KommentarUt med Stålberg

Just nu står det och väger om Carl Eric Stålberg ska få sitta kvar som ordförande i Swedbank eller inte, enligt en av Affärsvärldens källor. Men att ha honom kvar vore som att sätta äventyraren Ola Skinnarmo som Riksbankschef, skriver Affärsvärldens Birgitta Forsberg.

Verktyg

Det är Carl Eric Stålberg som är ytterst ansvarig för bankens vansinniga risktagande i Baltikum. Ett risktagande som nu lett till så stora aktiefall att banken bytt huvudägare, från Sparbanksstiftelsernas förvaltningsbolag till Folksam.

Det sanslösa är att Carl Eric Stålberg borde ha vetat bättre. Carl Eric Stålberg är en erfaren bankman som var med om förra bankkrisen i början av 1990-talet. Och han var chef för JM då bostadsbyggaren drabbades av hybris.

I förra bankkrisen skickade Swedbanks dåvarande vd och starke man, Göran Collert, Stålberg till Göteborg där problemen för Swedbank (då Sparbanken Sverige) var som störst. Där fick Carl Eric Stålberg med egna ögon se hur en alltför expansiv kreditgivning kan sluta.

Men Carl Eric Stålberg verkar inte ha lärt sig sin läxa.

När han inte fick bli vd för Swedbank år 1995, då Göran Collert blev ordförande, hoppade han av bankjobbet och blev istället vd för bostadsbyggaren JM. Han renodlade JM till ett projektbolag som blev så känsligt för prissvängningar på bostäder att Stålberg själv beskrev aktien mer som en option än en vanlig aktie.

Då han slutade på JM vid årsskiftet 2002-2003 för att bli arbetande styrelseordförande i Swedbank, visade det sig att JM hade redovisat för höga vinster åren innan han slutade. Det slutade med en nedskrivning på 690 miljoner kronor.

Anledningen till att redovisningsmissen överhuvudtaget kunde ske var att JM använde sig av så kallad successiv vinstavräkning. I ett projekt som löper över två år bokförs en del av den tänkta vinsten varje kvartal i stället för som en klumpsumma när allt är sålt. På det sättet blir resultatet jämnare och bolaget kan ta ut vinster i förskott.

Anledningen till att det blev fel var dock en annan, nämligen en ovilja att erkänna att marknaden vek. Hela branschen pratade om en försvagad marknad. Utom JM som fortsatte att förvänta sig, och att bokföra, höga vinster.

Med dessa erfarenheter i bagaget skulle man kunna tro att Carl Eric Stålberg hade blivit en försiktig herre. Så icke.

I stället ställde han sig på gasen i Baltikum så fort han tog över som ordförande i Swedbank. Göran Collert hade tidigare köpt 60 procent av baltiska Hansabank för knappt 3 miljarder kronor. Stålberg köpte resterande 40 procent för nästan 16 miljarder kronor våren 2005. Och sedan var det full fart framåt som gällde. Swedbank mer än fyrfaldigade utlåningen i Baltikum från slutet av 2004 till slutet av 2008.

Snart varnade allt fler bedömare för att en bubbla höll på att blåsas upp, men Swedbank körde på. Banken köpte därtill Tas-Kommerzbank i Ukraina år 2007.

Naturligtvis behöver det inte vara fel att expandera i Baltikum och Östeuropa, men Swedbank köpte dyrt och expanderade sin kreditgivning bortom all rimlighet.

Och ytterst ansvarig för Swedbanks strategi är Carl Eric Stålberg i rollen som ordförande. Att han sitter kvar motiveras med att banken precis har bytt vd, från Jan Lidén till Michael Wolf, och inte vill byta både vd och ordförande samtidigt. Men det är inte en tillräcklig bra anledning.

Ett annat argument är att det är svårt att hitta en ersättare till Carl Eric Stålberg, vilket är rent löjeväckande.

