AktieanalysAnalytiker: Ericsson en besvikelse
Av: Direkt / Affärsvärlden
Publicerad 22 oktober 2009 08:39
2 kommentarer
Ericssons rapport för det tredje kvartalet blev en besvikelse för de analytiker som Nyhetsbyrån Direkt talat med.
Framför allt försäljningen blev sämre än väntat överlag, och bolagets budskap om marknadsutvecklingen väcker oro för framtiden.
"Det var ingen munter rapport. Försäljningen är svag både inom Networks och Professional Services. Det är uppenbart att lågkonjunkturen börjar få genomslag även hos Ericsson", säger Greger Johansson, analyschef på Redeye, till Direkt.
Reaktionen på rapporten blir negativ, spår han.
"Nedjusteringar av estimaten för Ericsson är att vänta, kanske två miljarder på resultatet per helår. Det kan ge ett nedställ i aktiekursen på mellan 5-10 procent", säger Greger Johansson.
Jan Ihrfelt, analytiker på Swedbank, ger även han delårsresultatet underkänt.
"Det är sämre än väntat på nästan alla punkter. Ericsson talar om en tuff marknad för närvarande vilket vi tolkar som ett mer negativt budskap jämfört med tidigare", säger han.
Valutaeffekterna på Ericssons intäkter och resultat har varit ett centralt tema för analytikerna under en längre tid, så även inför torsdagens rapport.
"Vi hade hoppats på mer effekt från valutahedgar men de syns inte till i rapporten, till stor del på grund av den lägre försäljningen. Därmed uteblev den potentiella positiva överraskning vi hoppats på", konstaterar Jan Ihrfelt.
Vissa ljuspunkter fanns dock i rapporten.
"Utvecklingen för sparprogrammet ser bra ut, och marginalerna är godkända", säger Greger Johansson.
Jan Ihrfelt ger kassaflödet och två av de mindre verksamheterna inom Ericsson godkänt.
"På den positiva sidan finns kassaflödet som var något bättre än väntat. Dessutom var Network Rollouts och Multimedia bättre än väntat, men de verksamheterna är ju små delar av helheten", säger Jan Ihrfelt till Direkt.







Kommentarer
Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.
2 kommentarer Sortera: Äldsta överst