Miljarder skäl låta tåget stå
Av: Erik Wahlin
Publicerad 4 mars 2010 10:51
24 kommentarer
Om några veckor ska regeringen besluta om framtidens infrastruktur. Kaoset efter snöstormen är bara ett skäl att avstå från ett idiotiskt projekt.
Säg nej till nya höghastighetsbanor för 125 miljarder.
Halv tre på eftermiddagen lyckades Göran Larsson komma igenom på telefon till SJ:s överbelastade kundtjänst. Dagen innan hade väderinstitutet SMHI utfärdat en klass två-varning för hela Mellansverige.
Beskedet är därför väntat. Tåget som skulle ta honom och hans familj från Stockholm till Göteborg var inställt. Göran Larsson hade tur. En släkting i Stockholm kunde låna ut en bil. Sex timmar senare var familjen innanför dörrarna i hemmet i Göteborg. Vägverket hade snabbt lyckats rensa de stora motorvägarna från snömassorna och trafiken flöt på som normalt på E4:an mot Jönköping.
Lyckosamma var också de resenärer som under dessa dagar valde det förhatliga inrikesflyget framför tåget. Under det stora snöovädret helgen den 22–23 februari fungerade flygtrafiken i stort sett som vanligt. Visst, några få flighter blev inställda. Men det händer också under perfekta väderförhållanden.
Annars var de värsta vädereffekterna att flygpassagerarna blev en eller ett par timmar försenade.
För att sammanfatta. Vägarna blev farbara på några timmar. Flygtrafiken fungerade i stort sett normalt. Tågtrafiken var lamslagen i en vecka. Denna erfarenhet borde bli en tankeställare för oss.
Hösten 2008 föreslog regeringen att 417 miljarder kronor skulle investeras i infrastruktur under 2010–2021. Någon gång runt det kommande månadsskiftet ska infrastrukturminister Åsa Torstensson presentera hur pengarna ska fördelas.
Eftersom det är en stor summa och ett strategiskt betydande beslut har särin- tressena lobbat hårt för just sina hjärtefrågor. Ett av dessa drömprojekt är höghastighetsbanor Stockholm–Göteborg och Stockholm–Malmö.
Och visst! Att lämna Tokyo och i Fujis skugga susa fram i 300 kilometer i timmen är magiskt. Imponerande, nästan sublima, är också de franska TGV-tågen när de morrande lämnar Parisstationen Gare de Lyon. Så förtrollande är dessa kraftfulla maskiner att vi glömmer bort att Japan är ett av världens mest tätbefolkade länder och att Parisområdet har 15 miljoner invånare.
Att bygga höghastighetsbanor på den sibiriska utlöparen som bildar vårt land är en annan femma. Självklart vore det fantastiskt att stiga ombord på ett monstertåg på Stockholms central och två timmar senare kliva av i Göteborg. Men i ett vidsträckt land med nio miljoner invånare är det inget sunt projekt. Även när det inte är snöstorm och kommunikationskaos är Sverige alldeles för stort och glesbefolkat för att kostnaden för höghastighetsbanor ska kunna motiveras.
Inte minst då det redan nu går att åka tåg mellan landets två största städer på under tre timmar (om det inte snöar). Framför allt miljösk äl talar emot flyg- och vägtrafik. Men bilar och lastbilar blir allt mer bränsleeffektiva. Och det så bespottade inrikesflyget står endast för 1 procent av koldioxidutsläppen i Sverige. Att klimatkompensera för en flygresa Stockholm–Göteborg tur och retur kostar 24 kronor, inklusive bilresorna till och från flygplatserna.
Enmansutredaren Gunnar Malm (numera generaldirektör för Trafikverket) konstaterade i höstas att de båda höghastighetsbanorna skulle kosta 125 miljarder kronor att bygga. Det motsvarar svenska försvarets totala budget i tre år och mer därtill. Priset är så högt att banorna inte ryms ens inom de 417 miljarderna, utan sannolikt måste särfinansieras.
Om höghastighetsbanorna verkligen byggs lär heller inte summan stanna på 125 miljarder. När den danske forskaren Bent Flyvbjerg granskade 258 infrastrukturprojekt i 20 länder var järnvägar kraftigt överrepresenterade bland glädjekalkylerna. Hela 45 procent av alla järnvägsprojekt drabbades av kraftigt ökade kostnader. Och inte ens med nuvarande prislapp verkar Gunnar Malm tro att superjärnvägen är samhällsekonomiskt lönsam.
Det finns bättre alternativ än att kasta bort (minst) 125 miljarder kronor på trendiga höghastighetsjärnvägar. Lägg pengarna i stället på mindre sexiga projekt, som att bygga ut lokal- och regionaltrafiken och säkra billig spårtrafik till och från flygplatserna. Bygg bort farliga vägar. Och utnyttja potentialen i de nuvarande stambanorna, för högre hastigheter, säkrare och tätare trafik och så att de klarar vinterförhållanden.
För dig som drömmer om att åka höghastighetståg rekommenderas en tripp med Shinkansentågen på Tokaidolinjen. Att klimatkompensera för flygresan till Japan kostar 350 kronor. Tur och retur.







Kommentarer
Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.
24 kommentarer Sortera: Äldsta överst