Italienska räntan passerar "bristningsgränsen"

Den italienska tioårsräntan passerade idag den psykologiska smärtgränsen.

Verktyg

Räntorna i Europas kärnländer har vänt nedåt i onsdagens förmiddagshandel samtidigt som euron åter tappar i väntan på besked om den politiska utvecklingen i Italien och Grekland. Starkare svensk industriproduktion än väntat och ett protokoll från Riksbanken gick spårlöst förbi.

Ränteskillnaden mellan tyska och italienska tioårsräntor ökade till över 500 punkter under förmiddagen, med den italienska räntan strax över 7 procent, alltså över den psykologiska nivå som tidigare varit smärtgränsen för andra euroländer att söka stöd.

Den italienska tvåårsräntan steg dessutom över tioårsräntan och kostnaden för att försäkra bort italiensk risk på CDS-marknaden steg till en rekordnivå.

De italienska räntorna fortsatte att stiga trots uppgifter om att ECB även på onsdagen var inne och köpte italienska statspapper.

Strax efter klockan 11 var den tyska tioåriga benchmarkräntan ned 8 punkter till 1,74 procent, jämfört med svensk stängning på tisdagen, medan den svenska tioårsräntan var ned 8 punkter till 1,66 procent.

Den politiska turbulensen i euroområdet fortsätter alltså och den initiala positiva reaktionen på beskedet att Italiens premiärminister Silvio Berlusconi beslutat att avgå har gröpts ur.

Premiärministern sade att han ska avgå efter att parlamentet röstat igenom de sparåtgärder som utlovats inför EU. Dessa sparåtgärder väntas preciseras och därefter kunna röstas igenom under de kommande veckorna.

Frågan är nu öppen om det ska bli nyval eller om en ny regering med annan sammansättning kan bildas. Silvio Berlusconi uppger till italienska media att han inte ser något alternativ till nyval, att dessa skulle kunna hållas i februari och att han själv inte tänker eftersträva premiärministerposten i dessa val.

Det skulle också kunna bli en "teknokratisk" regering ledd av en "icke-politiker". Förre konkurrenskommissionären Mario Monti har nämnts som ett tänkbart namn.

EU-kommissionen kommer från och med onsdagen att ha en delegation i Rom för att följa hur Italien lever upp till sina konsolideringslöften. Ekonomikommissionär Olli Rehn sade på tisdagen att den "ekonomiska och finansiella situationen i Italien är mycket oroande" och att de måste följa den noga.

Clearinghuset LCH Clearnet har höjt marginalkravet för handel i italienska statsobligationer, vilket antagits vara på gång och bidragit till uppgången i italienska statspapper.

Från Grekland rapporteras att sökandet efter en ny premiärminister drar ut på tiden. Förre vice ECB-chefen Lucas Papademos verkar i nuläget inte vara aktuell som ny premiärminister.

Här hemma meddelade SCB att industriproduktionen steg med 1,3 procent i september jämfört med månaden före och med 4,8 procent från ett år tidigare.

Enligt SME Direkts prognosenkät väntade analytiker att produktionen skulle ha varit oförändrad i september jämfört med augusti och ha stigit 3,2 procent jämfört med september 2010.

Den totala orderingången till industrin sjönk dock 0,9 procent i september, jämfört med månaden före. Orderingången från hemmamarknaden steg 1,7 procent medan exportorderingången sjönk 2,6 procent.

Jämfört med samma månad föregående år ökade den totala orderingången med 1,7 procent, kalenderkorrigerat. Hemmamarknaden steg 0,8 procent och exportorderingången steg 2,5 procent.

Nordeas Andreas Jonsson skriver i en kommentar till industristatistiken att utfallet för produktionen var bättre än väntat även om det kraftiga fallet från augusti inte återhämtades.

Han konstaterar att den svenska ekonomin sammantaget utvecklades ganska bra genom det tredje kvartalet. Sysselsättningen var motståndskraftig och tjänsteproduktionen, som släpptes tidigare i veckan, ökade stadigt även under tredje kvartalet.

