Här betalar du minst skatt

Bostadsområdet Bruksparken i Hököpinge ligger i Vellinge kommun där skattesatsen är lägst i landet. Foto: Scanpix

Här betalar du minst skatt

I deklarationstider upptäcker man att det kan vara lockande att flytta till en kommun med lägre skattesats. Se hur mycket du betalar i jämförelse med andra. Vi listar skatten i samtliga kommuner i Sverige.

Annons

Verktyg

Kommunalskatten varierar kraftigt i landet.

Lägst kommunskatt i landet har Vellingebor där skattesatsen är 28,89 en kommun där Moderaterna har majoritet i kommunfullmäktige. Vellinge är tätt följt av Kävlinge, Örkelljunga och Staffanstorps kommun. Därefter återfinns Solna med 29,22 procent, vilket gör att kommunen har lägst skatt i Stockholm. De fem kommunerna med lägst skatt lämnar skattesatsen oförändrad.

Hofors kommuninnevånare får höjd kommunskatt med 0,5 procentenheter till 34,32. Därmed går Hofors om Rågsunda och får landets högsta skattesats. Även Dals-Ed, Sollefteå och Härnösand har över 34 procent i skattesats.

Av landets 290 kommuner återfinns flest kommuner (ett sextiotal) inom intervallet 32,00 till 32,49 procent. En majoritet av Sveriges kommuninvånare får nästa år över 32 procent i skattesats.

En granskning av skattesatsen jämfört med antalet kommuninvånare visar att alla kommuner med mindre än 30 000 invånare har en skattesats över 32 procent. Och kommunskatten är helt korrelerad med antalet kommuninvånare. Få kommuninvånare innebär hög skattesats, stort antal invånare innebär låg skattesats. Kommungruppen med över 200 000 invånare har i snitt 30,51 procent i skattesats.

Sex kommuner sänker skattesatsen 2012. Störst sänkning står Alvesta kommun för som sänker skattesatsen med 0,3 procentenheter. Övriga kommuner som sänkt skatten är Trosa, Värmdö, Växjö, Gislaved samt Skurup.

Störst skatteökning sker i Ydre och Arjeplog kommun som båda ökar uttaget med 1 procentenhet. Totalt ökar 64 kommuner skatten och 220 kommuner lämnar skatten oförändrad. Men eftersom det är kommuner med få invånare som ökar skatten får 80 över procent av svenskarna oförändrad skatt.

Den genomsnittliga skattesatsen i landet är 31,6, en liten ökning från 31,55. Totala skatteunderlaget i landet har ökat med 2,2 procent mellan taxeringsåren 2010 och 2011. Största var ökningen i Sundbyberg och Kiruna, som båda ökade med 5,7 procent.

Den genomsnittliga skattekraften i landet ökade 2010 till 176 054 kronor . Kommuninvånarna i Danderyd har högst skattekraft i landet med 318 288 kronor per invånare. Kommunen ligger därmed 81 procent över riksnittet.

Den kommunala skatten består av kommunalskatt, landstingsskatt, begravningsavgift och kyrkoavgift.

