Grand Hotel i Helsingborg ska bygga om femte våningen på hotellet.
En av orsakerna är, enligt hotellet, att SAS-anställda vägrat bo i rummen
efter att onaturliga saker ska ha ägt rum.
I rum 585 har det hänt mest.
Bland annat har vissa gäster blivit utknuffade ur sängen och folk har känt sig
iakttagna.
Man tror att det hela härrör sig från en händelse långt tillbaka i tiden när
hotellet var nytt.
Enligt legenden ska en man och en trolig älskarinna ha tagit in på hotellet
och dagen efter ska mannen ha lämnat rummet med en annan kvinna.
Hustrun upptäckte mannens otrohet och för att dölja det hela gjorde de äkta
makarna sig av med älskarinnan som försvann spårlöst.
Det är just den mördade älskarinnan som personalen tror lever kvar på hotellet
och skrämmer gästerna.
Men nu ska alltså våning fem byggas om och spöket försvinna.
En annan orsak och kanske mer trovärdig sådan är att hela hotellet har
renoverats under en längre tid och att det nu är dags att restaurera våning
fem.
Kommentarer
En tidning är så bra som deras rubriksättare. Afv är en kass tabloid.
Inte ens Aftonbladet hade publiserat sån här smörja!
Förr var Affärsvärlden respekterad för sina artiklar och analyser. Numera verkar man satsa mest på stora slaskiga "kändisreportage" om okända finansdoldisar.
Följden blir väl att de mer intressanta företagsledarna blir mindre benägna att ställa upp på intervjuer. Aktieanalyserna som tidigare gjordes av aktade finansanalytiker, verkar idag mest göras av
journalister som knappt kan räkna. Dags att ompröva prenummerationen.
Lite skoj i marginalen tål vi, det piggar upp en dag som denna då Dubaikrisen river hål i värdepappren runt om i världen, och värre lär det väl bli imorgon nät Asiensiffrorna spökar av samma orsak. Heja Affärsvärlden för att ni inte alltid är gravallvarliga.
Varför ompröva prenumerationen, Magnus? Sådant här står väl ändå inte i papperstidningen.
Jag förstår inte alla dessa kommentarer som rackar ner på Afv p.g.a. en tydligt avgränsad spalt (det kan inte ta många sekunder att se skillnaden - man behöver inte ens läsa en artikel). Om man bara är intresserad av det seriösa är det ju bara att hålla sig till huvudspalten på den här webbsidan. Så enkelt är det.
lågt.
Afv...trodde det räckte att man städade noga för att bli av med spöken. Tydligen hade jag fel. Är inte så bra på spöken.
Varför i hela friden läser jag sådan smörja, kommer jag på mig själv att tänka? Bakom rubriksättningen anade jag en någorlunda nyhetsvärdig artikel och så får man ta del av okulta händelser i en affärstidning. Jag trodde lågvattenmärket var passerat redan tidigare, men där misstog jag mig rejält. Vad är det egentligen som spökar i redaktionsledningen på affärsvärlden?
Men va´fasen, man behöver ju inte läsa.
Precis som med TV:n, zappa vidare.
Jädra gnällspikar.