Intervju: Jacob Wallenberg
Av: Lotta Edling
Publicerad 15 mars 2002 12:31
"ABB måste nu få lugn och ro så att de kan vända blad och gå vidare. Det vore oerhört tråkigt om det som hände i det bolaget ska få besudla hela det svenska näringslivet”. Det sade Jacob Wallenberg när han idag tog bladet från munnen efter en dryg månads tystnad sedan ABB-skandalen uppdagades.
Sammanhanget var ett frukostseminarium anordnat av SNS på temat ”vad får en VD kosta?” och redan inledningsvis stipulerades att avsikten var att försöka ”lyfta debatten” ovan just Barnevik-avtalet.
Medietrycket på klanen Wallenberg har ökat i takt med att förtroendet runt såväl företrädare för familjen som maktbolaget Investor ifrågasatts allt hårdare, och det var ett massivt medieuppbåd som väntade Jacob Wallenberg efter debatten.
Jacob Wallenberg svarade pliktskyldigt och tålmodigt på frågor kring ABB och Percy Barnevik. Men helt klart var att om han själv får bestämma så är det ”slutsnackat” om ABB-affären för Investors del.
”Ja, självklart är det är det. Bolagsstämman har ägt rum, överenskommelser med Percy Barnevik och Göran Lindahl har ingåtts. ABB är ett bolag med 160 000 anställda och världsomspännande organisation, den har andra också mycket angelägna frågor att arbeta med, sin operativa verksamhet, sina kunder, sina produkter. ABB måste nu få lugn och ro så att de kan vända blad och gå vidare”, säger Jacob Wallenberg till Ekonomi24.
Drevet har gått i medierna och förtroendet för Wallenbergsfären i allmänhet och Investor i synnerhet är hårt ifrågsatt. Hur har det påverkat er? ”Det är som jag har sagt tidigare att Investor och familjen tror på långsiktigt ägande, vi tror på aktivt ägande, det har vi gjort i snart 150 år och det fortsätter vi tro på och vi kommer att agera därefter. Sedan kommer det upp enskilda frågor, dem måste man naturligtvis behandla och ta sitt ansvar och det gör vi.”
Flera aktörer har de senaste dagarna krävt att Peter Wallenberg ska komma ut och förklara sin del i den här affären, kommer han att göra det? ”Det får stå för min far. Jag har inte läst de här artiklarna även om jag har hört talas om dem och jag har inte talat med min far idag så jag kan inte kommentera det.”
Hur har han tagit vid sig av all den här uppmärksamheten som varit? ”Som alla andra tar han sin del av ansvaret, självklart.”
Investors varumärke har farit illa och en färsk Ekonomi24-undersökning visade nyligen att de svenska institutionernas förtroende för Investor är lågt. Hur ska ni reparera den skada som skett? ”Jag har inte tagit del av det material du refererar till så det är svårt att kommentera på det och på enskildheter. Investor har fastlagt ett antal principer, de är brett kommunicerade till marknadsplatsen vad vi står för och hur vi arbetar och vi kommer att fortsätta att göra det. Vi tror på långsiktighet, vi vet att vår avkastning under de senaste fem-tio-tjugo åren är god i olika jämförelser och sedan är det upp till den enskilda aktieägaren att fatta olika beslut, institutionerna också.”
Martin Ebner indikerade nyligen i en intervju att han är fortsatt intresserad av att öka i Investor, hur ser du på det? ”Vi välkomnar ju alla aktieägare. Det är ju strålande att de vill investera i Investor.”
Hur ser din relation till Percy Barnevik ut idag? ”Mitt förtroende för Percy fick sig en rejäl knäck i och med det här och jag sade redan när det uppdagades att jag tyckte att en del av den här kompensationen skulle återbetalas. Percy bett om ursäkt, han har återbetalat en betydande del av kompensationen och slutit ett avtal med ABB och dess styrelse och det tycker jag betyder att han har tagit ett stort steg i rätt riktning.”
Den brännbara frågan kring huruvida Percy Barnevik kan fortsätta sitta på Investors mandat i Astra Zeneca, vill han dock inte kommentera. ”Det pågår ett nomineringsförfarande i bolaget och jag kan självklart inte föregripa det”, säger Jacob Wallenberg.
I ett vidare perspektiv pekade Jacob Wallenberg på att ökad transparens och ännu mer öppenhet är den viktigaste lärdomen från Barnevik-skandalen, men att han annars ser en redan öppen debatt kring VD-ersättningarna i svenska börsbolag.
”Vi visar redan transparens i svenska börsnoterade bolag. Vi visar grundlön, bonus, pensionsavtal och sedan är det naturligtvis öppet för att diskutera på bolagsstämman. Kompensationskommittéer ska finnas och finns redan på plats i de allra flesta fall, åtminstone inom det näringsliv som jag arbetar i. Talar vi om Investor har vi infört detta i samtliga bolag sedan fyra år tillbaka utom ett, nämligen ABB.”
Även framöver anser han att en del av VD-lönen ska kunna vara aktierelaterad och att det ska finnas möjligheter för en VD att tjäna pengar på en långsiktigt god utveckling.
”Det är oerhört viktigt att vi hittar något sätt att ge ledande personer, och gärna en bredare krets än dessa, ett sätt att få belöning för en god aktieutveckling. Det är viktigt och positivt att vi hittar ett sätt att göra det. Det är komplicerat och det finns utmaningar, men det var heller ingen som sa att livet skulle vara lätt”, säger Jacob Wallenberg.




