Hemlig nyemission ger Bredbandsbolaget ett börsvärde på 30 miljarder
Av: Isaac Pineus
Publicerad 15 september 2000 16:14
Bredbandsbolaget har i tysthet gjort en nyemission kort tid före den planerade börsintroduktionen. Emissionen, som totalt ger bolaget drygt 900 Mkr, har riktats till de befintliga ägarna och gav 30 procents rabatt jämfört med den planerade introduktionen som värderar Bredbandsbolaget till nästan 30 miljarder.
Därmed har de nuvarande ägarna, däriband flera ledande personer i Framfab, haft möjlighet att göra ett säkert klipp.
Bredbandsbolaget ska in på börsen i höst. I den analys som mäklarfirman Alfred Berg, som ansvarar för noteringen, skickat ut till sina kunder i dagarna framgår det att Framfab nyligen genomfört ett konvertibellån.
Totalt har aktieägarna skjutit till 923 Mkr i friskt kapital vilket ger dem 3,6 miljoner nya aktier, enligt uppgifter från Patent- och Registreringsverket, PRV, som Ekonomi24 tagit del av. Konvertiblerna ska konverteras till aktier efter noteringen.
Emissionen motsvarar ett värde på Bredbandsbolaget på 256 kronor per aktie, eller totalt 20,5 miljarder inklusive de nyemitterade aktierna.
Men i den analys som Ekonomi24 tagit del av framgår också att emissionen görs till en rabatt om 30 procent jämfört med den planerade introduktionskursen på Stockholmsbörsen. Räknat baklänges innebär det att Alfred Berg räknar med att kunna sälja ut Bredbandsbolaget för 366 kronor per aktie till allmänheten eller drygt 29 miljarder kronor. Det är betydligt högre än de siffror som tidigare cirkulerat.
För de befintliga ägarna innebär det alltså ett säkert klipp om de deltagit i nyemissionen.
Riskkapitalbolaget Norvestra gick häromdagen ut med ett meddelande om att de investerat 45 Mkr i emissionen och därmed försvarat sin ägarandel på 5 procent.
Andra storägare i Bredbandsbolaget är Framfab som äger 10,6 procent, Investor med 12,6 procent, och NTL med 25 procent.
Men även flera ledande personer inom Framfab finns med i Bredbandsbolaget som privata storägare, enligt uppgifter från VPC per halvårskiftet som Ekonomi24 tagit del av.
Där finns Framfabs koncernchef Jonas Birgersson, som också är styrelseordförande i Bredbandsbolaget med nästan 5 miljoner aktier eller drygt 6 procent, Mattias Söderhielm, vice VD och cheif strategic officer på Framfab med 1,4 miljoner aktier och Peter Svanfeldt, medlem av ledningsgruppen i Framfab med 600 000 aktier. Söderhielm hörde till de insiders i Framfab som nyligen sålde Framfabaktier och fick ut drygt 45 Mkr.
Ingen på Framfab eller Bredbandsbolaget vill kommentera emissionen i Bredbandsbolaget.
Privata ägare i B2 Aktier, milj. Värde (enl. nyemission)
Jonas Birgersson 5 1 280 Mkr Mattias Söderhielm 1,4 360 Mkr Peter Ekelund 2 500 Mkr Jan Nilsson 1,9 500 Mkr Peter Svanfeldt 0,6 160 Mkr Jan-Erik Fiske 1 260 Mkr Fredrik Grunewald 0,7 180 Mkr
Det grekiska partiet Laos, som ingår i regeringskoalitionen, kan inte rösta för den internationella långivartrojkans förslag till besparingar så som de har presenterats. 1
En av det skandalomsusade vårdföretaget Caremas ägare lämnar rekordutdelning till sina aktieägare efter en mycket stark vinstutveckling under det fjärde kvartalet 2011. 5
Hur stor påverkan ECB:s treårsrepor har på ekonomin återstår fortfarande att se, men den har bidragit till att minska finansoron.
Det sade ECB-chefen Mario Draghi vid en presskonferens på torsdagen.
Ola Söderlind:
Här kan du få första tjing på mina artiklar och därigenom det bästa och mest aktuella om den svenska bostadsmarknaden: http://t.co/8v5AlKgs