Fakta Så hög är skatten, kommun för kommun

PlacKommunSkattesats, %Förändring, %Folkmängd 31 dec 2010
1.Vellinge28,89-33303
2.Kävlinge28,9-29013
3.Örkelljunga29,15-9631
4.Staffanstorp29,18-22259
5.Solna29,22-68144
6.Ängelholm29,43-39394
7.Danderyd29,450,1531330
8.Stockholm29,58-847073
9.Lomma29,63-21559
10.Täby29,73-63789
11.Höganäs30,12-24637
12.Eslöv30,13-31587
13.Linköping30,25-146416
14.Sollentuna30,3-64630
15.Klippan30,4-16515
16.Skurup30,41-0,0314981
17.Burlöv30,48-16701
18.Ystad30,5-28338
19.Helsingborg30,6-129177
20.Båstad30,62-14278
21.Landskrona30,63-41724
22.Svedala30,63-19822
23.Åstorp30,68-14737
24.Nacka30,710,3590108
25.Lidingö30,72-44017
26.Järfälla30,73-66211
27.Västerås30,74-137207
28.Varberg30,750,558084
29.Trelleborg30,75-42219
30.Sjöbo30,81-18112
31.Partille30,84-35084
32.Halmstad30,850,3591800
33.Hörby30,870,514840
34.Svalöv30,88-13242
35.Simrishamn30,9-19297
36.Perstorp30,95-7061
37.Laholm310,523390
38.Hässleholm31-50107
39.Kinda31-9762
40.Mjölby31-25856
41.Tomelilla31-12914
42.Österåker31-39521
43.Vallentuna31,08-30114
44.Kumla31,1-20456
45.Vadstena31,1-7391
46.Sundbyberg31,13-38633
47.Mölndal31,14-60973
48.Söderköping31,2-14024
49.Lund31,23-110488
50.Malmö31,23-298963
51.Kristianstad31,25-79543
52.Motala31,25-41955
53.Älmhult31,25-15603
54.Bjuv31,28-14841
55.Upplands Väsby31,28-39289
56.Norrköping31,3-130050
57.Växjö31,31-0,183005
58.Höör31,32-15460
59.Ekerö31,33-25410
60.Trosa31,43-0,211462
61.Skövde31,44-51402
62.Skara31,45-18314
63.Tranemo31,45-11587
64.Härryda31,5-34463
65.Östra Göinge31,5-13590
66.Falkenberg31,520,541008
67.Lerum31,53-38580
68.Tyresö31,58-42947
69.Tibro31,59-10560
70.Ljungby31,61-27297
71.Öckerö31,64-12449
72.Markaryd31,65-9619
73.Nyköping31,65-51644
74.Ödeshög31,65-5284
75.Upplands-Bro31,68-23676
76.Enköping31,70,3539759
77.Uppsala31,7-197787
78.Lidköping31,74-38048
79.Ydre31,7513672
80.Kungsbacka31,750,575025
81.Värnamo31,75-32833
82.Knivsta31,77-14724
83.Boxholm31,84-5221
84.Trollhättan31,84-55248
85.Tierp31,850,420125
86.Töreboda31,85-9113
87.Hylte31,870,710177
88.Haninge31,88-77054
89.Vaxholm31,88-10965
90.Strängnäs31,9-32419
91.Örebro31,9-135460
92.Ulricehamn31,930,522838
93.Nynäshamn31,93-26032
94.Övertorneå31,93-4812
95.Borås31,94-103294
96.Karlsborg31,95-6752
97.Vaggeryd320,512991
98.Göteborg32-513751
99.Salem32-15391
100.Valdemarsvik32-7760
101.Åtvidaberg32-11504
102.Västervik32,030,2536206
103.Huddinge32,05-97453
104.Nykvarn32,05-9331
105.Bollnäs32,07-26248
106.Emmaboda32,080,259187
107.Sigtuna32,08-39990
108.Mark32,09-33845
109.Tjörn32,09-14955
110.Vårgårda32,09-10943
111.Arvika32,10,4526034
112.Hallsberg32,1-15275
113.Ljusnarsberg32,1-4931
114.Tingsryd32,11-12231
115.Mariestad32,14-23741
116.Osby32,150,512724
117.Vara32,150,515762
118.Bromölla32,15-12272
119.Jönköping32,15-127382
120.Svenljunga32,15-10288
121.Vetlanda32,17-26304
122.Hallstahammar32,19-15175
123.Sotenäs32,19-9052
124.Finspång32,20,6520747
125.Håbo32,2-19629
126.Tidaholm32,2-12572
127.Norrtälje32,22-56080
128.Tranås32,22-18119
129.Botkyrka32,23-82608
130.Södertälje32,23-86246
131.Värmdö32,23-0,1538301
132.Alingsås32,24-37796
133.Arboga32,24-13285
134.Mönsterås32,280,2512909
135.Mörbylånga32,280,2514021
136.Torsås32,30,256962
137.Kungälv32,32-41241
138.Habo32,33-10741
139.Eskilstuna32,35-96311
140.Gnesta32,35-10360
141.Katrineholm32,35-32428
142.Lindesberg32,35-23034
143.Oskarshamn32,380,2526163
144.Askersund32,4-11278
145.Kungsör32,41-8089
