Här betalar du minst skatt

Bostadsområdet Bruksparken i Hököpinge ligger i Vellinge kommun där skattesatsen är lägst i landet. Foto: Scanpix

Här betalar du minst skatt

I deklarationstider upptäcker man att det kan vara lockande att flytta till en kommun med lägre skattesats. Se hur mycket du betalar i jämförelse med andra. Vi listar skatten i samtliga kommuner i Sverige.

Annons

Verktyg

Kommunalskatten varierar kraftigt i landet.

Lägst kommunskatt i landet har Vellingebor där skattesatsen är 28,89 en kommun där Moderaterna har majoritet i kommunfullmäktige. Vellinge är tätt följt av Kävlinge, Örkelljunga och Staffanstorps kommun. Därefter återfinns Solna med 29,22 procent, vilket gör att kommunen har lägst skatt i Stockholm. De fem kommunerna med lägst skatt lämnar skattesatsen oförändrad.

Hofors kommuninnevånare får höjd kommunskatt med 0,5 procentenheter till 34,32. Därmed går Hofors om Rågsunda och får landets högsta skattesats. Även Dals-Ed, Sollefteå och Härnösand har över 34 procent i skattesats.

Av landets 290 kommuner återfinns flest kommuner (ett sextiotal) inom intervallet 32,00 till 32,49 procent. En majoritet av Sveriges kommuninvånare får nästa år över 32 procent i skattesats.

En granskning av skattesatsen jämfört med antalet kommuninvånare visar att alla kommuner med mindre än 30 000 invånare har en skattesats över 32 procent. Och kommunskatten är helt korrelerad med antalet kommuninvånare. Få kommuninvånare innebär hög skattesats, stort antal invånare innebär låg skattesats. Kommungruppen med över 200 000 invånare har i snitt 30,51 procent i skattesats.

Sex kommuner sänker skattesatsen 2012. Störst sänkning står Alvesta kommun för som sänker skattesatsen med 0,3 procentenheter. Övriga kommuner som sänkt skatten är Trosa, Värmdö, Växjö, Gislaved samt Skurup.

Störst skatteökning sker i Ydre och Arjeplog kommun som båda ökar uttaget med 1 procentenhet. Totalt ökar 64 kommuner skatten och 220 kommuner lämnar skatten oförändrad. Men eftersom det är kommuner med få invånare som ökar skatten får 80 över procent av svenskarna oförändrad skatt.

Den genomsnittliga skattesatsen i landet är 31,6, en liten ökning från 31,55. Totala skatteunderlaget i landet har ökat med 2,2 procent mellan taxeringsåren 2010 och 2011. Största var ökningen i Sundbyberg och Kiruna, som båda ökade med 5,7 procent.

Den genomsnittliga skattekraften i landet ökade 2010 till 176 054 kronor . Kommuninvånarna i Danderyd har högst skattekraft i landet med 318 288 kronor per invånare. Kommunen ligger därmed 81 procent över riksnittet.

Den kommunala skatten består av kommunalskatt, landstingsskatt, begravningsavgift och kyrkoavgift.

