Arbetslöshet sänker krona och räntor

 Kronan försvagades samtidigt som svenska räntor sjönk efter SCB-statistik som visade såväl oväntat hög arbetslöshet som lägre prisökningar än väntat för augusti månad. Internationella räntor pekar också nedåt inför räntebesked från Federal Reserve i kväll.

Verktyg

Vid lunchtid är den svenska tioårsräntan ned 4 punkter till 1,50 procent, medan den tyska motsvarigheten är ned 4 punkter till 1,60 procent, från svensk stängning dagen före.

Enligt SCB-statistik på förmiddagen steg arbetslösheten oväntat till 7,2 procent i augusti, från 7,0 i juli. Väntat var en nedgång till 6,8 procent, enligt SME Direkts enkät bland analytiker.

Sysselsättningen ökade med 17.000 personer, medan antalet personer i arbete minskade med 67.000 personer. Arbetskraften ökade med 47.000 personer, medan antalet arbetade timmar sjönk.

SEB skriver i en kommentar att trots den högre arbetslöshetsnivån så var sysselsättningen i linje med deras prognos vilket tyder på att uppgången förklaras av ett ökat arbetskraftsdeltagande.

"Även om vi räknar med att arbetslösheten ska öka när vi går in i 2013 så är den månatliga volatiliteten för arbetsmarknadsdata hög och vi tror att augusti-siffrorna överdriver den underliggande trenden", skriver SEB.

Nordeas Andreas Jonsson tycker att de goda nyheterna i rapporten var att sysselsättningen hålls uppe rätt väl och att arbetskraftsutbudet fortsätter att öka.

"Men vi räknar med att se en mer markerad nedgång i sysselsättningen under kommande månader, vilket kommer att pressa upp arbetslösheten ytterligare. Men vi räknar också med att arbetskraftsutbudet kommer att dämpas, vilket kommer att mildra uppgången i arbetslösheten", enligt Nordea-ekonomen.

Knut Hallberg, Swedbank, är mer pessimistisk och anser att sammantaget så var arbetsmarknadsstatistiken en besvikelse, även om man tar hänsyn till att överraskningen främst berodde på en ökning i arbetskraftsutbudet.

Annan statistik från SCB visade att KPI steg med 0,1 procent i augusti och att inflationstakten uppgick till 0,7 procent. Det var lägre än förväntningarna på +0,3 respektive +0,8 procent, enligt SME Direkts enkät bland analytiker.

KPIF-inflationen uppgick till 0,9 procent, även det lägre än väntade +1,1 procent.

Nordeas Torbjörn Isaksson skriver att de såg en viss nedåtrisk relaterad till utländskt resande, och som också förverkligades.

"Inflationen var 0,3 procentenheter under Riksbankens prognos i augusti. Tillsammans med stigande arbetslöshet så stödjer det vår syn på ytterligare räntesänkningar", skriver han.

Anna Råman, Nykredit, räknar också med att inflationen ska förbli dämpad under det kommande året, men hon påpekar att även om det inhemska inflationstrycket förblir lågt så kanske effekten av de låga importpriserna på den övergripande inflationen minskas om företagen väljer att öka sina marginaler.

SEB:s Olle Holmgren noterar att augusti-KPI visar att det kommer att ta betydligt längre för Riksbanken att få tillbaka inflationen till målet än vad som antogs i september månads penningpolitiska uppföljning.

Regeringen meddelade under förmiddagen att bolagsskatten ska sänkas till 22 procent från 1 januari 2013, från dagen 26,3 procent. Sänkningen beräknas kosta 16 miljarder kronor, varav 8,8 miljarder finansieras via skärpta regler för så kallade räntesnurror.

I euroområdet sålde Italien obligationer för den avsedda volymen 6,5 miljarder euro, en treårsobligation såldes för 4 miljarder euro till klart lägre ränta, 2,75 procent, än vid föregående motsvarande emission, 4,65 procent. Italienska marknadsräntor pekade fortsatt uppåt efter emissionen.

USA-räntorna pekar svagt nedåt inför Federal Reserves räntebesked klockan 18.30 svensk tid. Detta åtföljs av nya Fed-prognoser och Fed-chefen Ben Bernankes presskonferens.

