Börsen blir förloraren

Olof Manner ger inte mycket för aktier framöver. Inte för statspapper heller. Han har en helt annan favoritplacering.

Verktyg

I min krönika i juni vågade jag mig på en liten portföljallokering inför sommaren. En tredjedel av mina sparslantar hamnade i räntefonder trots att jag var säker på att räntorna skulle upp. Det var så att säga i brist på annat. Som så ofta förr blev räntefonderna, som jag tog med på en höft, min bästa sommarplacering eftersom långräntorna har gått ner i motsats till vad jag, och de flesta andra, trodde före sommaren.

Det visar två saker: För det första att de bästa placeringarna många gånger de som vid första anblicken känns fel. Det handlar om att våga gå emot den allmänna uppfattningen på marknaden. När marknaden väl vänder så får man hela drevet med sig. Det är mysigt när det väl sker men desto svettigare innan. För det andra, och specifikt i det här fallet, var skälet till räntenedgången en förnyad oro för den ekonomiska tillväxten i framför allt USA. Det satte press på börserna och placerarna flydde till säkrare ränteplaceringar. De svenska statsobligationerna pressades åter, trots Riksbankens räntehöjning, och ger i dag en avkastning på mellan 0,5 och 2,5 procent beroende på löptid om man ligger till förfall. Inte mycket att yvas över för den som ska placera i dag. Fast börsen känns också svajig och just nu avundas jag inte de förvaltare som ska generera avkastning åt sina kunder.

Framtiden ser också dyster ut med vikande tillväxt och hårdare bankregleringar vilket med största säkerhet kommer att innebära att bankerna måste se om sitt eget hus och kapitalisera upp sig. Det innebär, allt annat lika, att det blir såväl svårare som dyrare för både företag och privatpersoner att få lån och krediter.

Fast det finns en parallell utveckling som kan underlätta betydligt för såväl mig som sitter i räntemarknaden, som för enskilda sparare och för de företag som behöver låna pengar. Så här är det:

Företagen behöver låna pengar men bankerna kommer att ha svårare att låna ut. Då får väl företagen själva låna upp på marknaden i betydligt större utsträckning än förut. Det sker naturligtvis genom att de ger ut mer företagsobligationer. Bankerna behöver också pengar och kommer att emittera såväl certifikat som obligationer. Räntan kanske hamnar på 4-7 procent per år. Inte så mycket för en investerare, kan tyckas, men bättre än de 0,5-2 procent som statspapper ger. Och lika mycket som börsen har avkastat hittills i år. Och då är OMX en av få börser i Europa som över huvud taget har stigit i år.

Om ett företag får problem så har obligationer en avsevärd fördel framför aktier. Vid en konkurs eller betalningsinställelse blir aktieägaren ofta helt lottlös medan obligationsinnehavaren har en god chans att få ut större delen av sin fordran. Jag kanske inte vill äga en bit av XXX AB men kan tänka mig att låna ut pengar till samma företag. Jag - och pensionsförvaltaren - blir glada; vi får en högre avkastning. Företag och banker blir glada; de får sina pengar. Förloraren då? Ja, jag är rädd för att det blir börsen.

Räkna alltså med att det går sparmedel och investeringar från såväl statspappersmarknaden som börsen till företagskrediter. Det kommer att innebära fler företagsobligationer och kreditfonder. Det kommer också att medföra att fondförvaltare i många fall måste skriva om sina placeringsregler för att ge plats åt mer krediter. Slutligen innebär det att företagen måste bli skickligare på att själva låna upp sig på marknaden i de fall banken inte ställer upp. Jag tror att allt detta kommer att ske. Och det är en bra lösning på en del av de problem vi står inför de närmaste åren.

Börsen då? Går inte den alltid upp? Den som lever får se. Jag kan dock ge flera skäl till att börsen rimligen står inför en skakig period. Men det får jag återkomma till. Håll i hatten!

