Cristina Stenbeck är ordförande och huvudägare i Kinnevik, som är största ägare i Transcom, samt ordförande i Transcoms nomineringskommitté som utser styrelsen.
Cristina Stenbeck byter ordförande i Transcom
Av: Birgitta Forsberg
Publicerad 27 januari 2012 16:28
Det sargade kundtjänstföretaget Transcom byter ordförande. Ett antal frustrerade aktieägare har riktat kritik mot Transcoms styrelse, som dock har försvarats av Cristina Stenbeck. Hon är ordförande och huvudägare i Kinnevik, som är största ägare i Transcom, samt ordförande i Transcoms nomineringskommitté som föreslår styrelsen. Men nu försvinner ordförande William M. Walker omedelbart och ersätts av styrelseledamoten Henning Boysen.
Det har funnits förhoppningar om att Stefan Charette, vd för Sven Hagströmers nya bolag Creades, ska ”röja runt” i styrelsen. Han kom in där i slutet av fjolåret. Huruvida han har något med ordförandebytet att göra framkommer dock inte av pressmeddelandet.
Så här lät det när Affärsvärlden skrev om Transcom i nummer 49 i december i fjol:
- Vd och styrelse verkar inte tycka att några fel begåtts utan mer att bolaget haft otur. Jag skulle säga att alla problem bolaget haft är internt genererade och en funktion av dålig ledning och en styrelse som inte satt sig in i bolaget och en dålig intern kontroll och styrning, sa en stor aktieägare.
- Styrelsen består av olika internationella headhuntade figurer förutom Mia och Torun, sa aktieägaren.
- Det är en väldigt inaktiv styrelse, sa en person som känner bolaget väl.
Då hade aktien rasat mer än 90 procent det året.
Läs också: Stenbecks sjunkbomb





Kommentarer
Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.