Icon-grundare pressas

på mångmiljonbelopp

Två av Icon Medialabs grundare, Erik Wickström och Jesper Jos Olsson, krävs på mer än 100 miljoner kronor av två tidigare affärspartners. Bråket har flammat upp efter en turbulent bolagskrasch förra året som nu utreds av åklagare efter misstankar om grov ekonomisk brottslighet.

Verktyg

Erik Wickström och Jesper Jos Olsson är mest kända för att de tillsammans med Johan Staël von Holstein och Magnus Lindahl startade internetkonsulten Icon Medialab 1996. Bolaget firade stora triumfer under dotcomyran och grundarna kunde räkna hem rejäla vinster.

Jesper Jos Olsson har haft kvar kopplingarna till börsbolaget, som idag bytt namn till LBI. Han var styrelseledamot fram till fjolårets sammanslagning med forna konkurrenten Framfab.

UTHÄNGDA: 39-åringens hemsida innehåller känsliga uppgifter.

Men det är Kina som är Jesper Jos Olssons och Erik Wickströms nya spelplan. Sedan ett par år har de byggt upp en affärsrörelse i landet. Ett av benen utgörs av China Venture Labs Ltd (CVL) med kontor i Peking, Shanghai och Hongkong. CVL är ett riskkapitalbolag inom media-, it- och underhållningsbranschen. Bland grundarna finns också Anders Forsberg, med lång erfarenhet av landet, samt två kinesiska partners.

En av affärsidéerna är att lansera spel- och lotteritjänster via internet på den kinesiska marknaden. För detta ändamålet köptes under 2006 en tjänst med namnet Gamebank från det svenska bolaget Scandinavian Net Logistics (Netlog).

Det är affärerna med Netlog som är bakgrunden till mångmiljonkraven mot China Venture Labs grundare.

Häktade efter polisrazzia
Netlog begärdes i konkurs i juni 2006 med 12 miljoner kronor i skulder enligt konkursförvaltarens bouppteckning. Bara några månader innan konkursen hade Ekobrottsmyndigheten och Skatteverket gjort ett större tillslag mot bolaget på grund av misstankar om grov ekonomisk brottslighet.

Huvudmisstänkta är en 39-årig svensk affärsman med brokig historia i offshoreindustrin samt hans 40-åriga kompanjon som tidigare dömts till fängelse för ekobrott. De två männen satt häktade under en längre tid våren 2006. Dessutom häktades en 47-årig svensk hemmahörande i Liechtenstein i sin frånvaro. Han har därefter begärts utlämnad till Sverige. Förundersökningen pågår fortfarande på Ekobrottsmyndigheten och rör ett komplext affärsnätverk i en lång rad länder (se faktaruta).

Erik Wickström, Jesper Jos Olsson och Anders Forsberg är inte föremål för Ekobrottsmyndighetens granskning men deras tidigare samarbetspartners på Netlog riktar nu ekonomiska krav mot dem.

Miljonkrav på nätet
39-åringen har tagit till minst sagt okonventionella metoder i tvisten. På en egen hemsida på internet för han fram krav på kompensation från China Venture Labs grundare. På hemsidan publiceras detaljerade uppgifter om deras tidigare samarbete och dessutom presenteras kopior av intern mejlkorrespondens och tidigare förslag till avtal och ägarupplägg mellan parterna.

SPELSAJT: Förslag till utseende på Gamebanks tjänst.

Enligt historieskrivningen på hemsidan är det 39-åringen och 40-åringen som initierat den affärsverksamhet som nu tagits över av China Venture Labs. Dessutom presenteras dokument som visar att parterna hade en överenskommelse om ett delat ägarskap. Erik Wickström, Jesper Jos Olsson och Anders Forsberg anklagas för att ha tagit kontrollen över verksamheten i samband med att 39-åringen och 40-åringen satt häktade.