Goldman Sachs skriver i ett marknadsbrev att en penningpolitisk lättnad är mycket sannolik. De förväntar sig ett betydande steg, givet den utförliga diskussionen om lättnader i såväl Fomc-protokollet som Ben Bernankes tal i Jackson Hole, liksom den lite svagare än väntade datan sedan dess.

"Detta är vårt huvudscenario. Det är i linje med de policyalternativ som diskuterades i Bernankes Jackson Hole-tal liksom protokollet från mötet 31 juli-1 augusti. Båda dessa gav en framträdande roll inte bara för den framåtblickande guidningen utan också QE. Dessutom är det vid denna tidpunkt vida väntat på finansmarknaderna, vilket i viss mån höjer kostnaderna för att inte leverera det", skriver Goldman Sachs.

Köpen väntas bli utan förutbestämd gräns (open ended) och en tänkbar omfattning kan vara månatliga köp om 50 miljarder dollar, främst inom MBS-segmentet (värdepapper uppbackade av bolån). Tillsammans med avslutningen av Operation Twist (löptidsförlängningen) skulle det kunna ge månatliga köp om cirka 100 miljarder dollar i långa värdepapper fram till årsskiftet, då Fed måste besluta om det ska bli en utökning av QE-programmet för att kompensera för det avslutade Operation Twist.

Från USA kommer under eftermiddagen nyanmälda arbetslösa föregående vecka och PPI för augusti. Antalet arbetslösa väntas ha ökat med 5.000 till 370.000 och producentpriserna ha ökat med 1,2 procent under månaden, enligt Bloomberg News enkäter.

På valutamarknaden har kronan tappat cirka 4 öre mot dollarn och lika mycket mot euron efter SCB-statistiken.

Euron handlas i sin tur fortsatt över 1:29 mot dollarn och dollarn ligger fortsatt en bra bit under 78-nivån mot yenen.

Schweiz centralbank, SNB, lämnade som väntat såväl styrränta som åtagandet om schweizerfrancen oförändrade.

SNB skriver i sin kommuniké att den kommer att hålla fast vid miniminivån för EUR/CHF-kursen på 1:20, med yttersta beslutsamhet.

Vidare upprepar SNB att de är redo att köpa utländsk valuta i "obegränsade kvantiteter" och att de är redo att vidta fler åtgärder vid behov.

Centralbanken konstaterar att den försvagning som den räknat med inte har förverkligats, men att de fortsätter att räkna med att schweizerfrancen kommer att försvagas under prognosperioden.

De upprepar också att nedåtriskerna mot Schweiz ekonomi kommer att vara fortsatt höga i närtid.

Schweizerfrancen handlas vid lunchtid kring 1:212 mot euron.

Fakta

torsdag kl 11.45 (onsdag kl 16.15)

===================================

USD/SEK 6:6088 (6:5661) Statsobl 2y 0,79 (0,84)

EUR/SEK 8:5356 (8:4690) Statsobl 10y 1,50 (1,54)

EUR/USD 1:2915 (1:2899) Räntegap/ty -10 (-10)

US obl 10y 1,74 (1,75) Tysk obl 10y 1,60 (1,64)

Av: Direkt / Affärsvärlden
Mejla reportern

Kommentarer

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

Startsidan

Den stora tv-fejden

Den stora tv-fejden

På tv-marknaden råder full stridsberedskap. MTG har tagit Telia till skiljenämnden och Telia har svarat med annonsbojkott. Samtidigt plockar Telia kunder av MTG. 1

Munksjö mot börsnotering

EQT-kontrollerade pappersbolaget Munksjö har siktat på en börsnotering i flera år. Nu är en notering på gång - men inte på Stockholmsbörsen.

Analytiker: Svårt motivera fortsatt bankrally

De svenska storbankerna stiger mot nya toppar i fredagens handel och efter årets uppgångar på runt 30 procent är frågan om det finns mer att hämta.

Commerzbank: Risk för 
svensk bopriskrasch

Commerzbank: Risk för
svensk bopriskrasch

Sverige och Finland är de länder i Europa där sannolikheten är störst för att det ska bli en krasch på bostadsmarknaden. Det skriver Commerzbank.

