Kinas premiärminister Wen Jiabao.
Värsta Kina-effekten ligger framför oss?
Av: Ola Söderlind
Publicerad 23 augusti 2012 14:26
1 kommentar
Många experter menar att inbromsningen i Kinas ekonomiska tillväxt nådde botten under sommaren. Andra menar att vi fortfarande inte har en bit kvar att falla.
Den 13 juli rapporterade Bloomberg News att tillväxten i Kinas ekonomi saktade in under det andra kvartalet till en BNP-ökning med 7,6 procent.
En blygsam minskning från de 7,7 procent som marknaden väntat sig. Jämfört med första kvartalet var skillnaden större. Under årets första tre månader ökade BNP i Kina med 8,1 procent.
En del ekonomer hävdar att vi nu nått bottennivån för den kinesiska tillväxtmotorn. Andra experter hävdar att det är en alltför optimistisk syn på saken.
- Många drog förhastat slutsatsen att Kina skulle avfyra hela det ekonomiska artilleriet för att få upp tillväxten. Vad som framkommit är att politikerna har varit försiktiga med att överstimulera tillväxten, säger Frederic Neumann, chef för Asian Economics Research på HSBC.
Enligt Alistair Thornton på Global Economic Group är Kinas ekonomi inte i närheten av en hårdlandning ännnu. Men utan några aggressiva satsningar från regeringen lär de balansera farligt nära en.
Idag presenterades också statistik över stämningen bland industrins inköpschefer i Kina. Den visade att siffran föll till 47,8 i augusti – ned från 49,5 månaden innan. En siffra över 50 indikerar en ökning och tvärt om.
Den mest oroande siffran gäller däremot exportorderindex som föll till den lägsta nivån sedan mars 2009 – från 43,2 till 41,9.
- Efterfrågan har minskat kraftigare än väntat och företagens lager ökar vilket kommer påverka produktionen framöver, säger Alistair Thornton till CNBC.
Han menar att det snarare är under det tredje kvartalet i år som Kinas ekonomi bottnar och inte under andra kvartalet som de flesta tror.
Frederic Neumann menar att effekterna av de kinesiska stimulansåtgärderna sannolikt börjar synas under fjärde kvartalet. Tillväxten lär då uppgå till mellan 8-8,5 procent.
Reuters skrev om liknande varningar gällande Kina i februari tidigare i år. Den gången trodde experterna att BNP-siffran kunde sjunka till 8,5 procent under Q1 och ner till runt 8 procent under Q2.
Enligt Reuters källor har Kina satt ett tillväxtmål på 7,5 procent för helåret 2012 samtidigt som inflationen hålls runt 4 procent.
En BNP-siffra på 7,5 procent ligger i samma härad som analytikernas estimat som räknar med en årlig tillväxt i Kina på cirka 7,6 procent.




Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
1 kommentar