Här betalar du minst skatt

Bostadsområdet Bruksparken i Hököpinge ligger i Vellinge kommun där skattesatsen är lägst i landet. Foto: Scanpix

Tipsa en vän om en artikel

Här betalar du minst skatt

I deklarationstider upptäcker man att det kan vara lockande att flytta till en kommun med lägre skattesats. Se hur mycket du betalar i jämförelse med andra. Vi listar skatten i samtliga kommuner i Sverige.

Annons

Kommunalskatten varierar kraftigt i landet.

Lägst kommunskatt i landet har Vellingebor där skattesatsen är 28,89 en kommun där Moderaterna har majoritet i kommunfullmäktige. Vellinge är tätt följt av Kävlinge, Örkelljunga och Staffanstorps kommun. Därefter återfinns Solna med 29,22 procent, vilket gör att kommunen har lägst skatt i Stockholm. De fem kommunerna med lägst skatt lämnar skattesatsen oförändrad.

Hofors kommuninnevånare får höjd kommunskatt med 0,5 procentenheter till 34,32. Därmed går Hofors om Rågsunda och får landets högsta skattesats. Även Dals-Ed, Sollefteå och Härnösand har över 34 procent i skattesats.

Av landets 290 kommuner återfinns flest kommuner (ett sextiotal) inom intervallet 32,00 till 32,49 procent. En majoritet av Sveriges kommuninvånare får nästa år över 32 procent i skattesats.

En granskning av skattesatsen jämfört med antalet kommuninvånare visar att alla kommuner med mindre än 30 000 invånare har en skattesats över 32 procent. Och kommunskatten är helt korrelerad med antalet kommuninvånare. Få kommuninvånare innebär hög skattesats, stort antal invånare innebär låg skattesats. Kommungruppen med över 200 000 invånare har i snitt 30,51 procent i skattesats.

Sex kommuner sänker skattesatsen 2012. Störst sänkning står Alvesta kommun för som sänker skattesatsen med 0,3 procentenheter. Övriga kommuner som sänkt skatten är Trosa, Värmdö, Växjö, Gislaved samt Skurup.

Störst skatteökning sker i Ydre och Arjeplog kommun som båda ökar uttaget med 1 procentenhet. Totalt ökar 64 kommuner skatten och 220 kommuner lämnar skatten oförändrad. Men eftersom det är kommuner med få invånare som ökar skatten får 80 över procent av svenskarna oförändrad skatt.

Den genomsnittliga skattesatsen i landet är 31,6, en liten ökning från 31,55. Totala skatteunderlaget i landet har ökat med 2,2 procent mellan taxeringsåren 2010 och 2011. Största var ökningen i Sundbyberg och Kiruna, som båda ökade med 5,7 procent.

Den genomsnittliga skattekraften i landet ökade 2010 till 176 054 kronor . Kommuninvånarna i Danderyd har högst skattekraft i landet med 318 288 kronor per invånare. Kommunen ligger därmed 81 procent över riksnittet.

Den kommunala skatten består av kommunalskatt, landstingsskatt, begravningsavgift och kyrkoavgift.

