Vänsterpartiets ledare Lars Ohly är en stark kritiker mot friskolor, och har hotat att fälla en socialdemokratisk regering i frågan. Samtidigt går hans dotter Felicia, 17, på ett fristånde gymnasium i Stockholm.
Friskolorna ser ut att bli en het fråga i den kommande valrörelsen. Frågan splittrar de politiska blocken. En av de starkaste motståndarna mot friskolor är vänsterpartiet. Partiledaren Lars Ohly har till och med sagt att v inte kan tänka sig att sitta i en regering som stöder den fria etableringsrätten för friskolor. På partiets hemsida står bland annat: "Friskolorna kan välja sina elever, den kommunala skolan har ett ansvar för alla barn. Dagens skola är inte likvärdig. Alla elever har inte samma möjligheter att klara sig igenom skolan." Vänsterpartiet har också presenterat ett "14-punktsprogram för en likvärdig skola" .
I partiprogrammet står: "Utbildning /?/ är alla centrala ansvarsområden för den offentliga sektorn. Verksamheterna skall formas av en politik inriktad på demokratisering, solidaritet och en ekologiskt hållbar utveckling. Behoven, inte betalningsförmågan skall vara avgörande. Privatiseringar och entreprenader innebär därför ett allvarligt hot mot den offentliga sektorns grundidé."
"För att kunna ta tillvara sina intressen och påverka samhällsutvecklingen måste alla ha rätt och möjlighet till en likvärdig utbildning med hög kvalitet. Utbildningen är ett verktyg för personlig utveckling, jämställdhet och samhällelig demokratisering. Den är ett gemensamt ansvar och skall stå fri från privata vinstintressen."
Samtidigt ska Lars Ohlys dotter Felicia börja andra ring på Fryshusets fristående gymnasium i Stockholm. Det är en friskola med stiftelsen Fryshuset som huvudman. Estetiska, naturvetenskapliga, samhällsvetenskapliga och individuella programmen ingår på skolan.
Det grekiska partiet Laos, som ingår i regeringskoalitionen, kan inte rösta för den internationella långivartrojkans förslag till besparingar så som de har presenterats. 1
En av det skandalomsusade vårdföretaget Caremas ägare lämnar rekordutdelning till sina aktieägare efter en mycket stark vinstutveckling under det fjärde kvartalet 2011. 5
Hur stor påverkan ECB:s treårsrepor har på ekonomin återstår fortfarande att se, men den har bidragit till att minska finansoron.
Det sade ECB-chefen Mario Draghi vid en presskonferens på torsdagen.
Ola Söderlind:
Här kan du få första tjing på mina artiklar och därigenom det bästa och mest aktuella om den svenska bostadsmarknaden: http://t.co/8v5AlKgs