Det var tidningen Dagens Industri som i mitten av november avslöjade att den förre socialdemokratiske finansministern Erik Åsbrink och resten av styrelsen i Lightlab hade storhandlat aktier bara några dagar innan ett viktigt forskningsgenombrott presenterades för marknaden.
När resultatet offentliggjordes rusade aktiekursen - som mest med 300 procent.
Det innebar för Erik Åsbrink en orealiserad vinst på cirka 145 000 kronor.
På Nasdaq OMX upptäckte bolagsövervakningen omedelbart att någonting inte stämde och larmade Finansinspektionen, som i sin tur anmälde saken till Ekobrottsmyndigheten.
- Vi har inlett en förundersökning, bekräftar Ekobrottsmyndighetens kammaråklagare Anna Åkesson för DI.
- Det finns skälig anledning att tro att ett insiderbrott har begåtts, fortsätter hon.
Med hjälp av två utredare har Anna Åkesson samlat bevismaterial som även ligger till grund för beslutet att inleda förundersökningen, men misstankarna riktas i dagsläget ännu inte mot någon specifik person.
Men Erik Åsbrink uppger att han sover gott om nätterna.
- Såvitt jag förstår är det här en följd av det handelsstopp som beslutades för ett par veckor sedan. Det är helt naturligt att de undersöker det här. Jag sover väldigt lugnt om nätterna, säger han till DI.
Och Östersjöstiftelsen - Lightlabs största ägare - har fortsatt förtroende för Erik Åsbrink.
EU-diplomater har godkänt ett pilotprogram för att ge ut gemensamma obligationer som ska finansiera gränsöverskridande europeiska infrastrukturprojekt. 1
Förhoppningar om att nya stimulanser i Kina och Europa ska få fart på tillväxten bidrog till en positiv kursutveckling på Stockholmsbörsen under tisdagens förmiddagshandel.
EU-diplomater har godkänt ett pilotprogram för att ge ut gemensamma obligationer som ska finansiera gränsöverskridande europeiska infrastrukturprojekt. 1
Hushållens bankinlåning ökade med 9 miljarder kronor under första kvartalet. Det är den största ökningen i Sverige sedan förmögenhetsskatten avskaffades.
Han förvaltar en fond med kapital på 60 miljoner. Men själv äger han inga fonder. ”Jag står inför att gå in på en hemsk marknad”, säger Alexander Jansson.
Extraordinära stödåtgärder från Federal Reserve och ECB har sammanfallit med tidigare toppar och bottnar på börsen. Mycket talar för att fortsättning följer.
Jonas Elofsson:
FaceFlopp IPO fascinerar. Med 33 firmor varav Morgan Stanley som lead så kan man bara konstatera: Ju fler kockar desto sämre soppa. Idag -8%
Jonas Elofsson:
FB ner 3% i förhandel. Om FB värderas till samma p/e-multipel som Google ska aktien ner till 8 USD. FB har marginellt högre vinsttillväxt.
Jonas Elofsson:
RT @zerohedge: Will Facebook set the record for shortest time from IPO to shareholder class action lawsuit? We may find out today
Kommentarer
Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.
5 kommentarer Sortera: Äldsta överst