Doldis på väg att

bli "snackis"

Med bas i New York har den okände svenske finansmannen Thomas Sandell, 40, seglat upp som en maktfaktor på världens börser. Hans hedgefond Castlerigg kontrollerar över 30 miljarder kronor och tar blixtsnabbt stora aktieposter när det vankas vinstvarning, uppköp, konkursrisk eller andra extrema händelser - även i Stockholm.

Verktyg

Castlerigg och Thomas Sandell har blivit en "snackis" på Wall Street. Sedan starten 1998 har avkastningen legat på 15 procent per år, dubbelt upp mot vad konkurrenterna klarat av.

Men det är inte främst avkastningen som fascinerar. Sandell Asset Management, som fondbolaget heter, har en speciell investerarstil. Den är händelsestyrd och främst inriktad på arbitrageaffärer i samband med uppköpsbud, konkursvärderingar, betalningsinställda företagsobligationer och rykten om förestående förändringar i ett bolag.

Investerarstilen har satt skräck inte bara i Wall Street, utan i aktiemarknaderna världen över. Skräcken sprider sig även till Stockholm och Stureplan.

Så sent som i höstas spelade han en viktig roll när danska TDC slogs med Tele2 om Song. Den 14 september bjöd TDC 70 kronor per aktie för Song. Castlerigg gick in timmarna efter det att handeln i Song dragits i gång efter börsstoppet, dammsög Stureplan på aktier och fick ihop en aktiepost på 15 procent av kapitalet.

När TDC tog hem spelet en dryg månad senare hade budet höjts till 95 kronor. Castlerigg tjänade 200 miljoner kronor på affären.

- Castlerigg är en eventdriven hedgefond som agerar när det kommer ny information i marknaden. Det kan vara ett bud, en vinstvarning eller ändring av annat slag. Det viktiga är att händelsen inte är påverkad av konjunktur eller en branschtrend. Vi tar lägre risker än andra. Jag vill inte vara rädd för att förlora pengar utan kunna sova gott om nätterna, säger Thomas Sandell.

Fonden har, enligt Thomas Sandell, varit inne i varenda uppköpsstrid på den svenska börsen de senaste åren. Själv var han med redan när Volvo gjorde sitt fientliga inhopp i Scania våren 1999. En av satsningarna nu heter franska Bull, numera rekonstruerad it-konsult som utvecklar mjukvara till finanssektorn och industrin. Börsvärdet ligger på 5,5 miljarder kronor och Castlerigg äger fem procent av aktierna.

- Bolaget är starkt finansiellt, värderat till hälften av försäljningen och borde vara attraktivt för en annan aktör i it-branschen. Bull-aktien står i 0,58 euro och vi tror att det borde vara 0,75-1 euro.

Attackerna kan sättas in över hela världen. Förra året var Sandell Asset Management en av huvudaktörerna i Kinas första fientliga budstrid, där öljätten Anheuser-Busch vann över konkurrenten SAB Miller i kampen om Harbin, Kinas fjärde största öltillverkare. När striden var över hade Harbin-aktien stigit med 70 procent. Castlerigg ägde tio procent av aktierna i Harbin.

För närvarande driver Castlerigg, tillsammans med miljardären George Soros bolag Soros Fund Management, omstruktureringen av Exide Technologies, ett bilbatteriföretag som 2002 sökte skydd från sina fordringsägare under den amerikanska konkurslagstiftningen.

Marknadsvärdet ligger på drygt två miljarder kronor och Castlerigg har 7,5 procent av aktierna.
I juli förra året lade den spanska banken Santander ett bud på brittiska Abbey National. Castlerigg ägde några procent av aktierna.
- Det fanns fortfarande en osäkerhet kring hur EU skulle ställa sig, så aktien handlades till rabatt. Det var en typisk affär, säger Thomas Sandell.

Den här vintern har fonden investerat 45 procent av kapitalet i bolag som är på väg mot konkurs, så kallade distressed investments. Lån köps upp för att sedan bereda en plats vid förhandlingsbordet i en kommande rekonstruktion. Bolagen finns både i USA och Europa.

Nyligen tog Castlerigg kontrollen i Texas Petrochemicals, ett oljebolag där Sandell Asset Management tillsatte en helt ny ledning. Avon Energy på Londonbörsen fick göra samma resa, när Castlerigg köpte upp kontrollen via lånestocken och därefter drev igenom en omstrukturering av verksamheten.

