Här betalar du minst skatt

Bostadsområdet Bruksparken i Hököpinge ligger i Vellinge kommun där skattesatsen är lägst i landet. Foto: Scanpix

Här betalar du minst skatt

I deklarationstider upptäcker man att det kan vara lockande att flytta till en kommun med lägre skattesats. Se hur mycket du betalar i jämförelse med andra. Vi listar skatten i samtliga kommuner i Sverige.

Annons

Verktyg

Kommunalskatten varierar kraftigt i landet.

Lägst kommunskatt i landet har Vellingebor där skattesatsen är 28,89 en kommun där Moderaterna har majoritet i kommunfullmäktige. Vellinge är tätt följt av Kävlinge, Örkelljunga och Staffanstorps kommun. Därefter återfinns Solna med 29,22 procent, vilket gör att kommunen har lägst skatt i Stockholm. De fem kommunerna med lägst skatt lämnar skattesatsen oförändrad.

Hofors kommuninnevånare får höjd kommunskatt med 0,5 procentenheter till 34,32. Därmed går Hofors om Rågsunda och får landets högsta skattesats. Även Dals-Ed, Sollefteå och Härnösand har över 34 procent i skattesats.

Av landets 290 kommuner återfinns flest kommuner (ett sextiotal) inom intervallet 32,00 till 32,49 procent. En majoritet av Sveriges kommuninvånare får nästa år över 32 procent i skattesats.

En granskning av skattesatsen jämfört med antalet kommuninvånare visar att alla kommuner med mindre än 30 000 invånare har en skattesats över 32 procent. Och kommunskatten är helt korrelerad med antalet kommuninvånare. Få kommuninvånare innebär hög skattesats, stort antal invånare innebär låg skattesats. Kommungruppen med över 200 000 invånare har i snitt 30,51 procent i skattesats.

Sex kommuner sänker skattesatsen 2012. Störst sänkning står Alvesta kommun för som sänker skattesatsen med 0,3 procentenheter. Övriga kommuner som sänkt skatten är Trosa, Värmdö, Växjö, Gislaved samt Skurup.

Störst skatteökning sker i Ydre och Arjeplog kommun som båda ökar uttaget med 1 procentenhet. Totalt ökar 64 kommuner skatten och 220 kommuner lämnar skatten oförändrad. Men eftersom det är kommuner med få invånare som ökar skatten får 80 över procent av svenskarna oförändrad skatt.

Den genomsnittliga skattesatsen i landet är 31,6, en liten ökning från 31,55. Totala skatteunderlaget i landet har ökat med 2,2 procent mellan taxeringsåren 2010 och 2011. Största var ökningen i Sundbyberg och Kiruna, som båda ökade med 5,7 procent.

Den genomsnittliga skattekraften i landet ökade 2010 till 176 054 kronor . Kommuninvånarna i Danderyd har högst skattekraft i landet med 318 288 kronor per invånare. Kommunen ligger därmed 81 procent över riksnittet.

Den kommunala skatten består av kommunalskatt, landstingsskatt, begravningsavgift och kyrkoavgift.

