Här betalar du minst skatt

Bostadsområdet Bruksparken i Hököpinge ligger i Vellinge kommun där skattesatsen är lägst i landet. Foto: Scanpix

Här betalar du minst skatt

I deklarationstider upptäcker man att det kan vara lockande att flytta till en kommun med lägre skattesats. Se hur mycket du betalar i jämförelse med andra. Vi listar skatten i samtliga kommuner i Sverige.

Annons
Verktyg

Kommunalskatten varierar kraftigt i landet.

Lägst kommunskatt i landet har Vellingebor där skattesatsen är 28,89 en kommun där Moderaterna har majoritet i kommunfullmäktige. Vellinge är tätt följt av Kävlinge, Örkelljunga och Staffanstorps kommun. Därefter återfinns Solna med 29,22 procent, vilket gör att kommunen har lägst skatt i Stockholm. De fem kommunerna med lägst skatt lämnar skattesatsen oförändrad.

Hofors kommuninnevånare får höjd kommunskatt med 0,5 procentenheter till 34,32. Därmed går Hofors om Rågsunda och får landets högsta skattesats. Även Dals-Ed, Sollefteå och Härnösand har över 34 procent i skattesats.

Av landets 290 kommuner återfinns flest kommuner (ett sextiotal) inom intervallet 32,00 till 32,49 procent. En majoritet av Sveriges kommuninvånare får nästa år över 32 procent i skattesats.

En granskning av skattesatsen jämfört med antalet kommuninvånare visar att alla kommuner med mindre än 30 000 invånare har en skattesats över 32 procent. Och kommunskatten är helt korrelerad med antalet kommuninvånare. Få kommuninvånare innebär hög skattesats, stort antal invånare innebär låg skattesats. Kommungruppen med över 200 000 invånare har i snitt 30,51 procent i skattesats.

Sex kommuner sänker skattesatsen 2012. Störst sänkning står Alvesta kommun för som sänker skattesatsen med 0,3 procentenheter. Övriga kommuner som sänkt skatten är Trosa, Värmdö, Växjö, Gislaved samt Skurup.

Störst skatteökning sker i Ydre och Arjeplog kommun som båda ökar uttaget med 1 procentenhet. Totalt ökar 64 kommuner skatten och 220 kommuner lämnar skatten oförändrad. Men eftersom det är kommuner med få invånare som ökar skatten får 80 över procent av svenskarna oförändrad skatt.

Den genomsnittliga skattesatsen i landet är 31,6, en liten ökning från 31,55. Totala skatteunderlaget i landet har ökat med 2,2 procent mellan taxeringsåren 2010 och 2011. Största var ökningen i Sundbyberg och Kiruna, som båda ökade med 5,7 procent.

Den genomsnittliga skattekraften i landet ökade 2010 till 176 054 kronor . Kommuninvånarna i Danderyd har högst skattekraft i landet med 318 288 kronor per invånare. Kommunen ligger därmed 81 procent över riksnittet.

Den kommunala skatten består av kommunalskatt, landstingsskatt, begravningsavgift och kyrkoavgift.

