Ratos checkar ut i tid
Ratos har blivit kvitt sina aktier i hotellkoncernen Hilton. Tur det.
Egentligen var Ratos tvunget att behålla aktierna ytterligare en månad, till den 22 april. Inlåsningsklausulen kunde dock hävas genom en överenskommelse mellan investmentbolaget och Hilton om att Deutsche Bank fick överta och placera aktieposten på marknaden.
Logisk väg
Att Ratos väljer att sälja sina Hiltonaktier är logiskt då det knappast finns någon mening med att ett svenskt investmentbolag äger någon procent i ett brittiskt företag.
Att Ratos väljer att gå händelserna i förväg är även det förståeligt. Efter en kraftig nedgång i samband med den 11 september har nämligen Hiltonaktien återhämtat sig till en kursnivå på över 240 pence. Det ska jämföras med de 220 pence som betalades i april 2001 då Hilton lade sitt bud.
Affärsvärlden anser att Ratos inte ett ögonblick för tidigt sålde sitt innehav. För även om kursuppgången signalerar marknadens växande tro på en snar återhämtning på resemarknaden finns det anledning till skepsis. För det första ska man komma ihåg att hotelldelen inom Hilton-gruppen rapporterade ett vinsttapp på över 17 procent för år 2001. För det andra löper Hilton, med sin inriktning på hotell i de högre prisklasserna, risken att missa tåget inom lågprishotell.
Ute i Europa är det framför allt här som tillväxten beräknas bli störst. Den franska budgetkedjan Accor redovisade exempelvis i fjol en vinstökning på 12,9 procent för sina ekonomihotell. Orsak är förstås ökad prismedvetenhet hos kunderna.
Priskänsliga kunder tycks vara det sista Hiltongruppen bryr sig om. I Sverige har kedjan påbörjat arbetet med att uppgradera och döpa om utvalda Scandichotell i storstäderna till Hilton. Först ut var Scandic Hotel vid Slussen i Stockholm där hotellgästerna utöver högre standard kan glädja sig åt högre priser. Uppgraderingen av hotellen är samtidigt upptakten för det som kan beskrivas som en nedmontering av varumärket Scandic och frågan är om det är rätt vald tidpunkt.
För även om hotellmarknaden i Stockholm fortfarande är stark pekar det mesta på att de riktigt goda åren med extremt hög beläggningsgrad är över. Och det beror inte enbart på en svagare konjunktur utan även på att nya hotell tillkommit.







Kommentarer
Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.