146.Piteå32,43-40892
147.Tanum32,44-12370
148.Borgholm32,450,2510676
149.Essunga32,45-5564
150.Grästorp32,45-5776
151.Hjo32,45-8841
152.Nässjö32,45-29339
153.Oxelösund32,45-11193
154.Alvesta32,46-0,318802
155.Bollebygd32,470,538375
156.Falköping32,480,4331513
157.Arvidsjaur32,48-6529
158.Lekeberg32,48-7134
159.Fagersta32,49-12443
160.Flen32,50,7516028
161.Stenungsund32,52-24292
162.Boden32,53-27471
163.Köping32,54-24905
164.Uddevalla32,54-51868
165.Östhammar32,55-21373
166.Eksjö32,57-16244
167.Sävsjö32,580,3310830
168.Högsby32,580,255777
169.Jokkmokk32,63-5170
170.Älvsbyn32,63-8335
171.Götene32,650,313223
172.Mullsjö32,65-7033
173.Uppvidinge32,65-9244
174.Gislaved32,65-0,129111
175.Kalmar32,680,2562815
176.Haparanda32,68-10059
177.Luleå32,68-74178
178.Sala32,69-21535
179.Surahammar32,69-9949
180.Karlskrona32,70,864032
181.Nybro32,70,2519651
182.Gävle32,72-95055
183.Vimmerby32,730,2515473
184.Gällivare32,73-18425
185.Kalix32,73-16740
186.Ale32,75-27442
187.Hultsfred32,780,2513696
188.Örnsköldsvik32,78-55073
189.Strömstad32,79-11808
190.Gnosjö32,8-9546
191.Nora32,8-10447
192.Hudiksvall32,82-36849
193.Sandviken32,82-36916
194.Orust32,84-15221
195.Lessebo32,85-8139
196.Söderhamn32,87-25647
197.Pajala32,88-6282
198.Skinnskatteberg32,89-4445
199.Aneby32,9-6393
200.Skellefteå32,9-71641
201.Vingåker32,9-8893
202.Lysekil32,94-14521
203.Karlstad32,950,4585753
204.Leksand32,95-15289
205.Rättvik32,95-10811
206.Östersund32,97-59416
207.Överkalix32,98-3611
208.Sunne330,4513255
209.Herrljunga33,040,39314
210.Norberg33,04-5723
211.Karlskoga33,050,9529668
212.Älvkarleby33,05-9103
213.Ovanåker33,07-11440
214.Vänersborg33,09-36857
215.Avesta33,1-21583
216.Gotland33,1-57269
217.Hällefors33,1-7220
218.Umeå33,1-115473
219.Krokom33,12-14535
220.Årjäng33,150,459855
221.Åre33,17-10274
222.Filipstad33,20,4510562
223.Säffle33,20,4515547
224.Falun33,2-56044
225.Ludvika33,2-25810
226.Malung-Sälen33,2-10356
227.Munkedal33,21-10181
228.Kiruna33,23-22944
229.Laxå33,23-5686
230.Lilla Edet33,25-12578
231.Sundsvall33,28-95732
232.Hammarö33,30,4514926
233.Bengtsfors33,30,069791
234.Hedemora33,3-15164
235.Timrå33,33-17990
236.Åmål33,34-12295
237.Olofström33,350,812988
238.Degerfors33,350,59641
239.Lycksele33,35-12376
240.Heby33,360,4913382
241.Gullspång33,37-5291
242.Gagnef33,38-10097
243.Karlshamn33,40,831143
244.Robertsfors33,40,56831
245.Bjurholm33,4-2460
246.Dorotea33,4-2878
247.Sorsele33,4-2736
248.Storuman33,4-6120
249.Vindeln33,4-5507
250.Vännäs33,4-8414
251.Åsele33,4-3039
252.Härjedalen33,42-10454
253.Vansbro33,43-6805
254.Eda33,450,458524
255.Säter33,45-10840
256.Älvdalen33,45-7207
257.Sölvesborg33,460,816810
258.Berg33,47-7352
259.Mora33,47-20153
260.Mellerud33,480,349179
261.Ronneby33,550,828254
262.Forshaga33,550,4511266
263.Borlänge33,55-49251
264.Nordmaling33,55-7098
265.Orsa33,55-6922
266.Ljusdal33,57-19065
267.Nordanstig33,57-9611
268.Smedjebacken33,59-10715
269.Grums33,60,459091
270.Kil33,60,4511706
271.Färgelanda33,64-6654
272.Kristinehamn33,650,4523808
273.Malå33,65-3274
274.Norsjö33,65-4304
275.Strömsund33,67-12185
276.Arjeplog33,6813161
277.Hagfors33,70,4512480
278.Munkfors33,70,453771
279.Storfors33,70,454273
280.Torsby33,70,4512414
281.Vilhelmina33,7-7135
282.Kramfors33,83-18911
283.Bräcke33,92-6885
284.Ockelbo33,97-5936
285.Ånge34,02-10053
286.Härnösand34,03-24611
287.Sollefteå34,08-20255
288.Dals-Ed34,09-4692
289.Ragunda34,17-5590
290.Hofors34,320,59741