Fakta Så hög är skatten, kommun för kommun

PlacKommunSkattesats, %Förändring, %Folkmängd 31 dec 2010
1.Vellinge28,89-33303
2.Kävlinge28,9-29013
3.Örkelljunga29,15-9631
4.Staffanstorp29,18-22259
5.Solna29,22-68144
6.Ängelholm29,43-39394
7.Danderyd29,450,1531330
8.Stockholm29,58-847073
9.Lomma29,63-21559
10.Täby29,73-63789
11.Höganäs30,12-24637
12.Eslöv30,13-31587
13.Linköping30,25-146416
14.Sollentuna30,3-64630
15.Klippan30,4-16515
16.Skurup30,41-0,0314981
17.Burlöv30,48-16701
18.Ystad30,5-28338
19.Helsingborg30,6-129177
20.Båstad30,62-14278
21.Landskrona30,63-41724
22.Svedala30,63-19822
23.Åstorp30,68-14737
24.Nacka30,710,3590108
25.Lidingö30,72-44017
26.Järfälla30,73-66211
27.Västerås30,74-137207
28.Varberg30,750,558084
29.Trelleborg30,75-42219
30.Sjöbo30,81-18112
31.Partille30,84-35084
32.Halmstad30,850,3591800
33.Hörby30,870,514840
34.Svalöv30,88-13242
35.Simrishamn30,9-19297
36.Perstorp30,95-7061
37.Laholm310,523390
38.Hässleholm31-50107
39.Kinda31-9762
40.Mjölby31-25856
41.Tomelilla31-12914
42.Österåker31-39521
43.Vallentuna31,08-30114
44.Kumla31,1-20456
45.Vadstena31,1-7391
46.Sundbyberg31,13-38633
47.Mölndal31,14-60973
48.Söderköping31,2-14024
49.Lund31,23-110488
50.Malmö31,23-298963
51.Kristianstad31,25-79543
52.Motala31,25-41955
53.Älmhult31,25-15603
54.Bjuv31,28-14841
55.Upplands Väsby31,28-39289
56.Norrköping31,3-130050
57.Växjö31,31-0,183005
58.Höör31,32-15460
59.Ekerö31,33-25410
60.Trosa31,43-0,211462
61.Skövde31,44-51402
62.Skara31,45-18314
63.Tranemo31,45-11587
64.Härryda31,5-34463
65.Östra Göinge31,5-13590
66.Falkenberg31,520,541008
67.Lerum31,53-38580
68.Tyresö31,58-42947
69.Tibro31,59-10560
70.Ljungby31,61-27297
71.Öckerö31,64-12449
72.Markaryd31,65-9619
73.Nyköping31,65-51644
74.Ödeshög31,65-5284
75.Upplands-Bro31,68-23676
76.Enköping31,70,3539759
77.Uppsala31,7-197787
78.Lidköping31,74-38048
79.Ydre31,7513672
80.Kungsbacka31,750,575025
81.Värnamo31,75-32833
82.Knivsta31,77-14724
83.Boxholm31,84-5221
84.Trollhättan31,84-55248
85.Tierp31,850,420125
86.Töreboda31,85-9113
87.Hylte31,870,710177
88.Haninge31,88-77054
89.Vaxholm31,88-10965
90.Strängnäs31,9-32419
91.Örebro31,9-135460
92.Ulricehamn31,930,522838
93.Nynäshamn31,93-26032
94.Övertorneå31,93-4812
95.Borås31,94-103294
96.Karlsborg31,95-6752
97.Vaggeryd320,512991
98.Göteborg32-513751
99.Salem32-15391
100.Valdemarsvik32-7760
101.Åtvidaberg32-11504
102.Västervik32,030,2536206
103.Huddinge32,05-97453
104.Nykvarn32,05-9331
105.Bollnäs32,07-26248
106.Emmaboda32,080,259187
107.Sigtuna32,08-39990
108.Mark32,09-33845
109.Tjörn32,09-14955
110.Vårgårda32,09-10943
111.Arvika32,10,4526034
112.Hallsberg32,1-15275
113.Ljusnarsberg32,1-4931
114.Tingsryd32,11-12231
115.Mariestad32,14-23741
116.Osby32,150,512724
117.Vara32,150,515762
118.Bromölla32,15-12272
119.Jönköping32,15-127382
120.Svenljunga32,15-10288
121.Vetlanda32,17-26304
122.Hallstahammar32,19-15175
123.Sotenäs32,19-9052
124.Finspång32,20,6520747
125.Håbo32,2-19629
126.Tidaholm32,2-12572
127.Norrtälje32,22-56080
128.Tranås32,22-18119
129.Botkyrka32,23-82608
130.Södertälje32,23-86246
131.Värmdö32,23-0,1538301
132.Alingsås32,24-37796
133.Arboga32,24-13285
134.Mönsterås32,280,2512909
135.Mörbylånga32,280,2514021
136.Torsås32,30,256962
137.Kungälv32,32-41241
138.Habo32,33-10741
139.Eskilstuna32,35-96311
140.Gnesta32,35-10360
141.Katrineholm32,35-32428
142.Lindesberg32,35-23034
143.Oskarshamn32,380,2526163
144.Askersund32,4-11278
145.Kungsör32,41-8089
