Hans Hugenholtz.
Chockhöjde sina egna arvoden när Saab blödde
Av: Jonas Melzer
Publicerad 18 augusti 2011 08:35
9 kommentarer
I maj stod Saab-fabriken stilla. Då chockhöjdes styrelsearvodena i moderbolaget innan alla utom ordföranden hoppade av. Och nu kommer fogden.
Läs mer
- Kronofogden startar utmätning av Saab
- Saab får nya pengar
- Saab-anställda får lön
- Saab får designpris
- Amerikaner kan rädda Saab
- Saab-lönerna kommer nästa vecka
- Mörka moln över Saab
- Nytt bakslag för Saab
- Saabs leverantörer vill ha in Antonov
- Saabs resultat under förväntan
- Hemlig miljardköpare till Saabs C3-bolag
- Muller och Antonov ställer in
I går avslöjade TV4 Nyheterna att styrelsen i Saab Automobile chockhöjde sina styrelsearvoden trots att bolaget egentligen inte hade några pengar.
Höjningen av arvoden skedde i samband med den extrainkallade bolagsstämman den 19 maj.
Mest höjdes ordförande Hans Hugenholtz arvode. Från 147 000 kronor till 932 000 kronor, det vill säga med 633 procent.
Höjningen motiveras då han inte fått höjt arvode sedan 2004 samt att arbetsbördan ökat.
Enligt TV4 är sportbilsfantasten Hans Hugenholtz, vars egentliga expertis ligger i fastighetsbranschen nu ensam i styrelsen för Saabs moderbolag Swedish Automobile. De andra två ledamöterna affärsmannen Pieter Heerema och riskkapitalisten Alexander Roepers upges ha lämnat.
Reglerna för personligt ansvar är hårda då ett bolag hamnar på obestånd och inte vidtar nödvändiga åtgärder. Att de två lämnar får ses som en flykt från risk.
Även i bolagets dotterbolag Saab Automobile har samtliga styrelseledamöter hoppat av förutom dess ordförande, Victor Muller.
I går inledde Kronofogden processen med att utmäta tillgångar hos Saab. I ett första skede är det skulder på 370 000 kronor från Kongsberg Autmotive och från Infotiv som ska utmätas.





Kommentarer
Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.
9 kommentarer Sortera: Äldsta överst