Thomas, eller Tom som amerikanerna säger, Sandell är god för över två miljarder kronor. Han har själv investerat två miljarder kronor i sin hedgefond Castlerigg. Aldrig hört talas om honom? I så fall är det inte så konstigt. Herr Sandell är inte bara lågmäld, han är direkt blygsam i sin framtoning.

Hösten 2003 dök han upp för att träffa mig på Affärsvärldens redaktion. Han hade ringt innan, presenterat sig som Thomas Sandell och sagt att vi träffats tjugotalet år tidigare i Paris, när vi båda sommarjobbade där. Han var från Malmö, hade pluggat internationell ekonomi i Uppsala och nu landat i Paris, börjat jobba som aktieanalytiker på Atlantic Finance och snabbt avancerat till analyschef på Delphi i samma stad.

Han fick svenskt Fulbright-stipendium och läste en MBA på Columbia i New York, jobbade extra på Prudential Bache och fick lära sig arbitragehandel. Han fick jobb på investmentbanken Bear Stearns där han ledde deras satsningen på riskarbitrage. Det var 1980-tal och Bear Stearns-chefen Ace Greenberg drog in Wall Street-piraten Kirk Kirkorians bud på fordonsjätten Chrysler. Thomas Sandell satt vid arbitragebordet tillsammans med Ace. Sedan fick Sandell ta över ansvaret för Bear Stearns globala riskarbitrage-satsning.

Sandell Asset Management startades 1998 genom lanseringen av hedgefonden Castlerigg. Kapitalet uppgick till 125 miljoner dollar, teamet bestod av honom själv, en analytiker och en assistent. De höll enbart på med riskarbitrage. Det gick bra. Sandell lyckades, till skillnad från många branschkollegor, hålla sig bort från företagsskandaler som Worldcom. När han hösten 2003 var på besök i Stockholm för att presentera sin hedgefond Castlerigg, hade kapitalet vuxit till en närmare två miljarder dollar under förvaltning.

Sedan har det gått ännu bättre. Sommaren 2004 är Thomas Sandell omslagspojke på branschtidskriften Absolut Return Magazine. Då har Castlerigg öppnats för nya kunder. I ett femsidigt reportage berättar han om sin globala händelseinriktade investeringsstil, om att han vuxit med kontor i både London och Frankfurt, planerar för ett kontor i Hong Kong. Antalet anställda är 90 varav hälften håller på med investeringar. Kollegorna talar alla världens språk. För ett tag sedan låg 20 procent av portföljen i Holland.

I dag har Sandell Asset Management
fyra partners men det är fortfarande Thomas Sandell som är ägare. Castlerigg beskrivs som den mest globala händelsestyrda hedgefonden i världen. På Sandells sitter, heter det i branschen, ett av världens absolut bästa team som följer och räknar på företagsrekonstruktioner.

Sommaren 2004 har Thomas Sandell 3,2 miljarder dollar under förvaltning. Kring jul viskas det på Stureplan om en framgångsrik svensk som driver hedgefond i New York. Jag ringer upp Thomas i slutet av januari i år. Visitkortet har jag förlagt och någon hemsida med Sandell eller Castlerigg finns inte. Till slut hittar jag en Tom Sandell på Sandell Asset Management på Manhattan. Han är lika artig och lågmäld som ett år tidigare. Men nu har kapitalet under förvaltning vuxit till 4,5 miljarder dollar. Det är mycket pengar även efter amerikanska mått.

Sandell Asset Management tar ut en förvaltningsavgift på två procent per år, 600 miljoner kronor. Och Thomas får 20 procent av värdetillväxten från dag ett, men då måste han först tjäna in eventuella förlustmånader.

- Hade du frågat mig för fyra år sedan hade jag svarat att jag aldrig trott att Castlerigg skulle kunna växa till 4-5 miljarder dollar någonsin, säger Thomas Sandell.

Frågan är ändå om inte rollen som ägare och chef till slut kommer ta för mycket tid. Thomas Sandell bedyrar att han inte nått dit ännu.

- Jag sköter företaget 10 procent av tiden och jagar investeringar resterande 90 procent av tiden. Det är det som är det roliga. Och just nu känns det som 1994, när den amerikanska ekonomin lossnade och det följde en femårsperiod med företagsaffärer. Företagens balansräkningar är ju urstarka.