Enligt en person med insyn i banken har valberedningen ännu inte fattat beslut om den ska föreslå att Carl Eric Stålberg får fortsätta som ordförande. Arbetet pågår intensivt just nu, särskilt med tanke på de senaste dagarnas ägarturbulens.

Med sin uppenbara oförmåga att lära sig av kriser och fallande marknader kan Carl Eric Stålberg omöjligen vara den lämpligaste ordföranden för Swedbank.

Av: Birgitta Forsberg
Mejla reportern

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.

19 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (19)
Antal kommentarer:

Startsidan

Slår rekord i sparande

Slår rekord i sparande

Hushållens bankinlåning ökade med 9 miljarder kronor under första kvartalet. Det är den största ökningen i Sverige sedan förmögenhetsskatten avskaffades.

SHB: Två köpvärda bolag

Handelsbanken Capital Markets har satt rekommendationen köp och öka på två svenska börsbolag.

UBS sätter Astra på topplista

UBS lägger till Astrazeneca på sin most preffered list.

Martin Enlund, valutastrateg på Handelsbanken Capital Markets.

”Risken överdriven för grekisk euroexit”

Handelsbankens Martin Enlund anser att marknaderna har gått för långt med att prisa in en grekisk euro-exit.

G8: Stanna Grekland

Slutkommunikén från helgens G8-möte visar på fortsatt intresse för att Grekland stannar i euroområdet.

Höjdarna om Europa-läget

Barack Obama och Angela Merkel med flera uttalade sig efter G8-mötet om situationen i Europa.

Zennström köper 
Creades storpost

Zennström köper Creades storpost

Öresund och Creades säljer storpost i Klarna. Köparen är Skype-grundaren Niklas Zennström.

Börsveckans sex köptips

Börsveckans sex köptips

aktieanalys Fem köpråd, en att teckna, två aktier att avvakta med och en du bör sälja. Det är Börsveckans råd i veckans tidningsutgåva.

Börsen Stockholm - upp

Aktierna som leder uppgången

stockholm Så gott som alla större bolag ligger på plus.

Nu säljer Yahoo i Alibaba

Yahoo säljer hälften av Alibaba-innehavet för 7,1 miljarder dollar.

DI: Börsraket har mer att ge

aktieanalys Trots en uppgång på nästan 40 procent råder köpläge anser DI.

Tron tillbaka bland företagen

SEB:s företagarpanel visar att optimismen ökar bland svenska företag.

Ryanair lyfter igen

Ryanair lyfter igen

Ryanair redovisar ett resultat efter skatt på 503 miljoner euro för det brutna räkenskapsåret 2011/2012.

Fler än väntat nappar på 
nya gynnade sparkontot

Fler än väntat nappar på
nya gynnade sparkontot

FONDER&KAPITAL Uppåt 100 000 svenskar har redan hoppat på den nya sparformen investeringssparkonto som lanserades vid nyår.

Få senaste nytt från Affärsvärlden

Dyster öppning väntas på börsen

Stockholm Det ser ut att bli ytterligare en öppning i rött.

Motigt för svenska teknikföretag

Produktionen i teknikföretagen väntas minska med 2 procent i år.

Förlustsiffrorna minskar i Black Earth Farming

Jordbruksföretaget visar fortsatt upp minussiffror på sista raden. 2

Uppåt på Asien-börser

asien De asiatiska marknaderna är försiktigt upp på morgonen.

Active Biotech får delmålsmiljoner

Patientrekrytering utlöser en delmålsbetalning om 10 miljoner euro.

Dagens viktigaste händelser

Få koll på dagens viktiga hålltider på börsen.

Så gjorde han 
Fjällräven till 
miljardkoncern

Så gjorde han Fjällräven till miljardkoncern

Martin Nordin klev fram ur faderns skugga.

Fondförvaltaren som 
inte placerar i fonder

Fondförvaltaren som inte placerar i fonder

Han förvaltar en fond med kapital på 60 miljoner. Men själv äger han inga fonder. ”Jag står inför att gå in på en hemsk marknad”, säger Alexander Jansson.