Olof Manner är ansvarig för skandinaviska ränteprodukter på Royal Bank of Scotland.

Av: Olof Manner
Mejla reportern

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.

9 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (9)
Antal kommentarer:

Startsidan

Slår rekord i sparande

Slår rekord i sparande

Hushållens bankinlåning ökade med 9 miljarder kronor under första kvartalet. Det är den största ökningen i Sverige sedan förmögenhetsskatten avskaffades.

Börsen Stockholm - upp

Aktierna som tar täten

stockholm Börsen tog ett kliv upp efter lunch under ledning av verkstad och banker.

SHB: Två köpvärda bolag

Handelsbanken Capital Markets har satt rekommendationen köp och öka på två svenska börsbolag.

UBS sätter Astra på topplista

UBS lägger till Astrazeneca på sin most preffered list.

Radio

Gamla radion snart inget att ha

SR vill gå över till digitala sändningar. En övergång som på sikt gör 20 till 30 miljoner vanliga radioapparater oanvändbara.

Martin Enlund, valutastrateg på Handelsbanken Capital Markets.

”Risken överdriven för grekisk euroexit”

Handelsbankens Martin Enlund anser att marknaderna har gått för långt med att prisa in en grekisk euro-exit.

G8: Stanna Grekland

Slutkommunikén från helgens G8-möte visar på fortsatt intresse för att Grekland stannar i euroområdet.

Höjdarna om Europa-läget

Barack Obama och Angela Merkel med flera uttalade sig efter G8-mötet om situationen i Europa.

Zennström köper 
Creades storpost

Zennström köper Creades storpost

Öresund och Creades säljer storpost i Klarna. Köparen är Skype-grundaren Niklas Zennström.

Börsveckans sex köptips

Börsveckans sex köptips

aktieanalys Fem köpråd, en att teckna, två aktier att avvakta med och en du bör sälja. Det är Börsveckans råd i veckans tidningsutgåva.

Börsen Stockholm - upp

Aktierna som leder uppgången

stockholm Så gott som alla större bolag ligger på plus.

Nu säljer Yahoo i Alibaba

Yahoo säljer hälften av Alibaba-innehavet för 7,1 miljarder dollar.

DI: Börsraket har mer att ge

aktieanalys Trots en uppgång på nästan 40 procent råder köpläge anser DI.

Tron tillbaka bland företagen

SEB:s företagarpanel visar att optimismen ökar bland svenska företag.

Ryanair lyfter igen

Ryanair lyfter igen

Ryanair redovisar ett resultat efter skatt på 503 miljoner euro för det brutna räkenskapsåret 2011/2012.

Fler än väntat nappar på 
nya gynnade sparkontot

Fler än väntat nappar på
nya gynnade sparkontot

FONDER&KAPITAL Uppåt 100 000 svenskar har redan hoppat på den nya sparformen investeringssparkonto som lanserades vid nyår.

Få senaste nytt från Affärsvärlden

Dyster öppning väntas på börsen

Stockholm Det ser ut att bli ytterligare en öppning i rött.

Motigt för svenska teknikföretag

Produktionen i teknikföretagen väntas minska med 2 procent i år.

Förlustsiffrorna minskar i Black Earth Farming

Jordbruksföretaget visar fortsatt upp minussiffror på sista raden. 2

Uppåt på Asien-börser

asien De asiatiska marknaderna är försiktigt upp på morgonen.

Active Biotech får delmålsmiljoner

Patientrekrytering utlöser en delmålsbetalning om 10 miljoner euro.

Dagens viktigaste händelser

Få koll på dagens viktiga hålltider på börsen.

Så gjorde han 
Fjällräven till 
miljardkoncern

Så gjorde han Fjällräven till miljardkoncern

Martin Nordin klev fram ur faderns skugga.

Fondförvaltaren som 
inte placerar i fonder

Fondförvaltaren som inte placerar i fonder

Han förvaltar en fond med kapital på 60 miljoner. Men själv äger han inga fonder. ”Jag står inför att gå in på en hemsk marknad”, säger Alexander Jansson.