Av: Jonas Karström
Mejla reportern

Kommentarer

Debattinlägg blir automatiskt tillgängliga för andra användare så snart den som skrivit ett inlägg har publicerat det. Var och en ansvarar själv för innehållet i sina inlägg.

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

1 kommentar

5
5
1
Nu visas kommentar 1-5

Startsidan

USA:s tillväxtsiffra 
över förväntan

USA:s tillväxtsiffra över förväntan

USA:s BNP steg med 4,0 procent årstakt (uppräknad kvartalstakt) under det andra kvartalet 2014, enligt preliminär statistik. 1

Moskvabörsen handelsstoppades

Moskvabörsen handelsstoppades

Moskvabörsen handelsstoppades klockan 14.00 svensk tid. Handelstoppet upphävdes nästan två timmar senare.

Beijer Ref köper i Italien

Den svenska kylkoncernen Beijer Ref förvärvar resterande 49 procent av aktierna i italienska SCM Frigo Group.

Astra vinnare på börsen

Astra vinnare på börsen

Kurserna på Stockholmsbörsen handlas oregelbundet under låga volymer efter lunch, i linje med de ledande europeiska börsernas utveckling.

Analytiker: Konstigt 
miljardförvärv av Astra

Analytiker: Konstigt miljardförvärv av Astra

Morgonens affär där Astra Zeneca köper Almiralls andningshjälp-preparat är en ganska konstig affär för båda parter, menar Deutsche Banks analytiker Mark Clark enligt Dow Jones Newswires.

Annons
Svag svensk ekonomisk 
statistik sänker kronan

Svag svensk ekonomisk statistik sänker kronan

Den svenska kronan försvagades tydligt under onsdagsmorgonen, efter svensk statistik som visade svagare utfall än förväntat. På obligationsmarknaden har de svenska räntorna sjunkit något, i linje med de tyska räntorna.

Tillväxten lägre än väntat

Sveriges bruttonationalprodukt (BNP) ökade mindre än väntat under årets andra kvartal, visar preliminära siffror från SCB.

Ökad optimism i industrin

Konfidensindikatorn för det totala näringslivet sjönk i juli, men konfidensindikatorn för tillverkningsindustrin steg.

Skandalbolag föreslår nyemissioner

Styrelsen i Oniva Online Group planerar att föreslå beslut till nyemissioner mot bakgrund av sänkt prognos för helåret 2014. 1

Microsoft: Försöker agera i enlighet med kinesisk lag

Microsoft: Försöker agera i enlighet med kinesisk lag

Programvarubolaget Microsoft uppger att man försöker agera i enlighet med kinesisk lag. "Våra affärsmetoder i Kina är designade för att vara i enlighet med kinesisk lag", uppger bolaget enligt TT.

Stigande konjunkturbarometer för EMU

EU-kommissionens konjunkturbarometer för EMU steg till 102,2 i juli från förra månadens reviderade 102,1 (preliminärt 102,0).

Astra Zeneca i storaffär med Almirall

Astra Zeneca i storaffär med Almirall

Astra Zeneca tar över Almiralls rättigheter inom andningsverksamhet till ett initialt pris om 875 miljoner dollar. Därefter kan tillkomma upp till 1,22 miljarder dollar i utvecklings, lanserings- och försäljningsrelaterade milstolpar.

Amazons vd Jeff Bezos .

Amazon gör miljardinvestering i Indien

E-handelsjätten Amazon öppnar plånboken för en investering om 2 miljarder dollar för expansion i Indien, rapporterar Dow Jones Newswires.

Tata: Ska bli ett av världens 25 största bolag

Indiska Tata Group, landets största konglomerat med kombinerade intäkter om 100 biljoner dollar, har planer på expansion. 2

Ingen lösning på Argentinas kris

Ingen lösning på Argentinas kris

Förhandlingarna mellan Argentina och den grupp investerare som vägrat gå med på uppgörelsen mellan landet och dess långivare nådde ingen lösning på tisdagen.

Pfizer tittar efter förvärv

Pfizer tittar efter förvärv

Det amerikanska läkemedelsbolaget Pfizer uppgav efter rapporten för det andra kvartalet att man fortfarande är intresserade av förvärv.

Vinsten minskar för Barclays

Vinsten minskar för Barclays

Brittiska Barclays Bank redovisar ett resultat före skatt på 2,5 miljarder brittiska pund för det första halvåret 2014.

Torbjörn Törnqvist, vd för Gunvor.

Gunvor tecknar kreditavtal

Oljehandelsföretaget Gunvor Group har fått ett nytt kreditavtal på 500 miljoner dollar, motsvarande 3,4 miljarder kronor.

