Börskommentar:"Hastigt börsrally i sikte"
Av: Johan Högberg
Publicerad 25 november 2008 16:00
4 kommentarer
En rejäl uppstuds väntar den utbombade börsen, spår en hedgefondförvaltare. Affärsvärldens Johan Högberg håller med.
"We are in for the mother of all bear market rallies", skrev hedgefondförvaltaren Barton Biggs på Traxis Partners iFinancial Timespå måndagen.
Argument för en kraftig upprekyl på börsen saknas inte. Sentimentet på marknaden är vrålbaissigt. Värderingarna är de lägsta sedan mitten av 1980-talet. Och marknaden är extremt översåld.
Lägg därtill positiva nyheter som USA:s räddning av Citigroup, vilket indikerar att ingen stor, systemviktig bank kommer att tillåtas falla. Blivande presidenten Barack Obama har dessutom lanserat ett starkt ekonomiteam och planerar ett stort stimulanspaket. Och så sent som på tisdagen annonserade Federal Reserve nya åtgärder för att öka företagens och konsumenternas tillgång till krediter.
Vad som också talar för att börsen kan stå inför en kraftig uppgång i det korta perspektivet är det faktum att de värsta börsnedgångarna bruka bjuda på rejäla bear market rallies, kortsiktiga upprekyler som därefter följs av en vändning ner tillbaka till de tidigare bottennivåerna eller ännu lägre nivåer.
Det stora börsraset i USA 1929-1932 bjöd på ett rally på cirka 40 procent innan kurserna sökte sig mot avgrunden. Samtidigt innehöll börsraset i samband med svenska finanskrisen ett rally på 50 procent. Och börsfallet efter it-kraschen innehöll ett rally på nästan 40 procent.
Vad skulle det innebära om man tar dessa historiska rallyn som måttstock och applicerar dem på den den svenska börsen i dag?
OMXS30-indexet har som lägst varit nere i 557 i år. Lägg till 40-50 procent på det och vi hamnar vid 780-836. Det motsvarar nivåerna kring Lehman Brothers kollaps i mitten av september och en uppsida på 22-31 procent från nivåerna på tisdagseftermiddagen.
Om upprekylen på 40-50 procent skulle bli verklighet skulle Stockholmsbörsen ändå vara cirka 40 procent under rekordnivåerna från juli 2007. Det säger en del om hur kraftigt det senaste årets börsfall varit.







Kommentarer
Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.
4 kommentarer Sortera: Äldsta överst