Fakta Så hög är skatten, kommun för kommun

PlacKommunSkattesats, %Förändring, %Folkmängd 31 dec 2010
1.Vellinge28,89-33303
2.Kävlinge28,9-29013
3.Örkelljunga29,15-9631
4.Staffanstorp29,18-22259
5.Solna29,22-68144
6.Ängelholm29,43-39394
7.Danderyd29,450,1531330
8.Stockholm29,58-847073
9.Lomma29,63-21559
10.Täby29,73-63789
11.Höganäs30,12-24637
12.Eslöv30,13-31587
13.Linköping30,25-146416
14.Sollentuna30,3-64630
15.Klippan30,4-16515
16.Skurup30,41-0,0314981
17.Burlöv30,48-16701
18.Ystad30,5-28338
19.Helsingborg30,6-129177
20.Båstad30,62-14278
21.Landskrona30,63-41724
22.Svedala30,63-19822
23.Åstorp30,68-14737
24.Nacka30,710,3590108
25.Lidingö30,72-44017
26.Järfälla30,73-66211
27.Västerås30,74-137207
28.Varberg30,750,558084
29.Trelleborg30,75-42219
30.Sjöbo30,81-18112
31.Partille30,84-35084
32.Halmstad30,850,3591800
33.Hörby30,870,514840
34.Svalöv30,88-13242
35.Simrishamn30,9-19297
36.Perstorp30,95-7061
37.Laholm310,523390
38.Hässleholm31-50107
39.Kinda31-9762
40.Mjölby31-25856
41.Tomelilla31-12914
42.Österåker31-39521
43.Vallentuna31,08-30114
44.Kumla31,1-20456
45.Vadstena31,1-7391
46.Sundbyberg31,13-38633
47.Mölndal31,14-60973
48.Söderköping31,2-14024
49.Lund31,23-110488
50.Malmö31,23-298963
51.Kristianstad31,25-79543
52.Motala31,25-41955
53.Älmhult31,25-15603
54.Bjuv31,28-14841
55.Upplands Väsby31,28-39289
56.Norrköping31,3-130050
57.Växjö31,31-0,183005
58.Höör31,32-15460
59.Ekerö31,33-25410
60.Trosa31,43-0,211462
61.Skövde31,44-51402
62.Skara31,45-18314
63.Tranemo31,45-11587
64.Härryda31,5-34463
65.Östra Göinge31,5-13590
66.Falkenberg31,520,541008
67.Lerum31,53-38580
68.Tyresö31,58-42947
69.Tibro31,59-10560
70.Ljungby31,61-27297
71.Öckerö31,64-12449
72.Markaryd31,65-9619
73.Nyköping31,65-51644
74.Ödeshög31,65-5284
75.Upplands-Bro31,68-23676
76.Enköping31,70,3539759
77.Uppsala31,7-197787
78.Lidköping31,74-38048
79.Ydre31,7513672
80.Kungsbacka31,750,575025
81.Värnamo31,75-32833
82.Knivsta31,77-14724
83.Boxholm31,84-5221
84.Trollhättan31,84-55248
85.Tierp31,850,420125
86.Töreboda31,85-9113
87.Hylte31,870,710177
88.Haninge31,88-77054
89.Vaxholm31,88-10965
90.Strängnäs31,9-32419
91.Örebro31,9-135460
92.Ulricehamn31,930,522838
93.Nynäshamn31,93-26032
94.Övertorneå31,93-4812
95.Borås31,94-103294
96.Karlsborg31,95-6752
97.Vaggeryd320,512991
98.Göteborg32-513751
99.Salem32-15391
100.Valdemarsvik32-7760
101.Åtvidaberg32-11504
102.Västervik32,030,2536206
103.Huddinge32,05-97453
104.Nykvarn32,05-9331
105.Bollnäs32,07-26248
106.Emmaboda32,080,259187
107.Sigtuna32,08-39990
108.Mark32,09-33845
109.Tjörn32,09-14955
110.Vårgårda32,09-10943
111.Arvika32,10,4526034
112.Hallsberg32,1-15275
113.Ljusnarsberg32,1-4931
114.Tingsryd32,11-12231
115.Mariestad32,14-23741
116.Osby32,150,512724
117.Vara32,150,515762
118.Bromölla32,15-12272
119.Jönköping32,15-127382
120.Svenljunga32,15-10288
121.Vetlanda32,17-26304
122.Hallstahammar32,19-15175
123.Sotenäs32,19-9052
124.Finspång32,20,6520747
125.Håbo32,2-19629
126.Tidaholm32,2-12572
127.Norrtälje32,22-56080
128.Tranås32,22-18119
129.Botkyrka32,23-82608
130.Södertälje32,23-86246
131.Värmdö32,23-0,1538301
132.Alingsås32,24-37796
133.Arboga32,24-13285
134.Mönsterås32,280,2512909
135.Mörbylånga32,280,2514021
136.Torsås32,30,256962
137.Kungälv32,32-41241
138.Habo32,33-10741
139.Eskilstuna32,35-96311
140.Gnesta32,35-10360
141.Katrineholm32,35-32428
142.Lindesberg32,35-23034
143.Oskarshamn32,380,2526163
144.Askersund32,4-11278
145.Kungsör32,41-8089
