Imperiet som försvann

Imperiet som försvann

Johan Hansen har blivit av med nästan hela sitt företagsimperium, värt 3 miljarder. Dessutom har han fått sin vän och mentor Gustaf Douglas till fiende. Ska han krångla sig ur knipan?

Imperiet som försvannImperiet som försvannImperiet som försvann

Verktyg

(Imorgon lördag kan du läsa del 2 av Imperiet som försvann)

Jägarna tog igen sig i den gustavianska salongen på Wreta herrgård, finansmannen Johan Hansens gästgiveri någon mil väster om Nyköping. Det hade varit en lång dag i Valinges skogar, i nära anslutning till herrgården. Man hade skjutit kronhjort och vildsvin.

Här hade Karl XIV Johan, Carl von Linné, drottning Kristina och Axel von Fersen stannat till under sina resor i riket. Denna novemberafton 2008 var det Johan Hansens vänner, alla män och flera av dem höjdare inom näringslivet, som gästade herrgården.

I centrum stod Hansen själv, inte bara för att han var värd, utan också för att han är en person som hörs och syns. Somliga beskriver honom som högljudd och bufflig, andra föredrar epitet som energisk, entusiastisk och inspirerande. En person som bjuder på sig själv.

Och var det inte Johan Hansens röst som hördes så var det finansmannen Gustaf Douglas. Också han en man som inte är blyg av sig. Liksom Hansen var Gustaf Douglas storägare i den börsnoterade sågverkskoncernen Rörvik Timber, det var så de två hade lärt känna varandra. Med åren hade Gustaf Douglas blivit Johan Hansens nära förtrogna, en god vän och en uppskattad sparringpartner. Ibland beskrevs relationen dem emellan som en far- och sonrelation. Tillsammans var de ett team och det märktes denna kväll.

Jakten var välordnad och generös, med god mat och fina viner, men utan excesser. Miljön var exklusiv, men inte överdådig. Stämningen avslappnad och ledig, liksom klädseln. Byxor och tröja eller blazer, precis som det brukade vara på Johan Hansens jakter.

De knappt tjugo jägarna satte sig till bords i matsalen. Bredvid sig hade Johan Hansen placerat Gustaf Douglas. När middagen närmade sig sitt slut klingade den senare i glaset. Det blev tyst och Gustaf Douglas reste sig och höll sitt tacktal, en hyllning som nära nog fick gästernas ögon att tåras.

- Det behövs fler som du. Det finns för få entreprenörer av din sort i vårt land. Låt oss göra allt vi kan för att hjälpa Johan ur den situation han nu befinner sig i, sade Gustaf Douglas enligt en av gästerna.

Johan Hansen hade på mindre än tio år från ingenting byggt en industrikoncern som 2007 hade en konsoliderad omsättning på nästan 5 miljarder kronor. Koncernen hade träförädling, husbyggnad och anläggningsarbeten som bas, men innehöll också så vitt skilda verksameter som kläder, restauranger och jakter i Afrika. Hösten 2007 gjorde revisionsfirman Price Waterhouse en värdering av Hansens bolag. Värdet beräknades till närmare 3 miljarder kronor.

Planerna för 2007 hade varit att köpa ytterligare några anläggningsföretag som skulle få omsättningen att växa till 9 miljarder. Därefter skulle hela bygg- och anläggningsverksamheten sättas på börsen. Johan Hansen var nära att uppnå sitt mål om att "bli en av de största, starkaste och mest vitala industrigrupperna i Sverige", som det hette i en informationsskrift om koncernen med namnet Ittur.

Men i november 2008, vid tiden för jakten, knakade det rejält i fogarna på Ittur. Likviditeten hade börjat sina redan under våren och i stället för den vändning som Johan Hansen hade hoppats på kom Lehman Brothers krasch och finanskrisen. Läget var bekymmersamt för många bolag. Men för Hansen, vars verksamheter var förhållandevis högt belånade, var situationen kritisk.

Men låt oss ta det från början.

