Lycksele33,35-12376
240.Heby33,360,4913382
241.Gullspång33,37-5291
242.Gagnef33,38-10097
243.Karlshamn33,40,831143
244.Robertsfors33,40,56831
245.Bjurholm33,4-2460
246.Dorotea33,4-2878
247.Sorsele33,4-2736
248.Storuman33,4-6120
249.Vindeln33,4-5507
250.Vännäs33,4-8414
251.Åsele33,4-3039
252.Härjedalen33,42-10454
253.Vansbro33,43-6805
254.Eda33,450,458524
255.Säter33,45-10840
256.Älvdalen33,45-7207
257.Sölvesborg33,460,816810
258.Berg33,47-7352
259.Mora33,47-20153
260.Mellerud33,480,349179
261.Ronneby33,550,828254
262.Forshaga33,550,4511266
263.Borlänge33,55-49251
264.Nordmaling33,55-7098
265.Orsa33,55-6922
266.Ljusdal33,57-19065
267.Nordanstig33,57-9611
268.Smedjebacken33,59-10715
269.Grums33,60,459091
270.Kil33,60,4511706
271.Färgelanda33,64-6654
272.Kristinehamn33,650,4523808
273.Malå33,65-3274
274.Norsjö33,65-4304
275.Strömsund33,67-12185
276.Arjeplog33,6813161
277.Hagfors33,70,4512480
278.Munkfors33,70,453771
279.Storfors33,70,454273
280.Torsby33,70,4512414
281.Vilhelmina33,7-7135
282.Kramfors33,83-18911
283.Bräcke33,92-6885
284.Ockelbo33,97-5936
285.Ånge34,02-10053
286.Härnösand34,03-24611
287.Sollefteå34,08-20255
288.Dals-Ed34,09-4692
289.Ragunda34,17-5590
290.Hofors34,320,59741

Av: Jonas Karström
Mejla reportern

Kommentarer

Debattinlägg blir automatiskt tillgängliga för andra användare så snart den som skrivit ett inlägg har publicerat det. Var och en ansvarar själv för innehållet i sina inlägg.

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

1 kommentar

5
5
1
Nu visas kommentar 1-5

Startsidan

ECB-chefen Mario Draghi.

Het men riskabel börshöst

Låga räntor, ekonomisk återhämtning, stigande vinster – vad kan gå snett? Ja, mycket.

Hedgefondtopparna Carl Icahn, Christer Gardell och Kenneth Griffin.

Hedgefondernas favoritaktier

De 50 största hedgefonderna har placerat miljarder i de stora börsbolagen. Se vilka aktier de investerat mest i.

Dollarsedlar.

Saxo Bank: Dags
att blanka dollarn

Steen Jakobsen, chefsekonom på Saxo Bank, anser att den amerikanska valutan bör falla betydligt mot slutet av året och början av 2015. 1

SEB: Köp bemanningsbolaget

SEB höjer rekommendationen för bemanningsföretaget till köp, från tidigare behåll. Samtidigt höjs riktkursen.

Pfizer och Mylan fortsatt köpsugna

Pfizer och Mylan fortsatt köpsugna

Konsolideringen i den globala läkemedelssektorn ser inte ut att avta. Pfizer, som i våras lade bud på Astra Zeneca, och Mylan, som tidigare uppvaktat svenska Meda, är fortfarande ute efter förvärvsobjekt.

Nedåt på Stockholmsbörsen

Nedåt på Stockholmsbörsen

Stockholmsbörsen har försvagats en bit in i fredagen. Försvagningen sker efter uppgifter kring lunchtid om att den omskrivna ryska hjälpkonvojen till Ukraina valt att trotsa landets krav på tillstånd för inpassage genom gränsen.

Annons
Köplusten väckt till liv bland investerare inom gruvsektorn

Köplusten väckt till liv bland investerare inom gruvsektorn

Årets första halvår har visat sig innebära ökad köplust bland investerare inom gruvsektorn

Storägare försvarar Eniros ex-vd

Storägare försvarar Eniros ex-vd

Eniros storägare Staffan Persson menar att Eniros förre vd Johan Lindgren gjort ett bra jobb med att ställa om Eniro och är även kritisk till Aktiespararnas kritik mot Lindgrens aktieförsäljning.

Vinstlyft för Balder

Fastighetsbolaget redovisar en kraftigt ökad vinst före skatt för årets andra kvartal. Även bolagets förvaltningsresultat ökade.

Cristina Stenbeck, huvudägare och styrelseordförande för Kinnevik, tillika ordförande för Zalando.

Ytterligare uppgifter om Zalando-notering i september

Tyska e-handelsbolagen Rocket Internet och Zalando, delvis ägda av svenska Kinnevik, är på gång att meddela planer om kommande börsnoteringar vid Frankfurtbörsen. Det skriver Reuters.

Analytiker: Peabs rapport 
motiverar kursuppgång

Analytiker: Peabs rapport motiverar kursuppgång

Efter att byggbolaget släppt sin delårsrapport har Peab-aktien inlett nedåt på fredagen. En bygganalytiker anser att nedgången är förståelig ur ett vinsthemtagningsperspektiv, men menar att rapporten snarare motiverar en mindre kursuppgång.

Christian Voboril gillar fordonsindustrin. Haldex och Bilia hör till de innehav han är mest nöjd med.

”Se upp med storbankerna”

Christian Voboril, som förvaltar Coeli Select Sverige, talar om storbankerna, fordonsindustrin och vilka innehav han är särskilt nöjd med.