Fakta Så hög är skatten, kommun för kommun

PlacKommunSkattesats, %Förändring, %Folkmängd 31 dec 2010
1.Vellinge28,89-33303
2.Kävlinge28,9-29013
3.Örkelljunga29,15-9631
4.Staffanstorp29,18-22259
5.Solna29,22-68144
6.Ängelholm29,43-39394
7.Danderyd29,450,1531330
8.Stockholm29,58-847073
9.Lomma29,63-21559
10.Täby29,73-63789
11.Höganäs30,12-24637
12.Eslöv30,13-31587
13.Linköping30,25-146416
14.Sollentuna30,3-64630
15.Klippan30,4-16515
16.Skurup30,41-0,0314981
17.Burlöv30,48-16701
18.Ystad30,5-28338
19.Helsingborg30,6-129177
20.Båstad30,62-14278
21.Landskrona30,63-41724
22.Svedala30,63-19822
23.Åstorp30,68-14737
24.Nacka30,710,3590108
25.Lidingö30,72-44017
26.Järfälla30,73-66211
27.Västerås30,74-137207
28.Varberg30,750,558084
29.Trelleborg30,75-42219
30.Sjöbo30,81-18112
31.Partille30,84-35084
32.Halmstad30,850,3591800
33.Hörby30,870,514840
34.Svalöv30,88-13242
35.Simrishamn30,9-19297
36.Perstorp30,95-7061
37.Laholm310,523390
38.Hässleholm31-50107
39.Kinda31-9762
40.Mjölby31-25856
41.Tomelilla31-12914
42.Österåker31-39521
43.Vallentuna31,08-30114
44.Kumla31,1-20456
45.Vadstena31,1-7391
46.Sundbyberg31,13-38633
47.Mölndal31,14-60973
48.Söderköping31,2-14024
49.Lund31,23-110488
50.Malmö31,23-298963
51.Kristianstad31,25-79543
52.Motala31,25-41955
53.Älmhult31,25-15603
54.Bjuv31,28-14841
55.Upplands Väsby31,28-39289
56.Norrköping31,3-130050
57.Växjö31,31-0,183005
58.Höör31,32-15460
59.Ekerö31,33-25410
60.Trosa31,43-0,211462
61.Skövde31,44-51402
62.Skara31,45-18314
63.Tranemo31,45-11587
64.Härryda31,5-34463
65.Östra Göinge31,5-13590
66.Falkenberg31,520,541008
67.Lerum31,53-38580
68.Tyresö31,58-42947
69.Tibro31,59-10560
70.Ljungby31,61-27297
71.Öckerö31,64-12449
72.Markaryd31,65-9619
73.Nyköping31,65-51644
74.Ödeshög31,65-5284
75.Upplands-Bro31,68-23676
76.Enköping31,70,3539759
77.Uppsala31,7-197787
78.Lidköping31,74-38048
79.Ydre31,7513672
80.Kungsbacka31,750,575025
81.Värnamo31,75-32833
82.Knivsta31,77-14724
83.Boxholm31,84-5221
84.Trollhättan31,84-55248
85.Tierp31,850,420125
86.Töreboda31,85-9113
87.Hylte31,870,710177
88.Haninge31,88-77054
89.Vaxholm31,88-10965
90.Strängnäs31,9-32419
91.Örebro31,9-135460
92.Ulricehamn31,930,522838
93.Nynäshamn31,93-26032
94.Övertorneå31,93-4812
95.Borås31,94-103294
96.Karlsborg31,95-6752
97.Vaggeryd320,512991
98.Göteborg32-513751
99.Salem32-15391
100.Valdemarsvik32-7760
101.Åtvidaberg32-11504
102.Västervik32,030,2536206
103.Huddinge32,05-97453
104.Nykvarn32,05-9331
105.Bollnäs32,07-26248
106.Emmaboda32,080,259187
107.Sigtuna32,08-39990
108.Mark32,09-33845
109.Tjörn32,09-14955
110.Vårgårda32,09-10943
111.Arvika32,10,4526034
112.Hallsberg32,1-15275
113.Ljusnarsberg32,1-4931
114.Tingsryd32,11-12231
115.Mariestad32,14-23741
116.Osby32,150,512724
117.Vara32,150,515762
118.Bromölla32,15-12272
119.Jönköping32,15-127382
120.Svenljunga32,15-10288
121.Vetlanda32,17-26304
122.Hallstahammar32,19-15175
123.Sotenäs32,19-9052
124.Finspång32,20,6520747
125.Håbo32,2-19629
126.Tidaholm32,2-12572
127.Norrtälje32,22-56080
128.Tranås32,22-18119
129.Botkyrka32,23-82608
130.Södertälje32,23-86246
131.Värmdö32,23-0,1538301
132.Alingsås32,24-37796
133.Arboga32,24-13285
134.Mönsterås32,280,2512909
135.Mörbylånga32,280,2514021
136.Torsås32,30,256962
137.Kungälv32,32-41241
138.Habo32,33-10741
139.Eskilstuna32,35-96311
140.Gnesta32,35-10360
141.Katrineholm32,35-32428
142.Lindesberg32,35-23034
143.Oskarshamn32,380,2526163
144.Askersund32,4-11278
145.Kungsör32,41-8089