***

Miami Vice och Wall St
Johan Hansen är född 1962 och hade tidigt stora planer. Folk som känner honom sedan barnsben beskriver honom som en person som alltid varit stor i orden och haft en ambition att slå sig fram. Något ess i skolan var han inte och därför blev det inga akademiska studier. I stället satsade han på en ettårig lantbruksutbildning. Så började han jobba i banksektorn. Det var mest en slump, men förmodligen en följd av hans starka drivkraft. En drivkraft som kommer inifrån, enligt Johan Hansen själv. Han drevs av en vilja att bygga något stort, att starta en industrikoncern som kunde leva kvar i generationer.

1992 stod smålänningarna Sture Lamme och Roy Mollberg i spillrorna av sitt nyligen påbörjade projekt Trivselhus. Tre år tidigare hade de hoppat av småhustillverkaren Begushus för att pröva sina egna vingar, och hade precis fått fart på verksamheten när marknaden kollapsade. Och så höjde Riksbanken räntan till 500 procent. Några småhus gick inte att sälja. Där stod Lamme och Mollberg med skulder och avtal men utan några pengar på banken. Konkurs var enda lösningen.

Med hjälp av SEB fick Trivselhus kontakt med Johan Hansen. Han hade under den tidiga 1990-talskrisen varit rådgivare i en olika sammanhang och bidragit till att vända flera bolag. Johan Hansen hjälpte Lamme och Mollberg ur knipan och när marknaden vände 1993 ville de göra ett nytt försök. Johan Hansens råd under den problematiska perioden hade kommit väl till pass och han erbjöds därför en post i styrelsen. Det tackade han ja till.

- Johan var väldigt kreativ, vi såg honom som en tillgång. Han bidrog med mycket råd och dåd och var en jätteviktig del i att bygga upp företaget, säger Sture Lamme.

Och nu växte Trivselhus. Bolagets omsättning uppgick fem år senare, 1998, till 225 miljoner kronor med en vinst på 25-30 miljoner. Sture Lamme och Roy Mollberg hade arbetat hårt och tanken på en exit började gro. Kunde Johan Hansen hjälpa till att finna en köpare?

Flera års konsultande hade gett Johan Hansen tillräckligt med kapital och i september 1997 startade han Ittur, med affärsidén att köpa verksamheter och starta nya. Namnet Ittur var en ordlek med klädmärket Cerruti, ett varumärke som var starkt på 1980-talet när skådisar i Miami Vice och filmen Wall Street bar Cerruti-kostymer, men som i dag lever ett liv mer i skymundan.

Johan Hansen kom fram till att han själv var intresserad av Trivselhus, och i februari 1999 gjorde Ittur sitt första förvärv. Affären finansierades med eget kapital, banklån och lån från Industrifonden. Lånen uppgick till drygt 76 miljoner kronor. Efter förvärvet hade Ittur ett eget kapital på 7 miljoner kronor och en balansomslutning på 129 miljoner kronor. Soliditeten var strax över 5 procent.

Men Hansen tänkte inte nöja sig med att vara en mindre, småländsk småhustillverkare. I Itturs årsredovisning för det andra verksamhetsåret med Trivselhus, 1999/2000, när bolaget omsatte 284 miljoner kronor och gjorde en vinst på knappt 23 miljoner kronor, stod följande att läsa under rubriken "Framtida utveckling":

"Bolagets och koncernens resultat och ställning för räkenskapsåret 2000/2001 väntas utvecklas positivt och under räkenskapsåret förväntas flertalet förvärv att göras. Målsättningen är att koncernen skall omsätta 2-3 miljarder om tre år".

Tillväxt stod alltså högt på Hansens dagordning.

- Det blev mer ett mål att växa mycket när Johan tog över. Gör man en hyfsad investering, vill man förstås se avkastning på den, säger Sture Lamme.

Johan Hansen gjorde vad han kunde för att sälja fler småhus och bolaget fortsatte att växa sedan han tagit över. 2007 omsatte bolaget 754 miljoner kronor, med en vinst före skatt på 60 miljoner kronor.