"Beträffande BNP är vår nuvarande bedömning att tillväxten dämpades under tredje kvartalet men icke desto mindre var positiv. Men med svagare indikatorer och dagens nedgång i orderingången inom tillverkningen, är utsikterna för fjärde kvartalet sämre", enligt Andreas Jonsson.

Han upprepar sin banks bedömning att Riksbanken inte har någon brådska att sänka reporäntan redan i december, men när tecknen på en svagare ekonomi och arbetsmarknad blir tydligare nästa år räknar de med en räntesänkning.

Per Selldén, Swedbank, gör bedömningen att den svenska industriproduktionen, trots uppgången i september, tydligt är i en nedåtgående trend och att vi kommer att få se svaga siffror under fjärde kvartalet. Han tycker att det är oroande att orderingången från exportmarknaden sjönk 2,6 procent i september efter en nedgång med 1 procent i augusti, och det verkar som att den europeiska skuldkrisen börjar påverka orderinflödet till industrin.

Riksbankens protokoll visade att på det stora hela ställer sig samtliga direktionsledamöter bakom prognoserna för de flesta variabler i utkastet till penningpolitisk rapport, men att det finns stora nyanser i bedömningarna av riskerna på nedåtsidan.

"Penningpolitiken i huvudscenariot bygger på att det förr eller senare kommer en återhämtning i omvärlden och att tillståndet i svensk ekonomi normaliseras", sade Riksbankschef Stefan Ingves enligt protokollet.

Olle Holmgren, SEB, konstaterar att majoriteten verkar vara nöjda med att vänta och se, men att både Lars Nyberg och Barbro Wickman-Parak verkar redo att sänka om utsikterna försämras ytterligare.

"Vi tror att Riksbanken rör sig mot räntesänkningar men vi tror att en december-sänkning är en öppen fråga", skriver Olle Holmgren i en kommentar.

Både Swedbank och Nordea tror att Lars Nyberg är den som ligger närmast att ändra sin hållning, med tanke på hans dystra syn på euroområdets skuldkris.

Tidigare på morgonen publicerades såväl TNS Prosperas inflationsförväntningar bland penningmarknadens aktörer, som visade på små förändringar, och ytterligare dystra besked från beklädnadshandeln.

Svensk Handel/Stils Blixtindex visade att klädhandelns försäljning sjönk 8,7 procent i årstakt i oktober medan skohandeln minskade 8,9 procent.

Amerikanska marknadsräntor pekar också nedåt under förmiddagens europeiska handel, efter en uppgång på tisdagskvällen. Efter att tisdagens emission av treåriga statsobligationer mött ett gott mottagande emitteras på onsdagen tioåriga statsobligationer för 24 miljarder dollar.

Det blir också statistik över grossistlager och Fed-chefen Ben Bernanke håller ett inledningsanförande vid en konferens om småföretagande, klockan 15.30 svensk tid.

På valutamarknaden har euron försvagats mot både dollar och yen på grund av osäkerheten kring den politiska utvecklingen i Italien och Grekland.

Euron handlas strax under 1:37 mot dollarn, jämfört med 1:381 på tisdagseftermiddagen.

Yenen gynnas samtidigt av att oron för att Japan ska intervenera på valutamarknaden har avtagit.

Kronan har under för middagen försvagats med knappt 7 öre mot dollarn och med 1,5 öre mot euron.

onsdag kl 11.10 (tisdag kl 16.15)
===================================

USD/SEK 6:6152 (6:5466) Statsobl 2y 1,12 (1,17)

EUR/SEK 9:0548 (9:0417) Statsobl 10y 1,66 (1,74)

EUR/USD 1:3693 (1:3809) Räntegap/ty -8 (-8)

US obl 10y 2,01 (2,02) Tysk obl 10y 1,74 (1,82)

Av: Direkt / Affärsvärlden
Mejla reportern

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.

Startsidan

Robur-vd till Carnegie

Vd:n på Swedbank Robur tar över Carnegie Investment Bank.

Bostadsbyggandet rasar

Bostadsbyggandet rasar

Byggnationen av lägenheter minskade med 35 procent jämfört med samma period 2011.