146.Piteå32,43-40892
147.Tanum32,44-12370
148.Borgholm32,450,2510676
149.Essunga32,45-5564
150.Grästorp32,45-5776
151.Hjo32,45-8841
152.Nässjö32,45-29339
153.Oxelösund32,45-11193
154.Alvesta32,46-0,318802
155.Bollebygd32,470,538375
156.Falköping32,480,4331513
157.Arvidsjaur32,48-6529
158.Lekeberg32,48-7134
159.Fagersta32,49-12443
160.Flen32,50,7516028
161.Stenungsund32,52-24292
162.Boden32,53-27471
163.Köping32,54-24905
164.Uddevalla32,54-51868
165.Östhammar32,55-21373
166.Eksjö32,57-16244
167.Sävsjö32,580,3310830
168.Högsby32,580,255777
169.Jokkmokk32,63-5170
170.Älvsbyn32,63-8335
171.Götene32,650,313223
172.Mullsjö32,65-7033
173.Uppvidinge32,65-9244
174.Gislaved32,65-0,129111
175.Kalmar32,680,2562815
176.Haparanda32,68-10059
177.Luleå32,68-74178
178.Sala32,69-21535
179.Surahammar32,69-9949
180.Karlskrona32,70,864032
181.Nybro32,70,2519651
182.Gävle32,72-95055
183.Vimmerby32,730,2515473
184.Gällivare32,73-18425
185.Kalix32,73-16740
186.Ale32,75-27442
187.Hultsfred32,780,2513696
188.Örnsköldsvik32,78-55073
189.Strömstad32,79-11808
190.Gnosjö32,8-9546
191.Nora32,8-10447
192.Hudiksvall32,82-36849
193.Sandviken32,82-36916
194.Orust32,84-15221
195.Lessebo32,85-8139
196.Söderhamn32,87-25647
197.Pajala32,88-6282
198.Skinnskatteberg32,89-4445
199.Aneby32,9-6393
200.Skellefteå32,9-71641
201.Vingåker32,9-8893
202.Lysekil32,94-14521
203.Karlstad32,950,4585753
204.Leksand32,95-15289
205.Rättvik32,95-10811
206.Östersund32,97-59416
207.Överkalix32,98-3611
208.Sunne330,4513255
209.Herrljunga33,040,39314
210.Norberg33,04-5723
211.Karlskoga33,050,9529668
212.Älvkarleby33,05-9103
213.Ovanåker33,07-11440
214.Vänersborg33,09-36857
215.Avesta33,1-21583
216.Gotland33,1-57269
217.Hällefors33,1-7220
218.Umeå33,1-115473
219.Krokom33,12-14535
220.Årjäng33,150,459855
221.Åre33,17-10274
222.Filipstad33,20,4510562
223.Säffle33,20,4515547
224.Falun33,2-56044
225.Ludvika33,2-25810
226.Malung-Sälen33,2-10356
227.Munkedal33,21-10181
228.Kiruna33,23-22944
229.Laxå33,23-5686
230.Lilla Edet33,25-12578
231.Sundsvall33,28-95732
232.Hammarö33,30,4514926
233.Bengtsfors33,30,069791
234.Hedemora33,3-15164
235.Timrå33,33-17990
236.Åmål33,34-12295
237.Olofström33,350,812988
238.Degerfors33,350,59641
239.Lycksele33,35-12376
240.Heby33,360,4913382
241.Gullspång33,37-5291
242.Gagnef33,38-10097
243.Karlshamn33,40,831143
244.Robertsfors33,40,56831
245.Bjurholm33,4-2460
246.Dorotea33,4-2878
247.Sorsele33,4-2736
248.Storuman33,4-6120
249.Vindeln33,4-5507
250.Vännäs33,4-8414
251.Åsele33,4-3039
252.Härjedalen33,42-10454
253.Vansbro33,43-6805
254.Eda33,450,458524
255.Säter33,45-10840
256.Älvdalen33,45-7207
257.Sölvesborg33,460,816810
258.Berg33,47-7352
259.Mora33,47-20153
260.Mellerud33,480,349179
261.Ronneby33,550,828254
262.Forshaga33,550,4511266
263.Borlänge33,55-49251
264.Nordmaling33,55-7098
265.Orsa33,55-6922
266.Ljusdal33,57-19065
267.Nordanstig33,57-9611
268.Smedjebacken33,59-10715
269.Grums33,60,459091
270.Kil33,60,4511706
271.Färgelanda33,64-6654
272.Kristinehamn33,650,4523808
273.Malå33,65-3274
274.Norsjö33,65-4304
275.Strömsund33,67-12185
276.Arjeplog33,6813161
277.Hagfors33,70,4512480
278.Munkfors33,70,453771
279.Storfors33,70,454273
280.Torsby33,70,4512414
281.Vilhelmina33,7-7135
282.Kramfors33,83-18911
283.Bräcke33,92-6885
284.Ockelbo33,97-5936
285.Ånge34,02-10053
286.Härnösand34,03-24611
287.Sollefteå34,08-20255
288.Dals-Ed34,09-4692
289.Ragunda34,17-5590
290.Hofors34,320,59741