Tillväxten blev något av ett mantra för Trivselhus.

- Det var inget konstigt. Marknaden växte kraftigt och för Trivselhus gällde det att satsa för att vara med på den uppgången och försvara sina marknadsandelar, säger Johan Hansen till Affärsvärlden.

Men hur mycket småhus man än säljer, krävs det mer än så för att flerfaldiga omsättningen på tre år.

***

Uppryckningen
I augusti 2001 beslutade sig Skanska för att sälja sitt 40-procentiga innehav i Rörvik Timber. I två separata affärer såldes aktierna till sågverkskoncernen Geijer Trä och till Ittur Industrier. Rörvik värderades då på börsen till 110 miljoner kronor, hälften av bolagets eget kapital, vilket förklarades av att Rörvik sedan länge haft en undermålig lönsamhet, framför allt på sågverksområdet.

Johan Hansens tanke var att Rörvik skulle kunna förse Trivselhus med sågade trävaror. Med köpet skulle Hansen få kontroll över hela processen från sågverk till färdigbyggt hus. Dessutom lockade det låga priset.

Johan Hansen ville snart ha större inflytande över Rörvik och strax efter inhoppet ökade han sitt ägande. Ett år senare var han största ägare, med över 40 procent av aktierna.

Och i april 2003 gav sig Gustaf Douglas in i leken. Han köpte 4,5 procent av kapitalet i Rörvik och blev därmed bolagets tredje största ägare. Affären var naturlig. Gustaf Douglas hade några år tidigare köpt Boxholms skogar i Östergötland. Också här var Skanska säljare. Det utropades till decenniets största skogsaffär. För 1,4 miljarder kronor fick han 48 000 hektar mark. Genom att köpa ett intilliggande sågverk kunde Douglas få avsättning för sin skog.

Rörviks näst största ägare var Södra, skogsägarnas egen förening, men sommaren 2005 sålde Södra sitt innehav till Johan Hansen, som därmed blev ägare till 55 procent av kapitalet och 76 procent av rösterna. Näst största ägare i koncernen var nu Douglas.

Under Hansens ledning, först som ordförande, därefter som vd, sedan som ordförande igen, gjorde Rörvik en rejäl uppryckning. Bolaget sålde konsumentdelen Jabo, investerade stora summor i befintliga sågverk och byggde upp en egen råvaruhandel med import och export.

Rörvik fick en extra skjuts av stormen Gudrun som sänkte priset på råvaran. Bolaget, som hade gjort ett resultat efter finansnetto på minus 30 miljoner kronor 2001 när Johan Hansen kom in, nådde 2007 en vinst på 237 miljoner kronor. Börsvärdet ökade under samma period från 110 miljoner till 1,3 miljarder.

***

Egen helikopter

Parallellt gjorde den ökande försäljningen i Trivselhus och boomen på byggmarknaden att det blev svårare att hitta lämpliga byggentreprenörer, framför allt i södra Sverige. I slutet av 2005 fick Johan Hansen ett telefonsamtal från Göran Larsson, som satt i styrelsen för det Malmöbaserade bygg- och anläggningsföretaget BMK. Han tyckte att BMK vore ett lämpligt bolag för Johan Hansen och förslog att denne skulle ta sig en titt. Ägare till bolaget var vd:n Peter Condrup och ytterligare 13 anställda. De var villiga att sälja.

- Jag var måttligt intresserad från början, men så hamnade vi en sådan situation där vi sålde mycket hus och inte hittade entreprenörer som var kompetenta nog. Därför genomförde vi affären. Det är det enda affärsområdet vi hamnat i utan att det var en del av strategin, berättar Johan Hansen.

Efter förvärvet hade Ittur Rörvik som sågade till plankorna, Trivselhus som konstruerade husen och BMK som iordningställde dem. Inom bygg, anläggning och produktion gjordes flera förvärv.