Krisplan upprättas för ett Greklands-utträde

Krisplan upprättas för ett Greklands-utträde

EU-kommissionen och ECB arbetar på krisscenario om Grekland skulle lämna euroområdet. Handelskommissionär Karel De Gucht: Vi jobbar på det. 6

Tyskland: Vi måste vara beredda

Den tyska regeringen har en plikt att förbereda sig för en eventuell grekisk exit från euroområdet. Det sade talespersonen Silke Bruns på fredagen. 1

TV: Vi har köpt bolag som fått jättemycket stryk
TV: Vi har köpt bolag 
som fått mycket stryk

TV: Vi har köpt bolag som fått mycket stryk

Börsredaktör Agnetha Jönsson om nya bolag i korta portföljen. Se senaste programmet av Onsdagsrapporten här.

All work and no play makes Jack a dull boy

BLOGG: På spaning All work and no play makes Jack a dull boy

Ta ledigt, vi vill inte se någon ”The Shining” i finansvärlden, bloggar Affärsvärldens Birgitta Forsberg.

Största hotet mot Nokia nu

Största hotet mot Nokia nu

Deutsche bank: De riskerar att tappa ytterligare marknadsandelar om de inte omvärderar sitt val av operativsystemsstrategi. 4

HP vill sparka 25 000

HP vill sparka 25 000

Datorjätten vill skära i kostnader och hjälpa bolaget att möta en vikande efterfrågan för datorer. 1

VA: Hisnande hög risk 
i oljeaktien – köp ändå

VA: Hisnande hög risk
i oljeaktien – köp ändå

Veckans affärer ger en köprekommendation och ett råd att teckna aktier i en börsintroduktion. 1

Dubbelträff för Africa Oil

Dubbelträff för Africa Oil

Africa Oil meddelade att Horn Petroleum har nått ett totalt djup om 3 470 meter i Somalia. Oljebärande sektioner bekräftas i två zoner. 2

JP Morgan sänker Volvo

JP Morgan sänker sin riktkurs som en följd av att investmentbanken har justerat ner prognoserna för marknadstillväxten i Europa och Brasilien.

Grafen visar: Så styr
stödpengarna börsen

Grafen visar: Så styr stödpengarna börsen

Extraordinära stödåtgärder från Federal Reserve och ECB har sammanfallit med tidigare toppar och bottnar på börsen. Mycket talar för att fortsättning följer.

Affärsvärldens råd:
Två heta aktieköp

Affärsvärldens råd: Två heta aktieköp

Vi på Affärsvärlden rekommenderar två köp samt två aktier att vänta med i det senaste numret.

Aktien som får starkt köp

Flera analyshus har presenterat sina senaste aktierekar i dag.

Lars EO Svensson 
har blivit bönhörd

Lars EO Svensson har blivit bönhörd

”Om man kunde önska något så skulle det vara att kronan skulle försvagas”, sade vice Riksbankschefen 7 maj. Nu verkar hans önskan slagit in. 1

Robert Bergqvist: Nervösa 
försommarveckor väntar

Robert Bergqvist: Nervösa försommarveckor väntar

”Exit-euro löser vare sig Greklands eller eurosamarbetets djupgående problem.” skriver SEB:s chefsekonom Robert Bergqvist.

Förvaltare mister tillståndet

Tillståndet dras in med omedelbar verkan av Finansinspektionen (FI).

FI ger Folksam miljonstraff

Fondbolag tvingas betala straffavgift på 6 miljoner kronor. 1

Nu ska FBI syna JP Morgan

Nu ska FBI syna JP Morgan

Amerikanska justitiedepartementet och FBI inleder en utredning av JP Morgan.

Bankjätten kastar ut topphandlaren

En av bankens trotjänare får bära hundhuvudet efter jätteförlusten. 4

JP Morgan omorganiserar

CIO-enheten ska genomgå en omorganisation efter tradingförlusten.

