- Jag är som ekorre, har aldrig avyttrat något bolag, säger Urban Edenström.
"Det har varit så många motgångar"
Av: Linda Vikström
Publicerad 5 november 2010 08:10
5 kommentarer
Morgan Stanley lurade skjortan av honom. Det var tur det. Det blev en katalysator för Urban Edenströms fastighetsbygge Stronghold. I dag är han god för över en halv miljard kronor.
Det började på en orienteringsbana i Ronneby-skogarna på 1960-talet. Nu har Urban Edenströms fastighetsimperium Stronghold genererat över en miljard kronor. På vägen har han brädat Wallenbergarna, svikits av Morgan Stanley, sagt upp storkunder och gått på otaliga kändisfester. Fast själv tycker han att hans liv är "lite torftigt".
- Jag kan se mitt sätt att vara lite som ett svaghetstecken. Jag önskar ibland att jag hade fler intressen, men det är det här som är viktigt för mig, säger han.
Att en person som byggt upp ett så pass stort imperium inte är en Svensson-personlighet förvånar kanske inte. Men han är inte särskilt lik schablonbilden av en näringslivshöjdare heller. Han är till exempel inte född i någon rik eller känd finansfamilj. Han växte upp i Ronneby, Blekinge. Mamma var hemmafru, pappa lärare.
Han är inte heller intresserad av att berätta om sina bolag i media, vilket många andra vd:ar älskar. Han har medverkat i ytterst få intervjuer, men säger att han gör ett enda undantag för denna intervju.
- Jag har tackat nej till i stort sett alla intervjuer eftersom jag har velat lägga min tid och energi på att utveckla bolagen.
Blyg verkar Urban Edenström dock inte vara. Med jämna mellanrum dyker han upp på bilder från kändisfester på sajter som Stureplan.se, inte sällan tillsammans med kändisar som till exempel programledaren Lulu Carter.
Grunden för Stronghold lades dock i en fin finansfamilj, nämligen Wallenberg. Det var från det av familjen kontrollerade Investor som Urban Edenström köpte loss Newsec 1994. Niam bildades 1997 och den första fonden finansierades 2000. Mixen av verksamheter är smått unik, i alla fall på den nordiska marknaden, och gör dels att bolagen genererar affärer åt varandra men också att konjunktursvängningar inte slår så hårt. För tre år sedan bildades Stronghold för att förvalta dotterbolagen som i dag utgörs av:
Newsec är Skandinaviens största fastighetsrådgivare. Bolaget säljer bland annat analyser om fastighetsmarknaden samt strategisk rådgivning till investerare, fastighetsägare och lokalanvändare.
- Nu när den disponibla inkomsten ökar har Niam tagit ett jättebet på norsk konsumtionsökning. Grunden för det är Newsecs analys, säger Urban Edenström.
Newsec erbjuder också transaktionstjänster och inte minst förvaltning. I dagsläget förvaltas fastigheter till ett värde av ungefär 100 miljarder kronor, fördelat på cirka 7 miljoner kvadratmeter kontor, bostäder och köpcentrum. Newsec har 550 anställda på 20 kontor i Norden och Baltikum. I våras började Patrik Enblad, tidigare vd på HQ Bank som vd på Newsec.
De senaste åren har ett par viktiga förvärv gjorts. Hela norska Eiedomskonsult ägs nu av Stronghold, liksom baltiska Re&solution.
Datcha säljer också information som ska hjälpa fastighetsaktörer att förstå marknaden och göra bättre affärer, men av lite mindre komplicerad natur än de analyser som Newsec säljer och dessutom direkt via internet.
Även detta bolag är under tillväxt.
- Efter tio års gnetande öppnar vi om några veckor Datchas första utlandskontor, i Finland.
Niam är ett fondbolag som investerar i fastigheter i norra Europa. Bolagets fonder äger bland annat 23 gallerior. Totalt äger fonderna fastigheter till ett värde av 30 miljarder kronor, vilket gör Niam till en av Skandinaviens största privata fastighetsägare. Under de två senaste åren har fonden köpt fastigheter för 20 miljarder kronor. Avkastningen sedan starten har i genomsnitt varit imponerande 30 procent per år under närmare 15 år. Ett flaggskeppsprojekt är Waterfront, ett nytt konferenscentrum som byggs nära Stockholms Centralstation, med bland annat 25 000 kvadratmeter kontorsyta, ett stort hotell och en kongressanläggning. Budgeten var på 2,5 miljarder kronor.
Nu tar bolaget in pengar till Niam V, målet är att nå 600 miljoner euro. En ny typ av fond med lägre riskprofil än övriga fonder, Niam Core+, är också under uppbyggnad med målet att resa 300 miljoner euro.
- Marknaden börjar gå bra nu. Fastighetstransaktionsvolymen under 2010 blir två tre gånger så stor som förra året. Det börjar byggas i Sverige och sysselsättningen är på väg uppåt.