Utöver dessa bolag hade Johan Hansen hunnit med att starta ett eget klädmärke, Hansen & Jacob, samt en rad andra bolag inom konfektion. Han erbjöd jakter i Namibia och hade köpt Wreta herrgård. Eftersom han hade mycket pengar erbjöds han många spännande uppdrag och kanske var han för nyfiken och entusiastisk för att avstå tillräckligt ofta. Koncernen började bli spretig. Johan Hansen jobbade jämt, sov fyra timmar per natt, och för att hinna med att vara överallt flög han egeninköpt helikopter mellan verksamheternas kontor.

Ittur omsatte ett år efter förvärvet av BMK 3,3 miljarder kronor. Ytterligare förvärv var dessutom inplanerade. Anläggningsföretagen i koncernen var nu så stora att Johan Hansen förberedde sig för att ta dem till börsen. Internt talades det om det fjärde blocket, efter Skanska, NCC och Peab. Johan Hansen säger själv i dag att han talade om att slåss om att bli det femte största svenska anläggningsföretaget.

Men trots att det fanns vissa inom koncernen som tyckte att det gick lite väl fort, var det ingen som drog i bromsen. Johan Hansen är en stark person, med en förmåga att övertyga, och det var få som på allvar ifrågasatte vart han var på väg.

***

Chockförlusten
Under 2007 uppvisade Itturkoncernen sin högsta omsättning dittills, en 40-procentig ökning till 4,6 miljarder kronor. Expansionen kom till stor del från förvärv. Rörvik och Trivselhus visade upp sina bästa resultat. Johan Hansen, som älskar orange, köpte orangea Triwa-klockor och delade ut till ledningsgrupp och affärsbekanta i julklapp. Men samtidigt hade resultatet efter finansnetto för helåret 2007 sjunkit 25 procent till 112 miljoner kronor och marginalen därmed halverats till modesta 2,4 procent. Årets resultat, efter avdrag för minoritetsintressen, var negativt.

De många förvärven, ungefär ett dussin under 2007 och ytterligare ett flertal under åren dessförinnan, hade delvis betalats med lån. Skulderna i Itturgruppen hade fördubblats, till 944 miljoner kronor. Bolagets soliditet var nere på 10 procent.

Samtidigt var belåningsgraden...

(Fortsättning följer imorgon lördag. Då kan du läsa vidare om Chockförlusten och hur Johan Hansen fick smeknamnet "Mr fyra procent", med mera.)

Av: Lotta Dinkelspiel
Mejla reportern

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.

6 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (6)
Antal kommentarer:

Startsidan

TV: Indexfonden som 
gav bra klirr i kassan
TV: Indexfonden som 
gav bra klirr i kassan

TV: Indexfonden som gav bra klirr i kassan

En särskild indexfond räddade Affärsvärldens korta portfölj förra veckan. Facit: en uppgång med 1 procent när börsen föll 7 procent.

Affärsvärlden analys: 
Veckans fyra köpråd

Affärsvärlden analys: Veckans fyra köpråd

aktieanalys Fyra köprekommendationer. Det är veckans skörd i nya numret av Affärsvärlden. 1

Tysklands sarkastiska obligationsdissning

Tysklands sarkastiska obligationsdissning

Tysklands biträdande finansminister Thomas Steffen säger bestämt nej till gemensamma euroobligationer. 6

Facebook kan vända upp

Facebook kan vända upp

new york Facebook kan stiga inledningsvis efter två dagars kraftiga ras.

FoU-ras

FoU-ras väntar 2012

Förra året ökade de svenska FoU-jobben, men i år väntas en dramatisk vändning. Ny Teknik har granskat 30 forskningsintensiva företag.

Börsen Stockholm - ner

Beskeden som sänker börsen

stockholm Uppgifter i Die Zeit och brittisk detaljhandel sänker börshumöret. 1

Riksbanken: Sverige på rätt väg

De svenska finansiella marknaderna fungerar bättre än i höstas, enligt Riksbankens enkät.