EU-topparna vill behålla 
Grekland inom eurozonen

EU-topparna vill behålla Grekland inom eurozonen

”Vi förväntar oss att efter valet kommer den nya grekiska regeringen att göra detta val”, sade toppmötets ordförande Herman Van Rompuy. 1

Fed-chef: Sverige blev aldrig som 1990 igen

Fed-chefen Narayana Kocherlakota menar att arbetslösheten i USA kan gå samma öde till mötes som Sverige efter krisen i början på 1990-talet.

Aktierna som kan lyfta idag

stockholm Flera bolag har fått nya rekommendationer och kan stiga idag.

VA: Tre starka köp

Veckans Affärer rekommenderar tre köp i sitt senaste nummer.

DI: Två skäl till köp

Dagens Industri ser två goda skäl att köpa SCA-aktien.

Husqvarna i patenttvist

Husqvarna anser att tyska Positec Germany använt deras patenterade teknik.

Rekordras drabbar datajätten

Dell fick uppleva det största endagsfallet på över ett decennium.

Framgång för Aerocrine

Aerocrine har fått marknadsgodkännande för sin astmaprodukt Niox Mino samt för påfyllnadskiten på den australiensiska marknaden.

Catella vänder förlust till vinst

Fjolårets förlust på 4 miljoner kronor har vänts till en vinst på 7 miljoner.

Få senaste nytt från Affärsvärlden

Hushållen tror på mindre löneökningar

Hushållen räknar med en oförändrad löneökningstakt generellt, medan förväntningarna om den egna lönen nu är lägre än före avtalsrörelsens start.

Google vinner patenttvist

Segern i fas två i patenttvisten mellan Google och Oracle gick till Google.

Revansch för Facebook

new york Det sociala nätverket var åter igen i fokus på Wall Street.

Dagens viktigaste händelser

Få koll på dagens viktiga hålltider på börsen.

TV: Indexfonden som 
gav bra klirr i kassan
TV: Indexfonden som 
gav bra klirr i kassan

TV: Indexfonden som gav bra klirr i kassan

En särskild indexfond räddade Affärsvärldens korta portfölj förra veckan. Facit: en uppgång med 1 procent när börsen föll 7 procent.

Affärsvärlden analys: 
Veckans fyra köpråd

Affärsvärlden analys: Veckans fyra köpråd

aktieanalys Fyra köprekommendationer. Det är veckans skörd i nya numret av Affärsvärlden. 1

Tysklands sarkastiska obligationsdissning

Tysklands sarkastiska obligationsdissning

Tysklands biträdande finansminister Thomas Steffen säger bestämt nej till gemensamma euroobligationer. 7

FoU-ras

FoU-ras väntar 2012

Förra året ökade de svenska FoU-jobben, men i år väntas en dramatisk vändning. Ny Teknik har granskat 30 forskningsintensiva företag.

Riksbanken: Sverige på rätt väg

De svenska finansiella marknaderna fungerar bättre än i höstas, enligt Riksbankens enkät.

Lucas Papademos: Grekland 
smygförbereder euroutträde

Lucas Papademos: Grekland smygförbereder euroutträde

Risken för att Grekland ska lämna euron är substantiell, enligt Greklands förre premiärminister Lucas Papademos. 1

Grekiskt drama fällde NY

En intervju med Lucas Papademos fick kurserna att vända ned.

Breda fall i Asien

Oron för att Grekland ska lämna eurosamarbetet sänker Asien.

50 får lämna Volvo AB

Volvo Construction Equipment minskar sin personalstyrka i Arvika. 1

Mekonomen satsar på webben

I höst ska Mekonomen erbjuda bil- och hemförsäkringar, samt ny webbhandel.

Catella öppnar i Göteborg

Catella Förmögenhetsförvaltning etablerar ett nytt lokalkontor i Göteborg.

Varannan amerikan missnöjd

Amerikanska väljare är fortsatt djupt pessimistiska om landets framtid och president Barack Obamas förmåga att få landet på rätt kurs. 4

Världsbanken sänker Kina-utsikter

Världsbanken sänker sin tillväxtprognos för Kina till 8,2 procent.

