Här betalar du minst skatt

Bostadsområdet Bruksparken i Hököpinge ligger i Vellinge kommun där skattesatsen är lägst i landet. Foto: Scanpix

Här betalar du minst skatt

I deklarationstider upptäcker man att det kan vara lockande att flytta till en kommun med lägre skattesats. Se hur mycket du betalar i jämförelse med andra. Vi listar skatten i samtliga kommuner i Sverige.

Annons

Kommunalskatten varierar kraftigt i landet.

Lägst kommunskatt i landet har Vellingebor där skattesatsen är 28,89 en kommun där Moderaterna har majoritet i kommunfullmäktige. Vellinge är tätt följt av Kävlinge, Örkelljunga och Staffanstorps kommun. Därefter återfinns Solna med 29,22 procent, vilket gör att kommunen har lägst skatt i Stockholm. De fem kommunerna med lägst skatt lämnar skattesatsen oförändrad.

Hofors kommuninnevånare får höjd kommunskatt med 0,5 procentenheter till 34,32. Därmed går Hofors om Rågsunda och får landets högsta skattesats. Även Dals-Ed, Sollefteå och Härnösand har över 34 procent i skattesats.

Av landets 290 kommuner återfinns flest kommuner (ett sextiotal) inom intervallet 32,00 till 32,49 procent. En majoritet av Sveriges kommuninvånare får nästa år över 32 procent i skattesats.

En granskning av skattesatsen jämfört med antalet kommuninvånare visar att alla kommuner med mindre än 30 000 invånare har en skattesats över 32 procent. Och kommunskatten är helt korrelerad med antalet kommuninvånare. Få kommuninvånare innebär hög skattesats, stort antal invånare innebär låg skattesats. Kommungruppen med över 200 000 invånare har i snitt 30,51 procent i skattesats.

Sex kommuner sänker skattesatsen 2012. Störst sänkning står Alvesta kommun för som sänker skattesatsen med 0,3 procentenheter. Övriga kommuner som sänkt skatten är Trosa, Värmdö, Växjö, Gislaved samt Skurup.

Störst skatteökning sker i Ydre och Arjeplog kommun som båda ökar uttaget med 1 procentenhet. Totalt ökar 64 kommuner skatten och 220 kommuner lämnar skatten oförändrad. Men eftersom det är kommuner med få invånare som ökar skatten får 80 över procent av svenskarna oförändrad skatt.

Den genomsnittliga skattesatsen i landet är 31,6, en liten ökning från 31,55. Totala skatteunderlaget i landet har ökat med 2,2 procent mellan taxeringsåren 2010 och 2011. Största var ökningen i Sundbyberg och Kiruna, som båda ökade med 5,7 procent.

Den genomsnittliga skattekraften i landet ökade 2010 till 176 054 kronor . Kommuninvånarna i Danderyd har högst skattekraft i landet med 318 288 kronor per invånare. Kommunen ligger därmed 81 procent över riksnittet.

Den kommunala skatten består av kommunalskatt, landstingsskatt, begravningsavgift och kyrkoavgift.