- Räntorna är låga. Vad ska du investera i? Börsens framtida utveckling är osäker, och obligationer ger dig låg avkastning. Fastigheter är ett utmärkt val.
I fondprospektet uppges minimiinsatsen vara 100 miljoner kronor. Urban Edenström kan dock tänka sig att släppa in mindre svenska investerare, även de som bara har 50 miljoner att placera. I kretsen av investerare finns redan fyra av världens fem största investerare i fastigheter, enligt honom.
Mäklarfirman Eklund Stockholm New York ägs till näst största del av Stronghold, efter grundaren Fredrik Eklund själv.
- Det är en liten investering för oss. Men det är en rolig investering. Och det är ytterligare ett känselspröt ut på fastighetsmarknaden.
När firman invigde sitt kontor på Humlegårdsgatan i centrala Stockholm häromveckan var det tydligt att affärsidén inte är att bli en i mängden av mäklare. Musiken från festen hördes i hela kvarteret och kön av svartklädda unga människor ringlade lång som till en nattklubb. Inne i de fashionabla lokalerna flödade champagnen. Praliner och snittar serverades på silverbrickor. Mängder med i guldram inramade pressklipp med grundaren Fredrik Eklund, känd som ekonomen Klas Eklunds son men kanske framför allt som omsusad stjärnmäklare i New York och skådespelare i vuxenfilmer, prydde väggarna.
- Fredrik Eklund är ju ett pr-geni som till skillnad från mig tycker om att vara i media, säger Urban Edenström.
En helg i oktober besökte Urban Edenström ett litet och charmigt hotell i södra Sverige, för en jakthelg tillsammans med vänner och sina tre söner. Hotellet hade tre anställda men bara 15 rum. Under middagen satt han och funderade.
- Ursäkta, men inte kan du gå runt på det här, sa han till hotellets ägare, som först svarade att jodå, det blev ett överskott.
Urban Edenström räknade vidare under efterrätten.
- Det betyder att du själv knappt kan ta ut någon lön, sa han vid middagens slut och hotellägaren var tvungen att ge honom rätt.
Episoden är typisk för Urban Edenström. Inte ens på lediga dagar med familjen kan han stänga av tankarna på lönsamhet. Han beskriver sig själv som "oerhört fokuserad" och "så fruktansvärt tävlingsinriktad".
- Jag ger aldrig, aldrig, aldrig upp. Jag har jobbat oerhört många timmar. Man körde i diket hela tiden, det har varit så mycket motgångar, speciellt i början av min karriär.
- Det har kostat. Ett äktenskap och tre förlovningar.
Det var i skogarna i Blekinge på 1960-talet som det hela började. I Ronneby, som i de flesta småstäder, fanns det inte så mycket annat att göra än att idrotta eller köra moppe. Urban Edenström idrottade. Mest gillade han orientering och han blev mer och mer fascinerad av kartorna.
En dröm om att lära sig rita kartor fick honom att söka till lantmäterilinjen på KTH i Stockholm. Intresset för både orientering och kartor svalnade dock snabbt när hans lärare, professor Erik Carlegrim, började tala om ett för den tiden nytt och mer finansiellt orienterat sätt att se på fastighetsaffärer. Urban Edenström begravde kvickt planerna på att bli en traditionell lantmätare och valde i stället den nya inriktningen som erbjöds på KTH: samhällsbyggnad. Efter examen fick han, som en av de allra första i den nya yrkesgruppen fastighetsekonomer, jobb på Hufvudstaden.
Nästa jobberbjudande hade en koppling till idrott. Citadellets dåvarande vd, Henry Klotz, värvade Urban Edenström till ett rinkbandylag. Det ledde till en anställning som vd-assistent, fastighetschef och byggchef. Urban Edenström var då strax under 30 och fick vara med när branschen slutade "bygga om hus" och började "förädla fastigheter".
Det skulle visa sig vara ett lönsamt trendskifte för den som likt Urban Edenström var med från början.
Investor rekryterade Urban Edenström till sitt dotterbolag Fastighetsrenting. 1994, efter tio år som vd, ville han "göra något annat". Tillsammans med partners köpte han loss bolaget, som då hade bytt namn till Newsec.
- Vi fick med oss det som fanns, en viss förvaltning och lite analysverksamhet. Investor gav oss också ett managementavtal på tre år som betydde att Investor hjälpte mig att komma i gång. Det var jätteschysst av Investor.
Hur gick det för Newsec efter det att ni tagit över?
- Ja, du kan ju se här vad som hände, säger Urban Edenström och visar ett diagram i en presentationsbroschyr.
Vid utköpet omsatte verksamheten ungefär runt 40 miljoner kronor, i dag (efter att övriga bolag startats) 700 miljoner.
- Vi vågade ta större risker än vad som varit möjligt när Investor ägde bolaget.
