Kommentar:

Clas Ohlson ömsar skinn

2008-09-09 13:41  Calle Froste | Antal kommentarer: 5

Först hölls bolagsstämman i Stockholm. Sedan hålls kvartalspresentationen på engelska.

Annons

Stockholmarna tycks slutligen ha tagit över det 90-åriga Insjöbolaget Clas Ohlson. Börsen jublar inte – aktien noterar femårslägsta.

På börsen har den nya ledningen för prylsäljaren Clas Ohlson knappast rönt någon succé under det senaste året. Sedan den nye vd:n, stockholmaren (egentligen är han från Lidingö) Klas Balkow tillträdde förra året har lönsamheten minskat och aktiekursen har närapå halverats till tisdagens nivåer som tangerar femårslägsta.

I Dalarna har samtidigt den nya ledarduon, utom Klas Balkow också den relativt nyvalde ordföranden Anders Moberg, vållat ett mindre uppror när beskedet att den extra bolagsstämman i april inte skulle hållas i Insjön utan i Stockholm. Upprörda insändare i lokaltidningarna kritiserade stockholmare och finansputtar som inte sades förstå prylbolagets själ och ursprung. Varje årsstämma fram till dess hade hållits just i Insjön.

Att det ärende som skulle behandlas på extrastämman inte var okontroversiellt, det gällde ett belöningssystem till ledningen, gjorde inte saken bättre.

På tisdagen kom nästa steg i finansputtarnas annektering av det 90-åriga företaget när det visade det sig att bolagets presentation av kvartalsrapporten inför press och analytiker för första gången hölls på engelska.

- Det är första gången vi håller den på engelska. Det är korrekt, konstaterade Klas Balkow som motiverade åtgärden med bland annat det faktum att bolaget inom det närmast året planerar för en internationell expansion i just England.

Att sköta företagspresentationerna på engelska är en åtgärd som normalt brukar motiveras av att bolaget har många utländska aktieägare och/eller analytiker som följer det. Ett annat skäl till att ha föredragningarna på engelska kan förstås vara att publiken är utländsk. Men inget av detta gäller för Clas Ohlson som tvärtom har en stabil ägarstruktur med grundarfamiljen som bas. Och i publiken fanns ingen som inte behärskade svenska.

Aktiespararnas aktieexpert Gunnar Ek är försiktigt kritisk till nyordningen:

- Är det inga som talar annat än svenska ska man naturligtvis hålla det på svenska, är hans kommentar.

Nästa logiska steg, för den finansskolade som följer skolboken från Handelshögskolan, kan mycket väl bli betydligt mer genomgripande. En sådan förändring skulle kunna innebära att det av tradition skuldfria Clas Ohlson kan komma att belånas. Ett sådant agerande skulle effektivisera kapitalanvändningen och kunna sätta fart på den allt svagare aktiekursen.

Överskottskapitalet skulle, till aktieägarnas fromma, kunna användas till att öka expansionstakten eller, vilket varit á la mode under senare tid, för att öka utdelningen till aktieägarna.

På lördag hålls traditionsenligt bolagets ordinarie årsstämma i Insjön. Då, om inte förr, kan bolagets aktieägare säga sitt om nyordningen. Förra året lockade lördagsnöjet i Dalarna nästan 1 600 deltagare vilket gör den till en av Sveriges största årsstämmor.

Annons
Kommentarer Sortera: Senaste överst Inlagd av: christian - 09/09 20:32 tramsartikel

är detta djupet på journalistisk analys man i fortsättningen ska förvänta sig i aafärsvärlden? ja då får man nog gå över till de engelskspråkiga tidningarna som nu har förutsättningarna att ta till sig av COs rapport. skärpning Froste

Inlagd av: Erik - 09/09 23:37 Kom ihåg var det började

Underbar artikel, kommer själv från Dalarna och kan inte se logiken i att ha en delårsrapport på engelska när bara svenskar lyssnar? Man ska inte ändra på ett vinnande koncept!