Det är fortfarande Thomas Sandell själv som är ansvarig för teamen som håller på med riskarbitrage och aktieaffärer.

Han är något av en maratonman, sover bara 4-5 timmar per natt och bor i lägenhet på Manhattan och i London. När han gick i femte klass hemma i Malmö spelade han badminton 15 timmar i veckan och blev juniormästare.

- Klart jag jobbar mycket, det finns inga genvägar i det här jobbet. Och det finns så mycket affärer att göra. I höstas tog företagsaffärerna fart igen, och beteendet sprider sig till Europa. Jag tror vi får se mycket affärer över gränserna igen.

Har inte fonden blivit för stor?
- Jag tycker inte det. Vi har expanderat för att klara 6,5 miljarder dollar under förvaltning, och dit är det en bit kvar. Jag har alltid hållit fondens storlek 25 procent under vår maximala kapacitetsgräns. Vill man förvalta på lång sikt så måste man ha stark infrastruktur, säger Tom. Det viktiga för mig är att anställa de bästa människorna, och så länge vi orkar göra det så kan vi växa och ändå nå en hög avkastning. Teamet och människorna är allt.

Med en stor fond blir det väl svårare att nå en hög avkastning?
- Inte om man som vi har hela världen som spelplan. Så länge det går att öka värdet på fondandelarna med mellan en och tre procent per månad så har vi inte slagit i taket. Jag tror det handlar mer om hur vi är organiserade internt. Allt måste upp på en högre nivå, systemen, människorna. Allt. Den historiska avkastningen på eventdrivna hedgefonder är två gånger bankränta. Jag tror att mina investerare vill ha 8-10 procent. Och det måste jag klara för jag vill vara kvar i den här branschen tjugo år till.

Men du klarar 15 procent?
- Det beror på vår exponering till utländska marknader.

Vad är hemligheten bakom Castleriggs framgång?
- Vi är inte låsta till USA och vi är inte låsta till en speciell bransch eller något speciellt värdepapper. Sedan satsar vi lika mycket på lånesidan i företagscertifikat som på börsen. Det ger oss en fantastisk riskspridning. Vi drar även fördel av att investera mycket i Europa, Asien och Sydamerika. I USA finns 50 miljarder dollar öronmärkta för eventdrivna hedgefonder. I Europa rör det sig kanske bara om sju miljarder dollar, så där finns inte lika mycket kapital som investeras i arbitrageaffärer. I Europa är marginalerna därför bättre.
- Vi är aktiva i Tyskland och Italien på obligationsmarknaden. Där finns lån för flera miljarder dollar som det aldrig varit någon handel i.

Du har 300 kunder, men är i stort sett okänd i Sverige. Varför har det blivit så?
- Jag vet inte, men jag har aldrig jobbat i Sverige. Det finns en del svenskar som investerade i min fond redan 1998, som Göran Adielsson (Erik Pensers gamla medspelare), han är god vän till min familj, respektive Skånefamiljerna Edstrand (stålgrossisten) och Kockum. I dag tror jag det finns ett tiotal svenska institutioner, men jag vet inte exakt. Ungefär åtta procent av fondens kapital kommer från Skandinavien.

Vilken affär är du mest nöjd med?
- Jag vill inte peka ut någon speciell, men man kan ta Song som exempel. Det var en klassisk affär, där vi gick in femton minuter efter det att budet lagts och handeln återupptagits. Song var så självklart som en strategisk pusselbit på den nordiska marknaden för bredband?

Och vad gör du med dina egna pengar?
- Jag är engagerad i både välgörenhet och utbildning. Tillsammans med 15 killar i hedgefondbranschen driver jag ARK (Absolute Return for Kids) som stödjer utsatta barn. Jag är en av ledamöterna och täcker stiftelsens kostnader så att allt som dras in går direkt till utsatta barn. Förra året fick vi in 250 miljoner kronor. Sedan är jag en av ledamöterna samt en av grundarna till IIE:s (Institute of International Education) New Leader's Group som administrerar amerikanska statens Fulbright Program.
___________________

SANDELLS PLACERINGAR

Falck A/S
2004 juli. Gick in strax efter det att bolaget delats ut från Group 4 Falck. Nyckeltalen var bra och balansräkningen stark. Ett halvår senare var bolaget uppköpt av riskkapitalbolagen Nordic Capital och danska ATP.
Castleriggs del: Hade 3,6%.
Vinst: 25 mkr

Song Network
2004 september. Budstriden mellan TDC och Tele2 ledde till att budet steg från 70 till 95 kronor.
Castleriggs del: Hade 15%.
Vinst: 200 miljoner kronor på affären.