146.Piteå32,43-40892
147.Tanum32,44-12370
148.Borgholm32,450,2510676
149.Essunga32,45-5564
150.Grästorp32,45-5776
151.Hjo32,45-8841
152.Nässjö32,45-29339
153.Oxelösund32,45-11193
154.Alvesta32,46-0,318802
155.Bollebygd32,470,538375
156.Falköping32,480,4331513
157.Arvidsjaur32,48-6529
158.Lekeberg32,48-7134
159.Fagersta32,49-12443
160.Flen32,50,7516028
161.Stenungsund32,52-24292
162.Boden32,53-27471
163.Köping32,54-24905
164.Uddevalla32,54-51868
165.Östhammar32,55-21373
166.Eksjö32,57-16244
167.Sävsjö32,580,3310830
168.Högsby32,580,255777
169.Jokkmokk32,63-5170
170.Älvsbyn32,63-8335
171.Götene32,650,313223
172.Mullsjö32,65-7033
173.Uppvidinge32,65-9244
174.Gislaved32,65-0,129111
175.Kalmar32,680,2562815
176.Haparanda32,68-10059
177.Luleå32,68-74178
178.Sala32,69-21535
179.Surahammar32,69-9949
180.Karlskrona32,70,864032
181.Nybro32,70,2519651
182.Gävle32,72-95055
183.Vimmerby32,730,2515473
184.Gällivare32,73-18425
185.Kalix32,73-16740
186.Ale32,75-27442
187.Hultsfred32,780,2513696
188.Örnsköldsvik32,78-55073
189.Strömstad32,79-11808
190.Gnosjö32,8-9546
191.Nora32,8-10447
192.Hudiksvall32,82-36849
193.Sandviken32,82-36916
194.Orust32,84-15221
195.Lessebo32,85-8139
196.Söderhamn32,87-25647
197.Pajala32,88-6282
198.Skinnskatteberg32,89-4445
199.Aneby32,9-6393
200.Skellefteå32,9-71641
201.Vingåker32,9-8893
202.Lysekil32,94-14521
203.Karlstad32,950,4585753
204.Leksand32,95-15289
205.Rättvik32,95-10811
206.Östersund32,97-59416
207.Överkalix32,98-3611
208.Sunne330,4513255
209.Herrljunga33,040,39314
210.Norberg33,04-5723
211.Karlskoga33,050,9529668
212.Älvkarleby33,05-9103
213.Ovanåker33,07-11440
214.Vänersborg33,09-36857
215.Avesta33,1-21583
216.Gotland33,1-57269
217.Hällefors33,1-7220
218.Umeå33,1-115473
219.Krokom33,12-14535
220.Årjäng33,150,459855
221.Åre33,17-10274
222.Filipstad33,20,4510562
223.Säffle33,20,4515547
224.Falun33,2-56044
225.Ludvika33,2-25810
226.Malung-Sälen33,2-10356
227.Munkedal33,21-10181
228.Kiruna33,23-22944
229.Laxå33,23-5686
230.Lilla Edet33,25-12578
231.Sundsvall33,28-95732
232.Hammarö33,30,4514926
233.Bengtsfors33,30,069791
234.Hedemora33,3-15164
235.Timrå33,33-17990
236.Åmål33,34-12295
237.Olofström33,350,812988
238.Degerfors33,350,59641
239.Lycksele33,35-12376
240.Heby33,360,4913382
241.Gullspång33,37-5291
242.Gagnef33,38-10097
243.Karlshamn33,40,831143
244.Robertsfors33,40,56831
245.Bjurholm33,4-2460
246.Dorotea33,4-2878
247.Sorsele33,4-2736
248.Storuman33,4-6120
249.Vindeln33,4-5507
250.Vännäs33,4-8414
251.Åsele33,4-3039
252.Härjedalen33,42-10454
253.Vansbro33,43-6805
254.Eda33,450,458524
255.Säter33,45-10840
256.Älvdalen33,45-7207
257.Sölvesborg33,460,816810
258.Berg33,47-7352
259.Mora33,47-20153
260.Mellerud33,480,349179
261.Ronneby33,550,828254
262.Forshaga33,550,4511266
263.Borlänge33,55-49251
264.Nordmaling33,55-7098
265.Orsa33,55-6922
266.Ljusdal33,57-19065
267.Nordanstig33,57-9611
268.Smedjebacken33,59-10715
269.Grums33,60,459091
270.Kil33,60,4511706
271.Färgelanda33,64-6654
272.Kristinehamn33,650,4523808
273.Malå33,65-3274
274.Norsjö33,65-4304
275.Strömsund33,67-12185
276.Arjeplog33,6813161
277.Hagfors33,70,4512480
278.Munkfors33,70,453771
279.Storfors33,70,454273
280.Torsby33,70,4512414
281.Vilhelmina33,7-7135
282.Kramfors33,83-18911
283.Bräcke33,92-6885
284.Ockelbo33,97-5936
285.Ånge34,02-10053
286.Härnösand34,03-24611
287.Sollefteå34,08-20255
288.Dals-Ed34,09-4692
289.Ragunda34,17-5590
290.Hofors34,320,59741