Fakta Så hög är skatten, kommun för kommun

PlacKommunSkattesats, %Förändring, %Folkmängd 31 dec 2010
1.Vellinge28,89-33303
2.Kävlinge28,9-29013
3.Örkelljunga29,15-9631
4.Staffanstorp29,18-22259
5.Solna29,22-68144
6.Ängelholm29,43-39394
7.Danderyd29,450,1531330
8.Stockholm29,58-847073
9.Lomma29,63-21559
10.Täby29,73-63789
11.Höganäs30,12-24637
12.Eslöv30,13-31587
13.Linköping30,25-146416
14.Sollentuna30,3-64630
15.Klippan30,4-16515
16.Skurup30,41-0,0314981
17.Burlöv30,48-16701
18.Ystad30,5-28338
19.Helsingborg30,6-129177
20.Båstad30,62-14278
21.Landskrona30,63-41724
22.Svedala30,63-19822
23.Åstorp30,68-14737
24.Nacka30,710,3590108
25.Lidingö30,72-44017
26.Järfälla30,73-66211
27.Västerås30,74-137207
28.Varberg30,750,558084
29.Trelleborg30,75-42219
30.Sjöbo30,81-18112
31.Partille30,84-35084
32.Halmstad30,850,3591800
33.Hörby30,870,514840
34.Svalöv30,88-13242
35.Simrishamn30,9-19297
36.Perstorp30,95-7061
37.Laholm310,523390
38.Hässleholm31-50107
39.Kinda31-9762
40.Mjölby31-25856
41.Tomelilla31-12914
42.Österåker31-39521
43.Vallentuna31,08-30114
44.Kumla31,1-20456
45.Vadstena31,1-7391
46.Sundbyberg31,13-38633
47.Mölndal31,14-60973
48.Söderköping31,2-14024
49.Lund31,23-110488
50.Malmö31,23-298963
51.Kristianstad31,25-79543
52.Motala31,25-41955
53.Älmhult31,25-15603
54.Bjuv31,28-14841
55.Upplands Väsby31,28-39289
56.Norrköping31,3-130050
57.Växjö31,31-0,183005
58.Höör31,32-15460
59.Ekerö31,33-25410
60.Trosa31,43-0,211462
61.Skövde31,44-51402
62.Skara31,45-18314
63.Tranemo31,45-11587
64.Härryda31,5-34463
65.Östra Göinge31,5-13590
66.Falkenberg31,520,541008
67.Lerum31,53-38580
68.Tyresö31,58-42947
69.Tibro31,59-10560
70.Ljungby31,61-27297
71.Öckerö31,64-12449
72.Markaryd31,65-9619
73.Nyköping31,65-51644
74.Ödeshög31,65-5284
75.Upplands-Bro31,68-23676
76.Enköping31,70,3539759
77.Uppsala31,7-197787
78.Lidköping31,74-38048
79.Ydre31,7513672
80.Kungsbacka31,750,575025
81.Värnamo31,75-32833
82.Knivsta31,77-14724
83.Boxholm31,84-5221
84.Trollhättan31,84-55248
85.Tierp31,850,420125
86.Töreboda31,85-9113
87.Hylte31,870,710177
88.Haninge31,88-77054
89.Vaxholm31,88-10965
90.Strängnäs31,9-32419
91.Örebro31,9-135460
92.Ulricehamn31,930,522838
93.Nynäshamn31,93-26032
94.Övertorneå31,93-4812
95.Borås31,94-103294
96.Karlsborg31,95-6752
97.Vaggeryd320,512991
98.Göteborg32-513751
99.Salem32-15391
100.Valdemarsvik32-7760
101.Åtvidaberg32-11504
102.Västervik32,030,2536206
103.Huddinge32,05-97453
104.Nykvarn32,05-9331
105.Bollnäs32,07-26248
106.Emmaboda32,080,259187
107.Sigtuna32,08-39990
108.Mark32,09-33845
109.Tjörn32,09-14955
110.Vårgårda32,09-10943
111.Arvika32,10,4526034
112.Hallsberg32,1-15275
113.Ljusnarsberg32,1-4931
114.Tingsryd32,11-12231
115.Mariestad32,14-23741
116.Osby32,150,512724
117.Vara32,150,515762
118.Bromölla32,15-12272
119.Jönköping32,15-127382
120.Svenljunga32,15-10288
121.Vetlanda32,17-26304
122.Hallstahammar32,19-15175
123.Sotenäs32,19-9052
124.Finspång32,20,6520747
125.Håbo32,2-19629
126.Tidaholm32,2-12572
127.Norrtälje32,22-56080
128.Tranås32,22-18119
129.Botkyrka32,23-82608
130.Södertälje32,23-86246
131.Värmdö32,23-0,1538301
132.Alingsås32,24-37796
133.Arboga32,24-13285
134.Mönsterås32,280,2512909
135.Mörbylånga32,280,2514021
136.Torsås32,30,256962
137.Kungälv32,32-41241
138.Habo32,33-10741
139.Eskilstuna32,35-96311
140.Gnesta32,35-10360
141.Katrineholm32,35-32428
142.Lindesberg32,35-23034
143.Oskarshamn32,380,2526163
144.Askersund32,4-11278
145.Kungsör32,41-8089