Passa dig för att skriva något negativt om din arbetsgivare. Det kan kosta dig jobbet.

Facebook - en
flopp på börsen

Drygt en miljard användare och en grundare med stjärnstatus. Allt talade för Facebook när aktien introducerades. Men investerarnas förhoppningar grusades snabbt.

TV: Portföljen tokrusar TV: Portföljen tokrusar
TV: Portföljen tokrusar

TV: Portföljen tokrusar

I veckans avsnitt diskuterar Agnetha Jönsson de senaste förändringarna i korta portföljen (cirka 07.43 in i programmet).

Lucara tror på fler stora fynd

För gruvbolaget Lucara Diamond kommer maj att bli en rekordmånad vad det gäller försäljningsintäkter. Dessutom är förhoppningarna om fler stora fynd höga.

Bostadsrea hos 
byggbolagen

Bostadsrea hos byggbolagen

De fyra börsnoterade byggbolagen JM, NCC, Peab och Skanska sänker priserna på bostäder och tomter i ett antal projekt. 3

Banker ger börsen stöd

Banker ger börsen stöd

Stockholmsbörsen har tickat något högre på fredagen. Såväl Handelsbanken som Swedbank, SEB och Nordea har stigit i Stockholm.

Glädjebeskedet för SAS 
får Norwegian att se rött

Glädjebeskedet för SAS får Norwegian att se rött

"Vi tror att de gör detta för att hjälpa SAS", säger Norwegians kommunikationschef Anne Sissel Skånvik till Dagens Näringsliv. 1

Spå vädret och handla 
 i majs- och veteterminer

Spå vädret och handla
i majs- och veteterminer

I början av maj är det hög tid att så majsen i USA. Blir det fortsatt kallt blir skörden och avkastning­en skral. Då kan priset på vete stiga kraftigt.

Miljardär varnar för skuldberg

Miljardär varnar för skuldberg

Australiens rikaste person Gina Rinehart varnar för ett ohälsosamt beroende av gruvbranschen.

Uppskjutet stresstest för europeiska banker

EU:s högsta tillsynsmyndighet över de europeiska bankerna, EBA, skjuter upp det stresstest som skulle genomföras på de europeiska bankerna till nästa år.

TV: Den obegripliga börsen TV: Den obegripliga börsen
TV: Den obegripliga börsen

TV: Den obegripliga börsen

Vinsterna faller men börsen bara stiger. Affärsvärldens Agnetha Jönsson förklarar hur det hänger ihop (cirka 05.29 in i programmet).

Helst icke-rökande kolleger

Helst icke-rökande kolleger

En rökfri kollega. Det vill svenskarna ha. Både rökare och icke-rökare tycker att arbetsgivaren ska hjälpa rökarna att sluta.

Med service som ledstjärna

Med service som ledstjärna

Österrikaren Wolfgang M Neumann bossar över Sveriges enda börsnoterade hotellkedja, Rezidor. Ägarna har dock kapat lönen för toppjobbet rejält.

Analytiker: 3-affär osannolik

Analytiker: 3-affär osannolik

Att teleoperatören 3 skulle köpa Tele2:s svenska mobilverksamhet bedöms av analytiker som osannolikt i dagsläget.

Fastighetsman tar över i oljebolag

Majoriteten av styrelsen i oljebolaget Petrogrand byts ut. Till ny ordförande föreslås fastighetsmannen Mikael Wallgren.

”Stora utflöden till Turkiet”

”Stora utflöden till Turkiet”

Elena Lovén förvaltar Swedbank Robur Rysslandsfond. Läs om hennes syn på statliga bolag och vilka aktier hon tror på.

Innovationskampen

Bilden av FoU-Sverige

Ny Teknik har i en unik undersökning rankat de 30 företag med flest FoU-anställda och kollat in utvecklingsprojekten.

Ericsson ogillar EU-utredning

Ericsson ogillar EU-utredning

Ericsson och Nokia Siemens Networks vill att EU backar från sitt hot om att införa tullar för kinesiska tillverkare av nätverksutrustning.

