Tidsfråga innan H&M sänker utdelningen
Av: Direkt / Affärsvärlden
Publicerad 21 augusti 2012 10:06
Morgan Stanley ifrågasätter H&M:s möjlighet att behålla sin generösa utdelningspolitik långsiktigt. Rekommendationen undervikt upprepas och banken anger 195 kronor som riktkurs.
Det framgår av en analys daterad den 21 augusti.
För 2011 betalade bolaget ut 99 procent av vinsten i utdelning. Utdelningen motsvarade var sjunde intjänade krona, 14 procent av försäljningen, kring fem gånger så högt som de flesta sektorskollegorna.
"Vi anser inte (att detta är hållbart på lång sikt) och argumenterar för att det höga utdelningsratiot kan ha manat H&M till att höja sina bruttomarginaler till icke-konkurrenskraftiga nivåer", skriver Morgan Stanley.
Med stöd av familjen Persson kan H&M ta väldigt långsiktiga beslut till gagn för bolagets affärer. I spåren av ett alltmer utmanande konkurrensklimat tror Morgan Stanley att det bara är en fråga om tid innan H&M bestämmer sig för att sänka utdelningen.
Analyshuset pekar samtidigt på att det är ensamt om att räkna med en utdelningssänkning samt att H&M inte har sänkt sin utdelning någon gång under sin 65-åriga historia.




Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.