146.Piteå32,43-40892
147.Tanum32,44-12370
148.Borgholm32,450,2510676
149.Essunga32,45-5564
150.Grästorp32,45-5776
151.Hjo32,45-8841
152.Nässjö32,45-29339
153.Oxelösund32,45-11193
154.Alvesta32,46-0,318802
155.Bollebygd32,470,538375
156.Falköping32,480,4331513
157.Arvidsjaur32,48-6529
158.Lekeberg32,48-7134
159.Fagersta32,49-12443
160.Flen32,50,7516028
161.Stenungsund32,52-24292
162.Boden32,53-27471
163.Köping32,54-24905
164.Uddevalla32,54-51868
165.Östhammar32,55-21373
166.Eksjö32,57-16244
167.Sävsjö32,580,3310830
168.Högsby32,580,255777
169.Jokkmokk32,63-5170
170.Älvsbyn32,63-8335
171.Götene32,650,313223
172.Mullsjö32,65-7033
173.Uppvidinge32,65-9244
174.Gislaved32,65-0,129111
175.Kalmar32,680,2562815
176.Haparanda32,68-10059
177.Luleå32,68-74178
178.Sala32,69-21535
179.Surahammar32,69-9949
180.Karlskrona32,70,864032
181.Nybro32,70,2519651
182.Gävle32,72-95055
183.Vimmerby32,730,2515473
184.Gällivare32,73-18425
185.Kalix32,73-16740
186.Ale32,75-27442
187.Hultsfred32,780,2513696
188.Örnsköldsvik32,78-55073
189.Strömstad32,79-11808
190.Gnosjö32,8-9546
191.Nora32,8-10447
192.Hudiksvall32,82-36849
193.Sandviken32,82-36916
194.Orust32,84-15221
195.Lessebo32,85-8139
196.Söderhamn32,87-25647
197.Pajala32,88-6282
198.Skinnskatteberg32,89-4445
199.Aneby32,9-6393
200.Skellefteå32,9-71641
201.Vingåker32,9-8893
202.Lysekil32,94-14521
203.Karlstad32,950,4585753
204.Leksand32,95-15289
205.Rättvik32,95-10811
206.Östersund32,97-59416
207.Överkalix32,98-3611
208.Sunne330,4513255
209.Herrljunga33,040,39314
210.Norberg33,04-5723
211.Karlskoga33,050,9529668
212.Älvkarleby33,05-9103
213.Ovanåker33,07-11440
214.Vänersborg33,09-36857
215.Avesta33,1-21583
216.Gotland33,1-57269
217.Hällefors33,1-7220
218.Umeå33,1-115473
219.Krokom33,12-14535
220.Årjäng33,150,459855
221.Åre33,17-10274
222.Filipstad33,20,4510562
223.Säffle33,20,4515547
224.Falun33,2-56044
225.Ludvika33,2-25810
226.Malung-Sälen33,2-10356
227.Munkedal33,21-10181
228.Kiruna33,23-22944
229.Laxå33,23-5686
230.Lilla Edet33,25-12578
231.Sundsvall33,28-95732
232.Hammarö33,30,4514926
233.Bengtsfors33,30,069791
234.Hedemora33,3-15164
235.Timrå33,33-17990
236.Åmål33,34-12295
237.Olofström33,350,812988
238.Degerfors33,350,59641
239.Lycksele33,35-12376
240.Heby33,360,4913382
241.Gullspång33,37-5291
242.Gagnef33,38-10097
243.Karlshamn33,40,831143
244.Robertsfors33,40,56831
245.Bjurholm33,4-2460
246.Dorotea33,4-2878
247.Sorsele33,4-2736
248.Storuman33,4-6120
249.Vindeln33,4-5507
250.Vännäs33,4-8414
251.Åsele33,4-3039
252.Härjedalen33,42-10454
253.Vansbro33,43-6805
254.Eda33,450,458524
255.Säter33,45-10840
256.Älvdalen33,45-7207
257.Sölvesborg33,460,816810
258.Berg33,47-7352
259.Mora33,47-20153
260.Mellerud33,480,349179
261.Ronneby33,550,828254
262.Forshaga33,550,4511266
263.Borlänge33,55-49251
264.Nordmaling33,55-7098
265.Orsa33,55-6922
266.Ljusdal33,57-19065
267.Nordanstig33,57-9611
268.Smedjebacken33,59-10715
269.Grums33,60,459091
270.Kil33,60,4511706
271.Färgelanda33,64-6654
272.Kristinehamn33,650,4523808
273.Malå33,65-3274
274.Norsjö33,65-4304
275.Strömsund33,67-12185
276.Arjeplog33,6813161
277.Hagfors33,70,4512480
278.Munkfors33,70,453771
279.Storfors33,70,454273
280.Torsby33,70,4512414
281.Vilhelmina33,7-7135
282.Kramfors33,83-18911
283.Bräcke33,92-6885
284.Ockelbo33,97-5936
285.Ånge34,02-10053
286.Härnösand34,03-24611
287.Sollefteå34,08-20255
288.Dals-Ed34,09-4692
289.Ragunda34,17-5590
290.Hofors34,320,59741

