Robur investerar i krisbolag
Av: Calle Froste
Publicerad 11 november 2008 13:50
5 kommentarer
Aktiefonden Folksam Framtid, som ägs av Swedbank Robur, har investeringar i det konkursutsatta AIM-bolaget Delling Group. Nu är aktierna nästan värdelösa.
Affärsvärlden har den senaste tiden granskat norrmännen Geir Lolleng och Aksel Bratvedts affärer med ett antal svenska bolag i reklam- och marknadsföringsbranschen. Det har visat sig att de två är sällsynt illa drabbade av konkurser.
De svenska affärerna går inte alls bra. Minst tio av bolagen har gått i konkurs under de senaste åren. Vd Geir Lolleng har jagats av länsrätten sedan 2006 efter en stämning av skatteverket.
I en förvaltarberättelse i bolaget A Cultmag från 2006 befarade konkursförvaltaren, advokat Jan Gerdén, att bokföringen inte har skötts ordentligt och att pengar som betalats in i bolaget har skickats vidare till de egna aktieägarna.
- Det kan ej uteslutas att ett personligt ansvar för bolagets skulder och förpliktelser kan föreligga, skrev Jan Gerdén.
Den norska duon driver ett bolag som är noterat på Londonbörsens sidolista AIM (Alternative Investment Market) - Delling Group. Bolaget har varit noterat sedan 2004 och sedan dess har kursen stadigt backat.
Ett av de senast konkursdrabbade bolagen i Sverige är ett dotterbolag till just företaget Delling Group. Det svenska bolaget, med bas i Rimbo, som nyligen försattes i konkurs hade skulder på 31 miljoner kronor. Konkursen i bolaget (Scandinavian Exhibition Group, före detta Dellinger Expo) inträffade i augusti. Edgångssammanträdet hölls i mitten av oktober men resultatet har ännu inte meddelats bolagets aktieägare på Londonbörsen.
Delling Group har i huvudsak norska ägare men bland ägarna finns märkligt nog också en svensk fond. Det är Folksams framtidsfond, som sedan i januari ägs av Robur, som är Swedbanks fondbolag. Enligt uppgifter från Finansinspektionens ägarregister för fonder köpte fonden 2 miljoner aktier under det fjärde kvartalet år 2006. Värdet var då närmare tre miljoner kronor.
Sedan dess har fonden ökat sitt innehav med ytterligare nära 600 000 aktier. Värdet i torsdags på de 2,6 miljoner aktierna var 280 000 kronor, enligt Roburs informationsavdelning. Kursen har det senaste året backat med cirka 90 procent
Uppgifterna om Roburs ägande stämmer överens med vad Geir Lolleng säger till Affärsvärlden. Robur har enligt honom cirka 1 procent av Delling Group.
Folksam framtid hade vid det senaste kvartalsskiftet ett samlat förmögenhetsvärde på drygt 400 miljoner kronor. Affärsvärlden har sökt Folksam Framtids förvaltare för en kommentar till varför fonden äger aktier i det konkursdrabbade AIM-bolaget och för att fråga hur fonden ser på kvaliteten i informationsgivningen från bolaget. Något svar har Affärsvärden inte fått.







Kommentarer
Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.
5 kommentarer Sortera: Äldsta överst