KLM-Air France
2004 februari. Samgåendet mellan flygbolagen i Holland och Frankrike skapade Europas största flygbolag.
Castleriggs del: Några få procent.
Vinst: 36 mkr


Sanofi-Aventis
2004 februari. Budstriden mellan schweiziska Novartis och franska Sanofi-Synthelabos bud på tysk-franska Aventis. Slutade med att Sanofi höjde budet med 15 procent.
Castleriggs del: Några få procent.
Vinst: 75 mkr

________________

JOBBAR JÄMT
Namn: Thomas Sandell
Född: 1964
Bor: Lägenhet på Manhattan och i London
Familj: Singel.
Karriär: Ekonomexamen från Uppsala universitet och MBA från Colombia Business School. Har jobbat på finansmarknaden sedan 1986, bland annat på investmentbanken Bear Stearns. Driver hedgefond på Wall Street. Startade Sandell Asset Management 1998.
Förmögenhet: Över 2 miljarder kronor, delvis placerat i egna fonden Castlerigg. (Namnet är hämtat från brittiska Castlerigg, en gammal stenformation som enligt sagan kan förutse händelser på jorden.)
Gör förutom att jobba: Ägnar sig åt välgörenhet. Engagerad i ARK, Absolute Return for Kids, som stödjer utsatta barn. En av grundarna till IIE:s (Institute of International Education) New Leader's Group.

Av: Sophie Nachemson-Ekwall
Mejla reportern

Bloggar som länkar hit

Nyheter

Artikellista - Nyheter

Affärsvärldens bästa citat - snart i din mobil

Nu kan du få den omtyckta boken Affärsvärldens bästa citat som e-bok. 1

Artikellista - Nyheter

Negativ öppning väntas på USA-börserna

New York Terminerna för de ledande amerikanska börsindexen tappade mark inför fredagens öppning.

Börsen Stockholm - ner

Därför faller börsen

stockholm Börsen har vänt ned vid lunch och flera storbolag faller tillbaka.

Grekiskt parti: EU inne på fel väg

Det grekiska partiet Laos, som ingår i regeringskoalitionen, kan inte rösta för den internationella långivartrojkans förslag till besparingar så som de har presenterats. 1

Rekordstort intresse för JAS Gripen

Saab ser rekordstort intresse för Gripen bland potentiella köparländer.

Börsen Stockholm - ner

Bolagen som sänker börsen

stockholm Stockholmsbörsen backade med de ledande europeiska börsindexen i fredagens öppningshandel.

”Rapporten ryckte av plåstret”

SSAB:s rapport för det fjärde kvartalet var svagare än väntat på egentligen alla huvudpunkter, enligt en analytiker.

Försäljningen ökar i RNB

Klädbolaget Retail and Brands ökar sin försäljning i början av 2012.

SSAB kan falla idag

stockholm Assa Abloy överraskade positivt. Det gjorde däremot inte SSAB som är en av de aktier som kan dra ned börsindex idag.

”Där sköt sig Faxander i foten med en kanon”

Börsgolvet (Fredag 10 juni) Öresund är mycket mer intressant än HQ, enligt Börsgolvets vänner som ser en kommande kassako.

Artikellista - Nyheter

Ny förlust i SSAB

Det är fortfarande ett minus på sista raden för SSAB. Nu ska bolaget spara än mer.

Artikellista - Nyheter

Assa-rapport i lås

Justerat för strukturkostnader var resultatet en bra bit över det förväntade.

Utebliven jackpott i Betsson

Trots ett ordentligt vinstlyft var rapporten något under förväntningarna.

Metros aktiepost kan säljas

Kinneviks nya förvärv Metro International vill sälja en av sina aktieposter.

Vinstlyft för Poolia

Den här gången hamnar resultatet på ett knappt plus. Bättre än den stora förlusten föregående år.

