Hoppsan:Blytung dag för oljan
Av: SIX/ Affärsvärlden
Publicerad 5 augusti 2008 10:56
Oljeaktierna har det tungt på Stockholmsbörsen och flera av dem faller mer än 5 procent.
Oljepriserna föll ordentligt under måndagskvällen och den nedåtriktade trenden fortsatte därefter under tisdagsmorgonen.
Bidragande till nedgångarna var att oljeproduktionen kring Mexikanska Golfen verkar skonas av den tropiska stormen Edouard samtidigt som presidentkandidat Barack Obama uttalat att han är villig att sälja ut av USA:s strategiska oljereserver. Det skulle leda till ökat utbud på marknaden. Även oro för försvagad efterfrågan uppges också ha bidragit till nedgången.
- Oro för försvagad oljeefterfrågan på huvudmarknaderna, tillsammans med tron att Opecs produktion har ökat, drog ned oljepriserna, skriver Commonwealth i en analys.
På Stockholmsbörsen har oljeaktierna det tungt. Vostok Gas faller 6,7 procent, Tanganyika Oil 6,5 procent, PA Resources 5,9 procent och Lundin Petroleum har backat drygt 5 procent vid 10.30.




