Analytiker: Därför rusar Danske
Av: Direkt / Affärsvärlden
Publicerad 7 augusti 2012 13:03
Danske Bank redovisade starka siffror för årets andra kvartal understött av bankens mer volatila trading- och försäkringsintäkter. Att kreditförlusterna förbättrades både på hemmaplan och inom kärnverksamheten på Irland mot föregående kvartal gladde samtidigt. Det säger analytiker till Nyhetsbyrån Direkt.
- Att kreditförlusterna på Irland var lägre än väntat var positivt liksom att kreditförlustnivån kom ned i Danmark. Resultatet var kanske ingen lättnad men helt okej, även om kvaliteten var lite sämre än vad den kunde ha varit, säger Handelsbankens analytiker Matti Ahokas till Nyhetsbyrån Direkt.
Han pekar där på att intäkterna inom tradingen och försäkringsverksamheten lyftes med totalt 705 miljoner från poster av engångskaraktär.
Summa summarum handlas Danske Bank klockan 12 upp 5,0 procent på Köpenhamnsbörsen i spåren av kvartalsrapporten.
- Riskpremien är ganska hög och värderingen låg (0,8 gånger justerat bokvärde), så om siffrorna kommer in bättre än väntat syns det också på aktiekursen, säger Matti Ahokas.
Credit Suisse analytiker Masih Yazdi menar att marknaden främst reagerar positivt på kreditkvaliteten i Danmark.
- Att Danmark ser bättre ut på kreditförlustsidan är det som tydligt är bättre i rapporten. Underliggande var kostnaderna också bra, säger Masih Yazdi, som samtidigt konstaterar att Danmark främst är ett spel på hur euron går.
- Frågan är då om det inte är bättre att köpa Barclays, som handlas till 0,4 gånger justerat bokvärde, jämfört med Danske Bank på 0,75 gånger, säger Masih Yazdi.
Andreas Håkansson, analytiker på Exane BNP Paribas, konstaterar också han att de starka kvartalssiffrorna främst förklarades av poster av engångskaraktär i tradingen och livresultatet medan resten mer eller mindre kom in i linje.
- Däremot tycker jag att utsikterna är sämre än förväntat och mer negativa än i det första kvartalet. Kostnadsguidningen är högre i det här kvartalet och de är mer negativa över kreditförlusterna på helåret, säger Andreas Håkansson.
Inför halvårsrapporten låg SME Direkts konsensusprognos för kreditförlusterna 480 miljoner kronor lägre i år än för 2011. Efter att kreditförlusterna kom in knappt 300 miljoner bättre än väntat i andra kvartalet implicerar det att Danske Bank ser ett sämre andra halvår framför sig, då banken nu angett att nivån för 2012 förväntas bli i linje med fjolåret.
- Givet guidningen ligger konsensus ungefär 800 miljoner för lågt för det andra halvåret. Frågan är om konsensus kommer skifta upp eller om man tror att bolagets guidning är för konservativ. Men det bör leda till att det inte blir några uppjusteringar i vinsten resten av året men att konsensusprognosen för kreditförlusterna bör komma ned 2013 och leda till uppgraderingar då, säger Masih Yazdi.
Till det väntas Danske Banks räntenetto kunna möta starkare motvind under resterande delen av innevarande år.
- Effekten från ECB:s sänkning av styrräntan kommer att synas mer i det tredje kvartalet och det kan komma ytterligare sänkningar som Danmark måste följa, säger Masih Yazdi och hänvisar till att en räntesänkning på 0,25 procent sänker Danske Banks räntenetto med 800 miljoner danska kronor.
Handelsbankens tolkning är att utsikterna för innevarande helår i stort lämnades oförändrade och pekar på att vad som händer 2013, efter att Danske Bank slutfört sin strategiöversyn, är vad som är det viktiga för aktiekursen.
- Speciellt viktigt är vad som händer med kreditförlusterna i Danmark och Irland 2013 och hur koncernen kommer att se ut efter strategiöversynen. Räntabiliteten är betydligt lägre än i de svenska bankerna och något måste göras, så det blir intressant att se vad som beslutas. Det kommer att vara mycket viktigt för aktien, säger Matti Ahokas inför vd Eivind Koldings kommande besked i fjärde kvartalet.



Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.