Krigshot trycker upp oljepriset
Av: Direkt / Affärsvärlden
Publicerad 17 augusti 2012 15:05
Priset på råolja återfanns bland veckans vinnare på råvarumarknaderna, efter att allt mer ansträngda relationer mellan Iran och Israel fått fart på priserna.
WTI- och Brent-oljan har under veckan stigit varje dag, med undantag för fredagen. Mycket av uppgångarna har handlat om förhöjda geopolitiska spänningar. Investerare har främst tagit fasta på spänningarna mellan Iran och Israel som anledning till oro. Israeliska medier har under veckan rapporterat om att regeringen med allt större allvar överväger ett militärt ingripande mot Irans atomenergiprogram.
Därtill har Israels ambassadör i USA, Michael Oren uttalat att Israel är villigt att attackera Iran även om det bara innebär en försening av Irans kärnvapensprogram, något som bland annat USA har pekat ut som en anledning till att ett militärt ingripande inte är att föredra.
"Diplomati har inte varit lyckat. Vi har kommit till ett väldigt viktigt vägskäl där stora beslut måste fattas", sade Michael Oren på onsdagskvällen.
Brent-oljan steg under veckan med 2,5 procent till 113:87 dollar per fat, medan WTI ökade 2,8 procent till 95:47.
Högst upp på listan återfanns dock tennpriset, tack vare en stark avslutning på veckan med en uppgång om 3 procent på fredagen.
Bland förlorarna återfanns aluminium och zink, med ett tapp på 1,7 procent.
"Situationen för aluminiumproducenterna försämras varje dag, och priserna har rasat med 20 procent sedan mars och ligger nu nära nivåerna som nåddes september 2009. Den nuvarande svagheten i priserna kan härledas främst till den fortsatt höga aluminiumproduktionen i Kina", skrev Commerzbank i ett marknadsbrev på fredagen.



Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.