Lucas Papademos: Grekland 
smygförbereder euroutträde

Lucas Papademos: Grekland smygförbereder euroutträde

Risken för att Grekland ska lämna euron är substantiell, enligt Greklands förre premiärminister Lucas Papademos. 1

Grekiskt drama fällde NY

En intervju med Lucas Papademos fick kurserna att vända ned.

Breda fall i Asien

Oron för att Grekland ska lämna eurosamarbetet sänker Asien.

50 får lämna Volvo AB

Volvo Construction Equipment minskar sin personalstyrka i Arvika. 1

Mekonomen satsar på webben

I höst ska Mekonomen erbjuda bil- och hemförsäkringar, samt ny webbhandel.

Catella öppnar i Göteborg

Catella Förmögenhetsförvaltning etablerar ett nytt lokalkontor i Göteborg.

Varannan amerikan missnöjd

Amerikanska väljare är fortsatt djupt pessimistiska om landets framtid och president Barack Obamas förmåga att få landet på rätt kurs. 4

Världsbanken sänker Kina-utsikter

Världsbanken sänker sin tillväxtprognos för Kina till 8,2 procent.

Få senaste nytt från Affärsvärlden

Så lågt kan börsen falla idag

stockholm Terminerna för de ledande europeiska börsindexen pekar nedåt på bred front på onsdagen. 1

Vinstryck i Raysearch

Raysearch redovisar ett resultat efter skatt på 4,6 miljoner kronor för det första kvartalet 2012 (1,6).

Horn Petroleum säljer ut

Horn Petroleum avser att sälja units för 0:80 dollar styck.

Dagens viktigaste händelser

Få koll på dagens viktiga hålltider på börsen.

Ericsson föll på nya signaler

Vodafones svagare utsikter för intäkterna under räkenskapsåret 2013 bidrar till att pressa Ericsson under tisdagen. 2

Syndabock efter 
Facebook-raset

Syndabock efter Facebook-raset

Morgan Stanley får bära det stora hundhuvudet efter gårdagens stora ras i Facebook-aktien. 3

Första elementet i nya ”tillväxtpakten”

Första elementet i nya ”tillväxtpakten”

EU-diplomater har godkänt ett pilotprogram för att ge ut gemensamma obligationer som ska finansiera gränsöverskridande europeiska infrastrukturprojekt. 2

Skop: Dyrare att leva

Hushållens inflationsförväntningar stiger, enligt Skop.

OECD: Sverige bromsar hårt

OECD: Sverige bromsar hårt

Enligt OECD:s vårrapport har den svenska ekonomin drabbats hårt av turbulensen i omvärlden. Nu mer än halveras den svenska BNP-prognosen. 1

”Kina tar fart igen”

Utsikterna för den globala ekonomin ser något ljusare ut än hösten 2011.

Guldstjärna till Grekland

Guldstjärna till Grekland

Greklands budgetunderskott för januari-april uppgick ”endast” till 9,1 miljarder euro.

Första elementet i nya ”tillväxtpakten”

Första elementet i nya ”tillväxtpakten”

EU-diplomater har godkänt ett pilotprogram för att ge ut gemensamma obligationer som ska finansiera gränsöverskridande europeiska infrastrukturprojekt. 2

Analyshus: H&M kan lyfta 22 procent

Flera bolag har fått nya rekommendationer av de internationella analyshusen.

Wall Streets stora strykpojke

Wall Streets stora strykpojke

new york Investerarna hittade den ”ogilla-knapp” som Mark Zuckerbergs Facebook inte trodde fanns. Aktien rasade 11 procent på stark USA-börs.

Breda uppgångar i Asien

asien Det var idel uppgångar på de asiatiska börserna under tisdagen.

Så ska Kina ta fart

Kina vill påskynda infrastrukturprojekt för att få fart på ekonomin.

Tyskland tar idésprutor

Tyskland tänker överväga alla idéer för att få fart på tillväxten i Europa.

Alliance Oil rusar efter rapport

Alliance Oil ebitda-resultat skrivs till 218 miljoner dollar första kvartalet (156).