Fakta Så hög är skatten, kommun för kommun

PlacKommunSkattesats, %Förändring, %Folkmängd 31 dec 2010
1.Vellinge28,89-33303
2.Kävlinge28,9-29013
3.Örkelljunga29,15-9631
4.Staffanstorp29,18-22259
5.Solna29,22-68144
6.Ängelholm29,43-39394
7.Danderyd29,450,1531330
8.Stockholm29,58-847073
9.Lomma29,63-21559
10.Täby29,73-63789
11.Höganäs30,12-24637
12.Eslöv30,13-31587
13.Linköping30,25-146416
14.Sollentuna30,3-64630
15.Klippan30,4-16515
16.Skurup30,41-0,0314981
17.Burlöv30,48-16701
18.Ystad30,5-28338
19.Helsingborg30,6-129177
20.Båstad30,62-14278
21.Landskrona30,63-41724
22.Svedala30,63-19822
23.Åstorp30,68-14737
24.Nacka30,710,3590108
25.Lidingö30,72-44017
26.Järfälla30,73-66211
27.Västerås30,74-137207
28.Varberg30,750,558084
29.Trelleborg30,75-42219
30.Sjöbo30,81-18112
31.Partille30,84-35084
32.Halmstad30,850,3591800
33.Hörby30,870,514840
34.Svalöv30,88-13242
35.Simrishamn30,9-19297
36.Perstorp30,95-7061
37.Laholm310,523390
38.Hässleholm31-50107
39.Kinda31-9762
40.Mjölby31-25856
41.Tomelilla31-12914
42.Österåker31-39521
43.Vallentuna31,08-30114
44.Kumla31,1-20456
45.Vadstena31,1-7391
46.Sundbyberg31,13-38633
47.Mölndal31,14-60973
48.Söderköping31,2-14024
49.Lund31,23-110488
50.Malmö31,23-298963
51.Kristianstad31,25-79543
52.Motala31,25-41955
53.Älmhult31,25-15603
54.Bjuv31,28-14841
55.Upplands Väsby31,28-39289
56.Norrköping31,3-130050
57.Växjö31,31-0,183005
58.Höör31,32-15460
59.Ekerö31,33-25410
60.Trosa31,43-0,211462
61.Skövde31,44-51402
62.Skara31,45-18314
63.Tranemo31,45-11587
64.Härryda31,5-34463
65.Östra Göinge31,5-13590
66.Falkenberg31,520,541008
67.Lerum31,53-38580
68.Tyresö31,58-42947
69.Tibro31,59-10560
70.Ljungby31,61-27297
71.Öckerö31,64-12449
72.Markaryd31,65-9619
73.Nyköping31,65-51644
74.Ödeshög31,65-5284
75.Upplands-Bro31,68-23676
76.Enköping31,70,3539759
77.Uppsala31,7-197787
78.Lidköping31,74-38048
79.Ydre31,7513672
80.Kungsbacka31,750,575025
81.Värnamo31,75-32833
82.Knivsta31,77-14724
83.Boxholm31,84-5221
84.Trollhättan31,84-55248
85.Tierp31,850,420125
86.Töreboda31,85-9113
87.Hylte31,870,710177
88.Haninge31,88-77054
89.Vaxholm31,88-10965
90.Strängnäs31,9-32419
91.Örebro31,9-135460
92.Ulricehamn31,930,522838
93.Nynäshamn31,93-26032
94.Övertorneå31,93-4812
95.Borås31,94-103294
96.Karlsborg31,95-6752
97.Vaggeryd320,512991
98.Göteborg32-513751
99.Salem32-15391
100.Valdemarsvik32-7760
101.Åtvidaberg32-11504
102.Västervik32,030,2536206
103.Huddinge32,05-97453
104.Nykvarn32,05-9331
105.Bollnäs32,07-26248
106.Emmaboda32,080,259187
107.Sigtuna32,08-39990
108.Mark32,09-33845
109.Tjörn32,09-14955
110.Vårgårda32,09-10943
111.Arvika32,10,4526034
112.Hallsberg32,1-15275
113.Ljusnarsberg32,1-4931
114.Tingsryd32,11-12231
115.Mariestad32,14-23741
116.Osby32,150,512724
117.Vara32,150,515762
118.Bromölla32,15-12272
119.Jönköping32,15-127382
120.Svenljunga32,15-10288
121.Vetlanda32,17-26304
122.Hallstahammar32,19-15175
123.Sotenäs32,19-9052
124.Finspång32,20,6520747
125.Håbo32,2-19629
126.Tidaholm32,2-12572
127.Norrtälje32,22-56080
128.Tranås32,22-18119
129.Botkyrka32,23-82608
130.Södertälje32,23-86246
131.Värmdö32,23-0,1538301
132.Alingsås32,24-37796
133.Arboga32,24-13285
134.Mönsterås32,280,2512909
135.Mörbylånga32,280,2514021
136.Torsås32,30,256962
137.Kungälv32,32-41241
138.Habo32,33-10741
139.Eskilstuna32,35-96311
140.Gnesta32,35-10360
141.Katrineholm32,35-32428
142.Lindesberg32,35-23034
143.Oskarshamn32,380,2526163
144.Askersund32,4-11278
145.Kungsör32,41-8089