En riktigt stor risk tog Urban Edenström 2000. Fondbolaget Niam hade nyligen startat och Urban Edenström hade gott självförtroende efter att ha gjort bra affärer med stora och på den tiden extremt "kreddiga" Goldman Sachs, Morgan Stanley och General Electrics. Han bestämde sig för att finansiera den första riktigt stora fastighetsfonden. När Morgan Stanleys representanter sa att de ville vara med och skakade hand på saken trodde Urban Edenström att affären var hemma. Det var den inte. Däremot hade Niam-fonden lovat att göra fastighetsinvesteringar för 100 miljoner kronor som plötsligt inte fanns.
- Morgan Stanleys folk sade exakt så här: "We would never ever consider to invest in residential properties in a rent regulated socialistic country".
- Jag fick springa runt och leta nya investerare till fonden. Jag hade 30 dagar på mig. Det är klart att jag tänkte: "Vem har rätt här nu?".
Man får nog säga att det var Edenström och hans partners som fick rätt. Fondens avkastning var 60 procent per år.
- Det här med fastighetsfonder visade sig vara en bra idé. Så vi kunde gå ut, under ordnade former, och fråga investerarna om de ville vara med en gång till.
- Att Morgan Stanley tackade nej var det som gjorde att vi kunde bygga Niam.
De senaste åren har fastighetsrelaterade bolag drabbats hårt av krisen. Börskurserna för fastighetsbolagen har fallit kraftigt. Konkurrenten Catella uppvisade en förlust om 250 miljoner kronor under 2008. Men Strongholds struktur visade sig hålla emot bra, även om intäkterna minskade en del.
- Det som skiljer oss från våra konkurrenter är att vi tjänar pengar i alla tider.
- Allt gick egentligen ganska bra även efter Lehman, frånsett från den svenska delen av verksamheten för transaktioner och rådgivning.
Vinsten förra året var 90 miljoner kronor, prognosen för i år är cirka 40 miljoner, efter en rad offensiva satsningar. Toppåret hittills var 2007 då koncernens vinst var över 200 miljoner kronor.
Att han är "extremt tävlingsinriktad" och "oerhört fokuserad" har möjligen bidragit. Fast själv vill Urban Edenström förklara företagets framgång med dess hörnstenar. Fokus på nyckeltalen som han "jagar vd-arna" med är en hörnsten. Fokus på att hela tiden utveckla medarbetare så Stronghold behåller sin ställning som kunskapsföretag (till exempel genom det som kallas Stronghold University) och att visa "passion för medarbetare och kunder" är andra hörnstenar.
- Det handlar inte bara om pengar här. Är du en skitstövel får du inte jobba här. Och det omvända gäller också, hur trevlig och gullig du än är spelar ingen roll om du inte tjänar pengar. Fast det är väl svårare att säga upp den senare.
Passionen för kunder betyder inte att det inte det vanliga kunden-har-alltid-rättfilosofin som gäller. "Hos oss är inte alla välkomna" är ett av bolagets motton.
- Vid ett tillfälle rapporterade en medarbetare att ett kundföretag uppförde sig otrevligt och inte var professionella. Så vi meddelade att vi inte tänkte förlänga avtalet.
För två år sedan gick Strongholds ledning ut och talade om att en börsnotering låg nära. Det blev aldrig något av det. Några nya planer på notering finns inte.
- Det förutsätter att vi behöver kapital, och det gör vi inte nu.
Den som vill köpa loss något av bolagen lär inte heller kunna övertyga Urban Edenström att släppa taget.
- Jag är som ekorre, har aldrig avyttrat något bolag.
Däremot har han plockat ut pengar ur sitt imperium. 2007 tog han och de övriga ägarna ut 600 miljoner kronor ur bolaget. I dagsläget äger Urban Edenström 33 procent av Stronghold. Näst största ägare är finansmannen Anders Lönnqvist. Även övriga ledamöter i styrelsen är delägare. Den namnkunniga styrelsen består, utöver Urban Edenström och Anders Lönnqvist, av Ericssons informationschef Henry Sténson, Risto Silander, många år chef på Alfred Berg, och Mikael Lövgren, som varit Nordenchef för Boston Consulting Group.
Patrik Enblad köpte också in sig i bolaget och äger nu 10 procent.
- Vi har sagt att vi ska omsätta 1 miljard kronor inom några år.
Det vill till att han aldrig, aldrig, aldrig ger upp.
Fakta Äger 33 procent av Stronghold
Född: 1953 i Ronneby.
Familj: Tre söner.
Bor: Stockholms innerstad.
Utbildning: Naturvetenskaplig gymnasielinje. Civilingenjör, KTH i Stockholm.
Karriär: Fastighetsekonom Hufvudstaden, Fastighetshef Citadellet, vd Fastighetsrenting, Newsec.
I dag: Koncernchef i Stronghold (Newsec). Äger personligen 33 procent av koncernen.







Kommentarer
Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.
5 kommentarer Sortera: Äldsta överst