Inte vackert:Brutal bankslakt i London
Av: Direkt / Affärsvärlden, Johan Högberg
Publicerad 7 oktober 2008 18:25
Europabörserna repade sig en aning på tisdagen efter måndagen kraftiga säljtryck, undantaget var Frankfurtbörsen som fortsatte pressas av finansbolagen.
Europabörserna repade sig en aning på tisdagen efter måndagen kraftiga säljtryck, undantaget var Frankfurtbörsen som fortsatte pressas av finansbolagen.
Beskedet att den amerikanska centralbanken vidtar nya åtgärder för att lätta på den tighta kreditmarknaden i USA höjde handelshumöret överlag.
Bästa bransch blev läkemedel och energi, medan finans och fastigheter gick sämst.
DJ Euro 50-index var upp med 0,3 procent, medan det bredare Bloomberg European 500 sjönk med 0,4 procent.
De brittiska bankerna formligen slaktades i London och HBOS och Royal Bank of Scotland slutade vardera 40 procent lägre. Bakom nedgångarna låg spekulationer om ett statligt övertagande. FTSE 100 var trots det upp med nära 0,4 procent, främst tack vare energibolagen.
Parisbörsens CAC 40-index var upp med 0,6 procent. Cap Gemini låg högt på förlorarlistan efter att för en svag marknad 2000. Slutkursen blev 10 procent lägre.
I Frankfurt var DAX-index ned med 1,2 procent, främst på grund av beskedliga nedgångar för bankerna.



Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.