Ökad försäljning för Tethys Oil

Prospekteringsbolaget Tethys Oils försäljning steg till 245 miljoner kronor under det andra kvartalet 2014 (110).

Twitter rusade under efterhandeln

Twitter rusade under efterhandeln

Twitter rusade 30 procent i efterhandeln efter att ha rapporterat strax efter stängning.

Bioteknikbolag kapar upp till 2 900 jobb

Bioteknikbolag kapar upp till 2 900 jobb

Bioteknikbolaget Amgen har planer på att skära ned den globala arbetsstyrkan med 12-15 procent.

Airbus överträffar förväntningarna

Airbus överträffar förväntningarna

Flygplanstillverkaren Airbus överträffade förväntningarna med sin delårsrapport för det andra kvartalet.

Sjunkande japansk industriproduktion

Sjunkande japansk industriproduktion

Den japanska industriproduktionen sjönk med säsongsjusterade 3,3 procent i juni jämfört med månaden innan.

Konkursskydd för ägare till krisbank

Konkursskydd för ägare till krisbank

En domstol i Luxemburg har beviljat ansökningarna om konkursskydd för Espirito Santo Financial Group (ESFG) och Rio Forte Investments, två holdingbolag i den skuldtyngda Espirito Santo-sfären.

Nytt ras för portugisisk krisbank

Portugisiska Banco Espirito Santo (BES) fick se aktien rasa med nästan 10 procent under tisdagens handel, efter tidningsuppgifter om att banken kommer att redovisa en enorm förlust och därmed kan behöva en kapitalinjektion.

Därför köper vi Xact Bear

Rapportköpet i Trelleborg föll väl ut. Nu säkrar vi upp med ett nytt inhopp i Xact Bear.

Så mycket stiger huspriserna i USA

Så mycket stiger huspriserna i USA

Husprisindex i USA steg mindre än väntat i maj.

Pfizer toppar prognoserna

Pfizer toppar prognoserna

Det amerikanska läkemedelsbolaget redovisar ett justerat resultat per aktie samt en försäljning som överträffade analytikernas prognoser.

Inbromsade löneförväntningar

Löneförväntningarna bromsar in hos de svenska företagen och SKOP:s förväntansindex för lönerna minskar efter vårens uppgång.

Så påverkar de nya 
rutinerna EBM:s arbete

Så påverkar de nya rutinerna EBM:s arbete

Under första halvåret tog Ekobrottsmyndigheten (EBM) emot 2 767 anmälningar om misstänkta ekobrott. Nya rutiner gör att antalet särskilt krävande ärenden ökar. 1

Merck höjer vinstprognos

Det amerikanska läkemedelsbolaget Merck redovisar ett justerat resultat på 0,85 dollar per aktie (0,84) för det andra kvartalet 2014.

Lundin-familjen ökar i Black Pearl

Lundin-familjen har via sitt investmentbolag Lorito ökat innehavet i oljebolaget Black Pearl Resources med 145.400 aktier, den 28 juli.

Argentinska ministerrådschefen Jorge Capitanich.

Argentina inleder samtal med medlare

I dag kommer det att föras samtal mellan argentinska representanter och en medlare i New York i syfte att nå en uppgörelse som tillåter Argentina att undvika en betalningsinställelse. Det skriver Reuters.

DI : Fem faktorer som
talar för tobaksbolaget

Dagens Industri skriver att tobaksbolaget är på väg att vakna till liv. Tidningen pekar på fem faktorer som talar för att aktien kan ha en spännande höst till mötes. 2

Skanska tar stororder

Skanska tar stororder

Byggbolaget Skanska har tecknat ett kontrakt med byggbolaget Carillion. Kontraktet är värt omkring 970 miljoner kronor, vilket kommer att inkluderas i orderingången för Skanska UK i tredje kvartalet 2014.

Kraftigt lyft för 
Huaweis mobiler

Kraftigt lyft för
Huaweis mobiler

Kinesiska Huaweis leveranser av smarta telefoner ökade under första halvåret i år med 62 procent jämfört med motsvarande period 2013.

Annons
Annons

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Nordi... +80,0% 0,1
Neuro... +8,5% 70,0
NGEx ... +5,3% 13,8
Mycronic -9,4% 17,3
Aeroc... -6,0% 5,0
Allte... -4,3% 26,5

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån - -%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar +0,04kr 6,89
Euro +0,04kr 9,22
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat -0,80$ 106,92
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se