Här betalar du minst skatt

Bostadsområdet Bruksparken i Hököpinge ligger i Vellinge kommun där skattesatsen är lägst i landet. Foto: Scanpix

Här betalar du minst skatt

I deklarationstider upptäcker man att det kan vara lockande att flytta till en kommun med lägre skattesats. Se hur mycket du betalar i jämförelse med andra. Vi listar skatten i samtliga kommuner i Sverige.

Annons
Verktyg

Kommunalskatten varierar kraftigt i landet.

Lägst kommunskatt i landet har Vellingebor där skattesatsen är 28,89 en kommun där Moderaterna har majoritet i kommunfullmäktige. Vellinge är tätt följt av Kävlinge, Örkelljunga och Staffanstorps kommun. Därefter återfinns Solna med 29,22 procent, vilket gör att kommunen har lägst skatt i Stockholm. De fem kommunerna med lägst skatt lämnar skattesatsen oförändrad.

Hofors kommuninnevånare får höjd kommunskatt med 0,5 procentenheter till 34,32. Därmed går Hofors om Rågsunda och får landets högsta skattesats. Även Dals-Ed, Sollefteå och Härnösand har över 34 procent i skattesats.

Av landets 290 kommuner återfinns flest kommuner (ett sextiotal) inom intervallet 32,00 till 32,49 procent. En majoritet av Sveriges kommuninvånare får nästa år över 32 procent i skattesats.

En granskning av skattesatsen jämfört med antalet kommuninvånare visar att alla kommuner med mindre än 30 000 invånare har en skattesats över 32 procent. Och kommunskatten är helt korrelerad med antalet kommuninvånare. Få kommuninvånare innebär hög skattesats, stort antal invånare innebär låg skattesats. Kommungruppen med över 200 000 invånare har i snitt 30,51 procent i skattesats.

Sex kommuner sänker skattesatsen 2012. Störst sänkning står Alvesta kommun för som sänker skattesatsen med 0,3 procentenheter. Övriga kommuner som sänkt skatten är Trosa, Värmdö, Växjö, Gislaved samt Skurup.

Störst skatteökning sker i Ydre och Arjeplog kommun som båda ökar uttaget med 1 procentenhet. Totalt ökar 64 kommuner skatten och 220 kommuner lämnar skatten oförändrad. Men eftersom det är kommuner med få invånare som ökar skatten får 80 över procent av svenskarna oförändrad skatt.

Den genomsnittliga skattesatsen i landet är 31,6, en liten ökning från 31,55. Totala skatteunderlaget i landet har ökat med 2,2 procent mellan taxeringsåren 2010 och 2011. Största var ökningen i Sundbyberg och Kiruna, som båda ökade med 5,7 procent.

Den genomsnittliga skattekraften i landet ökade 2010 till 176 054 kronor . Kommuninvånarna i Danderyd har högst skattekraft i landet med 318 288 kronor per invånare. Kommunen ligger därmed 81 procent över riksnittet.

Den kommunala skatten består av kommunalskatt, landstingsskatt, begravningsavgift och kyrkoavgift.