146.Piteå32,43-40892
147.Tanum32,44-12370
148.Borgholm32,450,2510676
149.Essunga32,45-5564
150.Grästorp32,45-5776
151.Hjo32,45-8841
152.Nässjö32,45-29339
153.Oxelösund32,45-11193
154.Alvesta32,46-0,318802
155.Bollebygd32,470,538375
156.Falköping32,480,4331513
157.Arvidsjaur32,48-6529
158.Lekeberg32,48-7134
159.Fagersta32,49-12443
160.Flen32,50,7516028
161.Stenungsund32,52-24292
162.Boden32,53-27471
163.Köping32,54-24905
164.Uddevalla32,54-51868
165.Östhammar32,55-21373
166.Eksjö32,57-16244
167.Sävsjö32,580,3310830
168.Högsby32,580,255777
169.Jokkmokk32,63-5170
170.Älvsbyn32,63-8335
171.Götene32,650,313223
172.Mullsjö32,65-7033
173.Uppvidinge32,65-9244
174.Gislaved32,65-0,129111
175.Kalmar32,680,2562815
176.Haparanda32,68-10059
177.Luleå32,68-74178
178.Sala32,69-21535
179.Surahammar32,69-9949
180.Karlskrona32,70,864032
181.Nybro32,70,2519651
182.Gävle32,72-95055
183.Vimmerby32,730,2515473
184.Gällivare32,73-18425
185.Kalix32,73-16740
186.Ale32,75-27442
187.Hultsfred32,780,2513696
188.Örnsköldsvik32,78-55073
189.Strömstad32,79-11808
190.Gnosjö32,8-9546
191.Nora32,8-10447
192.Hudiksvall32,82-36849
193.Sandviken32,82-36916
194.Orust32,84-15221
195.Lessebo32,85-8139
196.Söderhamn32,87-25647
197.Pajala32,88-6282
198.Skinnskatteberg32,89-4445
199.Aneby32,9-6393
200.Skellefteå32,9-71641
201.Vingåker32,9-8893
202.Lysekil32,94-14521
203.Karlstad32,950,4585753
204.Leksand32,95-15289
205.Rättvik32,95-10811
206.Östersund32,97-59416
207.Överkalix32,98-3611
208.Sunne330,4513255
209.Herrljunga33,040,39314
210.Norberg33,04-5723
211.Karlskoga33,050,9529668
212.Älvkarleby33,05-9103
213.Ovanåker33,07-11440
214.Vänersborg33,09-36857
215.Avesta33,1-21583
216.Gotland33,1-57269
217.Hällefors33,1-7220
218.Umeå33,1-115473
219.Krokom33,12-14535
220.Årjäng33,150,459855
221.Åre33,17-10274
222.Filipstad33,20,4510562
223.Säffle33,20,4515547
224.Falun33,2-56044
225.Ludvika33,2-25810
226.Malung-Sälen33,2-10356
227.Munkedal33,21-10181
228.Kiruna33,23-22944
229.Laxå33,23-5686
230.Lilla Edet33,25-12578
231.Sundsvall33,28-95732
232.Hammarö33,30,4514926
233.Bengtsfors33,30,069791
234.Hedemora33,3-15164
235.Timrå33,33-17990
236.Åmål33,34-12295
237.Olofström33,350,812988
238.Degerfors33,350,59641
239.Lycksele33,35-12376
240.Heby33,360,4913382
241.Gullspång33,37-5291
242.Gagnef33,38-10097
243.Karlshamn33,40,831143
244.Robertsfors33,40,56831
245.Bjurholm33,4-2460
246.Dorotea33,4-2878
247.Sorsele33,4-2736
248.Storuman33,4-6120
249.Vindeln33,4-5507
250.Vännäs33,4-8414
251.Åsele33,4-3039
252.Härjedalen33,42-10454
253.Vansbro33,43-6805
254.Eda33,450,458524
255.Säter33,45-10840
256.Älvdalen33,45-7207
257.Sölvesborg33,460,816810
258.Berg33,47-7352
259.Mora33,47-20153
260.Mellerud33,480,349179
261.Ronneby33,550,828254
262.Forshaga33,550,4511266
263.Borlänge33,55-49251
264.Nordmaling33,55-7098
265.Orsa33,55-6922
266.Ljusdal33,57-19065
267.Nordanstig33,57-9611
268.Smedjebacken33,59-10715
269.Grums33,60,459091
270.Kil33,60,4511706
271.Färgelanda33,64-6654
272.Kristinehamn33,650,4523808
273.Malå33,65-3274
274.Norsjö33,65-4304
275.Strömsund33,67-12185
276.Arjeplog33,6813161
277.Hagfors33,70,4512480
278.Munkfors33,70,453771
279.Storfors33,70,454273
280.Torsby33,70,4512414
281.Vilhelmina33,7-7135
282.Kramfors33,83-18911
283.Bräcke33,92-6885
284.Ockelbo33,97-5936
285.Ånge34,02-10053
286.Härnösand34,03-24611
287.Sollefteå34,08-20255
288.Dals-Ed34,09-4692
289.Ragunda34,17-5590
290.Hofors34,320,59741