”Följer vi EU:s plan 
 blir det katastrof”

”Följer vi EU:s plan
blir det katastrof”

Det är mycket som står på spel för Grekland i nyvalet uppgav Alexis Tsipras, partiledare för Syriza. 1

Krisplan upprättas för ett Greklands-utträde

EU-kommissionen och ECB arbetar på krisscenario om Grekland skulle lämna euroområdet. 6

Slår rekord i sparande

Slår rekord i sparande

Hushållens bankinlåning ökade med 9 miljarder kronor under första kvartalet. Det är den största ökningen i Sverige sedan förmögenhetsskatten avskaffades.

SHB: Två köpvärda bolag

Handelsbanken Capital Markets har satt rekommendationen köp och öka på två svenska börsbolag.

UBS sätter Astra på topplista

UBS lägger till Astrazeneca på sin most preffered list.

Martin Enlund, valutastrateg på Handelsbanken Capital Markets.

”Risken överdriven för grekisk euroexit”

Handelsbankens Martin Enlund anser att marknaderna har gått för långt med att prisa in en grekisk euro-exit.

G8: Stanna Grekland

Slutkommunikén från helgens G8-möte visar på fortsatt intresse för att Grekland stannar i euroområdet.

Höjdarna om Europa-läget

Barack Obama och Angela Merkel med flera uttalade sig efter G8-mötet om situationen i Europa.

Zennström köper 
Creades storpost

Zennström köper Creades storpost

Öresund och Creades säljer storpost i Klarna. Köparen är Skype-grundaren Niklas Zennström.

Börsveckans sex köptips

Börsveckans sex köptips

aktieanalys Fem köpråd, en att teckna, två aktier att avvakta med och en du bör sälja. Det är Börsveckans råd i veckans tidningsutgåva.

Nu säljer Yahoo i Alibaba

Yahoo säljer hälften av Alibaba-innehavet för 7,1 miljarder dollar.

DI: Börsraket har mer att ge

aktieanalys Trots en uppgång på nästan 40 procent råder köpläge anser DI.

Tron tillbaka bland företagen

SEB:s företagarpanel visar att optimismen ökar bland svenska företag.

Ryanair lyfter igen

Ryanair lyfter igen

Ryanair redovisar ett resultat efter skatt på 503 miljoner euro för det brutna räkenskapsåret 2011/2012.

Fler än väntat nappar på 
nya gynnade sparkontot

Fler än väntat nappar på
nya gynnade sparkontot

FONDER&KAPITAL Uppåt 100 000 svenskar har redan hoppat på den nya sparformen investeringssparkonto som lanserades vid nyår.

Så gjorde han 
Fjällräven till 
miljardkoncern

Så gjorde han Fjällräven till miljardkoncern

Martin Nordin klev fram ur faderns skugga.

Fondförvaltaren som 
inte placerar i fonder

Fondförvaltaren som inte placerar i fonder

Han förvaltar en fond med kapital på 60 miljoner. Men själv äger han inga fonder. ”Jag står inför att gå in på en hemsk marknad”, säger Alexander Jansson.

TV: Vi har köpt bolag som fått jättemycket stryk
TV: Vi har köpt bolag 
som fått mycket stryk

TV: Vi har köpt bolag som fått mycket stryk

Börsredaktör Agnetha Jönsson om nya bolag i korta portföljen. Se senaste programmet av Onsdagsrapporten här.

All work and no play makes Jack a dull boy

BLOGG: På spaning All work and no play makes Jack a dull boy

Ta ledigt, vi vill inte se någon ”The Shining” i finansvärlden, bloggar Affärsvärldens Birgitta Forsberg.