Fakta Så hög är skatten, kommun för kommun

PlacKommunSkattesats, %Förändring, %Folkmängd 31 dec 2010
1.Vellinge28,89-33303
2.Kävlinge28,9-29013
3.Örkelljunga29,15-9631
4.Staffanstorp29,18-22259
5.Solna29,22-68144
6.Ängelholm29,43-39394
7.Danderyd29,450,1531330
8.Stockholm29,58-847073
9.Lomma29,63-21559
10.Täby29,73-63789
11.Höganäs30,12-24637
12.Eslöv30,13-31587
13.Linköping30,25-146416
14.Sollentuna30,3-64630
15.Klippan30,4-16515
16.Skurup30,41-0,0314981
17.Burlöv30,48-16701
18.Ystad30,5-28338
19.Helsingborg30,6-129177
20.Båstad30,62-14278
21.Landskrona30,63-41724
22.Svedala30,63-19822
23.Åstorp30,68-14737
24.Nacka30,710,3590108
25.Lidingö30,72-44017
26.Järfälla30,73-66211
27.Västerås30,74-137207
28.Varberg30,750,558084
29.Trelleborg30,75-42219
30.Sjöbo30,81-18112
31.Partille30,84-35084
32.Halmstad30,850,3591800
33.Hörby30,870,514840
34.Svalöv30,88-13242
35.Simrishamn30,9-19297
36.Perstorp30,95-7061
37.Laholm310,523390
38.Hässleholm31-50107
39.Kinda31-9762
40.Mjölby31-25856
41.Tomelilla31-12914
42.Österåker31-39521
43.Vallentuna31,08-30114
44.Kumla31,1-20456
45.Vadstena31,1-7391
46.Sundbyberg31,13-38633
47.Mölndal31,14-60973
48.Söderköping31,2-14024
49.Lund31,23-110488
50.Malmö31,23-298963
51.Kristianstad31,25-79543
52.Motala31,25-41955
53.Älmhult31,25-15603
54.Bjuv31,28-14841
55.Upplands Väsby31,28-39289
56.Norrköping31,3-130050
57.Växjö31,31-0,183005
58.Höör31,32-15460
59.Ekerö31,33-25410
60.Trosa31,43-0,211462
61.Skövde31,44-51402
62.Skara31,45-18314
63.Tranemo31,45-11587
64.Härryda31,5-34463
65.Östra Göinge31,5-13590
66.Falkenberg31,520,541008
67.Lerum31,53-38580
68.Tyresö31,58-42947
69.Tibro31,59-10560
70.Ljungby31,61-27297
71.Öckerö31,64-12449
72.Markaryd31,65-9619
73.Nyköping31,65-51644
74.Ödeshög31,65-5284
75.Upplands-Bro31,68-23676
76.Enköping31,70,3539759
77.Uppsala31,7-197787
78.Lidköping31,74-38048
79.Ydre31,7513672
80.Kungsbacka31,750,575025
81.Värnamo31,75-32833
82.Knivsta31,77-14724
83.Boxholm31,84-5221
84.Trollhättan31,84-55248
85.Tierp31,850,420125
86.Töreboda31,85-9113
87.Hylte31,870,710177
88.Haninge31,88-77054
89.Vaxholm31,88-10965
90.Strängnäs31,9-32419
91.Örebro31,9-135460
92.Ulricehamn31,930,522838
93.Nynäshamn31,93-26032
94.Övertorneå31,93-4812
95.Borås31,94-103294
96.Karlsborg31,95-6752
97.Vaggeryd320,512991
98.Göteborg32-513751
99.Salem32-15391
100.Valdemarsvik32-7760
101.Åtvidaberg32-11504
102.Västervik32,030,2536206
103.Huddinge32,05-97453
104.Nykvarn32,05-9331
105.Bollnäs32,07-26248
106.Emmaboda32,080,259187
107.Sigtuna32,08-39990
108.Mark32,09-33845
109.Tjörn32,09-14955
110.Vårgårda32,09-10943
111.Arvika32,10,4526034
112.Hallsberg32,1-15275
113.Ljusnarsberg32,1-4931
114.Tingsryd32,11-12231
115.Mariestad32,14-23741
116.Osby32,150,512724
117.Vara32,150,515762
118.Bromölla32,15-12272
119.Jönköping32,15-127382
120.Svenljunga32,15-10288
121.Vetlanda32,17-26304
122.Hallstahammar32,19-15175
123.Sotenäs32,19-9052
124.Finspång32,20,6520747
125.Håbo32,2-19629
126.Tidaholm32,2-12572
127.Norrtälje32,22-56080
128.Tranås32,22-18119
129.Botkyrka32,23-82608
130.Södertälje32,23-86246
131.Värmdö32,23-0,1538301
132.Alingsås32,24-37796
133.Arboga32,24-13285
134.Mönsterås32,280,2512909
135.Mörbylånga32,280,2514021
136.Torsås32,30,256962
137.Kungälv32,32-41241
138.Habo32,33-10741
139.Eskilstuna32,35-96311
140.Gnesta32,35-10360
141.Katrineholm32,35-32428
142.Lindesberg32,35-23034
143.Oskarshamn32,380,2526163
144.Askersund32,4-11278
145.Kungsör32,41-8089