Cristina Stenbeck, styrelseordförande i Kinnevik.

"Marknaden är i behov
av en konsolidering"

Efter spekulationerna om en förestående strukturaffär bland teleoperatörer i Sverige pratar Cristina Stenbeck med DI om marknadens behov av en konsolidering.

Granskar bankers personregister

Granskar bankers personregister

Datainspektionen (DI) ska utreda bankers registrering av omdömen och personuppgifter. Detta efter avslöjandet om Nordbankens hemliga register.

Japans BNP bättre än väntat

Japans bruttonationalprodukt steg över förväntan under första kvartalet, enligt preliminär statistik.

Ryssland snart hett igen

Ryssland snart hett igen

Spararna överger Rysslandsfonderna, som så här långt är en av årets största besvikelser. Men flera faktorer talar till landets fördel.

Ny spellagstiftning tidigast från 2016

Ny spellagstiftning tidigast från 2016

Regeringens förslag till ny spelpolitik redovisas i den 4 juni. En potentiell ny svensk lagstiftning på området väntas dock kunna dröja till tidigast 2016.

TV: Telia i strid med MTG TV: Telia i strid med MTG
TV: Telia i strid med MTG

TV: Telia i strid med MTG

I veckans avsnitt diskuteras MTG:s strid med Telia om tittarna, nye Rezidor-vd:ns storsatsning, samt nyheterna i korta portföljen.

AFV: Tre köpvärda aktier

AFV: Tre köpvärda aktier

Affärsvärlden lämnar tre köpråd i veckans nummer.

HSBC skär ned

HSBC skär ned

14 000 anställda kan behöva gå från storbanken.

Skrikhals

Hur stoppar jag pladder
i kontorslandskapet?

Experterna ger svar till anställd som inte kan koncentrera sig på jobbet.

Källor: EU-beslutet
en varningssignal

EU-kommissionens beslut att starta antidumpnings- och antisubsidierutredningar mot kinesisk telekomutrustning från Huawei och ZTE ska ses som en varningssignal för att Kina ska börja förhandla på allvar, menar EU-källor.

Så tror analytikerna 
 om Swedish Match

Så tror analytikerna
om Swedish Match

Analytikerna har reviderat sina vinstprognoser för Swedish Match snusverksamhet 2013.

Borg: Naturligt med underskott

Borg: Naturligt med underskott

Regeringens uppfattning är att den upprätthåller ramverket för de offentliga finanserna. Det sade finansminister Anders Borg till journalister på onsdagen. 1

Kritik mot regeringens finanspolitik

Överskottsmålet nås inte. Det är en av slutsatserna i Finanspolitiska rådets senaste rapport.

Ökad framtidstro i handeln

Ökad framtidstro i handeln

I maj månads Handelsbarometer har handlarnas framtidstro ökat något.

Apoteksaffär klipp för Wallenberg

Apoteksaffär klipp för Wallenberg

För tre år sedan köpte Wallenbergsfärens riskkapitalbolag IGC tillsammans med Priveq 24 statliga apotek. Nu säljs kedjan Vårdapoteket med en ordentlig vinst. 2

Samgående möjligt mellan 3 och Tele2

3 spanar efter ett uppköp på den svenska telefonmarknaden, där Tele2 är ett möjligt alternativ, skriver DI.

Vd:n lämnar PA Resources

Bo Askvik lämnar vd-posten på PA Resources. Han ersätts under en övergångsperiod av Philippe R Probst. 1

Hedgefondmiljardär 
vill stycka teknikjätte

Hedgefondmiljardär vill stycka teknikjätte

En aggressiv amerikansk hedgefondförvaltare har köpt en storpost i Sony. Nu vill han stycka upp bolaget som ligger bakom senaste Bondfilmen Skyfall.

Börsens svåra väg tillbaka

Börsens svåra väg tillbaka

Dark Pools, robothandel, nya regler, brända småsparare och sur konjunktur. Det finns flera orsaker till att aktiehandeln minskar. Kan börsen komma tillbaka?

Inflationsdata talar för sänkt ränta

Fallande konsumentpriser i Sverige ökar sannolikheten att Riksbanken sänker räntan i sommar.