Av: Jonas Karström
Mejla reportern

Kommentarer

Debattinlägg blir automatiskt tillgängliga för andra användare så snart den som skrivit ett inlägg har publicerat det. Var och en ansvarar själv för innehållet i sina inlägg.

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

1 kommentar

5
5
1
Nu visas kommentar 1-5

Startsidan

Läckt klimatrapport visar: Världsekonomin i riskzonen

Läckt klimatrapport visar: Världsekonomin i riskzonen

Uppgifter från en ny och världsomfattande klimatrapport från FN har läckt ut till medierna. Följderna av den kommande rapporten kan leda till samhällsförändringar som får stor påverkan på den globala ekonomin. 9

Gyllenhammar säljer ny storpost

Peter Gyllenhammar är en av de insiders som finns representerade i Finansinspektionens insynslista idag.

Goldman Sachs lånade ut 
miljarder till portugisisk krisbank

Goldman Sachs lånade ut miljarder till portugisisk krisbank

Amerikanska Goldman Sachs lånade ut 835 miljoner dollar, motsvarande 5,8 miljarder kronor, till den portugisiska krisbanken Banco Espirito Santo kort innan bankens kollaps i augusti.

Carnegie: Kursrally kan
vänta i medicinteknikbolag

Carnegie bedömer att bolaget kommer att nå sin helårsprognos, vilket i sin tur tros leda till kursrally. 1

Elekta pressas ytterligare 
efter delårsrapport

Elekta pressas ytterligare efter delårsrapport

Stockholmsbörsen har parkerat sig en bit under nollstrecket efter lunchtid. Riskviljan hålls tillbaka något av försvagade inköpschefsindex från Sverige, EMU och Kina samt fortsatta turer i Ukraina-konflikten.

Annons

Nordea: Därför är oljebolaget köpvärt

Efter att ha presenterat operationell uppdateringen av verksamheterna i Kenya och Etiopien ges oljebolaget en upprepad starkt köp-rekommendation av Nordea.

Statsminister Fredrik Reinfeldt (M), utbildningsminister Jan Björklund (FP), näringsminister Annie Lööf (C) och socialminister Göran Hägglund (KD) inledde på onsdagen vårterminen med att besöka grundskolan Engelbrektsskolan i Stockholm.

Alliansen: 300 000 nya bostäder på sex år

Alliansen vill föra en politik som medför att 300.000 nya bostäder kommer att byggas i Sverige till år 2020, enligt de fyra partiernas gemensamma valmanifest som presenterades på måndagen. 2

Danske: Sälj telekomjätten

Danske Bank återupptar bevakningen av telekombolaget med en säljrekommendation. Riktkursen är 75 kronor.

Finnair outsourcar kabinpersonal

Finnair outsourcar kabinpersonal

Finnair har ingått ett avtal med bemanningsföretaget OSM Aviation som ska sköta kabinverksamheten för rutterna till Hong Kong och Singapore.

Alfa Laval flyttar tillverkning

Alfa Laval flyttar tillverkning

Verkstadsbolaget Alfa Laval flyttar tillverkningen av värmeväxlare och oljebrännare från Ålborg i Danmark till Kina, enligt ett pressmeddelande.

Bra drag i bilförsäljningen

Bra drag i bilförsäljningen

Under augusti månad registrerades 24.274 nya personbilar i Sverige, vilket motsvarade en ökning med 12,3 procent jämfört med samma månad förra året.

Börsveckan: Tre köpråd

Börsveckan går i det senaste numret igenom noterade bemanningsbolag och ger tre köpråd.

Han blir ny vd för Creades

Investeringsbolaget Creades styrelse har beslutat utse Per Frankling till ny vd.

DI: Köpvärd aktie trots hög värdering

Nätverkskameratillverkaren är fortsatt köpvärd trots en "relativt hög värdering". Det rådet når Dagens Industri fram till i måndagens utgåva av tidningen. Risknivån i rådet betecknar man som "hög".

Pengar och spargris

Hushållen sparar allt mer

Hushållens finansiella sparande, alltså nettot av transaktioner i finansiella tillgångar och skulder, uppgick till 52 miljarder kronor under årets andra kvartal.

Sänkt riktkurs för medicinteknikbolag

Handelsbanken Capital Markets sänker riktkursen för medicinteknikbolaget aktie till 70 kronor, från tidigare 75 kronor. Minska-rekommendation upprepas samtidigt.

Gripenförhandlingar med Slovakien

Gripenförhandlingar med Slovakien

Sverige, Tjeckien och Slovakien har undertecknat en avsiktsförklaring om utvecklat samarbete kring Gripen.