Krisplan upprättas för ett Greklands-utträde

Krisplan upprättas för ett Greklands-utträde

EU-kommissionen och ECB arbetar på krisscenario om Grekland skulle lämna euroområdet. Handelskommissionär Karel De Gucht: Vi jobbar på det. 6

Tyskland: Vi måste vara beredda

Den tyska regeringen har en plikt att förbereda sig för en eventuell grekisk exit från euroområdet. Det sade talespersonen Silke Bruns på fredagen. 1

TV: Vi har köpt bolag som fått jättemycket stryk
TV: Vi har köpt bolag 
som fått mycket stryk

TV: Vi har köpt bolag som fått mycket stryk

Börsredaktör Agnetha Jönsson om nya bolag i korta portföljen. Se senaste programmet av Onsdagsrapporten här.

All work and no play makes Jack a dull boy

BLOGG: På spaning All work and no play makes Jack a dull boy

Ta ledigt, vi vill inte se någon ”The Shining” i finansvärlden, bloggar Affärsvärldens Birgitta Forsberg.

Största hotet mot Nokia nu

Största hotet mot Nokia nu

Deutsche bank: De riskerar att tappa ytterligare marknadsandelar om de inte omvärderar sitt val av operativsystemsstrategi. 4

HP vill sparka 25 000

HP vill sparka 25 000

Datorjätten vill skära i kostnader och hjälpa bolaget att möta en vikande efterfrågan för datorer. 1

VA: Hisnande hög risk 
i oljeaktien – köp ändå

VA: Hisnande hög risk
i oljeaktien – köp ändå

Veckans affärer ger en köprekommendation och ett råd att teckna aktier i en börsintroduktion. 1

Dubbelträff för Africa Oil

Dubbelträff för Africa Oil

Africa Oil meddelade att Horn Petroleum har nått ett totalt djup om 3 470 meter i Somalia. Oljebärande sektioner bekräftas i två zoner. 2

JP Morgan sänker Volvo

JP Morgan sänker sin riktkurs som en följd av att investmentbanken har justerat ner prognoserna för marknadstillväxten i Europa och Brasilien.

Grafen visar: Så styr
stödpengarna börsen

Grafen visar: Så styr stödpengarna börsen

Extraordinära stödåtgärder från Federal Reserve och ECB har sammanfallit med tidigare toppar och bottnar på börsen. Mycket talar för att fortsättning följer.

Affärsvärldens råd:
Två heta aktieköp

Affärsvärldens råd: Två heta aktieköp

Vi på Affärsvärlden rekommenderar två köp samt två aktier att vänta med i det senaste numret.

Aktien som får starkt köp

Flera analyshus har presenterat sina senaste aktierekar i dag.

Lars EO Svensson 
har blivit bönhörd

Lars EO Svensson har blivit bönhörd

”Om man kunde önska något så skulle det vara att kronan skulle försvagas”, sade vice Riksbankschefen 7 maj. Nu verkar hans önskan slagit in. 1

Robert Bergqvist: Nervösa 
försommarveckor väntar

Robert Bergqvist: Nervösa försommarveckor väntar

”Exit-euro löser vare sig Greklands eller eurosamarbetets djupgående problem.” skriver SEB:s chefsekonom Robert Bergqvist.

Förvaltare mister tillståndet

Tillståndet dras in med omedelbar verkan av Finansinspektionen (FI).

FI ger Folksam miljonstraff

Fondbolag tvingas betala straffavgift på 6 miljoner kronor. 1

Nu ska FBI syna JP Morgan

Nu ska FBI syna JP Morgan

Amerikanska justitiedepartementet och FBI inleder en utredning av JP Morgan.

Bankjätten kastar ut topphandlaren

En av bankens trotjänare får bära hundhuvudet efter jätteförlusten. 4

JP Morgan omorganiserar

CIO-enheten ska genomgå en omorganisation efter tradingförlusten.