Ericsson föll på nya signaler

Vodafones svagare utsikter för intäkterna under räkenskapsåret 2013 bidrar till att pressa Ericsson under tisdagen. 2

Syndabock efter 
Facebook-raset

Syndabock efter Facebook-raset

Morgan Stanley får bära det stora hundhuvudet efter gårdagens stora ras i Facebook-aktien. 3

Första elementet i nya ”tillväxtpakten”

Första elementet i nya ”tillväxtpakten”

EU-diplomater har godkänt ett pilotprogram för att ge ut gemensamma obligationer som ska finansiera gränsöverskridande europeiska infrastrukturprojekt. 2

Skop: Dyrare att leva

Hushållens inflationsförväntningar stiger, enligt Skop.

OECD: Sverige bromsar hårt

OECD: Sverige bromsar hårt

Enligt OECD:s vårrapport har den svenska ekonomin drabbats hårt av turbulensen i omvärlden. Nu mer än halveras den svenska BNP-prognosen. 1

”Kina tar fart igen”

Utsikterna för den globala ekonomin ser något ljusare ut än hösten 2011.

Guldstjärna till Grekland

Guldstjärna till Grekland

Greklands budgetunderskott för januari-april uppgick ”endast” till 9,1 miljarder euro.

Första elementet i nya ”tillväxtpakten”

Första elementet i nya ”tillväxtpakten”

EU-diplomater har godkänt ett pilotprogram för att ge ut gemensamma obligationer som ska finansiera gränsöverskridande europeiska infrastrukturprojekt. 2

Analyshus: H&M kan lyfta 22 procent

Flera bolag har fått nya rekommendationer av de internationella analyshusen.

Wall Streets stora strykpojke

Wall Streets stora strykpojke

new york Investerarna hittade den ”ogilla-knapp” som Mark Zuckerbergs Facebook inte trodde fanns. Aktien rasade 11 procent på stark USA-börs.

Breda uppgångar i Asien

asien Det var idel uppgångar på de asiatiska börserna under tisdagen.

Så ska Kina ta fart

Kina vill påskynda infrastrukturprojekt för att få fart på ekonomin.

Tyskland tar idésprutor

Tyskland tänker överväga alla idéer för att få fart på tillväxten i Europa.

Alliance Oil rusar efter rapport

Alliance Oil ebitda-resultat skrivs till 218 miljoner dollar första kvartalet (156).

”Följer vi EU:s plan 
 blir det katastrof”

”Följer vi EU:s plan
blir det katastrof”

Det är mycket som står på spel för Grekland i nyvalet uppgav Alexis Tsipras, partiledare för Syriza. 1

Krisplan upprättas för ett Greklands-utträde

EU-kommissionen och ECB arbetar på krisscenario om Grekland skulle lämna euroområdet. 6

Slår rekord i sparande

Slår rekord i sparande

Hushållens bankinlåning ökade med 9 miljarder kronor under första kvartalet. Det är den största ökningen i Sverige sedan förmögenhetsskatten avskaffades.

SHB: Två köpvärda bolag

Handelsbanken Capital Markets har satt rekommendationen köp och öka på två svenska börsbolag.

UBS sätter Astra på topplista

UBS lägger till Astrazeneca på sin most preffered list.

Martin Enlund, valutastrateg på Handelsbanken Capital Markets.

”Risken överdriven för grekisk euroexit”

Handelsbankens Martin Enlund anser att marknaderna har gått för långt med att prisa in en grekisk euro-exit.

G8: Stanna Grekland

Slutkommunikén från helgens G8-möte visar på fortsatt intresse för att Grekland stannar i euroområdet.

Höjdarna om Europa-läget

Barack Obama och Angela Merkel med flera uttalade sig efter G8-mötet om situationen i Europa.

Zennström köper 
Creades storpost

Zennström köper Creades storpost

Öresund och Creades säljer storpost i Klarna. Köparen är Skype-grundaren Niklas Zennström.

Börsveckans sex köptips

Börsveckans sex köptips

aktieanalys Fem köpråd, en att teckna, två aktier att avvakta med och en du bör sälja. Det är Börsveckans råd i veckans tidningsutgåva.