Av: Jonas Karström
Mejla reportern

Kommentarer

Debattinlägg blir automatiskt tillgängliga för andra användare så snart den som skrivit ett inlägg har publicerat det. Var och en ansvarar själv för innehållet i sina inlägg.

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

1 kommentar

5
5
1
Nu visas kommentar 1-5
Ekonominyheter
Anders Nyrén, Fredrik Lundberg och Sverker Martin-Löf.

Lundberg: ”Känslan sa mig att Martin-Löf skulle reservera sig”

Affärsvärlden har talat med Industrivärdens blivande ordförande Fredrik Lundberg om styrelsens beslut att peta Anders Nyrén och på vilket sätt SCA-stämman bidrog till det.

Fredrik Lundberg

Han stärker greppet om sin sfär

Finansmannen Fredrik Lundberg stärker greppet om sitt företagsimperium. Han rensar ut i Industrivärdens styrelse och tar själv över som ordförande.

Wall Street, amerikas flagga, usa.

Apple-feber lyfter Wall Street

De ledande amerikanska aktieindexen uppvisade uppgångar i den inledande måndagshandeln.

Kapitalförvaltare: Europa utklassar USA

Jeanne Asseraf-Bitton, chef för Cross Asset Research på Lyxor Asset Management, vidhåller att Europa kommer att överprestera jämfört med USA.

Råvaran som gör comeback

Råvaran som gör comeback

Järnmalmen gör nu comeback och priset har stigit med över 25 procent under de senaste två veckorna. Det innebär en viss återhämtning efter att priserna kollapsat med över 70 procent sedan toppen år 2011.

Mäklarfirma varnar för kursfall för 3D-printingbolag

Efter bolagets vinstvarning i förra veckan sänker nu Piper Jaffray sin rekommendation från neutral till undervikt. Riktkursen justeras samtidigt ned. 1

Annons

Börsveckan: Triss i köpråd

Börsveckan analyserar åtta aktier i veckans tidning, vilket resulterar i tre köpråd.

Mylan avfärdar Teva-bud

Mylan avfärdar Teva-bud

Mylans styrelse avfärdar enhälligt budet från Teva Pharmaceutical Industries som de bedömer undervärderar bolaget.

Nyrén petas från Industrivärden

Nyrén petas från Industrivärden

Anders Nyrén stoppas från att bli ny styrelseordförande i Industrivärden. Fredrik Lundberg föreslås istället till ny ordförande. 2

Japans premiärminister Shinzo Abe under sitt uttalande under torsdagen.

Sänkt japanskt kreditbetyg

Kreditvärderingsföretaget Fitch har sänkt sina långsiktiga kreditbetyg för Japan avseende upplåning i lokal och utländsk valuta till A, från tidigare A+..

Avgående ordförande Anders Nyrén, Claes Hemberg, sparekonom på Avanza Bank.

Hemberg om petningen av Nyrén: Kan bli osunt

Industrivärdens vd Anders Nyrén stoppas från att bli ordförande i bolaget. Sparekonomen Claes Hemberg tycker att beskedet är positivt, men oroas över att sfärens fyra bolag kan knytas ännu hårdare till varandra.