Byggbolagen snickrar färre bostäder

Byggbolagen snickrar färre bostäder

Det går trögt att sälja. Därför startar byggjättarna allt färre bostadsprojekt.

Över förväntan för Peab

Över förväntan för Peab

Peab redovisar, för årets första kvartal , en vinst före skatt som blev högre än vad analytikerna räknat med.

Lundin-fynd över förväntan

Brunnsresultatet för Johan Sverdrup-fältet visade på oväntat positiva siffror.

Byggbolagens svårlösta 
 försäljningsgåta

Byggbolagens svårlösta
försäljningsgåta

Affärsvärlden har gått till botten med redovisningen som gör att osålda objekt lätt kan döljas i byggbolagens kvartalsrapporter.

Nya regler som talar för Autoliv

Innebär mer pengar på fordonssäkerhet.

Finansminister Anders Borg (M).

Borg: EU bör stimulera tillväxten

EU bör stimulera den svaga tillväxten genom skattesänkningar och utbildningssatsningar, sade finansminister Anders Borg på tisdagen.

Kronan försvagas efter KPI-statistik

Den svenska kronan försvagas mot andra valutor och svenska räntor sjunker, efter statistik som visade en oväntat låg KPI-inflation i april. 1

Helst icke-rökande kolleger

Helst icke-rökande kolleger

En rökfri kollega. Det vill svenskarna ha. Både rökare och icke-rökare tycker att arbetsgivaren ska hjälpa rökarna att sluta.

"Inflationsmålspolitiken  
har lyckats väl"

"Inflationsmålspolitiken
har lyckats väl"

Kritiken om att inflationsmålspolitiken har varit ett hinder i återhämtningen är orättvis, sade vice Riksbankschef Barbro Wickman-Parak på tisdagen.

Förlust för Alltele

Teleoperatörens förlust efter skatt ökade kraftigt för årets första kvartal.

Vinstlyft för Doro

Doro redovisar en kraftigt ökad vinst efter skatt för årets första kvartal.

Fransk frihandelsoro

Fransk frihandelsoro

Ska film och tv undantas?

”Konsekvenser av 
 1990-talet lever kvar”

”Konsekvenser av
1990-talet lever kvar”

AFV-frukost: Rodney Edvinsson, docent i ekonomisk historia.

Klarar Volvo att bli 
 ett premiummärke?

Klarar Volvo att bli
ett premiummärke?

Det är lätt svårt att skapa bilar som lever upp till kraven.

Han är världens rikaste

Han är världens rikaste

Lista: Världens 20 rikaste personer.

Pagrotsky till Avanza

Pagrotsky till Avanza

Leif Pagrotsky går in i styrelsen i Avanzas pensionsbolag. 1

Det ska vara en bank i vår

Tidningen Agnetha Jönsson Det ska vara en bank i vår

Nu är det inne att äga banker igen.

Handels rektor tvingas gå

Handels rektor tvingas gå

Rolf Wolff tvingas bort.

Här rusar bopriserna

Här rusar bopriserna

Se i vilka kommuner som priserna på villor och borätter ökat mest.

Här rasar bopriserna

Här rasar bopriserna

I en kommun har priserna på borätter fallit med 25 procent.

Lykan Hypersport.

Världens dyraste bil

Lykan Hypersport har en prislapp på 22 miljoner kronor. 4

Norsk hotellkung anordnar 
 brakfest med Sverigetema

Norsk hotellkung anordnar
brakfest med Sverigetema

Flera kända svenskar är bjudna till maskeraden hos Petter Stordalen.

Rekordpris för färglös sten

Rekordpris för färglös sten

En ny, färglös diamant har sålts för rekordpris.

Den vanligaste ursäkten till polisen är att man inte sett skyltarna.

Vanligaste ursäkterna
bilförare ger till polisen

Lista: De vanligaste ursäkterna folk ger när de blivit stoppade av polisen. 1

Valueguard: Ökande 
 bopriser i Sverige

Valueguard: Ökande
bopriser i Sverige

Både bostadsrättspriserna och villapriserna steg i april.

Obama sparkar skattechef

Obama sparkar skattechef

Chefen för skattemyndigheten IRS, Steven Miller, får sparken.