Fitch sänker kreditbetyget

Kreditvärderingsinstitutet Fitch nedgraderar JP Morgans långsiktiga kreditbetyg.

Volvo om leveransfallet

Volvos lastbilsleveranser föll 4 procent i april. Så här kommenterar bolagets ir-avdelning fallet.

Volvo-leveranser bromsar in

Volvokoncernens lastbilsleveranser sjönk 4 procent i april.

Facebook maxar aktiestocken

Källor uppger att Facebook tänker öka antalet aktier med 25 procent.

Sura siffror från Cloetta

Sura siffror från Cloetta

Konfektyrföretaget redovisar ett resultat efter skatt på -119 miljoner kronor för första kvartalet (-112).

Bekräftat: Klartecken 
för nyval i Grekland

Bekräftat: Klartecken för nyval i Grekland

Presidenten och partiledarna i Grekland har inte kunnat nå en uppgörelse om att bilda en ny regering och därmed kommer det att bli nyval.

Gesten som avslöjade nyheten

En partiledare avslöjade, utan att använda ord, att det blir nyval i Grekland. 3

Ägarstrid i svenskt fastighetsbolag

Ägarstrid i svenskt fastighetsbolag

Affärsmannen Vadim Gurinov anklagar bolagstoppar för att ha festat för bolagets pengar.  4

Peabs rapportmiss

Peabs rapportmiss

Peabs resultat var 10 procent sämre än de 114 miljoner analytikerna i snitt hade räknat med.

Överens om nya bankregler

EU:s finansministrar enades på tisdagen om en överenskommelse om nya kapitaltäckningskrav för banker.

Högre bankkrav väntar

Högre bankkrav väntar

På väg in till ekofinmötet säger Anders Borg att han förväntar sig beslut om höjda kapitalkrav för banker.

Tappar tron på tysk ekonomi

Tyska institutionella investerare och analytiker är mindre optimistiska om de ekonomiska utsikterna i landet.

Tysklands BNP oväntat bra

Tysk BNP ökade 0,5 procent första kvartalet, en bit över väntade 0,1 procent.

Fallet dämpas i Greklands ekonomi

Greklands BNP sjönk med 6,2 procent under första kvartalet. 1

Italiens BNP minskar

Italiens BNP minskade med 0,8 procent under första kvartalet.

Stiltje i Frankrikes ekonomi

Frankrikes BNP var oförändrad första kvartalet jämfört med 2011.

Nu stiger bopriserna

Nu stiger bopriserna

Bostadsrättspriserna i riket som helhet steg 2 procent mellan mars och april. Villapriserna steg 1 procent. 1

Valueguard: Borättspriserna ner i Stockholm

Stockholms borättspriser sjönk 0,2 procent i april.

Moodys sänker 26 banker

Moodys sänker det långsiktiga kreditbetyget för 26 italienska banker, varav fem är delar av större koncerner, med 1-4 steg. 1

JP Morgan gör omorganisation

CIO-enheten ska genomgå en omorganisation efter tradingförlusten.

Analyshus sänker verkstäder

HSBC har sänkt riktkurserna för en rad verkstadsbolag.

Försäljningstapp för H&M

H&M:s försäljning i jämförbara butiker sjönk 10 procent i april.

Överraskande bra, Clas Ohlson

Clas Ohlsons totala försäljning steg med 8 procent i april. 1

Nu går Wall Streets 
mäktigaste kvinna

Nu går Wall Streets mäktigaste kvinna

Efter storskandalen – JP Morgans börsdrottning Ina Drew meddelar att hon slutar.

Första offerlammet i JP Morgan-toppen?