Inlagd av: pelle - 10/09 09:07 Sv: tramsartikel

Det var nog inte tänkt som en analys, jag tycker att artikeln är relevant med tanke på CO:s speciella bakgrund. Har man en så starka geografiska rötter och kulturell profil bör man vara rädd om den.

Inlagd av: MA - 10/09 22:06 Uselt av AV

Skärpning Affärsvärlen! Hur - - - kan ni ta in en sån dålig artikel. Trodde ni var en seriös tidning.

Inlagd av: PKo - 11/09 09:40 Bra

Bra artikel.
Börjar fatta var det gick fel.
Jag har slutat att handla på "Clas-i-sjön" som vi kallade det för förr - de har blivit ett sämre Jula, sekunda grejor, snabbt in snabbt ut, minskande sortiment.
Gubbdagiset är bort rationaliserat. Ersatt av ytterligare en av de där strömlinjeformade outletsen. Undrar vem det är som är kund i visionen?

Annons

Torsdagens två heta aktier

Två heta aktier

Börstips En Affärsvärldenkonkurrent rekommenderar aktieägare i avfuktningsföretaget Munters, med vd Lars Engström, att trycka på säljknappen. Ett säkerhetsföretag får däremot en köprekommendation.

Biltillverkaren som är köpvärd

Biltillverkaren som är köpvärd

Börstips Lastbilstillverkaren Volvo, med vd Leif Johansson, är köpvärd. Aktien har en potential på 26 procent, enligt analytikerna på en storbank.

Islänningar bjuder mest

Comeback Isländska Actavis bjuder mest för det tyska kopie-läkemedelsföretaget Ratiopharm. Bland de brädade finns Wallenberg-anknutna EQT.

Små nedgångar på Asienbörser

(Uppdaterad) De kinesiska börserna fortsätter att klättra under torsdagen. I Japan backar kurserna.

Hemlig Ericssonaffär avslöjad

Hemlig Ericssonaffär röjd

Köper konkurrent (Uppdaterad) Telekombolaget Ericsson, med vd Hans Vestberg, väntas offentliggöra ett förvärv av en konkurrent. Beskedet kommer i morgon, fredag, men en tidning har redan publicerat nyheten.

New York fortsätter uppåt

Aktierna som lyfte New York

Wall Street Börserna i USA steg i stabil handel under onsdagen. Råvarupapper fanns bland vinnarna. Dow Jones steg 0,5 procent.

Kokhet börs ångar på

Al Dente snart? Stockholmsbörsen steg på onsdagen i likhet med övriga Europa under en förhållandevis odramatisk börsdag. H&M agerade draglok. (3 kommentarer)

Nu ska Statoil in på börsen

Mot Oslo Statoils styrelse har beslutat att påbörja en process att börsnotera sin energi- och detaljhandelsverksamhet på Oslobörsen.

Statistik drar 
upp Wall Street

Statistik drar
upp Wall Street

New York USA-börserna stiger marginellt. Läs en kort sammanfattning av inledningen. (1 kommentar)

Mikael Hult - vdn 
som går utan fallskärm

Vd:n som går utan fallskärm

Äntligen En vd för ett börsbolag lämnar sitt jobb, meddelades på onsdagen. Helt utan fallskärm.
- Jag är lite känslig för sådant, säger den avgående chefen vid försvarsföretaget i Linköping. (5 kommentarer)

Bolagen som drar upp börsen

Stockholm Ericsson drar ner börshumöret men det finns andra bolag på börsen som övertygar.

Franskt maktspel 
öppnar för Volvo-affär

Franskt maktspel
öppnar för Volvo-affär

Sverige i centrum Rykten om en ägarpakt sätter åter fart på spekulationerna om att Renaults kontrollpost i Volvo är till salu. (4 kommentarer)

Goldman återfår tron på Ericsson

Goldman återfår
tron på Ericsson

Sent ska syndarna vakna Goldman Sachs tar bort Ericssonaktien från sin så kallade "conviction buy"-lista. (3 kommentarer)

"Börsen är sälj"

Börsen tickar på uppåt, men Golvets vänner börjar bli nervösa. (9 kommentarer)

Hopp om jobben i England

Åt rätt håll Storbritanniens arbetslöshet uppgick till 4,9 procent i februari. Antalet arbetslösa minskade med 32.300 personer, enligt säsongsjusterad statistik.