Groupon tokrasade på Wall Street

stockholm Groupon var ett av de bolag som föll allra mest på stigande börser i New York under gårdagskvällen.

Artikellista - Nyheter

Tre villkor för ett ja till Grekland

Eurogruppen har skjutit upp godkännandet av Greklands andra stödprogram till ett nytt eurogruppsmöte på onsdag. Men först måste tre villkor uppfyllas:

Dagens viktigaste händelser

Få full koll på dagens rapportflod och makrosiffror. Här är dagens viktigaste hålltider på börsen.

Artikellista - Nyheter

Carema-ägarens rekordutdelning

En av det skandalomsusade vårdföretaget Caremas ägare lämnar rekordutdelning till sina aktieägare efter en mycket stark vinstutveckling under det fjärde kvartalet 2011. 5

ECB: Vi måste undvika juridiska trick

Spekulationer att ECB ska dela på grekiska förluster är ogrundade. Det sade ECB-chefen Mario Draghi vid en presskonferens på torsdagen. 1

Treårslånen har minskat finansoron

Hur stor påverkan ECB:s treårsrepor har på ekonomin återstår fortfarande att se, men den har bidragit till att minska finansoron. Det sade ECB-chefen Mario Draghi vid en presskonferens på torsdagen.

Artikellista - Nyheter

Draghi: Utsikterna högst osäkra

Utsikterna för ekonomin är ”högst osäkra”, uppgav ECB-chefen Mario Draghi efter att Grekland nått ett avtal.

Grekland har nått en lösning

(UPPDATERAD) Grekiska politiker har enats om ett åtstramningspaket, uppger Nyhetsbyrån Direkt. 8

Börsen Stockholm - upp

Bolagen som håller tillbaka index

stockholm Flera rapporterande bolag backar på börsen i dag.

Abonnenterna blir fler

Antalet premiumabonnenter växer i betal-tv segmentet.

Här är MTG:s nya utdelningspolicy

MTG föreslår en ny policy för framtida utdelningar.

Artikellista - Nyheter

MTG höjer utdelningen

Nettoresultatet blev bättre än väntat och MTG höjer nu utdelningen.

Artikellista - Nyheter

Securitas rasar på rapport

Vinsten föll tillbaka och marginalen minskade i Securitas, visar dagens rapport. Aktien rasar.

Volvo återkallar över 20 000 lastbilar

Volvo i Nordamerika återkallar 22.383 lastbilar på grund av fel i fordonens broms- och fläktsystem.

Hufvudstaden halverar resultatet

Fastighetsbolaget Hufvudstaden redovisar ett resultat efter skatt på 426 miljoner kronor för det fjärde kvartalet 2011 (915).

Senaste nytt med topplistor

Senaste quizen

Alla våra quiz
”Där sköt sig Faxander i foten med en kanon”

”Där sköt sig Faxander i foten med en kanon”

Det är ett felsteg i Poltava-klass, hävdar Börsgolvets vänner.

Krönikor News Pilot Full fart
mot bankrutt

Bengt Ljung

Bengt Ljung: Bara en mirakulös uppryckning kan rädda Grekland. 7

Krönikor News Pilot Vestbergs
kalla dusch

Vestbergs kalla dusch

Mats Hyttinge: Frågan är om Ericsson skulle vinstvarnat. 1

Testet: Modellen som utmanar V70

Testet: Modellen som utmanar V70

Se nya superbilen här.

Affärsvärldens bästa citat 
- snart i din mobil

Affärsvärldens bästa citat - snart i din mobil

Nu kan du få Affärsvärldens bästa citat som e-bok. Så här gör du. 1

Miljödiesel blir farligare på vintern

Miljödiesel blir
farligare på vintern

Mackarna vill hålla kunderna nöjda. 3

Svensk it-miljardär gripen misstänkt för sexbrott

Svensk it-miljardär gripen misstänkt för sexbrott

Grundaren av ett känt svenskt it-företag har gripits i New York.

Domstol kan vänta död advokat

Domstol kan vänta död advokat

Advokaten dog i ryskt häkte. Nu kan den framilidne komma att åtalas.

Google Fiber.

Tusentals fiberlinor ska hängas upp

Google redo att förse två amerikanska städer med 100 gånger snabbare internet.

