Andelen bostadslån med bindningstider på mellan 5-10 år är fortfarande historiskt låg. Om vi bortser från toppen under 2009-2010 ligger andelen ”rörligt” på en hög nivå, trots lägst ränta på 2-åringen.
Favoriträntan består
Av: Ola Söderlind
Publicerad 31 maj 2012 09:29
Fler av de svenska hushållen har valt långa bindningstider på sina nytecknade bolån i maj. Men ”rörligt” är ändå ohotat som den mest populära boränteformen.
Av andelen nytecknade bolån har de med en bindningstid på tre månader minskat något under maj. Ned 2 procent till 64 procent.
Trots den lilla nedgången, den första på tre månader, är den kortaste bindningstiden fortfarande i särklass mest populär bland de svenska bolånetagarna.
Därtill ska tilläggas att tvååringen är betydligt billigare i dagsläget och har så varit under en längre tid. Läs mer om räntesatserna här!
Bindningstider på två, tre och fem år dock de som ökade mest i maj. Andelen som binder lånet på fem år ligger fortfarande en bra bit under det historiska genomsnittet på åtta procent, men siffran fördubblandes jämfört med april. (Se graf ovan.)
– Just nu är långa bindningstider väldigt förmånliga jämfört med korta, säger Maria Malmqvist.
Fakta Nyutlåning till privatkunder
(Procentuell fördelning på bindningstider)
Bindningstid | 2010 | 2011 | mar-12 | apr-12 | maj-12 |
3 månader | 79 | 63 | 64 | 66 | 64 |
1-4 år | 18 | 34 | 34 | 33 | 33 |
5-10 år | 3 | 3 | 2 | 2 | 3 |
Totalt | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |




Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.