Fitch sänker kreditbetyget

Kreditvärderingsinstitutet Fitch nedgraderar JP Morgans långsiktiga kreditbetyg.

Volvo om leveransfallet

Volvos lastbilsleveranser föll 4 procent i april. Så här kommenterar bolagets ir-avdelning fallet.

Volvo-leveranser bromsar in

Volvokoncernens lastbilsleveranser sjönk 4 procent i april.

Facebook maxar aktiestocken

Källor uppger att Facebook tänker öka antalet aktier med 25 procent.

Sura siffror från Cloetta

Sura siffror från Cloetta

Konfektyrföretaget redovisar ett resultat efter skatt på -119 miljoner kronor för första kvartalet (-112).

Bekräftat: Klartecken 
för nyval i Grekland

Bekräftat: Klartecken för nyval i Grekland

Presidenten och partiledarna i Grekland har inte kunnat nå en uppgörelse om att bilda en ny regering och därmed kommer det att bli nyval.

Gesten som avslöjade nyheten

En partiledare avslöjade, utan att använda ord, att det blir nyval i Grekland. 3

Ägarstrid i svenskt fastighetsbolag

Ägarstrid i svenskt fastighetsbolag

Affärsmannen Vadim Gurinov anklagar bolagstoppar för att ha festat för bolagets pengar.  4

Peabs rapportmiss

Peabs rapportmiss

Peabs resultat var 10 procent sämre än de 114 miljoner analytikerna i snitt hade räknat med.

Överens om nya bankregler

EU:s finansministrar enades på tisdagen om en överenskommelse om nya kapitaltäckningskrav för banker.

Högre bankkrav väntar

Högre bankkrav väntar

På väg in till ekofinmötet säger Anders Borg att han förväntar sig beslut om höjda kapitalkrav för banker.

Tappar tron på tysk ekonomi

Tyska institutionella investerare och analytiker är mindre optimistiska om de ekonomiska utsikterna i landet.

Tysklands BNP oväntat bra

Tysk BNP ökade 0,5 procent första kvartalet, en bit över väntade 0,1 procent.

Fallet dämpas i Greklands ekonomi

Greklands BNP sjönk med 6,2 procent under första kvartalet. 1

Italiens BNP minskar

Italiens BNP minskade med 0,8 procent under första kvartalet.

Stiltje i Frankrikes ekonomi

Frankrikes BNP var oförändrad första kvartalet jämfört med 2011.

Innovationskampen

Därför skippar Leica färgfotot

En ny kamera från Leica tar bara svartvita bilder.

Nu stiger bopriserna

Nu stiger bopriserna

Bostadsrättspriserna i riket som helhet steg 2 procent mellan mars och april. Villapriserna steg 1 procent. 1

Valueguard: Borättspriserna ner i Stockholm

Stockholms borättspriser sjönk 0,2 procent i april.

Moodys sänker 26 banker

Moodys sänker det långsiktiga kreditbetyget för 26 italienska banker, varav fem är delar av större koncerner, med 1-4 steg. 1

JP Morgan gör omorganisation

CIO-enheten ska genomgå en omorganisation efter tradingförlusten.

Analyshus sänker verkstäder

HSBC har sänkt riktkurserna för en rad verkstadsbolag.

Försäljningstapp för H&M

H&M:s försäljning i jämförbara butiker sjönk 10 procent i april.

Överraskande bra, Clas Ohlson

Clas Ohlsons totala försäljning steg med 8 procent i april. 1

Nu går Wall Streets 
mäktigaste kvinna

Nu går Wall Streets mäktigaste kvinna

Efter storskandalen – JP Morgans börsdrottning Ina Drew meddelar att hon slutar.

Första offerlammet i JP Morgan-toppen?

