Krispaket:"Risk att det inte blir något förslag"
Publicerad 26 september 2008 08:10
2 kommentarer
Det råder splittring bland amerikanska politiker i frågan om den förslagna räddningsplanen värd 700 miljarder dollar.
Republikanerna är splittrade över den förslagna räddningsplanen om 700 miljarder dollar och en lösning kunde inte nås under natten. På fredag kommer förhandlingarna om att nå en lösning i kongressen att fortsätta, rapporterar Bloomberg News.
En grupp republikaner i representanthuset, ledda av Eric Cantor från Virginia, har sagt att de inte stödjer planen som föreslagits av finansminister Henry Paulson och som backas upp av president George W Bush och demokratiska företrädare.
De kritiska republikanerna vill i stället ha plan där finansföretag köper försäkringar för bolånepapper och skattesänkningar och minskad reglering.
Problemen fick finansminister Henry Paulson att ha ett möte med kongressföreträdare under natten svensk tid. Efter detta möte sade demokraten Barney Frank, ordförande för representanthusets utskott för finansiella tjänster, att republikanerna i representanthuset inte har något alternativ till att samarbeta och att "vi kommer att hålla oss inom grunden" av den ursprungliga planen. Han sade också att planen i slutändan kommer att göra 700 miljarder dollar tillgängliga, i linje med den ursprungliga idén.
"Men hur snart och med vilka andra steg diskuteras fortfarande", sade han till journalister och tillade att det krävs att republikanerna ställer sig bakom planen.
"Om republikanerna i representanthuset fortsätter att avvisa presidentens plan kommer det inte att bli något förslag", sade han.
Demokraten Christopher Dodd ordförande i senatens bankutskott, sade efter nattens möte att förhandlingarna kommer att fortsätta på fredagen.
President George W Bush stöder "kärnan i Paulsons plan" enligt ett uttalande från Vita Huset. På torsdagskvällen mötte presidenten de båda presidentkandidaterna för att diskutera frågan om räddningsplanen.
John Mccain sade i en tv-intervju under natten att "det görs framsteg" i förhandlingarna och att det "är möjligt" med en överenskommelse på fredagen. Barack Obama sade att han tror att det i slutändan kommer att bli att bli ett räddningspaket och att det "har gjorts framsteg".







Kommentarer
Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.
2 kommentarer Sortera: Äldsta överst