Multiq: Framtiden är osäker
Av: Direkt / Affärsvärlden
Publicerad 17 augusti 2012 13:59
Bildskärmsleverantören Multiq redovisar ett resultat efter skatt på -3,8 miljoner kronor för det andra kvartalet 2012 (0,5). Resultatet per aktie uppgick till -0:13 kronor (0:02).
Nettoomsättningen uppgick till 18,2 miljoner kronor (26,3).
Multiq anser att den närmaste framtiden är osäker och svårbedömd.
"Osäkerheten kommer att prägla återstoden av året och 2012 blir ett svagt resultatmässigt år", skriver bolaget i rapporten för det andra kvartalet.
Multiq har under det andra kvartalet sett en stark efterfrågan inom vissa nischer samtidigt som marknaden i andra delar utvecklats långsamt.
Multiq har därför beslutat att renodla sin verksamhet och fokusera på ett fåtal specifika volymnischer, som spelmarknaden och säkerhetsmarknaden.
Det skriver bolagets vd Anders Laurin i delårsrapporten.
Bolaget ska även koncentrera den svenska organisationen till Malmö och avvecklingen av kontoret i Stockholm har redan påbörjats.




Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.