Nu säljer Yahoo i Alibaba

Yahoo säljer hälften av Alibaba-innehavet för 7,1 miljarder dollar.

DI: Börsraket har mer att ge

aktieanalys Trots en uppgång på nästan 40 procent råder köpläge anser DI.

Tron tillbaka bland företagen

SEB:s företagarpanel visar att optimismen ökar bland svenska företag.

Ryanair lyfter igen

Ryanair lyfter igen

Ryanair redovisar ett resultat efter skatt på 503 miljoner euro för det brutna räkenskapsåret 2011/2012.

Fler än väntat nappar på 
nya gynnade sparkontot

Fler än väntat nappar på
nya gynnade sparkontot

FONDER&KAPITAL Uppåt 100 000 svenskar har redan hoppat på den nya sparformen investeringssparkonto som lanserades vid nyår.

Så gjorde han 
Fjällräven till 
miljardkoncern

Så gjorde han Fjällräven till miljardkoncern

Martin Nordin klev fram ur faderns skugga.

Fondförvaltaren som 
inte placerar i fonder

Fondförvaltaren som inte placerar i fonder

Han förvaltar en fond med kapital på 60 miljoner. Men själv äger han inga fonder. ”Jag står inför att gå in på en hemsk marknad”, säger Alexander Jansson.

TV: Vi har köpt bolag som fått jättemycket stryk
TV: Vi har köpt bolag 
som fått mycket stryk

TV: Vi har köpt bolag som fått mycket stryk

Börsredaktör Agnetha Jönsson om nya bolag i korta portföljen. Se senaste programmet av Onsdagsrapporten här.

All work and no play makes Jack a dull boy

BLOGG: På spaning All work and no play makes Jack a dull boy

Ta ledigt, vi vill inte se någon ”The Shining” i finansvärlden, bloggar Affärsvärldens Birgitta Forsberg.

Största hotet mot Nokia nu

Största hotet mot Nokia nu

Deutsche bank: De riskerar att tappa ytterligare marknadsandelar om de inte omvärderar sitt val av operativsystemsstrategi. 4

HP vill sparka 25 000

HP vill sparka 25 000

Datorjätten vill skära i kostnader och hjälpa bolaget att möta en vikande efterfrågan för datorer. 1

VA: Hisnande hög risk 
i oljeaktien – köp ändå

VA: Hisnande hög risk
i oljeaktien – köp ändå

Veckans affärer ger en köprekommendation och ett råd att teckna aktier i en börsintroduktion. 1

Dubbelträff för Africa Oil

Dubbelträff för Africa Oil

Africa Oil meddelade att Horn Petroleum har nått ett totalt djup om 3 470 meter i Somalia. Oljebärande sektioner bekräftas i två zoner. 2

Kaianders Kaianders Sempler Afghanistans rikedomar

Afghanistans rikedomar

Kaianders Sempler: Svårt att konkurrera med opiumet.

Niklas Ekdal Niklas Ekdal All makt
till rektorn

All makt till rektorn

Niklas Ekdal: Det är katastrof i skolan. 1

”Tre länder borde lämna eurozonen”

”Tre länder borde lämna eurozonen”

Priset för dem för att ta sig igenom krisen blir alldeles för högt.


Få aktieråden först

Få aktieråden först

Så här gör du för att prenumerera på Affärsvärlden.

Villa på Gotland.

Så mycket tjänar
bankerna på bolån

FI har räknat ut bankernas marginaler på bostadslånen.

Söt men knappast fondess

Söt men knappast fondess

Så bra gick det för Fondspelsbabyn.

Sveriges snålaste bil

Sveriges snålaste bil

Förstapris för bästa säkerhet och andrapris i etanolklassen.

Google misstänks för missbruk

Google misstänks för missbruk

Frågetecken om sökmotorn.

Bygger Norges nya E18

Bygger Norges nya E18

NCC har fått i uppdrag av norska vägverket att bygga en ny E18.

Bundet blir billigare

Bundet blir billigare

SBAB Bank har återigen sänkt bolåneräntorna. Men inte alla.