Största hotet mot Nokia nu

Största hotet mot Nokia nu

Deutsche bank: De riskerar att tappa ytterligare marknadsandelar om de inte omvärderar sitt val av operativsystemsstrategi. 4

HP vill sparka 25 000

HP vill sparka 25 000

Datorjätten vill skära i kostnader och hjälpa bolaget att möta en vikande efterfrågan för datorer. 1

VA: Hisnande hög risk 
i oljeaktien – köp ändå

VA: Hisnande hög risk
i oljeaktien – köp ändå

Veckans affärer ger en köprekommendation och ett råd att teckna aktier i en börsintroduktion. 1

Dubbelträff för Africa Oil

Dubbelträff för Africa Oil

Africa Oil meddelade att Horn Petroleum har nått ett totalt djup om 3 470 meter i Somalia. Oljebärande sektioner bekräftas i två zoner. 2

JP Morgan sänker Volvo

JP Morgan sänker sin riktkurs som en följd av att investmentbanken har justerat ner prognoserna för marknadstillväxten i Europa och Brasilien.

Grafen visar: Så styr
stödpengarna börsen

Grafen visar: Så styr stödpengarna börsen

Extraordinära stödåtgärder från Federal Reserve och ECB har sammanfallit med tidigare toppar och bottnar på börsen. Mycket talar för att fortsättning följer.

Affärsvärldens råd:
Två heta aktieköp

Affärsvärldens råd: Två heta aktieköp

Vi på Affärsvärlden rekommenderar två köp samt två aktier att vänta med i det senaste numret.

Aktien som får starkt köp

Flera analyshus har presenterat sina senaste aktierekar i dag.

Lars EO Svensson 
har blivit bönhörd

Lars EO Svensson har blivit bönhörd

”Om man kunde önska något så skulle det vara att kronan skulle försvagas”, sade vice Riksbankschefen 7 maj. Nu verkar hans önskan slagit in. 1

Robert Bergqvist: Nervösa 
försommarveckor väntar

Robert Bergqvist: Nervösa försommarveckor väntar

”Exit-euro löser vare sig Greklands eller eurosamarbetets djupgående problem.” skriver SEB:s chefsekonom Robert Bergqvist.

Förvaltare mister tillståndet

Tillståndet dras in med omedelbar verkan av Finansinspektionen (FI).

FI ger Folksam miljonstraff

Fondbolag tvingas betala straffavgift på 6 miljoner kronor. 1

Nu ska FBI syna JP Morgan

Nu ska FBI syna JP Morgan

Amerikanska justitiedepartementet och FBI inleder en utredning av JP Morgan.

Bankjätten kastar ut topphandlaren

En av bankens trotjänare får bära hundhuvudet efter jätteförlusten. 4

JP Morgan omorganiserar

CIO-enheten ska genomgå en omorganisation efter tradingförlusten.

Fitch sänker kreditbetyget

Kreditvärderingsinstitutet Fitch nedgraderar JP Morgans långsiktiga kreditbetyg.

Kaianders Kaianders Sempler Afghanistans rikedomar

Afghanistans rikedomar

Kaianders Sempler: Svårt att konkurrera med opiumet.

Niklas Ekdal Niklas Ekdal All makt
till rektorn

All makt till rektorn

Niklas Ekdal: Det är katastrof i skolan. 1

”Det räknas på bud 
på fastighetsbolaget”

”Det räknas på bud på fastighetsbolaget”

Golvets vänner ser ett framtida bud på ett av Paulsson-sfärens bolag.


Få aktieråden först

Få aktieråden först

Så här gör du för att prenumerera på Affärsvärlden.

”Huvudägaren säljer om 
han får saftigt betalt”

”Huvudägaren säljer om han får saftigt betalt”

- Bolaget kan gå under klubban snabbare än någon kunnat ana.

Söt men knappast fondess

Söt men knappast fondess

Så bra gick det för Fondspelsbabyn.

Sveriges snålaste bil

Sveriges snålaste bil

Förstapris för bästa säkerhet och andrapris i etanolklassen.

Google misstänks för missbruk

Google misstänks för missbruk

Frågetecken om sökmotorn.

Bygger Norges nya E18

Bygger Norges nya E18

NCC har fått i uppdrag av norska vägverket att bygga en ny E18.