146.Piteå32,43-40892
147.Tanum32,44-12370
148.Borgholm32,450,2510676
149.Essunga32,45-5564
150.Grästorp32,45-5776
151.Hjo32,45-8841
152.Nässjö32,45-29339
153.Oxelösund32,45-11193
154.Alvesta32,46-0,318802
155.Bollebygd32,470,538375
156.Falköping32,480,4331513
157.Arvidsjaur32,48-6529
158.Lekeberg32,48-7134
159.Fagersta32,49-12443
160.Flen32,50,7516028
161.Stenungsund32,52-24292
162.Boden32,53-27471
163.Köping32,54-24905
164.Uddevalla32,54-51868
165.Östhammar32,55-21373
166.Eksjö32,57-16244
167.Sävsjö32,580,3310830
168.Högsby32,580,255777
169.Jokkmokk32,63-5170
170.Älvsbyn32,63-8335
171.Götene32,650,313223
172.Mullsjö32,65-7033
173.Uppvidinge32,65-9244
174.Gislaved32,65-0,129111
175.Kalmar32,680,2562815
176.Haparanda32,68-10059
177.Luleå32,68-74178
178.Sala32,69-21535
179.Surahammar32,69-9949
180.Karlskrona32,70,864032
181.Nybro32,70,2519651
182.Gävle32,72-95055
183.Vimmerby32,730,2515473
184.Gällivare32,73-18425
185.Kalix32,73-16740
186.Ale32,75-27442
187.Hultsfred32,780,2513696
188.Örnsköldsvik32,78-55073
189.Strömstad32,79-11808
190.Gnosjö32,8-9546
191.Nora32,8-10447
192.Hudiksvall32,82-36849
193.Sandviken32,82-36916
194.Orust32,84-15221
195.Lessebo32,85-8139
196.Söderhamn32,87-25647
197.Pajala32,88-6282
198.Skinnskatteberg32,89-4445
199.Aneby32,9-6393
200.Skellefteå32,9-71641
201.Vingåker32,9-8893
202.Lysekil32,94-14521
203.Karlstad32,950,4585753
204.Leksand32,95-15289
205.Rättvik32,95-10811
206.Östersund32,97-59416
207.Överkalix32,98-3611
208.Sunne330,4513255
209.Herrljunga33,040,39314
210.Norberg33,04-5723
211.Karlskoga33,050,9529668
212.Älvkarleby33,05-9103
213.Ovanåker33,07-11440
214.Vänersborg33,09-36857
215.Avesta33,1-21583
216.Gotland33,1-57269
217.Hällefors33,1-7220
218.Umeå33,1-115473
219.Krokom33,12-14535
220.Årjäng33,150,459855
221.Åre33,17-10274
222.Filipstad33,20,4510562
223.Säffle33,20,4515547
224.Falun33,2-56044
225.Ludvika33,2-25810
226.Malung-Sälen33,2-10356
227.Munkedal33,21-10181
228.Kiruna33,23-22944
229.Laxå33,23-5686
230.Lilla Edet33,25-12578
231.Sundsvall33,28-95732
232.Hammarö33,30,4514926
233.Bengtsfors33,30,069791
234.Hedemora33,3-15164
235.Timrå33,33-17990
236.Åmål33,34-12295
237.Olofström33,350,812988
238.Degerfors33,350,59641
239.Lycksele33,35-12376
240.Heby33,360,4913382
241.Gullspång33,37-5291
242.Gagnef33,38-10097
243.Karlshamn33,40,831143
244.Robertsfors33,40,56831
245.Bjurholm33,4-2460
246.Dorotea33,4-2878
247.Sorsele33,4-2736
248.Storuman33,4-6120
249.Vindeln33,4-5507
250.Vännäs33,4-8414
251.Åsele33,4-3039
252.Härjedalen33,42-10454
253.Vansbro33,43-6805
254.Eda33,450,458524
255.Säter33,45-10840
256.Älvdalen33,45-7207
257.Sölvesborg33,460,816810
258.Berg33,47-7352
259.Mora33,47-20153
260.Mellerud33,480,349179
261.Ronneby33,550,828254
262.Forshaga33,550,4511266
263.Borlänge33,55-49251
264.Nordmaling33,55-7098
265.Orsa33,55-6922
266.Ljusdal33,57-19065
267.Nordanstig33,57-9611
268.Smedjebacken33,59-10715
269.Grums33,60,459091
270.Kil33,60,4511706
271.Färgelanda33,64-6654
272.Kristinehamn33,650,4523808
273.Malå33,65-3274
274.Norsjö33,65-4304
275.Strömsund33,67-12185
276.Arjeplog33,6813161
277.Hagfors33,70,4512480
278.Munkfors33,70,453771
279.Storfors33,70,454273
280.Torsby33,70,4512414
281.Vilhelmina33,7-7135
282.Kramfors33,83-18911
283.Bräcke33,92-6885
284.Ockelbo33,97-5936
285.Ånge34,02-10053
286.Härnösand34,03-24611
287.Sollefteå34,08-20255
288.Dals-Ed34,09-4692
289.Ragunda34,17-5590
290.Hofors34,320,59741