Av: Jonas Karström
Mejla reportern

Kommentarer

Debattinlägg blir automatiskt tillgängliga för andra användare så snart den som skrivit ett inlägg har publicerat det. Var och en ansvarar själv för innehållet i sina inlägg.

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

1 kommentar

5
5
1
Nu visas kommentar 1-5

Startsidan

Ulla Andersson, Vänsterpartiets ekonomiskpolitiska talesperson inför måndagens budgetförhandlingar.

Ny bankskatt ska införas 2016

Regeringen har kommit överens med Vänsterpartiet om att införa en ny bankskatt som ska ge statskassan omkring fyra miljarder kronor årligen. 1

Minst elva banker klarar inte ECB-tester

Minst elva av de undersökta bankerna i eurozonen klarade inte av kraven i Europeiska centralbankens nyss genomförda tester, rapporterar den spanska nyhetsbyrån Efe med hänvisning till flera oidentifierade finansiella källor.

Sänkta utsikter för Telia

Sänkta utsikter för Telia

Moodys sänker utsikterna för Telia Soneras kreditbetyg från stabila till negativa.

Över förväntan för Hexagon

Mätteknikbolagets vinst överträffar analytikernas prognoser.

Statsminister Stefan Löfven.

Regeringen lägger fram jobbförslag

Det är ett paradigmskifte, säger Stefan Löfven när han presenterar första steget i regeringens stora jobbsatsning.

Annons
Boeing visar musklerna

Boeing visar musklerna

Amerikanska flygjätten Boeing redovisar ett justerat resultat på 2,14 dollar per aktie (1,80) för det tredje kvartalet 2014.

Boliden överraskar positivt

Boliden överraskar positivt

Gruvbolagets rörelsevinst och försäljning slog analytikernas prognoser.

Stora Enso ökar vinsten

Stora Enso ökar vinsten

Skogsbolagets operativa rörelseresultat kom in över förväntan, men nettoomsättningen nådde inte upp till prognoserna.

Europeiska banker på efterkälken

Europeiska banker på efterkälken

Skillnaderna mellan den amerikanska och europeiska banksektorn aldrig varit större än vad de är nu, menar Deutsche Bank och pekar på ett antal orsaker till utvecklingen.

Uppsving för byggindustrin

Uppsving för byggindustrin

Byggindustrierna justerar upp prognosen över bygginvesteringarna i Sverige under 2014 och 2015. De förväntade uppgångarna drivs på av hushållen. 2

AFV: Fyra köpråd

AFV: Fyra köpråd

I veckans nummer ger Affärsvärlden fyra köprekommendationer.

Magdalena Andersson, finansminister.

Finansministern KU-anmäls

Moderaterna KU-anmäler finansminister Magdalena Andersson (S) för talet om tomma lador.

Oenighet kring brittiskt räntebeslut

Oenighet kring brittiskt räntebeslut

Ledamöterna i Bank of England var oeniga vid räntebeslutet den 9 oktober när styrräntan lämnades oförändrad vid 0,50 procent.

Cdon faller på börsen

Internethandelsbolaget Cdon handlas ned med 15 procent ett par minuter in på handelsdagen.

Cdon genomför företrädesemission

Internethandelsbolaget Cdon genomför en företrädesemission om cirka 650 miljoner kronor och byter namn till Qliro Group.

Svag orderingång för Scania

Svag orderingång för Scania

Scanias orderingång för lastbilar och bussar totalt föll med 15 procent under det tredje kvartalet.

Börsen strax över nollan

Börsen strax över nollan

Kurserna på Stockholmsbörsen har efter den inledande uppgången på onsdagen fallit tillbaka till nivåer strax över nollan.

Ett JAS 39 C Gripen startar för sin soloflygning vid flygdagen på flygflottiljen F17 i Kallinge.

Brasilien vill sälja Jasplan till Argentina

Argentina vill köpa 24 stycken JAS Gripen av Brasilien, som räknar med att sälja stridsflygplan vidare från den Gripen-fabrik som ska byggas utanför São Paulo.

Sweco utformar ny tunnelbana i Stockholm

Sweco utformar ny tunnelbana i Stockholm

Sweco anlitas av Stockholms läns landsting för utformning av 11 kilometer ny tunnelbana från Kungsträdgården till Nacka och Gullmarsplan.