Hon får bära hundhuvudet i kölvattnet av jätteförlusten på två miljarder dollar. 4

Moody's skjuter fram banknedgradering

Kreditvärderingsinstitutets plan att nedgradera 100 banker fördröjs. 2

Borgs politik rosad
 - ”Framgångsrik”

Borgs politik rosad
- ”Framgångsrik”

Finanspolitiska rådet ger i sin årliga rapport överlag ros till regeringen men även en hel del ris. 4

Borgs replik: Vi har balanserat på knivseggen

”Det vi upplevt den senaste tiden kan inte rimligen beskrivas som ett normalt läge.”, replikerar Borg. 2

Bolåneinstitut ansöker om konkursskydd

Det amerikanska bolåneinstitutet Residential Capital, dotterbolag till Allys Financial, har lämnat in ansökan om konkursskydd.

Nya fynd för Africa Oil

Nya fynd för Africa Oil

Nya oljefyndigheter i Somalia bekräftas av Africa Oils partner Range Resources.

Yahoos vd avgår 
efter fel i sitt cv

Yahoos vd avgår efter fel i sitt cv

Scott Thompson kliver tillbaka.

Bra placering om 
du vill sova gott

Bra placering om du vill sova gott

FONDER & KAPITAL Här är ett gott råd till var och en som har en sparad slant att förvalta.

Deutsche: Potential 89 procent

Flera bolag får ändrade rekommendationer och riktkurser av analyshusen. 1

DI: Köp lågriskaktien

DI har hittat ett svenskt verkstadsbolag där risken är låg och uppsidan hög. 1

Två drunknade när båt sjönk
– direktör åtalas för händelsen

Åklagaren: Jag tror att jag kan styrka arbetsmiljöbrott.

Här är gaskorridoren 
 som ska rädda Europa

Här är gaskorridoren
som ska rädda Europa

Naturgasbehovet ökar, men problemen hopar sig.

Niklas Ekdal Niklas Ekdal All makt till rektorn

All makt till rektorn

Niklas Ekdal: Det är katastrof i skolan. 1

Kaianders Kaianders Sempler Radioaktivt forskarpar

Radioaktivt forskarpar

Kaianders Sempler: Här är exklusiva intervjun med Pierre Curie.

”Bolaget kommer möta samma öde som Securitas Direct”

”Bolaget kommer möta samma öde som Securitas Direct”

Låg värdering borde locka riskkapitalbolagen, enligt Börsgolvets vänner.

Få aktieråden först

Få aktieråden först

Så här gör du för att prenumerera på Affärsvärlden.

Google misstänks för missbruk

Google misstänks för missbruk

Frågetecken om sökmotorn.

Bygger Norges nya E18

Bygger Norges nya E18

NCC har fått i uppdrag av norska vägverket att bygga en ny E18.

Bundet blir billigare

Bundet blir billigare

SBAB Bank har återigen sänkt bolåneräntorna. Men inte alla.

Toppkvinnorna byter plats

Toppkvinnorna byter plats

Carla Bruni flyttar ut och Valerie Trierweiler blir rikets första dam. 1

Fondvinnarens bästa placeringsråd

Fondvinnarens bästa placeringsråd

Här är studentens hemlighet till framgången i Fondspelen.

Få två nyhetstweets om dagen - följ Affärsvärlden på Twitter här.

Gilla Affärsvärlden på Facebook

Gilla Affärsvärlden på Facebook

Följ Affärsvärlden på Facebook och få två finansuppdateringar om dagen.

Maxa din Linkedin-profil

Maxa din Linkedin-profil

Tio tips på hur du lockar in arbetsgivaren till ditt cv.

Efter sänka momsen: Nu söker restaurangerna folk

Efter sänka momsen: Nu söker restaurangerna folk

Över 20 procent fler platsannonser.

Mentorers mål: vara bollplank

Mentorers mål: vara bollplank

Pensionerade Saabchefen om sin nya roll som mentor.

Luftskeppet blev börsspöke

Luftskeppet blev börsspöke

Det är 75 år sedan kraschen som gav upphov till en känd börsteori. 1

Sänder Premier League

Sänder Premier League

MTG har köpt rättigheterna till ännu en ny säsong av Premier League.