Inwido mot börsen

Private equity-bolaget Ratos och dess innehav Inwido, en fönster- och dörrtillverkare, har beslutat att förbereda bolaget för en börsnotering av Inwido.

Alibaba siktar på 
 snar börsnotering

Alibaba siktar på
snar börsnotering

Det kinesiska e-handelsföretaget Alibaba planerar att inleda sin ryktesomspunna amerikanska börsnotering tidigt under kommande vecka.

Fallande svenskt inköpschefsindex

Det svenska inköpschefsindexet (PMI) för tillverkningssektorn sjönk till säsongsrensade 51,0 i augusti från 55,1 i juli (reviderat från 55,2).

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson håller pressträff i ett tält i Almedalen i Visby under Almedalsveckan.

SD vågmästare i
ny undersökning

Gapet mellan blocken minskar och SD blir vågmästare för första gången i Sifos mätningar denna valrörelse.

Positiv stämning 
 på Asienbörserna

Positiv stämning
på Asienbörserna

I Asien handlas de flesta börserna uppåt när den nya handelsmånaden september drar igång. Ett positivt avslut på Wall Street i fredags väger tyngre för handlarna än statistik som inte riktigt höll måttet.

Skanska tar Oslo-order

Skanska tar Oslo-order

Byggbolaget Skanska har skrivit kontrakt med Storebrand Eiendom om att bygga om en del av Ruseløkkveien och renovera intilliggande fastigheter och parkeringshus i centrala Oslo, Norge.

Tusk och Mogherini tar över toppjobb

Tusk och Mogherini tar över toppjobb

Donald Tusk och Federica Mogherini tar över toppjobb från Herman Van Rompuy och Catherine Ashton.

IMF: Svensk finansiell instabilitet oroar

IMF: Svensk finansiell instabilitet oroar

Sveriges ekonomi får upp farten men finansiell instabilitet utgör ett växande orosmoment, skriver IMF i ett utlåtande om den svenska ekonomin.

Nytt rekord på Wall Street

Nytt rekord på Wall Street

New York-börserna stärktes mot slutet i fredagens handel och noterades strax ovan nollstrecket vid stängning. För den bredare marknaden steg S&P 500 med 0,3 procent till den nya rekordstängningsnivån 2.003.

De väntas buda på Get

Norges nästa största kabel-TV- och bredbandsoperatör Get förväntas inom närtid erhålla bindande uppköpsförslag från åtminstone  tre intressenter; TDC, BC Partners och EQT.

"Alltid roligt att göra en bra deal"

"Alltid roligt att göra en bra deal"

Peter Forsberg är Sveriges mest framgångsrika ishockeyspelare, både sportsligt och ekonomiskt. I dag är han affärsman med intressen i allt från smoothies till Mekonomen.

Gruvbolag vinnare på trög sommarbörs

Gruvbolag vinnare på trög sommarbörs

Efter en toppnotering i början av juli har krig och konflikter dämpat stämningen på börsen. Men bland annat ett gruvbolag har stått emot och klättrat rejält.

Svenska sparare tar rygg på Buffett

Svenska sparare tar rygg på Buffett

Stigande kurser och sjunkande avgifter lockar allt fler svenska aktiesparare att investera i USA. Bland annat är det populärt att ta rygg på Warren Buffett.

Kungsleden får betala 1,6 miljarder

Kungsleden i dag erhållit besked att Högsta förvaltningsdomstolen avslagit bolagets ansökan om prövningstillstånd för de domar i kammarrätten som erhölls den 1 april 2014.

Då reste jag mig av kärlek till fosterlandet

Tidningen Johan Hakelius Då reste jag mig av kärlek till fosterlandet

Dagens Nyheter bonade golvet skinande blankt i det offentliga Sveriges smalaste åsiktskorridor. 6

Såg jag Elvis där i utskottet?

Tidningen Pär Magnusson Såg jag Elvis där i utskottet?

Kommer Ingves verkligen att hålla fast vid att penningpolitiken har varit lyckad? 2

Handelns vinnare

Tidningen Jan Glevén Handelns vinnare

Antalet butiker med en omsättning över 50 miljoner kronor har ökat stadigt under senare år.

Annons
Annons

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Nordi... +8,2% 0,1
Bacti... +6,9% 31,0
Arcti... +5,7% 6,5
Novot... -5,9% 14,3
Black... -5,7% 4,0
Ortiv... -5,1% 7,5

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån +0,00 0,15%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar +0,05kr 7,00
Euro +0,03kr 9,19
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat -0,59$ 102,60
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se