146.Piteå32,43-40892
147.Tanum32,44-12370
148.Borgholm32,450,2510676
149.Essunga32,45-5564
150.Grästorp32,45-5776
151.Hjo32,45-8841
152.Nässjö32,45-29339
153.Oxelösund32,45-11193
154.Alvesta32,46-0,318802
155.Bollebygd32,470,538375
156.Falköping32,480,4331513
157.Arvidsjaur32,48-6529
158.Lekeberg32,48-7134
159.Fagersta32,49-12443
160.Flen32,50,7516028
161.Stenungsund32,52-24292
162.Boden32,53-27471
163.Köping32,54-24905
164.Uddevalla32,54-51868
165.Östhammar32,55-21373
166.Eksjö32,57-16244
167.Sävsjö32,580,3310830
168.Högsby32,580,255777
169.Jokkmokk32,63-5170
170.Älvsbyn32,63-8335
171.Götene32,650,313223
172.Mullsjö32,65-7033
173.Uppvidinge32,65-9244
174.Gislaved32,65-0,129111
175.Kalmar32,680,2562815
176.Haparanda32,68-10059
177.Luleå32,68-74178
178.Sala32,69-21535
179.Surahammar32,69-9949
180.Karlskrona32,70,864032
181.Nybro32,70,2519651
182.Gävle32,72-95055
183.Vimmerby32,730,2515473
184.Gällivare32,73-18425
185.Kalix32,73-16740
186.Ale32,75-27442
187.Hultsfred32,780,2513696
188.Örnsköldsvik32,78-55073
189.Strömstad32,79-11808
190.Gnosjö32,8-9546
191.Nora32,8-10447
192.Hudiksvall32,82-36849
193.Sandviken32,82-36916
194.Orust32,84-15221
195.Lessebo32,85-8139
196.Söderhamn32,87-25647
197.Pajala32,88-6282
198.Skinnskatteberg32,89-4445
199.Aneby32,9-6393
200.Skellefteå32,9-71641
201.Vingåker32,9-8893
202.Lysekil32,94-14521
203.Karlstad32,950,4585753
204.Leksand32,95-15289
205.Rättvik32,95-10811
206.Östersund32,97-59416
207.Överkalix32,98-3611
208.Sunne330,4513255
209.Herrljunga33,040,39314
210.Norberg33,04-5723
211.Karlskoga33,050,9529668
212.Älvkarleby33,05-9103
213.Ovanåker33,07-11440
214.Vänersborg33,09-36857
215.Avesta33,1-21583
216.Gotland33,1-57269
217.Hällefors33,1-7220
218.Umeå33,1-115473
219.Krokom33,12-14535
220.Årjäng33,150,459855
221.Åre33,17-10274
222.Filipstad33,20,4510562
223.Säffle33,20,4515547
224.Falun33,2-56044
225.Ludvika33,2-25810
226.Malung-Sälen33,2-10356
227.Munkedal33,21-10181
228.Kiruna33,23-22944
229.Laxå33,23-5686
230.Lilla Edet33,25-12578
231.Sundsvall33,28-95732
232.Hammarö33,30,4514926
233.Bengtsfors33,30,069791
234.Hedemora33,3-15164
235.Timrå33,33-17990
236.Åmål33,34-12295
237.Olofström33,350,812988
238.Degerfors33,350,59641
239.Lycksele33,35-12376
240.Heby33,360,4913382
241.Gullspång33,37-5291
242.Gagnef33,38-10097
243.Karlshamn33,40,831143
244.Robertsfors33,40,56831
245.Bjurholm33,4-2460
246.Dorotea33,4-2878
247.Sorsele33,4-2736
248.Storuman33,4-6120
249.Vindeln33,4-5507
250.Vännäs33,4-8414
251.Åsele33,4-3039
252.Härjedalen33,42-10454
253.Vansbro33,43-6805
254.Eda33,450,458524
255.Säter33,45-10840
256.Älvdalen33,45-7207
257.Sölvesborg33,460,816810
258.Berg33,47-7352
259.Mora33,47-20153
260.Mellerud33,480,349179
261.Ronneby33,550,828254
262.Forshaga33,550,4511266
263.Borlänge33,55-49251
264.Nordmaling33,55-7098
265.Orsa33,55-6922
266.Ljusdal33,57-19065
267.Nordanstig33,57-9611
268.Smedjebacken33,59-10715
269.Grums33,60,459091
270.Kil33,60,4511706
271.Färgelanda33,64-6654
272.Kristinehamn33,650,4523808
273.Malå33,65-3274
274.Norsjö33,65-4304
275.Strömsund33,67-12185
276.Arjeplog33,6813161
277.Hagfors33,70,4512480
278.Munkfors33,70,453771
279.Storfors33,70,454273
280.Torsby33,70,4512414
281.Vilhelmina33,7-7135
282.Kramfors33,83-18911
283.Bräcke33,92-6885
284.Ockelbo33,97-5936
285.Ånge34,02-10053
286.Härnösand34,03-24611
287.Sollefteå34,08-20255
288.Dals-Ed34,09-4692
289.Ragunda34,17-5590
290.Hofors34,320,59741