Därför satsar Warren 
Buffett på börsen

Därför satsar Warren
Buffett på börsen

Sätter miljoner på vinst.

Här finns dyraste villan

Här finns dyraste villan

Se listan på orterna där svenska villorna är billigast och dyrast.

Öppen audition för idésprutor

Öppen audition för idésprutor

Volvos modell för innovationer hämtad från tv-serien Draknästet.

Svårsålda adresser

Svårsålda adresser

Bor du nära de mest svårsålda objekten i Stockholms innerstad? 3

SBAB sänker boräntorna

SBAB sänker boräntorna

SBAB låter sänka räntorna på de längre bindningstiderna.

Fysikernas råd mot spill

Fysikernas råd mot spill

Plötsligt rör sig kaffet ur koppen. Fysiker har studerat fenomenet. 2

Sveriges dyraste villor

Sveriges dyraste villor

Den dyraste villan på 55 miljoner kronor ligger dock inte i Stockholm. 1

Sveriges dyraste aktie

Sveriges dyraste aktie

Du bör räkna bort utdelningen på Sveriges dyraste aktie. Men ändå.

Samsungs nya smartphone

Samsungs nya smartphone

Samsung Galaxy S3 presenterades i London på torsdagen.

102-årig rekorddoktor

102-årig rekorddoktor

Andra gången han disputerade var en månad före 86-årsdagen.

H&M anlitar Vogue-redaktör

H&M anlitar Vogue-redaktör

Här är moderedaktören som ska formge H&M:s accessoarkollektion.

Så lockar du 90-talisterna

Så lockar du 90-talisterna

Nätverkande, entreprenörskap och... andlighet.

Journalisternas favoritparti

Journalisternas favoritparti

Det är varken S eller M som är störst när journalisterna väljer parti.

Kalldusch för Metro

Kalldusch för Metro

En kvart före offentliggörandet av sin nye chefredaktör gick det snett.

Vesterberg släpper loss

Vesterberg släpper loss

Ericsson-vd:n spexade till det.

De ska ersätta Brennan

De ska ersätta Brennan

Ett företag har utsetts för att hitta en ersättare till vd David Brennan.

Gustaf Fridolin och Fredrik Reinfeldt.

Reinfeldt: Vi vill inte jobba mer med MP

”Fridolin lovar allt till alla.” 3

Skänker bort Gotlandsvilla

Skänker bort Gotlandsvilla

En Ica-handlare på Gotland skänker bort en niorumsvilla.

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
A-Com +35,1% 0,5
Stjär... +16,7% 0,1
Artim... +16,7% 0,1
Multi... -8,3% 1,1
Morph... -8,3% 0,1
Mober... -7,9% 26,7

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån -0,01 1,27%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar -0,04kr 7,14
Euro -0,03kr 9,11
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat +0,80$ 107,94
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

Senaste tv-klippen

Senaste videoklippen

TV: Vi har köpt bolag som fått jättemycket stryk

Visa alla

Twittrat från Affärsvärlden

  • Jonas Elofsson: RT @lundin_henrik: Kinas Wen höjer dock förväntningarna med fler och större stimulanser för att parera avmattningen. Brukar vara viktiga signaler.
  • Jon Åsberg: Första skymten av inflationsspöket? Panini höjde priset på morgonlatten fr 20 kr till 24 idag.
  • Jonas Elofsson: RT @AJInsight: $FB opens +10%, $LNKD opened +84%, $GRPN 40%, $RENN 39%, $P 25%, $ZNGA +10%. 6 mos later all were
  • Erik Wahlin: RT @jesus: BUY BUY BUY!
På spaning

BLOGG: På spaning Semestrande toppchefer

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

Affärsvärlden sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.

AFGX 13:37

+1,78% I år -0,30%

Dow Jones 08:02

-0,59% I år +1,24%

Afghanistans rikedomar

Afghanistans rikedomar

Kaianders Sempler: Svårt att konkurrera med opiumet.

Datum

Måndag 21 maj 2012