39-åringen har också lagt ut korrespondens mellan parternas juridiska ombud på hemsidan. Advokat Gösta Bergman på Rosengrens advokatbyrå företräder de två brottsmisstänka männen. I ett brev från den 30 november förra året begär de 118 miljoner kronor kontant eller aktier motsvarande 28 procent av China Venture Labs som kompensation.

"Med beaktande av den kommande introduktionen av China Venture Labs och de värden som därigenom skapas önskar X och Y nå en utomrättslig lösning för att inte riskera värdet å bolaget", heter det i brevet.

Avfärdar kraven
CVL-grundarna har via sitt ombud, advokat Stefan Lindskog på Wistrand, avfärdat alla krav så här långt. Även ett av Stefan Lindskogs brev är utlagt på hemsidan.

- Vi är beredda att i sund ordning låta detta bli föremål för rättslig prövning. Men det har de inte varit så intresserade av och förklaringen är väl att de inte tror att de har några krav om det skulle bli en rättslig prövning, säger Stefan Lindskog till Affärsvärlden.

Han säger att det hittills inte rests några formella krav i domstol. I övrigt vill han inte kommentera affärsrelationerna mellan parterna.

Det har under veckan inte gått att nå de övriga inblandade för en kommentar. Via e-post ber Erik Wickström att få återkomma i nästa vecka. Det gäller även 39-åringen.

När vi når 40-åringen på telefon säger han att hemsidan innehåller en korrekt historieskrivning och att han har gemensamma intressen med 39-åringen i denna fråga. Därutöver har de inget samarbete, säger han. När det gäller kraven på China Ventures Labs säger 40-åringen att en lösning är nära.

- Om du ringer mig på måndag igen så kan jag vara lite mer informativ. Just nu så pågår det förlikningsförhandlingar.

Fotnot:
Den aktuella hemsidan med anklagelserna mot Jesper Jos Olsson och Erik Wickström stängdes bara några timmar efter det att Affärsvärlden via e-post sökt 39-åringen för en kommentar.

Fakta

Brottsutredning pågår
Åklagare Thomas Langrot på Ekobrottsmyndigheten tog i mars förra året beslut om ett större tillslag mot bolaget Scandinavian Net Logistics (Netlog). Bolaget hade kontor på Kungsgatan i Stockholm med ett flertal anställda. Misstankarna rör bland annat grovt skattebrott och grovt bokföringsbrott. 39-åringen och 40-åringen satt häktade under en längre tid efter tillslaget. Ytterligare ett antal personer är misstänkta för brott.

Erik Wickström, Jesper Jos Olsson och Anders Forsberg är däremot inte föremål för Ekobrottsmyndighetens misstankar.

Netlog med närstående bolag i Sverige och utlandet bedrev en komplicerad och delvis svårtydd verksamhet. System och servicetjänster för korttransaktioner på nätet har utgjort en viktig del av verksamheten men en stor del av omsättningen under 2005 kom också från handel med råvaror. Bolaget har under de senaste åren registrerat ett flertal domännamn där olika verksamheter presenterats. Många av hemsidorna är idag stängda.

Det som fått åklagare och även Skatteverket att reagera är de mycket stora pengaflödena i Netlog. Bolaget gick från en omsättning på 2 miljoner kronor året innan till hela 370 miljoner kronor 2005. Prognosen var en fortsatt ökning till 550 miljoner kronor under 2006. Pengarna har dock inte stannat i bolaget utan förts vidare. Informationen i de handlingar som hittills offentliggjorts är knapphändig men åtminstone en del av brottsmisstankarna gäller frågan om vinster har undanhållits beskattning. En kort tid efter polistillslaget begärdes Netlog i konkurs med mångmiljonskulder.

En av affärsidéerna som växte fram i Netlog var en speltjänst riktad mot den kinesiska marknaden med namnet Gamebank. Under 2005 gjordes förberedelser för en lansering i Kina och det knöts också lokala samarbetsavtal. Enligt 39-åringen och 40-åringen är det i lanseringsförberedelserna som Icon-grundarna Erik Wickström och Jesper Jos Olsson kommit in som samarbetspartners.