Hon får bära hundhuvudet i kölvattnet av jätteförlusten på två miljarder dollar. 4

Moody's skjuter fram banknedgradering

Kreditvärderingsinstitutets plan att nedgradera 100 banker fördröjs. 2

Borgs politik rosad
 - ”Framgångsrik”

Borgs politik rosad
- ”Framgångsrik”

Finanspolitiska rådet ger i sin årliga rapport överlag ros till regeringen men även en hel del ris. 4

Borgs replik: Vi har balanserat på knivseggen

”Det vi upplevt den senaste tiden kan inte rimligen beskrivas som ett normalt läge.”, replikerar Borg. 2

Bolåneinstitut ansöker om konkursskydd

Det amerikanska bolåneinstitutet Residential Capital, dotterbolag till Allys Financial, har lämnat in ansökan om konkursskydd.

Nya fynd för Africa Oil

Nya fynd för Africa Oil

Nya oljefyndigheter i Somalia bekräftas av Africa Oils partner Range Resources.

Yahoos vd avgår 
efter fel i sitt cv

Yahoos vd avgår efter fel i sitt cv

Scott Thompson kliver tillbaka.

Bra placering om 
du vill sova gott

Bra placering om du vill sova gott

FONDER & KAPITAL Här är ett gott råd till var och en som har en sparad slant att förvalta.

Deutsche: Potential 89 procent

Flera bolag får ändrade rekommendationer och riktkurser av analyshusen. 1

DI: Köp lågriskaktien

DI har hittat ett svenskt verkstadsbolag där risken är låg och uppsidan hög. 1

Två drunknade när båt sjönk
– direktör åtalas för händelsen

Åklagaren: Jag tror att jag kan styrka arbetsmiljöbrott.

Niklas Ekdal Niklas Ekdal All makt
till rektorn

All makt till rektorn

Niklas Ekdal: Det är katastrof i skolan. 1

Kaianders Kaianders Sempler Radioaktivt forskarpar

Radioaktivt forskarpar

Kaianders Sempler: Här är exklusiva intervjun med Pierre Curie.

”Bolaget kommer möta samma öde som Securitas Direct”

”Bolaget kommer möta samma öde som Securitas Direct”

Låg värdering borde locka riskkapitalbolagen, enligt Börsgolvets vänner.

Få aktieråden först

Få aktieråden först

Så här gör du för att prenumerera på Affärsvärlden.

Google misstänks för missbruk

Google misstänks för missbruk

Frågetecken om sökmotorn.

Bygger Norges nya E18

Bygger Norges nya E18

NCC har fått i uppdrag av norska vägverket att bygga en ny E18.

Bundet blir billigare

Bundet blir billigare

SBAB Bank har återigen sänkt bolåneräntorna. Men inte alla.

Toppkvinnorna byter plats

Toppkvinnorna byter plats

Carla Bruni flyttar ut och Valerie Trierweiler blir rikets första dam. 1

Fondvinnarens bästa placeringsråd

Fondvinnarens bästa placeringsråd

Här är studentens hemlighet till framgången i Fondspelen.

Få två nyhetstweets om dagen - följ Affärsvärlden på Twitter här.

Gilla Affärsvärlden på Facebook

Gilla Affärsvärlden på Facebook

Följ Affärsvärlden på Facebook och få två finansuppdateringar om dagen.

Maxa din Linkedin-profil

Maxa din Linkedin-profil

Tio tips på hur du lockar in arbetsgivaren till ditt cv.

Efter sänka momsen: Nu söker restaurangerna folk

Efter sänka momsen: Nu söker restaurangerna folk

Över 20 procent fler platsannonser.

Mentorers mål: vara bollplank

Mentorers mål: vara bollplank

Pensionerade Saabchefen om sin nya roll som mentor.

Luftskeppet blev börsspöke

Luftskeppet blev börsspöke

Det är 75 år sedan kraschen som gav upphov till en känd börsteori. 1

Sänder Premier League

Sänder Premier League

MTG har köpt rättigheterna till ännu en ny säsong av Premier League.

Därför satsar Warren 
Buffett på börsen

Därför satsar Warren
Buffett på börsen

Sätter miljoner på vinst.

