Den svenska inkassobolaget Intrum Justitia har brutit mot norsk lag och får tillståndet indraget. - Vi överklagar, säger bolagets ir-ansvarige Anders Antonsson. Det är andra gången på två år som bolaget kritiseras av norska myndigheter.
För andra gången på två år får Intrum Justitia svidande kritik från den norska finansinspektionen, Kredittilsynet. Förra gången blev domen hårdare tillsyn men den här gången dras tillståndet in:
- Våra kunder ställer naturligtvis frågor men de blir lugnade av vårt besked att vi vidtagit åtgärder för att rätta till de problem vi har haft, säger Anders Antonsson, informationsansvarige vid Intrum Justitia.
Några kunder som har lämnat er? - Snarare tvärtom. De blir lugnade av våra besked.
Kredittilsynet gjorde en inspektion på Intrum Justitia i somras och fann datasystem i oordning. Enligt en av handläggarna, sektionschefen Wilhelm Mohn Gröstad, har över 3 000 skuldsatta drabbats och dessa fått felaktiga räkningar på cirka 1,5 miljoner kronor.
- Det handlar om två olika typer av fel som har uppstått i det elektroniska inkassosystemet. Man kan kalla det ett programmeringsfel. Man kan också säga att vår kritik tar sikte på att man inte har kvalitetssäkrat systemen och att felen pågått under lång tid, säger Wilhelm Mohn Gröstad.
Att ett inkassoföretag utnyttjar sin makt och sitt juridiska överläge till att felaktigt kräva in pengar är förstås allvarlig kritik och därför tar Kreditilsynet fram storsläggan och drar proppen ur Intrums norska verksamhet. Bolagets tillstånd att bedriva inkassoverksamhet dras tillbaka med omedelbar verkan, framgår det av beslutet.
- Ett hårt straff, tycker vi och har överklagat till justitiedepartementet, säger Anders Antonsson.
Enligt honom har Intrum Justitia korrigerat alla fel som bolaget har gjort och inga kunder har drabbats.
Kreditilsynet fäster stor vikt vid att Intrum Justitia agerar som en återfallsförbrytare: det här är andra gången på två år som bolaget får kritik. Sommaren 2005 fick Intrum Justitia hård kritik för att ha blandat samman kundernas pengar med sina egna och får att datasystemen inte heller då fungerade som de ska.
Intrum Justitias norska verksamhet omsätter cirka 100 miljoner kronor vilket motsvarar cirka 3 procent av företagets totala omsättning. Vinsterna i Norge ligger nära nollstrecket och står för mindre än en (1) procent av Intrums sammanlagda vinst.
Nu har ni överklagat men är det kanske dags att lämna Norge? - Vi har trots allt 100 anställda där, säger Anders Antonsson.
Norska myndigheter går hårt åt inkassobranschen. I somras fick en annan svensk inkassobyrå, Kinnevikkontrollerade Transcom, tillståndet indraget. Bolaget lade ner verksamheten men övertog i stället en norsk konkurrent och kunde på så sätt fortsätta driva verksamhet i landet.
- Det är något vi har övervägt att göra vi också, säger Anders Antonsson.
Hushållens bankinlåning ökade med 9 miljarder kronor under första kvartalet. Det är den största ökningen i Sverige sedan förmögenhetsskatten avskaffades.
Han förvaltar en fond med kapital på 60 miljoner. Men själv äger han inga fonder. ”Jag står inför att gå in på en hemsk marknad”, säger Alexander Jansson.
Extraordinära stödåtgärder från Federal Reserve och ECB har sammanfallit med tidigare toppar och bottnar på börsen. Mycket talar för att fortsättning följer.
Ola Söderlind:
NCC snor Rum-i-rum-tekniken för att renovera badrum. Akelius hade samma metod - inte så lyckat. Rummet blir även mindre http://t.co/cNkYRdte
Jonas Elofsson:
RT @zerohedge: A guy called Goldman, working at JPM, blowing up the firm.... Poetic
Jonas Elofsson:
RT @lundin_henrik: Kinas Wen höjer dock förväntningarna med fler och större stimulanser för att parera avmattningen. Brukar vara viktiga signaler.
Jon Åsberg:
Första skymten av inflationsspöket? Panini höjde priset på morgonlatten fr 20 kr till 24 idag.
Kommentarer
Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.
2 kommentarer Sortera: Äldsta överst