Gamebank såldes av Netlog 2006. Enligt konkursförvaltarens bouppteckning kvarstår en skuld till Netlog på 8,4 miljoner kronor från köparen som enlig avtal ska betalas först 2010. Konkursförvaltaren har dock tagit upp merparten av denna summa som en osäker fordran i bouppteckningen.

Förundersökningen, där 39-åringen och 40-åringen är huvudmisstänkta, pågår fortfarande. Båda hävdade vid häktningsförhandlingarna förra året att brottsmisstankarna saknar grund.

Av: Per Agerman

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.

1 kommentar

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (1)

Nyheter

Artikellista - Nyheter

Affärsvärldens bästa citat - snart i din mobil

Nu kan du få den omtyckta boken Affärsvärldens bästa citat som e-bok. 1

Artikellista - Nyheter

Negativ öppning väntas på USA-börserna

New York Terminerna för de ledande amerikanska börsindexen tappade mark inför fredagens öppning.

Börsen Stockholm - ner

Därför faller börsen

stockholm Börsen har vänt ned vid lunch och flera storbolag faller tillbaka.

Grekiskt parti: EU inne på fel väg

Det grekiska partiet Laos, som ingår i regeringskoalitionen, kan inte rösta för den internationella långivartrojkans förslag till besparingar så som de har presenterats. 1

Rekordstort intresse för JAS Gripen

Saab ser rekordstort intresse för Gripen bland potentiella köparländer.

Börsen Stockholm - ner

Bolagen som sänker börsen

stockholm Stockholmsbörsen backade med de ledande europeiska börsindexen i fredagens öppningshandel.

”Rapporten ryckte av plåstret”

SSAB:s rapport för det fjärde kvartalet var svagare än väntat på egentligen alla huvudpunkter, enligt en analytiker.

Försäljningen ökar i RNB

Klädbolaget Retail and Brands ökar sin försäljning i början av 2012.

SSAB kan falla idag

stockholm Assa Abloy överraskade positivt. Det gjorde däremot inte SSAB som är en av de aktier som kan dra ned börsindex idag.

”Där sköt sig Faxander i foten med en kanon”

Börsgolvet (Fredag 10 juni) Öresund är mycket mer intressant än HQ, enligt Börsgolvets vänner som ser en kommande kassako.

Artikellista - Nyheter

Ny förlust i SSAB

Det är fortfarande ett minus på sista raden för SSAB. Nu ska bolaget spara än mer.

Artikellista - Nyheter

Assa-rapport i lås

Justerat för strukturkostnader var resultatet en bra bit över det förväntade.

Utebliven jackpott i Betsson

Trots ett ordentligt vinstlyft var rapporten något under förväntningarna.

Metros aktiepost kan säljas

Kinneviks nya förvärv Metro International vill sälja en av sina aktieposter.

Vinstlyft för Poolia

Den här gången hamnar resultatet på ett knappt plus. Bättre än den stora förlusten föregående år.

Groupon tokrasade på Wall Street

stockholm Groupon var ett av de bolag som föll allra mest på stigande börser i New York under gårdagskvällen.

Artikellista - Nyheter

Tre villkor för ett ja till Grekland

Eurogruppen har skjutit upp godkännandet av Greklands andra stödprogram till ett nytt eurogruppsmöte på onsdag. Men först måste tre villkor uppfyllas:

Dagens viktigaste händelser

Få full koll på dagens rapportflod och makrosiffror. Här är dagens viktigaste hålltider på börsen.