Av: Jonas Karström
Mejla reportern

Kommentarer

Debattinlägg blir automatiskt tillgängliga för andra användare så snart den som skrivit ett inlägg har publicerat det. Var och en ansvarar själv för innehållet i sina inlägg.

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

1 kommentar

5
5
1
Nu visas kommentar 1-5
Ekonominyheter
Norska kronan försvagas

Norska kronan försvagas

Den norska kronan har försvagats ännu mer. Den svenska kronan handlas därmed starkare mot den norska valutan.

Skandalbolagets räkenskaper utreds

Skandalbolagets räkenskaper utreds

Storbritanniens myndighet för finansiell rapportering, FRC, har lanserat en utredning kring Tescos räkenskaper för verksamhetsåren 2012 till 2014.

Aktiespararen: Ett köpvärt mediebolag

Mediebolaget lyckas hitta nya vägar till tillväxt, trots att det traditionella tv-tittandet minskar, det skriver Aktiespararen.

Nordea: Farlig expansiv räntepolitik

Nordea: Farlig expansiv räntepolitik

Riksbanken har målat in sig i ett hörn, enligt Nordea, då låg inflation tvingar Riksbanken att föra en mycket expansiv politik - trots att det är svårt att påverka inflationen.

Ett JAS 39 C Gripen startar för sin soloflygning vid flygdagen på flygflottiljen F17 i Kallinge.

Sverige och Ungern tecknar tilläggsavtal kring JAS-gripen

Ungerns försvarsministerium och Försvarsexportmyndigheten, har i dag tecknat ett tilläggsavtal till det JAS-gripen lease-köpavtal länderna har.

Chrysler ersätter Takata-kuddar

Chrysler ersätter Takata-kuddar

Fiat Chrysler sade i ett pressmeddelande på fredagen att de ska ersätta krockkuddar märkta Takata i 3,3 miljoner fordon världen över.

Annons
Sweco får tunnelbane-order

Sweco får tunnelbane-order

Sweco anlitas av Länsimetro för att byggleda förlängningen av tunnelbanan västerut från Helsingfors. Värdet på uppdraget är närmare 180 miljoner kronor.

Scott Myers, vd vid Aerocrine.

Nyemission hemlig enligt börsbolags-vd

Aerocrine ordnade på måndagen fram mer garanter i sin kommande krisemission. Men vd Scott Myers, som har rätt att gå in med 1,8 miljoner kronor, avstår från att svara på om han ska teckna aktier eller inte.

Nokia kan lansera egen smartphone

Nokia kan lansera egen smartphone

Nokia ryktas vara på väg att lansera en egen smartphone.

Magdalena Andersson, finansminister.

Hemliga förhandlingar kan avbryta nyval

Enligt källor till SVT pågår sedan ett par dagar förhandlingar mellan regeringen och alliansen, vilka kan leda till att nyvalet i mars inte blir av. 4

Nordea: Hushållen viktig tillväxtdrivare

Nordea: Hushållen viktig tillväxtdrivare

Nordea noterar att detaljhandelsförsäljningen i november var mycket starkare än väntat och att trenden i detaljhandeln verkligen är stark. 1

Uppåt på Stockholmsbörsen

Uppåt på Stockholmsbörsen

Kurserna på Stockholmsbörsen tog fart i inledningen på måndagens handel och noterades högre på förmiddagen, i linje med tydliga uppgångar på de ledande börserna i Europa.

Sverige behåller toppbetyg

Sverige behåller toppbetyg

Kreditvärderingsföretaget Fitch bekräftar kreditbetyget AAA för Sveriges långsiktiga upplåning. Utsikterna för betyget är stabila.

Grönt ljus för Kinneviks modekoncern

Investmentbolaget Kinnevik har fått samtliga förhandsbesked och godkännanden från relevanta myndigheter som krävs för att skapa Global Fashion Group.

Peab säljer allt i S:t Eriks

Peab säljer allt i S:t Eriks

Byggbolaget Peab har avyttrat samtliga sina aktier i S:t Eriks, enligt ett pressmeddelande.

Fastighetsbolaget Victoria Park på Ramels väg i Malmö drabbades av en ny explosion natten till söndagen, den här gången på baksidan av kontoret. Tidigare har två explosioner inträffat i helgen på Rosengård i Malmö.

Bombattentat mot Victoria Parks områdeskontor

Fastighetsbolaget Victoria Park utsattes under helgen för bombattentat mot sitt områdeskontor i Rosengård, Malmö. 1

Rusforests vd lämnar

Rusforests vd Matti Lehtipuu avgår med effekt den 31 december.