Av: Jonas Karström
Mejla reportern

Kommentarer

Debattinlägg blir automatiskt tillgängliga för andra användare så snart den som skrivit ett inlägg har publicerat det. Var och en ansvarar själv för innehållet i sina inlägg.

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

1 kommentar

5
5
1
Nu visas kommentar 1-5
Ekonominyheter
Riksbankschefen Stefan Ingves.

”Riksbanken är inte seriös”

Att Rikbanken satt en nivå för löneökningstakten får chefsekonom att se rött.

Wall Street, amerikas flagga, usa.

Wall Street inleder upp

USA-börserna handlas högre i linje med de ledande börserna i Europa.

Viktigaste frågorna för 
de svenska väljarna

Viktigaste frågorna för de svenska väljarna

En ny undersökning visar på dramatiska förändringar i vilka frågor som de svenska väljarna anser vara viktigast just nu. ”Det här skapar stora problem för de etablerade partierna”, säger Peter Santesson på Demoskop, till Affärsvärlden.

Pär Magnusson, krönikör i Affärsvärlden och räntestrateg på RBS, swedbank.

Affärsvärldens krönikör: Räntebeskedet är beklagligt

På torsdagsmorgonen meddelade Riksbanken att den lämnar reporäntan oförändrad. ”Det känns lite som att de har nått vägs ände”, säger räntestrategen och Affärsvärldens krönikör Pär Magnusson. 2

Riksbankschefen Stefan Ingves.

Ingves nya räntebesked

I dag gav Riksbanken besked om att den rekordlåga styrräntan lämnar oförändrad på minus 0,35 procent.

Inflationsprognoserna sänks

Riksbanken höjer BNP-prognosen för 2015, men sänker sina inflationsprognoser för 2015 och 2016.

Riksbanken beredd göra mer

Riksbanken har hög beredskap att snabbt agera det skulle behövas, även mellan de ordinarie mötena.

Därför faller Sandvik 
och Atlas Copco

Därför faller Sandvik och Atlas Copco

Kurserna på Stockholmsbörsen handlades högre strax efter lunch på torsdagen. Sandvik och Atlas Copco faller dock.

Annons
ECB-chefen Mario Draghi.

ECB låter räntan ligga

Europeiska centralbanken, ECB, beslutade vid torsdagens direktionsmöte att lämna styrräntan oförändrad vid 0,05 procent.