Av: Jonas Karström
Mejla reportern

Kommentarer

Debattinlägg blir automatiskt tillgängliga för andra användare så snart den som skrivit ett inlägg har publicerat det. Var och en ansvarar själv för innehållet i sina inlägg.

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

1 kommentar

5
5
1
Nu visas kommentar 1-5
Ekonominyheter
3 250 oljemiljarder upp i rök

3 250 oljemiljarder upp i rök

På ett halvår har marknaden raderat ut börsvärden på nära 400 miljarder dollar.

Mitt Romney ger upp presidentkanditaturen

Kommer inte att försöka bli Republikanernas presidentkandidat.

Skogsindustrikoncernen SCA:s vd Jan Johansson.

Förundersökning inledd kring SCA-härvan

Kammaråklagare Thomas Forsberg vid Riksenheten mot korruption ska nu ha inlett en förundersökning kring turerna i SCA. 5

SCA:s vd Jan Johansson.

"Jag har stort stöd internt"

När det stormat som värst kring lyxjakt och flygresor med privatjeten har SCA-chefen Jan Johansson funderat över sin framtid. "Jag har funderat på om det har varit värt det", säger han. 7

Wall Street, amerikas flagga, usa.

Breda nedgångar i New York

De amerikanska börserna har inlett nedåt med bidrag av ett svalt mottagande av makrostatistik.

Burgarkedjan rusar 135 procent i öppningen

Shake Shacks aktie rusar kraftigt på noteringsdagen på New York-börsen.

Annons
Amerikansk tillväxt under förväntan

Amerikansk tillväxt under förväntan

USA:s BNP steg mindre än väntat under det fjärde kvartalet 2014, enligt preliminär statistik.

Ryssland sänker styrräntan

Ryssland sänker styrräntan

Den ryska centralbanken sänker styrräntan från 17,00 till 15,00 procent.

Ryssland, valuta, rubel

Rubeln försvagas efter räntesänkning

Rubeln har försvagats efter den ryska centralbankens oväntade räntesänkning på fredagen.

SCA i topp på Stockholmsbörsen

SCA i topp på Stockholmsbörsen

Rapportsäsongen fortsätter på fredagen och ger kraft åt en stigande handel på Stockholmsbörsen.

Analyshusens nya aktieråd

Ett antal bolag har fått nya rekommendationer under fredagen, bland annat höjs en verkstadskoncern till köp av Danske Bank.

Arbetslösheten inom EU 
under 10 procents-strecket

Arbetslösheten inom EU under 10 procents-strecket

För första gången sedan oktober 2011 ligger arbetslösheten i EU-området under 10 procent.

Konsumentpriserna i EMU sjunker mer än väntat

Konsumentpriserna i EMU sjönk med 0,6 procent i årstakt under januari månad, enligt preliminär statistik från Eurostat.

Jay-Z.

Jay Z-bolag lägger bud på Aspiro

Project Panther Bidco lägger ett rekommenderat kontanterbjudande till aktieägarna i Aspiro värt 1,05 kronor per aktie.

Efterfrågan på kakao rasar

Efterfrågan på kakao rasar

Efterfrågan på kakao minskar vilket har fått kakao-terminerna att falla och inleda en bear market, skriver Bloomberg.

EY Entrepreneur of the Year
Victor Jakobsson och Niklas Adalberth, Klarna.

De blev årets främsta entreprenörer

Betaltjänstföretaget Klarnas tre grundare Sebastian Siemiatkowski, Victor Jakobsson och Niklas Adalberth vann den åtråvärda titeln Entrepreneur of the Year 2015. Nu representerar de Sverige i världsfinalen i Monte Carlo i juni. 1

Spotify till börsen först nästa år

Spotify till börsen först nästa år

Musiktjänsten Spotify arbetar med att skaffa fram kring en halv miljard dollar i riskkapital med hjälp av Goldman Sachs Group.