Här finns dyraste villan

Här finns dyraste villan

Se listan på orterna där svenska villorna är billigast och dyrast.

Öppen audition för idésprutor

Öppen audition för idésprutor

Volvos modell för innovationer hämtad från tv-serien Draknästet.

Svårsålda adresser

Svårsålda adresser

Bor du nära de mest svårsålda objekten i Stockholms innerstad? 3

SBAB sänker boräntorna

SBAB sänker boräntorna

SBAB låter sänka räntorna på de längre bindningstiderna.

Fysikernas råd mot spill

Fysikernas råd mot spill

Plötsligt rör sig kaffet ur koppen. Fysiker har studerat fenomenet. 2

Sveriges dyraste villor

Sveriges dyraste villor

Den dyraste villan på 55 miljoner kronor ligger dock inte i Stockholm. 1

Sveriges dyraste aktie

Sveriges dyraste aktie

Du bör räkna bort utdelningen på Sveriges dyraste aktie. Men ändå.

Samsungs nya smartphone

Samsungs nya smartphone

Samsung Galaxy S3 presenterades i London på torsdagen.

102-årig rekorddoktor

102-årig rekorddoktor

Andra gången han disputerade var en månad före 86-årsdagen.

H&M anlitar Vogue-redaktör

H&M anlitar Vogue-redaktör

Här är moderedaktören som ska formge H&M:s accessoarkollektion.

Så lockar du 90-talisterna

Så lockar du 90-talisterna

Nätverkande, entreprenörskap och... andlighet.

Journalisternas favoritparti

Journalisternas favoritparti

Det är varken S eller M som är störst när journalisterna väljer parti.

Kalldusch för Metro

Kalldusch för Metro

En kvart före offentliggörandet av sin nye chefredaktör gick det snett.

Vesterberg släpper loss

Vesterberg släpper loss

Ericsson-vd:n spexade till det.

De ska ersätta Brennan

De ska ersätta Brennan

Ett företag har utsetts för att hitta en ersättare till vd David Brennan.

Gustaf Fridolin och Fredrik Reinfeldt.

Reinfeldt: Vi vill inte jobba mer med MP

”Fridolin lovar allt till alla.” 3

Skänker bort Gotlandsvilla

Skänker bort Gotlandsvilla

En Ica-handlare på Gotland skänker bort en niorumsvilla.

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
A-Com +35,1% 0,5
Stjär... +16,7% 0,1
Activ... +10,0% 44,9
Morph... -8,3% 0,1
Mober... -7,9% 26,7
Multi... -7,5% 1,1

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån -0,01 1,27%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar -0,03kr 7,15
Euro -0,03kr 9,11
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat +0,73$ 107,87
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

Senaste tv-klippen

Senaste videoklippen

TV: Vi har köpt bolag som fått jättemycket stryk

Visa alla

Twittrat från Affärsvärlden

  • Ola Söderlind: NCC snor Rum-i-rum-tekniken för att renovera badrum. Akelius hade samma metod - inte så lyckat. Rummet blir även mindre http://t.co/cNkYRdte
  • Jonas Elofsson: RT @zerohedge: A guy called Goldman, working at JPM, blowing up the firm.... Poetic
  • Jonas Elofsson: RT @lundin_henrik: Kinas Wen höjer dock förväntningarna med fler och större stimulanser för att parera avmattningen. Brukar vara viktiga signaler.
  • Jon Åsberg: Första skymten av inflationsspöket? Panini höjde priset på morgonlatten fr 20 kr till 24 idag.
På spaning

BLOGG: På spaning Semestrande toppchefer

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

Affärsvärlden sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.

AFGX 14:55

+1,52% I år -0,56%

Dow Jones 14:00

-0,00% I år +1,24%

Afghanistans rikedomar

Afghanistans rikedomar

Kaianders Sempler: Svårt att konkurrera med opiumet.

Datum

Måndag 21 maj 2012