Dansk skalle:Recession hos grannen
Av: Malcolm Svensson
Publicerad 1 juli 2008 11:27
Förmiddagens definitiva danska tillväxtstatistik för första kvartalet visar, tillsammans med nedrevideringen för fjärde kvartalet, att Danmark befinner sig i recession.
- Det var en stor överraskning. Danmark är nu i det som rent tekniskt är en recession, säger Jens Nyholm, chefekonom på Spar Nord, till Nyhetsbyrån Direkt.
Danmarks bruttonationalprodukt minskade 0,6 procent på kvartalsbasis och 0,7 procent i årstakt under första kvartalet. Enligt Bloombergs prognos hade analytiker väntat en ökning med 0,2 procent i kvartalstakt och 1,3 procent i årstakt.
Tillväxten under fjärde kvartalet reviderades ned till -0,2 procent i kvartalstakt (+0,3) och +1,5 procent i årstakt (+1,9).
Spar Nords prognos pekade mot ett oförändrat utfall för första kvartalet.
-Inbromsningen har kommit tidigare och kraftigare än väntat, säger Jens Nyholm.
På Sydbank bekräftar Kristian Heinig bilden.
-Det var mycket svagare än vi hade väntat. Vi hade väntat en liten uppgång, säger han till Nyhetsbyrån Direkt.
Den främsta förklaringen till de negativa beskeden är en kraftig nedgång i den privata konsumtionen, som sjönk 1,1 procent från fjärde till första kvartalet.
-Privatkonsumtionen har minskat med ökade ränteutgifter, fallande bostadspriser och kraftig uppgång i energipriserna, förklarar Kristian Heinig.
Privatkonsumtionen föll "över hela linjen" första kvartalet. Bilköpen gick ned med mer än fyra procent. Enligt Kristian Heinig har de flesta BNP-prognoserna för Danmark legat över 1 procent för helåret 2008.
- Man kan säga att det (dagens statistik) ger anledning att justera ner prognoserna för dansk ekonomi, konstaterar han.
Sydbank förutspår efter dagens besked en tillväxt i storleksordningen en halv till tre kvarts procent 2008. I bankens senaste prognos, i februari, angavs 1,5 procent.
- Vi får sätta punkt för det uppsving på arbetsmarknaden som vi har haft i flera år. Dansk ekonomi har lagt en högkonjunktur bakom sig och nu går vi mot dåliga tider, säger Kristian Heinig.
Även Jens Nyholm förväntar sig en stigande arbetslöshet de kommande månaderna. Han konstaterar att statistiken visar en nedgång både avseende byggande av bostäder och detaljhandel, men att "det som det verkligen går ut över är byggsektorn".
- Det är ett fall i investeringar, inte bara för bygg och anläggning men även för bostadsbyggande, säger han.
Jens Nyholm påpekar också att produktiviteten bromsar in. Antalet arbetade timmar faller markant.