Danske: Sälj teleoperatören

Danske Bank sänker rekommendationen på boalget från avvakta till sälj. Riktkursen reduceras från 51 till 50 kronor.

Didonplattformen med borrigg.

PA Resources styrelse vill fortsätta

Styrelsen kommer att föreslå att aktieägarna vid extrastämman den 27 februari beslutar att bolagets verksamhet drivs vidare.

Honda sänker vinstprognos efter Takata-återkallelser

Honda sänker vinstprognos efter Takata-återkallelser

Honda sänkte idag sin prognos för rörelseresultatet med 6,5 procent på grund av avsättningar för att täcka de återkallelser som sker på grund av defekta krockkuddar från Takata.

SCA:s vd Jan Johansson.

SCA klår förväntningarna

Pappers- och hygienföretagets vinst före skatt skatt toppade analytikernas prognoser. 1

Då kan Altor sätta Dustin på börsen

Den svenska dator- och elektronikåterförsäljaren Dustin kan vara på väg mot börsen inom en snar framtid.

Stor optimism bland hedgefondförvaltare

Hedgefondförvaltare har en stark tilltro när det kommer till den egna branschen, enligt en global undersökning gjord på beställning av State Street.

USA:s senat röstade för Keystone

USA:s senat röstade för Keystone

USA:s senat har klubbat igenom förslaget att godkänna den länge omdebatterade oljeledningen Keystone XL, trots att Vita huset tidigare på torsdagen sade att president Barack Obama kommer att lägga in sitt veto mot planen.

Så mycket ökar lönerna

Så mycket ökar lönerna

Mest ökar lönerna för anställda i den kommunala sektorn samt för tjänstemän i den privata sektorn. 1

Nordnet höjer utdelningen

Internetmäklaren Nordnet redovisar ett rörelseresultat på 90 miljoner kronor (84) för det fjärde kvartalet 2014.

Ray Mauritsson, vd för Axis.

Vinsten ökar för Axis

Nätverksföretaget Axis redovisar ett resultat före skatt på 203 miljoner kronor (166) för det fjärde kvartalet 2014.

Blandat på Asienbörserna

Blandat på Asienbörserna

De ledande börserna i Asien uppvisar en blandad utveckling på fredagen.

Minskad vinst för Beijer Electronics

Industriautomationsföretagets vinst före skatt minskade för det fjärde kvartalet 2014.

Vinstökning för Tele2

Vinstökning för Tele2

Teleoperatörens vinst efter skatt steg mer än väntat för det fjärde kvartalet 2014.

Google under förväntan

Google under förväntan

Googles vinst för det fjärde kvartalet 2014 nådde inte upp till analytikernas prognoser.

Uppåt på Wall Street

Uppåt på Wall Street

New York-börserna stärktes successivt under torsdagens handel efter att riskviljan återvänt efter en dipp på onsdagskvällens Fed-besked.

Spykers vd Victor Muller.

Spyker undviker konkurs

Holländska sportbilstillverkaren Spyker, som tidigare var Saab Automobiles ägare, är inte längre i konkurs.

Börspodden: Aktien kan stiga 40 procent

I torsdagens program tar Börspodden upp Lexingtons notering på First North.

Annons
Annons
”Sälj, sälj, sälj”

Tidningen Johan Högberg ”Sälj,
sälj, sälj”

Den som vill veta varför pe-bolagen förefaller mer sälj- än köpsugna kan lyssna på Thomas von Koch. 3

Riksbankens kamp ensam och hopplös

Tidningen Olof Manner Riksbankens kamp ensam och hopplös

Från politiskt håll är det ganska tunt med efterfrågestimulerande åtgärder

Annons
Annons

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Aspiro +59,1% 1,0
BE Group +9,9% 4,8
SCA B +9,0% 200,2
Bong -7,8% 1,1
Midso... -7,1% 39,0
MQ Ho... -5,3% 35,9

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån - -%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar +0,04kr 8,28
Euro +0,01kr 9,35
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat +3,77$ 52,90
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se