Stark marknad för borätter

Stark marknad för borätter

Borättspriserna ökade ordentligt under de senaste tolv månaderna.

80-talstaxi ersätts av elbilar

80-talstaxi ersätts av elbilar

Hongkong byter upp sig.

Vill göra Astrid Lindgrens 
bostad till ett museum

Vill göra Astrid Lindgrens bostad till ett museum

Barnbokdrottningens gamla hem i Stockholm kan bli museum.

Nya Range Rover Sport är förvillande lik storebror Range Rover. Båda har ett formspråk med drag från den ”terränggående beautyboxen” Range Rover Evoque.

En lyxbil för sandlådan

Andra generationen Range Rover Sport har en helt ny konstruktion.

Här ligger Stockholms 
 mest svårsålda villor

Här ligger Stockholms
mest svårsålda villor

Se listan över de tio mest svårsålda villorna i Stockholmsområdet.

Säljer Coca-Colas recept 
för 33 miljoner kronor

Säljer Coca-Colas recept för 33 miljoner kronor

Cliff Kluge har hittat något som han menar är receptet på Coca-Cola. 1

Kina kan inte rädda oss

Tidningen Per Lundsjö Kina kan inte rädda oss

Kineserna måste stampa på bromsen.

Vd talar ut om förlorad röst

Vd talar ut om förlorad röst

Larry Page avslöjar varför han ofta uteblivit från stora sammankomster.

Lexus GS 300h.

Lexus lanserar GS 300h

Nu visar Lexus upp den nya, snåla hybridbilen GS 300h.

Kerry har landat i Sverige

Kerry har landat i Sverige

Möter Reinfeldt och Bildt.

Mercedes GLA Concept.

Mercedes visar
upp GLA Concept

Mercedes GLA Concept blev en snackis på bilsalongen i Shanghai.

Månprylar för miljoner

Månprylar för miljoner

Nasa tillåter försäljning. 2

Château Pétrus dyrast

Château Pétrus dyrast

Dyrgripar under klubban i London.

Segelolycka blir polissak

Segelolycka blir polissak

Miljardären Torbjörn Törnqvist vill undvika spekulationer. 1

Kombibilar har genrellt högre andrahandsvärde.

Bästa bilköpen för företaget

Experttipsen för val av tjänstebil.

Tro på stigande bopriser

Tro på stigande bopriser

De svenska hushållen fortsätter tro på stigande bopriser.

Keynes är tillbaka

Tidningen Erik Hörstadius Keynes är tillbaka

Nu förordar etablerade socialdemokrater keynesianism. 1

Här bor flest miljonärer

Här bor flest miljonärer

Asiatisk stad hamnar i topp.

Skattemål får vänta på HD

Skattemål får vänta på HD

"Det är en oerhört olycklig situation." 1

Demontränarens avhopp fick fotbollsaktien på fall

Demontränarens avhopp fick fotbollsaktien på fall

Alex Fergusons avhopp från
Man United slog hårt mot aktien.

Tänk på miljön och tvätta bilen i en tvätthall.

Dags att vårstäda bilen

Tips och råd för en skonsam tvätt av premiumbilen.

Fruktar nya virusfall

Fruktar nya virusfall

Sars-liknande virus härjar.

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Nordi... +21,0% 0,8
Allenex +19,9% 2,5
rnb R... +16,7% 0,1
Artim... -20,0% 0,0
Midso... -7,1% 23,4
SEMAFO -6,8% 10,8

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån +0,00 0,85%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar +0,04kr 6,69
Euro +0,01kr 8,59
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat +0,94$ 104,72
Se fler Vinnare och Förlorare

Senaste tv-klippen

Senaste videoklippen

TV: Portföljen tokrusar

Visa alla

Twittrat från Affärsvärlden

På spaning

BLOGG: På spaning Sundström fullföljer planen

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

AFGX 08:35

+0,66% I år +13,26%

Dow Jones 08:07

+0,80% I år +17,17%

Intoleransens högborg

Intoleransens högborg

Vi behöver fundera på hur åsiktsmässigt snäva vi är.

Datum

Lördag 18 maj 2013