Rekordökning av insiderbrott

Rekordökning av insiderbrott

Antalet fällande domar om insiderbrott har ökat kraftigt, sedan Ekobrottsmyndigheten (EBM) vässat sin argumentation. Samtidigt ser antalet misstänkta fall av olaglig insiderhandel ut att slå nytt rekord i år.

SHB sänker bioteknikbolag

Handelsbanken sänker sin rekommendation för bolaget till minska, från tidigare öka, enligt ett morgonbrev på fredagen.

Blandat på Asienbörserna

Blandat på Asienbörserna

De ledande börserna i Asien handlades blandat under fredagen. Investerarkollektivet var något avvaktande under handelsdagen i väntan på dagens tal från Fed-chefen Janet Yellen på centralbankskonferensen i Jackson Hole. 1

Peabs vinst under förväntan

Peabs vinst under förväntan

Byggbolagets vinst före skatt samt orderingång nådde inte upp till analytikernas prognoser. Samtidigt kom bolagets försäljning in över förväntan.

Vinst för Shelton Petroleum

Shelton Petroleum redovisar ett resultat före skatt på 5,6 miljoner kronor (-7,3) för det andra kvartalet 2014.

Amerikansk domare: Argentinas obligationsutbyte är olagligt

Amerikansk domare: Argentinas obligationsutbyte är olagligt

Den amerikanske domaren Thomas Griesa anser att det obligationsutbyte som Argentinas regering föreslår är olagligt och inte kan genomföras. Ett fullföljande skulle bryta mot tidigare beslut, heter det.

Vinstlyft för Lammhults

Lammhults redovisar ett resultat före skatt på 4,7 miljoner kronor (0,5) för det andra kvartalet 2014.

Vinstfall för Feelgood

Feelgood redovisar ett resultat före skatt på 3,0 miljoner kronor (8,5) för det andra kvartalet 2014.

Rekord för S&P 500

Rekord för S&P 500

Förväntningar inför morgondagens Federal Reserve-möte tillsammans med makrostatistik hjälpte till att lyfta de amerikanska börserna. S&P 500 nådde nya höjder under torsdagshandeln och närmade sig milstolpen på 2.000.

Bank of America betalar 114 
miljarder i bolåne-förlikning

Bank of America betalar 114 miljarder i bolåne-förlikning

Bank of America har nått en förlikning med amerikanska myndigheter i den bolåne-tvist som har pågått parterna emellan. 1

Styrelseledamöter ökar innehavet

Thomas von Koch och Christian Kinch ökar sina innehav i Bactiguard.

Anders Nyrén dubblar innehavet i Sandvik

Styrelseordförande Anders Nyrén har köpt aktier för närmare 500 000 kronor.

Huspriserna ökar i USA

Huspriserna ökar i USA

Försäljningen av befintliga hus i USA steg med 2,4 procent till 5,15 miljoner hus i årstakt under juli. Priserna ökar också.

Klädbolag lyfter efter köprekommendation

Klädbolaget stiger 7,3 procent på Stockholmsbörsen efter att SEB Equity Research höjt rekommendationen till köp.

SHB: Tillväxten bör ta fart i höst

”Barometern indikerar att BNP-tillväxten bör ta fart under det tredje kvartalet”, kommenterar Handelsbanksekonomen Rasmus Gudum Sessingö nya inköpschefsstatistiken för EMU.

af Jochnick: Sänkningen var nödvändig

af Jochnick: Sänkningen var nödvändig

Förste vice riksbankschef Kerstin af Jochnick menar att sänkningen av reporäntan i juli var nödvändig för att nå inflationsmålet, men att det samtidigt är angeläget att vidta åtgärder för att komma tillrätta med hushållens skuldsättning. 1

Nordea: Risk för politiskt vakuum efter valet

Nordea förutspår sammantaget en starkare svensk krona på sikt. Banken flaggar dock i det omedelbara tidsperspektivet för att Sverige riskerar att råka ut för ett politisk vakuum i samband med riksdagsvalet i september, något som skulle kunna försvaga kronan.

Larm: Pressade chefer gör medarbetarna sjuka

Larm: Pressade chefer gör medarbetarna sjuka

”Chefernas arbetsmiljö måste uppmärksammas mer”, säger Anki Udd på Ledarna.

Dagens nya aktieråd

Bland torsdagens rekommendations- och riktkursförändringar märks bland annat höjda rekommendationer på två medicinteknikbolag.

Allt fler förvärv bland svenska storföretag

Allt fler förvärv bland svenska storföretag

Antalet förvärv bland svenska storföretag ökade med 17 procent under årets andra kvartal jämfört med föregående kvartal. Det visar EY:s rapport Corporate Transaction Trends.

Platsjournalen

Arbetslösheten i Sverige sjunker

Arbetslösheten i Sverige uppgick enligt SCB:s undersökning till 7,1 procent i juli.

Levande bruk i brandens skugga

Tidningen Anders Lundborg Levande bruk i brandens skugga

Det är ofta mer lönsamt att bevara den existerande produktionen. 2

En idiot 
 på resa

Pär Magnusson Pär Magnusson En idiot
på resa

Landet ger intryck av att vara kraftigt på dekis utan någon särskild ambition att ändra på saken. 9

Annons
Annons

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
PA Re... +7,0% 6,9
Preci... +6,6% 0,8
rnb R... +6,1% 10,5
Allte... -7,8% 24,9
ACAP ... -7,7% 12,0
Mediv... -5,7% 119,2

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån +0,00 0,15%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar +0,02kr 6,91
Euro -0,00kr 9,16
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat -0,53$ 102,10
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se