Spotifys grundare, Daniel Ek

Daniel Ek: Spotify kommer att vinna

Spotifys grundare, Daniel Ek, ser att hans bolag kommer att vinna slaget om användarna mot jättarna Apple och Google. Det skriver SvD Näringsliv. 1

Europa går som tåget

Europa går som tåget

Ekonomin i eurozonen växer snabbare än på fyra år. Det visar torsdagens inköpschefsindex för tjänstesektorn från Markit. 2

Panaxia

Efter Panaxiahärvan - nu stäms PWC

Nu stäms revisionsjätten PWC för att man inte slog larm om att säkerhetsbolaget Panaxia var konkursmässigt, rapporterar Dagens Nyheter.

Volvo Cars vd Håkan Samuelsson.

Trubbel för Volvo Cars

Den kinesiska bilmarknaden tvärnitar. Det innebär trubbel för Volvo Cars, då Kina har en nyckelroll i bolagets ambitiösa tillväxtstrategi.

Tungt för tjänstesektorn

Tungt för tjänstesektorn

Det svenska inköpschefsindexet för tjänstesektorn sjönk oväntat mycket i augusti.

Uppåt på Asienbörserna

Uppåt på Asienbörserna

De ledande börserna i Asien handlas uppåt på torsdagen i spåren av USA-börsernas uppgång på onsdagskvällen.

H&M-butik i New York.

H&M har startat riskkapitalverksamhet

H&M har startat en riskkapitalverksamhet med fokus att investera i unga teknikbolag som verkar inom ramarna för klädförsäljning.

Fredrik Lundberg.

Industrivärden slutar med kortsiktig värdepappershandel

Industrivärdens tidigare makthavare höjde investmentbolagets kortsiktiga värdepappershandel till skyarna. Men nu planerar den nya ledningen att lägga ned merparten av verksamheten, erfar DI. 3

Synergetics rusade på Wall Street

Synergetics rusade på Wall Street

New York-börsernas uppgångar höll i sig genom onsdagens handel och indexen tog lite extra fart högre under sista halvtimmen av sessionen.

Hufvudstadens styrelseordförande Fredrik Lundberg (mitten).

Carnegies nya småbolagsfavoriter

Viktor Henriksson, förvaltare för Carnegies Småbolagsfond, avslöjar vilka tre aktier som fonden ökat ägandet i.

Nomura: För tidigt köpa guld

Nomura: För tidigt köpa guld

Nomura-analytikern Yen Voo ser fortsatt risk för nedgång i guldet.

Därför tjänar oljebolagen 
på att ta 640 mils omväg

Därför tjänar oljebolagen på att ta 640 mils omväg

Att ta omvägen runt Afrika i stället för att gå genom Suezkanalen innebär en ekonomisk vinst.

Svensk ägarstyrning går på export

Svensk ägarstyrning går på export

För inte länge sedan hotades systemet med röststarka aktier av EU. I dag är den svenska ordningen på väg att bli en exportprodukt.

Jefferies: H&M ska ner ytterligare

Analyshuset spår ett fortsatt fall för H&M-aktien.

Annons
Annons
En sjuk försäkring

Tidningen Jon Åsberg En sjuk försäkring

Sjukfrånvaron skenar. Politikerna måste börja se sjukförsäkringen för vad den faktiskt är: en försäkring.

Långt bort, högt upp i det blå

Tidningen Johan Hakelius Långt bort, högt upp i det blå

Ignorerar man det praktiska, gödslar man för ytterligheterna. 3

Den synliga handen

Tidningen Pär Magnusson Den synliga handen

Att fattigdomen kommit inom vårt synfält är en påminnelse om behovet att bekämpa fattigdom snarare än de fattiga. 6

Annons
Annons

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Net I... +16,1% 2,9
NetEnt B +10,3% 429,0
Opus ... +9,3% 5,9
Neuro... -11,7% 11,4
Nordi... -8,3% 0,0
Black... -6,4% 5,2

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån +0,02 -0,50%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar -0,03kr 8,41
Euro -0,12kr 9,36
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat +0,10$ 50,60
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se