Bundet blir billigare

Bundet blir billigare

SBAB Bank har återigen sänkt bolåneräntorna. Men inte alla.

Toppkvinnorna byter plats

Toppkvinnorna byter plats

Carla Bruni flyttar ut och Valerie Trierweiler blir rikets första dam. 1

Få två nyhetstweets om dagen - följ Affärsvärlden på Twitter här.

Gilla Affärsvärlden på Facebook

Gilla Affärsvärlden på Facebook

Följ Affärsvärlden på Facebook och få två finansuppdateringar om dagen.

Maxa din Linkedin-profil

Maxa din Linkedin-profil

Tio tips på hur du lockar in arbetsgivaren till ditt cv.

Efter sänka momsen: Nu söker restaurangerna folk

Efter sänka momsen: Nu söker restaurangerna folk

Över 20 procent fler platsannonser.

Mentorers mål: vara bollplank

Mentorers mål: vara bollplank

Pensionerade Saabchefen om sin nya roll som mentor.

Luftskeppet blev börsspöke

Luftskeppet blev börsspöke

Det är 75 år sedan kraschen som gav upphov till en känd börsteori. 1

Sänder Premier League

Sänder Premier League

MTG har köpt rättigheterna till ännu en ny säsong av Premier League.

Därför satsar Warren 
Buffett på börsen

Därför satsar Warren
Buffett på börsen

Sätter miljoner på vinst.

Här finns dyraste villan

Här finns dyraste villan

Se listan på orterna där svenska villorna är billigast och dyrast.

Öppen audition för idésprutor

Öppen audition för idésprutor

Volvos modell för innovationer hämtad från tv-serien Draknästet.

Svårsålda adresser

Svårsålda adresser

Bor du nära de mest svårsålda objekten i Stockholms innerstad? 3

SBAB sänker boräntorna

SBAB sänker boräntorna

SBAB låter sänka räntorna på de längre bindningstiderna.

Fysikernas råd mot spill

Fysikernas råd mot spill

Plötsligt rör sig kaffet ur koppen. Fysiker har studerat fenomenet. 2

Sveriges dyraste villor

Sveriges dyraste villor

Den dyraste villan på 55 miljoner kronor ligger dock inte i Stockholm. 1

Sveriges dyraste aktie

Sveriges dyraste aktie

Du bör räkna bort utdelningen på Sveriges dyraste aktie. Men ändå.

Samsungs nya smartphone

Samsungs nya smartphone

Samsung Galaxy S3 presenterades i London på torsdagen.

102-årig rekorddoktor

102-årig rekorddoktor

Andra gången han disputerade var en månad före 86-årsdagen.

H&M anlitar Vogue-redaktör

H&M anlitar Vogue-redaktör

Här är moderedaktören som ska formge H&M:s accessoarkollektion.

Så lockar du 90-talisterna

Så lockar du 90-talisterna

Nätverkande, entreprenörskap och... andlighet.

Journalisternas favoritparti

Journalisternas favoritparti

Det är varken S eller M som är störst när journalisterna väljer parti.

Kalldusch för Metro

Kalldusch för Metro

En kvart före offentliggörandet av sin nye chefredaktör gick det snett.

Vesterberg släpper loss

Vesterberg släpper loss

Ericsson-vd:n spexade till det.

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån - -%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar +0,04kr 7,15
Euro -0,07kr 8,99
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat +0,35$ 105,91
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

Senaste tv-klippen

Senaste videoklippen

TV: Indexfonden som gav bra klirr i kassan

Visa alla

Twittrat från Affärsvärlden

På spaning

BLOGG: På spaning Semestrande toppchefer

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

Affärsvärlden sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.

AFGX 17:30

-2,61% I år -0,35%

Dow Jones 01:00

-0,05% I år +2,28%

Index fula börsfejs

Index fula börsfejs

Johan Högberg: Facebooks notering illustrerar indexfondernas fula börstryne.

Datum

Torsdag 24 maj 2012