Affärsvärlden i Almedalen
Av: Affärsvärlden redaktion
Publicerad 29 juni 2012 14:42
För andra året är Affärsvärlden på plats på politikerveckan. Tre av Almedalens tyngsta paneler debatterar Kinas roll på finansmarknaden, de svenska bankernas framtid samt privata pengar i offentliga projekt.
I samarbete med revisions- och konsultbolaget Deloitte presenterar Affärsvärlden tre seminarier.
Plats: Tage Cervins gata 3 i Visby, ett stenkast från
huvudscenen i Almedalsparken. Ingång även från parken.
1. Bankernas kris – vem betalar?
Måndag 2 juli kl 14.00
Fortfarande finns ett hot om en ny finanskris i Europa. I värsta fall hotas hela eurosamarbetet med oöverskådliga konsekvenser. Precis som för fyra år sedan ligger banksystemet illa till om det blir verklighet.
De europeiska bankerna får dessutom ett antal pålagor genom nya regelverk som FATCA, AIFMD, EMIR, MIFID II, BASEL III, MAD och R&R. Därtill kan en paneuropeisk Tobinskatt bli verklighet.
Tillsammans med förändrade kapitalkrav är det stor risk att det blir dyrare för bankerna att låna ut pengar till företag och privatpersoner. Samtidigt har svenska politiker tydligt markerat att kostnader inte får läggas över på kunderna. Någon måste dock betala - aktieägarna i form av lägre eller ingen utdelning, banken i form av sämre lönsamhet och kapitaltäckning eller kunderna i form av sämre villkor och högre kostnader. Annars riskerar en fjärde intressent få stå för notan - skattebetalarna.
Paneldeltagare:
Rikard Josefson, vd LF Bank
Erik Thedéen, statssekreterare på Finansdepartementet
Michael Wolf, vd Swedbank
Carl-Viggo Östlund, vd SBAB
Moderator:
Jon Åsberg, chefredaktör Affärsvärlden
2. China’s role in the European/Swedish financial market
Tisdag 3 juli kl 14.00
Som världens näst största ekonomi spelar Kina en allt viktigare
roll i den globala marknaden. Hur påverkas den europeiska- och den
svenska finansmarknaden av Kina?
Paneldeltagare:
-
Frédéric Cho, special advisor, Asia corporate finance, Handelsbanken Capital Markets
-
Sissi Wang, assistant general manager, Bank of China Sweden
Moderator: Jon Åsberg, chefredaktör Affärsvärlden
3. OPS så in i Norden!
Onsdag 4 juli kl 10.00
Offentlig-privat samverkan har varit på tapeten länge. Både inom näringslivet och det offentliga hörs tydliga röster såväl för som emot.
I Sverige har vi varit försiktiga. Modellen har främst diskuterats i samband med stora infrastrukturella satsningar och komplicerade projekt. I våra grannländer används OPS däremot även till att bygga simhallar, skolor med mera.
Vad skiljer den svenska synen från resten av Norden? Vilka
incitament finns i de olika länderna? Vilken utveckling kan vi
förvänta oss framöver?
Paneldeltagare:
-
Anders Lindström, vd SL
-
Pierre Olofsson, vd Skanska Sverige
-
Torbjörn Rosdahl, finanslandstingsråd, Stockholms läns landsting
Moderator: Jon Åsberg, chefredaktör Affärsvärlden
Välkommen!





Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.