Anders Sundström, tidigare vd på Folksam.

Folksam betalar lyxflyg för ex-vd

Anders Sundström, tidigare vd på Folksam, är sedan 2009 en flitig gäst på förpackningsjätten SCA:s exklusiva affärsflyg. Men bara en av tiotalet resor betalades direkt. Först nu betalas resten, skriver DI. 5

USA och Kanada utökar saktionerna mot Ryssland

USA och Kanada utökar saktionerna mot Ryssland

USA utökade sanktionerna mot Ryssland under fredagen.

Uppåt på Asienbörserna

Uppåt på Asienbörserna

Asienbörserna fortsatte att stiga under måndagen med stöd från en stabilisering i oljepriset och den ryska rubeln.

Ett oljeborrtorn i Williston, North Dakota, USA.

Oljeminister anklagar "nykomlingar"

Oansvariga nykomlingar på oljemarknaden har orsakat det sjunkande oljepriset, enligt regeringarna i oljerika arabiska länder. Oljekartellen Opecs generalsekreterare hoppas dock på en återhämtning nästa år.

Skanska tar USA-order

Skanska tar USA-order

Byggbolaget Skanska har fått en order värd 690 miljoner kronor, motsvarande 101 miljoner dollar.

Socialdemokraternas partiledare Stefan Löfven och Moderaternas partiledare, statsminister Fredrik Reinfeldt.

Båda blocken långt från egen majoritet

Om det vore val i dag skulle det endast skilja 4,3 procent mellan blocken. 2

Fondjätte spår fortsatt börsuppgång i USA

Fondjätte spår fortsatt börsuppgång i USA

Trots att börserna i USA handlas på rekordnivåer finns kraft kvar i uppgången, enligt en analys från Fidelity som Privata Affärer uppmärksammat på hemsidan.

Hexpol köper amerikanskt företag

Hexpol har tecknat avtal om att förvärva Rhetech Thermoplastic Compounding från grundarnas familjer.

Statsminister Stefan Löfven.

Han har högst förtroende hos väljarna

S-ledaren toppar förtroendeligan följd av Annie Lööf (C) och Anna Kinberg Batra (M). 2

Linux-distributör lyfte på Wall Street

Linux-distributör lyfte på Wall Street

USA-börserna steg succesivt under fredagens handel i takt med det förbättrade oljepriset.

Ane Uggla

Här är näringslivets lönetopp

Ane Uggla tjänade 120 miljoner kronor förra året, dubbelt så mycket som tvåan i inkomstligan, förre Meda-chefen Anders Lönner.

Goda nyheter för Medivir

Goda nyheter för Medivir

Kommentar Försäljning av Olysio, Medivirs preparat mot hepatit C, minskade med nästan 5 procent. Det är illa, men bättre än för fyra veckor sedan.

OW Bunker-chef häktad

OW Bunker-chef häktad

En hög tidigare chef inom skandalbolaget OW Bunker har häktats för bedrägeri, rapporterar danska medier. 

Tuff start för intressant Powercell

Bränslecellsbolaget Powercell faller kraftigt på börsen under sin första handelsdag. Det tidigare Volvoprojektet som bolagiserades 2009 har nu slutfört en emission på 108 miljoner kronor och genomfört en listning på First North. Börsvärdet uppgår till 245 miljoner kronor.    1

Då intar Lundins guldklimp börsen

Lundin Gold kommer på måndag att noteras på Nasdaq Stockholm.

Domstol godkänner Northlands konkurs

En domstol i Luxemburg har godkänt en konkursansökan från gruvbolaget.

Failcons grundare Cass Phillipps

Startup-sjukan: Missbruk och svåra depressioner

Hon sätter ljuset på Silicon Valleys mörka baksida.

Han är vinnaren 
på SCA-skandalen

Krönikor Jon Åsberg Han är vinnaren på SCA-skandalen

Han är vinnaren 
på SCA-skandalen

Skandalen i SCA har många förlorare men också en tydlig vinnare. 4

Vem blir nästa vinnare?

Vem blir nästa vinnare?

Med klassiska urvalskriterier erhålls fem aktier med potential att bli nästa års vinnare.

Annons
Annons

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Image... +72,4% 5,0
Eniro +18,4% 7,2
NGEx ... +14,6% 8,2
Midway A -10,1% 13,8
Aeroc... -8,1% 1,1
SAS -7,1% 13,7

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån -0,00 0,04%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar +0,04kr 7,77
Euro +0,05kr 9,53
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat -0,31$ 61,07
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se