Tele 2:s rapport blev en besvikelse och även TeliaSoneras aktie rasade efter rapporten. En av förlorarna är finansmannen Sten K Johnson som plöjt ned över en kvarts miljard i de båda bolagen de senaste månaderna. - Tele2:s satsning på Sydeuropa är fruktansvärt dålig, säger han.
Finansmannen Sten K Johnsson har under våren och sommaren genom bolag satsat hårt på telekom, något som visat sig vara en mindre lyckad investering. Bara sedan rapporterna har hans innehav i Tele2 och Teliasoneras minskat i värde med sammanlagt 14 miljoner kronor.
I slutet av mars ägde Sten K Johnsson enligt SIS ägarservice drygt 1,5 miljoner aktier i Tele 2. I slutet av juni uppgick innehavet till drygt 2,5 miljoner aktier. Idag är innehavet värt 168 miljoner kronor vilket innebär att finansmannen är en av storägarna.
Ännu fler aktier har Sten K Johnsson tankat i TeliaSonera. Under våren och sommaren har han köpt aktier vid flera tillfällen. I slutet av mars ägde finansmannen drygt 400.000 aktier. I slutet av juni uppgick innehavet till 2,8 miljoner aktier vilka idag är värda 115 miljoner kronor.
Men trots att marknaden demonstrerat sin besvikelse över båda bolagens rapporter, tycker Sten K Johnsson att de i mångt och mycket var i linje med förväntningarna.
- När det gäller Tele 2 har bolaget förvarnat om stora marknadssatsningar och jag tycker att rapporten var i linje med vad de sagt tidigare.
Aktien rasade, tycker du att marknaden överreagerar? - Nya satsningar inför framtiden är alltid ett risktagande. Antingen lyckas de något sånär enligt planerna och då blir nästa år betydligt bättre. Eller så misslyckas de, och då blir det fortsatt kräftgång. Satsningen på Sydeuropa är fruktansvärt dålig, och man är förbluffad över att de fortsätter. De övriga satsningarna ser rätt så intressanta ut.
Sten K Johnson tycker samtidigt att Teliasoneras rapport såg stark ut. Däremot är han, liksom många andra aktieägare, kritisk till Spanien-satsningen.
- Det är svårt att tränga in i Spanien-äventyret. Marknaden gillar det inte och har tryckt ned kursen kraftigt. Det är svårt att tycka något som outsider, men det är aldrig roligt att vara en liten spelare som Teliasonera blir i Spanien.
Om satsningen på telekom varit mindre framgångsrik kan Sten K Johnsons glädja sig desto mer över sina innehav i Midway, Sensys Traffic och Skåne-möllan. Sedan årsskiftet har Skåne-möllans aktie rusat 46 procent och i mitten av juli beräknade Affärsvärlden.se att Sten K Johnson tjänat närmare en kvarts miljard på aktieförsäljningar och kursuppgångar i Midway och Sensys Traffic sedan årsskiftet.
Vad tror du om börsen framöver? - Räntorna kommer att gå upp, och då är det frågan om p/e-talen är tillräckligt attraktiva vid betydligt högre räntenivåer. Det är svårt att veta. Däremot tror jag att det dröjer innan toppen som vi hade för några månader sedan uppnås igen.
Vilka faktorer kommer du framför allt att hålla ögonen på? - Dollarns utveckling kommer att styra en hel del framöver, och den styr också delvis de internationella räntorna?
Trots att Grekland får miljarder i krisbidrag är det inte säkert att det räddar landet från konkurs, visar en hemligstämplad rapport som Reuters och Financial Times tagit del av. 9
Svenska Vattenfalls planerade vindkraftspark i Aberdeen-bukten i Skottland är ett rött skynke för den amerikanske multimiljardären Donald Trump. Utsikten från hans golfbana förstörs. 12
Ola Söderlind:
BKN säger (återigen) att bopriserna ska falla hårt. De vill också slopa ränteavdraget. Då skulle BKN definitivt få rätt http://t.co/4hcLHQ73
Agnetha Jönsson:
Årets första förlust. Pricer stoppas ut på 12,2 kr – minus 5,8 % i positionen. Får glädja oss åt att vi är 4,5 %-enheter bättre än index.
Erik Wahlin:
Har läst tre morgontidningar men förstår fortfarande inte varför alla är arga socialförsäkringsminister Kristersson. Vad har han gjort?
Jonas Elofsson:
RT @GSElevator: #1: I deleted my birthdate from Facebook the week before my birthday. Only 3 of my friends remembered.
Kommentarer
Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.
1 kommentar