Byggbolaget NCC:s kvartalsrapport var en besvikelse. Bolaget ser tydliga tecken på att en försvagning av bostadsmarknaden i Norden och Baltikum. Aktien faller kraftigt på börsen.
- Orderingången det första kvartalet var fortsatt god och i nivå med föregående år, vilket förklaras av god efterfrågan på hus- och anläggningsmarknaden främst i Sverige. Orderstocken är på en fortsatt hög nivå vilket ger förutsättningar för en hög produktionstakt även 2008, säger vd Olle Ehrlén i en kommentar i delårsrapporten.
- Däremot ser vi tydliga tecken på att bostadsmarknaderna i Norden och i Baltikum har försvagats. Vi har sålt färre bostäder i det första kvartalet jämfört med tidigare. Antalet osålda bostäder ökade främst i Baltikum. Som följd av den lägre efterfrågan har vi minskat antalet byggstarter i egen regi, förutom i Finland och Tyskland där marknadsförutsättningarna varit fortsatt relativt bra, fortsätter Olle Ehrlén.
NCC redovisar ett resultat efter finansnetto på 117 miljoner kronor (-85) för det första kvartalet 2008, som säsongsmässigt alltid är svagt.
Analytikerna hade räknat med 180 miljoner kronor, enligt Nyhetsbyrån SIX enkät.
Rörelseresultatet blev 169 miljoner kronor (-53). Analytikerna hade räknat med 216 miljoner kronor.
Nettoresultatet blev 90 miljoner kronor (-69) eller 0,86 kronor per aktie (-0,61).
Nettoomsättningen sjönk till 11.412 miljoner kronor (11.816). Förväntningarna låg här vid 11.637 miljoner kronor.
Orderingången minskade till 11.993 miljoner kronor (12.209).
EU-diplomater har godkänt ett pilotprogram för att ge ut gemensamma obligationer som ska finansiera gränsöverskridande europeiska infrastrukturprojekt. 2
Förhoppningar om att nya stimulanser i Kina och Europa ska få fart på tillväxten bidrog till en positiv kursutveckling på Stockholmsbörsen under tisdagens förmiddagshandel.
EU-diplomater har godkänt ett pilotprogram för att ge ut gemensamma obligationer som ska finansiera gränsöverskridande europeiska infrastrukturprojekt. 2
Hushållens bankinlåning ökade med 9 miljarder kronor under första kvartalet. Det är den största ökningen i Sverige sedan förmögenhetsskatten avskaffades.
Han förvaltar en fond med kapital på 60 miljoner. Men själv äger han inga fonder. ”Jag står inför att gå in på en hemsk marknad”, säger Alexander Jansson.
Extraordinära stödåtgärder från Federal Reserve och ECB har sammanfallit med tidigare toppar och bottnar på börsen. Mycket talar för att fortsättning följer.
Jonas Elofsson:
FaceFlopp IPO fascinerar. Med 33 firmor varav Morgan Stanley som lead så kan man bara konstatera: Ju fler kockar desto sämre soppa. Idag -8%
Jonas Elofsson:
FB ner 3% i förhandel. Om FB värderas till samma p/e-multipel som Google ska aktien ner till 8 USD. FB har marginellt högre vinsttillväxt.
Kommentarer
Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.