Stockholms mest svårsålda 
lyxlägenheter reas ut

Stockholms mest svårsålda lyxlägenheter reas ut

Vi har listat de mest svårsålda lägenheterna i Stockholms city. 9

Tjänar storkovan på bolån

Tjänar storkovan på bolån

SBAB ökar sitt räntenetto med över 20 procent under fjärde kvartalet.

Gilla Affärsvärlden på Facebook

Gilla Affärsvärlden
på Facebook

Få två uppdateringar om dagen.

Nu ökar S

Nu ökar S

M backar i ny mätning. 2

Här är Hondas nya affärsplan

TV: Här är Hondas
nya affärsplan

Kommer kosta 30 miljoner. 1

Historisk få vill binda räntan

Historisk få vill binda räntan

Här är diagrammet som visar på ointresset för bundna räntor.

Hon tjänade miljoner på 
 falska Facebook-aktier

Hon tjänade miljoner på
falska Facebook-aktier

Affärerna började lysande fram tills hon greps misstänkt för bedrägeri. 1

Här är SJ:s nya supertåg

Här är SJ:s nya supertåg

Gröna tåget - SJ:s hopp. 2

Risk för flygstrejk – lagom till sportlovet

Risk för flygstrejk –
lagom till sportlovet

Kolla vilka bolag som berörs.

”Samsung är för arrogant”

”Samsung är för arrogant”

Mobiljätten bråkar med både Apple och Nokia – det kan straffa sig.

Så mycket är din Söderlya värd

Så mycket är din Söderlya värd

Ny söktjänst ger svar. 2

”Skräckförhandlingar” inleds

”Skräckförhandlingar” inleds

Tongångarna inför förhandlingarna mellan facket och SAS är hårda. 2

Rekordhandel bland privatspararna

Rekordhandel bland privatspararna

Uppgång med 19 procent i januari.

Så ser du om chefen är en stortjuv

Så ser du om chefen
är en stortjuv

Titta på högsta ledningen, om du undrar var bedragarna finns. 6

Affärvärlden rusar ifrån VA

Affärvärlden rusar ifrån VA

Tack! Du bidrar till att Affärsvärlden nu drar ifrån VA i antal läsare.

Från mackjobb till Bukowskis

Från mackjobb till Bukowskis

Drömjobbet var Bukowskis och utan att aktivt söka jobbet blev det hans. 1

Säljes: P-plats på Östermalm

Säljes: P-plats på Östermalm

För knappt 47 000 kronor kvadraten får du en egen p-plats i city. 3

Han tar över efter Löfven

Han tar över efter Löfven

Blir IF Metalls nye förbundsordförande.

H&M:s rekorddyra reklamfilm

TV: H&M:s rekorddyra reklamfilm

Se den före Super Bowl-finalen som går på söndag.

De har sämst anseende

De har sämst anseende

Här är de svenska varumärken där anseendet sjönk mest under 2011.

Smygbandade chefen – vann i domstol

Smygbandade chefen
– vann i domstol

Arbetstagaren fick nog av hoten. 2

Mona Sahlin regeringens val till topptjänst

Mona Sahlin regeringens
val till topptjänst

Sahlin: Jag känner mig tänd och taggad och glad. 4

Tackar nej till 10 miljoner

Efter mediastormen - bankbossen säger nej tack till miljonbonusen. 2

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Stjär... +40,0% 0,1
CTT S... +14,8% 37,9
Sweco A +6,8% 63,0
Allenex -15,2% 1,7
Saab B -8,6% 136,4
Eniro -7,7% 14,3

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån +0,00 1,55%
5 år -0,08 1,41%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar +0,06kr 6,68
Euro -0,01kr 8,80
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat -1,17$ 117,42
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

Senaste tv-klippen

Onsdagsrapporten

Onsdagsrapporten – program 10

Fondspelen

16-åriga Cecilia vann Fondspelen 2011

Visa alla

Twittrat från Affärsvärlden

På spaning

BLOGG: På spaning Lars Wohlin bannar bankerna

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

Affärsvärlden sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.

AFGX 17:30

-0,99% I år +8,79%

Dow Jones 20:40

-1,01% I år +4,44%

Johan Hakelius

Tack för kulturpriset

Johan Hakelius: Jag är en aning förvånad.

Datum

Fredag 10 februari 2012