Nyrén sitter kvar i Volvo och Ericsson

Anders Nyrén har tackat ja till att sitta kvar som styrelseledamot i Ericsson och Volvo.

SIX Return Index når drömgräns

SIX Return Index har idag den 27 april noterat dagshögsta på 1.000,57. Det är första gången någonsin som som indexet går igenom drömgränsen 1.000.

Italiens tidigare premiärminister Silvio Berlusconi.

Berlusconis betal-tv-bolag stoppas på Milanobörsen

Handeln i Mediaset har stoppats på Milanobörsen efter rapporterar i fransk media att mediejätten Vivendi kan vara intresserade att köpa bolaget.

Förlust för Doro

Telefontillverkaren Doro redovisar ett resultat efter finansnetto på -28 miljoner kronor (3,1) för det första kvartalet 2015.

Sobi rusar efter bud

Sobi rusar efter bud

Specialistläkemedelsbolaget stiger kraftigt på börsen efter besked om att bolaget har mottagit ett preliminärt bud på bolaget. 1

Carola Lemne, vd för Svenskt Näringsliv.

Lemne: EU-förslag hotar nordisk företagsstyrning

Den nordiska företagsstyrningen utmanas av EU-kommissionens förslag till större aktieägarkontroll i bolagsstyrelser. Det skriver bland andra Carola Lemne, vd för Svenskt Näringsliv, i en debattartikel i Financial Times.

DI: En aktie att avvakta med

Dagens Industri rekommenderar sina läsare att avvakta med kredithanteringsföretaget i måndagens nummer.

Scott Myers

Aerocrine rusar

Aerocrines styrelse är i preliminära diskussioner med en tredje part om ett offentligt uppköpserbjudande avseende Aerocrine. Bolaget rusar på beskedet.

Stockholmsbörsen lyfter med stöd av uppköpsdiskussioner

Stockholmsbörsen lyfter med stöd av uppköpsdiskussioner

Kurserna på Stockholmsbörsen fick en stigande start på måndagen med stöd av starka delårsrapporter och uppköpsdiskussioner i läkemedelsbranschen.

Kinabörserna trotsar svag statistik

Kinabörserna trotsar svag statistik

De asiatiska börserna hade sammantaget en blandad utveckling på måndagen. De kinesiska börserna rörde sig uppåt.

SSAB:s vd och koncernchef Martin Lindqvist.

Vinstlyft för SSAB

Stålbolagets vinst efter finansnetto steg rejält för årets första kvartal. 1

Olof Faxander, vd Sandvik.

Sandvik över förväntan

Verkstadskoncernens vinst minskade mindre än väntat för det första kvartalet 2015.

Exxon Mobile-skylt

Exxons dotterbolag anklagas för att ligga bakom jordskalv

Oljejätten Exxons dotterbolag, XTO Energy, beordras att framlägga bevis på att deras brunnar inte ligger bakom jordbävningarna i närheten av Fort Worth.

Annons
Annons
Urinoaren - en förhatlig manssymbol

Tidningen Johan Hakelius Urinoaren - en förhatlig manssymbol

Jag misstänker att könsvalet skulle bli ungefär som pensionsvalet. 1

Risken för en Grexit är underskattad

Tidningen Olof Manner Risken för en Grexit är underskattad

Kolleger och kunder i marknaden verkar räkna med att ”det fixar sig”. 8

Bryt upp, bryt upp! Den nya dagen gryr

Tidningen Pär Magnusson Bryt upp, bryt upp! Den nya dagen gryr

Riksbanken agerade helt rätt när de slog in på den här nya, mer radikala banan.

Annons
Annons

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Swedi... +19,4% 133,4
Tobii +13,0% 39,0
BE Group +9,7% 3,5
Poolia B -9,3% 13,2
PA Re... -7,7% 0,7
Ortiv... -5,4% 5,3

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån -0,01 -0,32%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar -0,08kr 8,58
Euro -0,00kr 9,37
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat -0,04$ 65,24
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se