Toppkvinnorna byter plats

Toppkvinnorna byter plats

Carla Bruni flyttar ut och Valerie Trierweiler blir rikets första dam. 1

Få två nyhetstweets om dagen - följ Affärsvärlden på Twitter här.

Gilla Affärsvärlden på Facebook

Gilla Affärsvärlden på Facebook

Följ Affärsvärlden på Facebook och få två finansuppdateringar om dagen.

Maxa din Linkedin-profil

Maxa din Linkedin-profil

Tio tips på hur du lockar in arbetsgivaren till ditt cv.

Efter sänka momsen: Nu söker restaurangerna folk

Efter sänka momsen: Nu söker restaurangerna folk

Över 20 procent fler platsannonser.

Mentorers mål: vara bollplank

Mentorers mål: vara bollplank

Pensionerade Saabchefen om sin nya roll som mentor.

Luftskeppet blev börsspöke

Luftskeppet blev börsspöke

Det är 75 år sedan kraschen som gav upphov till en känd börsteori. 1

Sänder Premier League

Sänder Premier League

MTG har köpt rättigheterna till ännu en ny säsong av Premier League.

Därför satsar Warren 
Buffett på börsen

Därför satsar Warren
Buffett på börsen

Sätter miljoner på vinst.

Här finns dyraste villan

Här finns dyraste villan

Se listan på orterna där svenska villorna är billigast och dyrast.

Öppen audition för idésprutor

Öppen audition för idésprutor

Volvos modell för innovationer hämtad från tv-serien Draknästet.

Svårsålda adresser

Svårsålda adresser

Bor du nära de mest svårsålda objekten i Stockholms innerstad? 3

SBAB sänker boräntorna

SBAB sänker boräntorna

SBAB låter sänka räntorna på de längre bindningstiderna.

Fysikernas råd mot spill

Fysikernas råd mot spill

Plötsligt rör sig kaffet ur koppen. Fysiker har studerat fenomenet. 2

Sveriges dyraste villor

Sveriges dyraste villor

Den dyraste villan på 55 miljoner kronor ligger dock inte i Stockholm. 1

Sveriges dyraste aktie

Sveriges dyraste aktie

Du bör räkna bort utdelningen på Sveriges dyraste aktie. Men ändå.

Samsungs nya smartphone

Samsungs nya smartphone

Samsung Galaxy S3 presenterades i London på torsdagen.

102-årig rekorddoktor

102-årig rekorddoktor

Andra gången han disputerade var en månad före 86-årsdagen.

H&M anlitar Vogue-redaktör

H&M anlitar Vogue-redaktör

Här är moderedaktören som ska formge H&M:s accessoarkollektion.

Så lockar du 90-talisterna

Så lockar du 90-talisterna

Nätverkande, entreprenörskap och... andlighet.

Journalisternas favoritparti

Journalisternas favoritparti

Det är varken S eller M som är störst när journalisterna väljer parti.

Kalldusch för Metro

Kalldusch för Metro

En kvart före offentliggörandet av sin nye chefredaktör gick det snett.

Vesterberg släpper loss

Vesterberg släpper loss

Ericsson-vd:n spexade till det.

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Morph... +8,3% 0,1
Sectra B +6,6% 46,9
Sagax +6,2% 189,0
Nordi... -13,8% 17,5
Rörvi... -5,6% 0,3
A-Com -4,0% 0,5

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån - -%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar -0,00kr 7,18
Euro -0,04kr 9,00
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat -0,41$ 105,15
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

Senaste tv-klippen

Senaste videoklippen

TV: Indexfonden som gav bra klirr i kassan

Visa alla

Twittrat från Affärsvärlden

På spaning

BLOGG: På spaning Semestrande toppchefer

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

Affärsvärlden sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.

AFGX 10:27

+0,33% I år -0,01%

Dow Jones 08:02

-0,05% I år +2,28%

Index fula börsfejs

Index fula börsfejs

Johan Högberg: Facebooks notering illustrerar indexfondernas fula börstryne.

Datum

Torsdag 24 maj 2012