Artikellista - Nyheter

Carema-ägarens rekordutdelning

En av det skandalomsusade vårdföretaget Caremas ägare lämnar rekordutdelning till sina aktieägare efter en mycket stark vinstutveckling under det fjärde kvartalet 2011. 5

ECB: Vi måste undvika juridiska trick

Spekulationer att ECB ska dela på grekiska förluster är ogrundade. Det sade ECB-chefen Mario Draghi vid en presskonferens på torsdagen. 1

Treårslånen har minskat finansoron

Hur stor påverkan ECB:s treårsrepor har på ekonomin återstår fortfarande att se, men den har bidragit till att minska finansoron. Det sade ECB-chefen Mario Draghi vid en presskonferens på torsdagen.

Artikellista - Nyheter

Draghi: Utsikterna högst osäkra

Utsikterna för ekonomin är ”högst osäkra”, uppgav ECB-chefen Mario Draghi efter att Grekland nått ett avtal.

Grekland har nått en lösning

(UPPDATERAD) Grekiska politiker har enats om ett åtstramningspaket, uppger Nyhetsbyrån Direkt. 8

Börsen Stockholm - upp

Bolagen som håller tillbaka index

stockholm Flera rapporterande bolag backar på börsen i dag.

Abonnenterna blir fler

Antalet premiumabonnenter växer i betal-tv segmentet.

Här är MTG:s nya utdelningspolicy

MTG föreslår en ny policy för framtida utdelningar.

Artikellista - Nyheter

MTG höjer utdelningen

Nettoresultatet blev bättre än väntat och MTG höjer nu utdelningen.

Artikellista - Nyheter

Securitas rasar på rapport

Vinsten föll tillbaka och marginalen minskade i Securitas, visar dagens rapport. Aktien rasar.

Volvo återkallar över 20 000 lastbilar

Volvo i Nordamerika återkallar 22.383 lastbilar på grund av fel i fordonens broms- och fläktsystem.

Hufvudstaden halverar resultatet

Fastighetsbolaget Hufvudstaden redovisar ett resultat efter skatt på 426 miljoner kronor för det fjärde kvartalet 2011 (915).

Senaste nytt med topplistor

Senaste quizen

Alla våra quiz
”Där sköt sig Faxander i foten med en kanon”

”Där sköt sig Faxander i foten med en kanon”

Det är ett felsteg i Poltava-klass, hävdar Börsgolvets vänner.

Krönikor News Pilot Full fart
mot bankrutt

Bengt Ljung

Bengt Ljung: Bara en mirakulös uppryckning kan rädda Grekland. 7

Krönikor News Pilot Vestbergs
kalla dusch

Vestbergs kalla dusch

Mats Hyttinge: Frågan är om Ericsson skulle vinstvarnat. 1

Testet: Modellen som utmanar V70

Testet: Modellen som utmanar V70

Se nya superbilen här.

Affärsvärldens bästa citat 
- snart i din mobil

Affärsvärldens bästa citat - snart i din mobil

Nu kan du få Affärsvärldens bästa citat som e-bok. Så här gör du. 1

Miljödiesel blir farligare på vintern

Miljödiesel blir
farligare på vintern

Mackarna vill hålla kunderna nöjda. 3

Svensk it-miljardär gripen misstänkt för sexbrott

Svensk it-miljardär gripen misstänkt för sexbrott

Grundaren av ett känt svenskt it-företag har gripits i New York.

Domstol kan vänta död advokat

Domstol kan vänta död advokat

Advokaten dog i ryskt häkte. Nu kan den framilidne komma att åtalas.

Google Fiber.

Tusentals fiberlinor ska hängas upp

Google redo att förse två amerikanska städer med 100 gånger snabbare internet.

Stockholms mest svårsålda 
lyxlägenheter reas ut

Stockholms mest svårsålda lyxlägenheter reas ut

Vi har listat de mest svårsålda lägenheterna i Stockholms city. 9

Tjänar storkovan på bolån

Tjänar storkovan på bolån

SBAB ökar sitt räntenetto med över 20 procent under fjärde kvartalet.

