Bolagen som håller börsen flytande
Av: Direkt / Affärsvärlden
Publicerad 21 september 2012 13:57
Stockholmsbörsen orkade inte riktigt följa de ledande europeiska handelsplatserna upp på fredagen. Råvarurelaterat gav stöd, medan SKF återfanns bland bolagen som hämmade utvecklingen efter säljrekommendation från Nordea.
"Bli inte frestad att hoppa av riskrallyt; även i en värld med nolltillväxt kan risktagande frodas. Lättnader från centralbanker är i hög grad utformade att göra just det... säkerställa att likvida medel kommer i arbete. Och lättnadsprocessen är långtifrån över", skrev räntestrategerna på Société Générale i ett veckobrev daterat den 20 september.
Stockholmsbörsens OMXS30-index hade stigit 0,1 procent till indexnivån 1.102, klockan 13.40. Omsättningen uppgick då till 4,7 miljarder kronor på Stockholmsbörsen. Inklusive Burgundy, Bats Chi-x samt Turquoise, var den 6,5 miljarder.
I Europa steg DAX och CAC 0,7 respektive 0,3 procent medan Euro Stoxx var 0,6 procent upp med stöd av bland annat finans och råvarubolag. I Stockholm steg de råvarurelaterade Boliden, SSAB och Lundin Petroleum mellan 0,8 och 1,2 procent.
Inom finans avancerade SEB och Swedbank 1,3 respektive 0,8 procent och även Nordea samt SHB var båda svagt upp.
SKF tappade däremot 1,8 procent. Nordea Markets har sänkt SKF-aktien till sälj, från tidigare köp. Nordea tror att efterfrågeutvecklingen har varit svagare än vad SKF:s prognos för det tredje kvartalet indikerar och banken ser därför en klar risk för besvikelse när rapporten väl läggs fram.
Teliasonera backade vidare svagt. Teleoperatören har fått sänkt rekommendation från köp till behåll, av Nordea.
Nokia retirerade nära 3 procent till 18:08 kronor. Enligt Financial Times har omkring 16 procent av det totala antalet aktierna i Nokia lånats ut, och hänvisar till data från Markit. Det är en ökning med 9,5 procentenheter sedan början av månaden. Totalt är nu 184 miljoner aktier utlånade. Marknadsaktörer tror att Nokias smartphones kommer ha fortsatt tufft att hävda sig i konkurrensen med Apple och Samsung.
Swedish Match var kring 1 procent lägre. Enligt statistik från Nielsen uppgick bolagets volymandel av den svenska snusmarknaden, räknat i antal dosor, till 76,9 procent under en fyraveckorsperiod mätt fram till den 9 september 2012. Under föregående fyraveckorsperiod var andelen 77,8 procent och för ett år sedan var den 83,3 procent.
Precise Biometrics tickade kring 5 procent högre efter att ha fått en order på 1.000 Tactivo-enheter.
På makrofronten skrev Financial Times att EU-myndigheter arbetar i skymundan för att bereda väg för ett nytt spanskt stödprogram och obegränsade obligationsköp från ECB, genom att hjälpa den spanska regeringen att utarbeta ett ekonomiskt reformprogram som kan annonseras redan under nästa vecka.
"Nyheterna om att samtal mellan EU-myndigheterna och Spanien pågår i bakgrunden har lett till en förbättring i riskaptiten på morgonen", sade Brian Barry, analytiker vid Investec Bank i London till Bloomberg News.
Fredagens makroagenda är tunn utöver att Italiens premiärminister Mario Monti träffar sina grekiska och spanska kollegor Antonis Samaras och Mariano Rajoy i Rom.
USA-terminerna var svagt upp, strax efter lunch.



Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.