Kommentarer
Just därför går mina pengar till läkare utan gränser!
Det vore intressant att se hur stor ersättningen till ordföranden är jämfört med mellanstora bolag på börsen.
Jag personligen skänker inte ett öre till någon organisation till hjälp därför att jag vet att mina pengar ej når fram,av varje hundralapp så ggår det 20:- som det ska vara till adminastrationen sånt vill jag inte veta av ,de ska vara till löner nonsen
Bengt W. borde skämmas. Genom arvoden höga som i börsbolag underminerar han svenska folkets välvilja att skänka. Tänk vad 500 000 kr kunde gjort nytta någon annanstans ! I röda korset mfl föreligger tydligen någion slags klia på ryggen mentalitet eftersom ingen styrelsemedlem reagerat.
BW
Är det någon som vet hur mycket Vet Bästerberg har i statsrådspension? Plus kanske andra uppdrag? Någon?
Mitt bidrag gick till SOS Barnbyar i alla fall! Självklart!
Pjotr
En svensk tjänsteman tjänar i genomsnitt 25-30 tkr per månad. En lön på denna nivå är både rimlig och önskvärd för ett heltidsarbete som ordförande. Heltidsarbete innebär dock att det inte är ok med några andra extrauppdrag.
Det är inte bara ersättningarna som är en katastrof, hela organisationens organisation och ledarskap rider på någon form av korrupt hederskodex, som ALDRIG SKULLE ÖVERLEVA i näringslivet.
Hela redovisningen är HEMLIG... skulle inte förvåna mig om det kostar 2 kronor att dela ut 1 krona... skyddad verkstad är vad det är... SAMHALL skulle göra ett bättre jobb.
Ingen borde ge ett endaste öre till Röda Korset så länge Bengt Westerberg finns kvar i rörelsen, arvoderad eller inte.
Borde inte vara något problem, vi har ju Läkare utan gränser
Westerberg har som alla ex. politiker en mycket hög och förmånlig pension. Dessutom möjlighet att jobba i olika styrelser efter eget önskemål. Röda Korset behöver INTE avlöna sin Ordförande, det är ett hedersuppdrag. Westerberg har som de flesta poiltiker tappat omdömet, vad gäller egna inkomster.
Aldrig mera ett öre till Röda Korset, det finns så många andra organisationer som bränner bort mindre, av skänkta och skattade pengar.
Det är i grunden inte en fråga om ifall Westerbergs ersättning är för hög eller inte. Det är en fråga om ifall han skall ha jobbet som ordförande och högste ansvarige över huvud taget!
En ordförande som inte har agerat för att säkerställa att kontrollen inom hans/hennes organisation förhindrar ett mångårigt pågående fusk med tillgångar har definitivt förbrukat sitt förtroende och bör avsättas av stämman eller - om han har något förstånd - omedelbart begära avsked.
/Berndt
Det är i grunden inte en fråga om ifall Westerbergs ersättning är för hög eller inte. Det är en fråga om ifall han skall ha jobbet som ordförande och högste ansvarige över huvud taget!
En ordförande som inte har agerat för att säkerställa att kontrollen inom hans/hennes organisation förhindrar ett mångårigt pågående fusk med tillgångar har definitivt förbrukat sitt förtroende och bör avsättas av stämman eller - om han har något förstånd - omedelbart begära avsked.
/Berndt
I början på 90-talet öppnade Westerberg slussarna på vid gavel för all invandring av s.k flyktingar. Av den dryga en miljon som svämmade över våra gränser kanske 5% var berättigade. Han gjorde detta för att med svenska folkets skattepengar köpa sig invandrarröster. Att ha en sån skrupelfri person som ordförande i Röda korset, bäddar för ett slöseri med skänkta pengar av sällan skådat mått. Skulle va intressant att veta om han lägger mer än 5-10% av sin tid på detta uppdrag.Westerberg är en person som förmodligen aldrig skänkt en enda krona själv till nån humanitär organisation. Åtala honom för förskingring och bötfäll honom./Tony
Såg TV4 inslaget igår från presskonferansen med Westerberg och styrelsen på Röda Korset.
Som Westerberg tidigare antytt finansieras hans lön inte via insamlade medel av idiellt arbetande oavlönade personer utan av medlemsavgifter och som han hävdade var 240-250 000 (förra året).
Hur många det är idag efter alla dessa skandaler är ännu inte känt och mörkas dessutom också av organisationen (tidigare TV-inslag i veckan), men det finns uppgifter som hävdar att medlemsantalet kan ha sjunkigt så mycket som till mindre än 100 000, dvs., ett avsevärt tapp. Detta kommer naturligtvis att dramatiskt försämra organisationens förmåga att effektivt kunna bedriva sin verksamhet och göra BW´s fortsatta roll som ordförande i organisationen omöjlig.
Även Bengt Wetsrebergs leverne fö borde granskas i detalj.Men han har ju åtnjutit ngt som jag vill beteckna som journalistisk immunitet.Journalister gräv och jag vet att mycket ofördelaktigt skall komma fram.
Jag kommer inte ge en krona till Röda Korset så länge som han sitter i styrelsen.
Håller med Tony & Bernt, BW borde inte sitta en minut till! Jag ger då ICKE en krona till t RK, så länge detta rofferi o missbruk pågår!
Enligt en insändare på D Industri nyligen är han också ordförande i rädda barnen med lika så hög arvode.
Som tur var har jag inte hunnit betala in min medlemsavgift för Röda Korset i år. Tänker inte heller göra det när man ser att det finns personer som skor sig. Det finns andra organisationer man hellre gynnar. Tycker bara det är synd att de svaga kommer att förlora på det här. Som vanligt!
Märkligt att styrelsen inte inser att B Westerberg inte har visat varken omdöme eller kunskap i sin ställning som ordförande. Hur kunde han
undgå att vidta åtgärder med förskingraren när revisorerna påpekade administrativa fel ? En sällsynt misslyckad politiker tillåts nu att förstöra Röda Korsets varumärke och organisation. Ju snabbare styrelsen avgår ju snabbare kan förtroende återupprättas! Inte en krona till RK så länge BW sitter där ! Fattigpensionär
Förmodar att BW inte själv har bestämd sin lön.Om styrelsen är ansvarig undrar jag:Vem sitter i styrelsen och hur mycket har dom i arvode? Kan någon svara?
när man blivit så maktfullkomlig som B Westerberg och också glömt vad pengarna är avsedda för är det ti d att be om ursäkt och avgå!
B.Westerberg är den sämsta borgerliga politiker vi haft i modern tid och är den som spenderat mest av våra skattepengar på ett helt felaktigt sätt.
Svenska Röda Korset har denna man som ordförande,det är givitvis en jättebelastning för organisationen och folks förtroende att skänka pengar till välgörenhet. BW.är för girig och maktgalen att självmant avgå så jag hoppas verkligen att styrelsen ser till att bli av med honom.
Röda Korset och Stadsmissionen i Stockholm borde vara det perfekta äktenskapet. Som plåset på sårenkanske Stadsmissionen ge Westergerg en lägenhet precis som de andra fått i styrelsen.
Den enda organisation man kan lita på är den gamla trofasta Frälsningsarmen