Gilla Affärsvärlden på Facebook

Gilla Affärsvärlden
på Facebook

Få två uppdateringar om dagen.

Nu ökar S

Nu ökar S

M backar i ny mätning. 2

Här är Hondas nya affärsplan

TV: Här är Hondas
nya affärsplan

Kommer kosta 30 miljoner. 1

Historisk få vill binda räntan

Historisk få vill binda räntan

Här är diagrammet som visar på ointresset för bundna räntor.

Hon tjänade miljoner på 
 falska Facebook-aktier

Hon tjänade miljoner på
falska Facebook-aktier

Affärerna började lysande fram tills hon greps misstänkt för bedrägeri. 1

Här är SJ:s nya supertåg

Här är SJ:s nya supertåg

Gröna tåget - SJ:s hopp. 2

Risk för flygstrejk – lagom till sportlovet

Risk för flygstrejk –
lagom till sportlovet

Kolla vilka bolag som berörs.

”Samsung är för arrogant”

”Samsung är för arrogant”

Mobiljätten bråkar med både Apple och Nokia – det kan straffa sig.

Så mycket är din Söderlya värd

Så mycket är din Söderlya värd

Ny söktjänst ger svar. 2

”Skräckförhandlingar” inleds

”Skräckförhandlingar” inleds

Tongångarna inför förhandlingarna mellan facket och SAS är hårda. 2

Rekordhandel bland privatspararna

Rekordhandel bland privatspararna

Uppgång med 19 procent i januari.

Så ser du om chefen är en stortjuv

Så ser du om chefen
är en stortjuv

Titta på högsta ledningen, om du undrar var bedragarna finns. 6

Affärvärlden rusar ifrån VA

Affärvärlden rusar ifrån VA

Tack! Du bidrar till att Affärsvärlden nu drar ifrån VA i antal läsare.

Från mackjobb till Bukowskis

Från mackjobb till Bukowskis

Drömjobbet var Bukowskis och utan att aktivt söka jobbet blev det hans. 1

Säljes: P-plats på Östermalm

Säljes: P-plats på Östermalm

För knappt 47 000 kronor kvadraten får du en egen p-plats i city. 3

Han tar över efter Löfven

Han tar över efter Löfven

Blir IF Metalls nye förbundsordförande.

H&M:s rekorddyra reklamfilm

TV: H&M:s rekorddyra reklamfilm

Se den före Super Bowl-finalen som går på söndag.

De har sämst anseende

De har sämst anseende

Här är de svenska varumärken där anseendet sjönk mest under 2011.

Smygbandade chefen – vann i domstol

Smygbandade chefen
– vann i domstol

Arbetstagaren fick nog av hoten. 2

Mona Sahlin regeringens val till topptjänst

Mona Sahlin regeringens
val till topptjänst

Sahlin: Jag känner mig tänd och taggad och glad. 4

Tackar nej till 10 miljoner

Efter mediastormen - bankbossen säger nej tack till miljonbonusen. 2

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Stjär... +40,0% 0,1
CTT S... +14,8% 37,9
Sweco A +6,8% 63,0
Allenex -15,2% 1,7
Saab B -8,6% 136,4
Eniro -7,7% 14,3

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån +0,00 1,55%
5 år -0,08 1,41%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar +0,03kr 6,66
Euro - -
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat - -
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

Senaste tv-klippen

Onsdagsrapporten

Onsdagsrapporten – program 10

Fondspelen

16-åriga Cecilia vann Fondspelen 2011

Visa alla

Twittrat från Affärsvärlden

På spaning

BLOGG: På spaning Lars Wohlin bannar bankerna

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

Affärsvärlden sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.

AFGX 08:35

-0,99% I år +8,79%

Dow Jones 22:03

-0,69% I år +4,78%

Johan Hakelius

Tack för kulturpriset

Johan Hakelius: Jag är en aning förvånad.

Datum

Söndag 12 februari 2012