Vinstlyft för Trelleborg

Vinstlyft för Trelleborg

Industrikoncernens vinst före skatt kom in 5,5 procent över förväntan. Försäljningen blev dock något lägre än väntat.

Uppåt på Asienbörserna

Uppåt på Asienbörserna

De ledande börserna i Asien handlas uppåt på onsdagen med Tokyobörsen i täten för uppgången.

Investors vd Börje Ekholm.

Investors vinst sjunker

Investmentbolagets vinst minskade för årets tredje kvartal. Samtidigt ökade substansvärdet.

Vinsten ökar för Biogaia

BioGaia redovisar ett resultat före skatt på 19 miljoner kronor (16) för det tredje kvartalet 2014.

Vinsttapp för Beijer Electronics

Beijer Electronics redovisar ett resultat före skatt om 12 miljoner kronor (24) för årets tredje kvartal.

Starkt resultat för Husqvarna

Starkt resultat för Husqvarna

Utomhusproduktstillverkarens vinst steg mer än väntat för årets tredje kvartal.

Ökad vinst för Nordea

Ökad vinst för Nordea

Bankkoncernen Nordea redovisar en rörelsevinst på 1 126 miljoner euro, motsvarande cirka 10 359 miljoner kronor, för tredje kvartalet.

Lundin Gold noteras på Stockholmsbörsen

Råvarumogulen Lukas Lundin slår till igen. I ett drag döper sfären om bolaget Fortress Minerals till Lundin Gold, genomför en nyemission, köper en guldfyndighet i Ecuador samt noterar bolaget på Stockholmsbörsen.

Axfood över förväntan

Axfood över förväntan

Dagligvaruföretagets vinst efter finansiella poster kom in 12 procent bättre än väntat.

Vinstlyft för Husqvarna

Vinstlyft för Husqvarna

Utomhusproduktstillverkarens vinst steg mer än väntat för årets tredje kvartal.

Stark orderingång för ABB

Stark orderingång för ABB

Orderingången steg över förväntan för industrikoncernen för årets tredje kvartal. Samtidigt blev det operationella rörelseresultatet något lägre än väntat.

Volvo håller fast vid rysk partner för stridsfordon

Volvo håller fast vid sin ryska partner UVZ trots att ryska trupper står på ukrainsk mark och att spänningarna mellan Sverige och Ryssland är de allvarligaste på över 20 år. 1

Duni varvar upp

Duni varvar upp

Servettillverkaren Duni redovisar ett resultat efter finansnetto på 117 miljoner kronor (75) för det tredje kvartalet 2014.

Millicom över förväntan

Mobiloperatören Millicom redovisar ett underliggande ebitda på 549 miljoner dollar (487) för årets tredje kvartal.

Förlusten ökar för Orexo

Drug delivery-bolaget Orexo redovisar ett resultat före skatt på -37 miljoner kronor (-29) för årets tredje kvartal..

Handelsbankens vd Pär Boman.

Handelsbanken slår prognoserna

Handelsbankens rörelsevinst för det tredje kvartalet 2014 överträffar analytikernas förväntningar.

Lucara sålde diamanter för 333 miljoner

Lucara sålde diamanter för 333 miljoner

Lucara Diamond tog in 46,4 miljoner dollar, motsvarande 333 mijoner kronor, i en specialauktion avseende diamanter.

Vad säger de om Andersson år 2164?

Tidningen Anders Lundborg Vad säger de om Andersson år 2164?

Det finns gott om politiska stridsämnen som på längre sikt är futiliteter.

På vinst och förlust

Tidningen Erik Hörstadius På vinst och förlust

Vår nye statsminister framstår plötsligt som det vänsterns stora vita hopp Håkan Juholt aldrig blev. 3

Agna bottenmetet

Tidningen Jonas Elofsson Agna bottenmetet

Tanken är att vaska fram några intressanta aktier, oavsett storlek, som fallit oförtjänt mycket.

Annons
Annons

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Duni +13,4% 103,8
Odd M... +8,5% 48,6
BioGa... +8,1% 173,5
CDON ... -17,9% 16,5
Trans... -14,0% 55,5
Midso... -13,8% 29,3

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån +0,00 0,08%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar +0,03kr 7,26
Euro +0,02kr 9,22
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat +0,56$ 86,78
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se