Därför faller Ericsson

Stockholm Börsen steg i den inledande handeln på onsdagen. Ericsson utmärker sig dock negativt.

Räntebesked kan lyfta börsen

Stockholm Federal Reserve ser fortsatt behov av att hålla styrräntan på en rekordlåg nivå. Det borgar för en ljus börsdag.

Kronan kan stärkas 8 procent

Rekordrally väntar kronan

9 kronor mot euron Kronan kan komma att stärkas med 8 procent till 9 kronor mot euron innan året är slut, enligt en av storbankerna. (10 kommentarer)

Asienbörserna lyfter

Asienbörserna lyfter

lättnad (Uppdaterad) Börserna i Asien lyfter under onsdagen. I Japan stiger kurserna med cirka 1,0 procent. I Hongkong med nästan det dubbla.

Köp de här debutanterna

Köp debutanterna

Börstips Miljövänligt, politiskt korrekt och med stöd från staten. Affärsvärlden rekommenderar i onsdagens tidning sina läsare att teckna sig för aktier i ett par börsaktuella papper. (17 kommentarer)

Kina mot ny bubbla

Kina mot ny bubbla

Allt starkare Kinas ekonomi växer med nära tio procent i år. Det tror världsbanken som varnar för att en ny bubbla håller på att blåsas upp. (1 kommentar)

Fed rör inte räntorna

Den amerikanska centralbanken Federal Reserve beslutade på tisdagen att lämna målet för dagslåneräntan, Fed funds, oförändrat inom intervallet 0,0-0,25 procent.

Aktierna som lyfte New York

Aktierna som
lyfte New York

Wall Street Börserna i New York tog ett nytt kliv uppåt på tisdagen. Bankaktier gick starkt. Dow Jones steg 0,4 procent.

Börsen upp i elfte timmen

Stockholm Stockholmsbörsen steg kraftigt från negativt territorium under tisdagseftermiddagen.

Därför stiger Wall Street

Därför stiger Wall Street

New York USA-börserna steg på tisdagen med metallproducenterna i täten. (2 kommentarer)

S&P höjer Grekland

Goda utsikter Standard & Poor's tar bort Grekland från sin bevakningslista. Framtiden kan bli bättre tror kreditvärderingsinstitutet.

Wall Street stilla 
inför räntebesked

Wall Street stilla
inför räntebesked

New York Index på Wall Street står i princip stilla i väntan på dagens viktiga räntebesked. (1 kommentar)

Lundin säljer ut

Lundin sålde ut
efter kursrusning

Storpost Först stack aktien 10 procent på samma dag. Därefter sålde Lukas Lundin, storägare och ordförande i Lundin Mining, aktier i bolaget för drygt sju miljoner. (4 kommentarer)

Skärpta krav på hedgefonder

Skärpta krav på hedgefonder

Statlig kontroll Det mesta tyder på att EU trotsar massiva protester från de stora finansmarknaderna och inför skärpta regler på hedgefonder. (5 kommentarer)

Wall Street kan stiga i 
väntan på räntebesked

Wall Street kan stiga i
väntan på räntebesked

New York Terminerna pekar svagt upp inför börsöppningen i New York.

Chefer tror på löneförhöjning

Motsägelsefullt Företagsledare tror att lönerna kommer stiga snabbare i år. Men bara i andras företag, inte i de egna leden.

"Ett klockrent Rysslandscase"

Höga direktavkastningar är i ropet och när de kombineras med hög tillväxt blir det reflexmässigt tryck på köpknappen. (9 kommentarer)

Nu rusar oljebolaget

Nu rusar oljebolaget

Stockholm Börsen stiger i inledningen. Samtidigt avvaktar marknaden räntebesked från Federal Reserve senare under kvällen.

Därför stiger börsen

STOCKHOLM Börsen i Stockholm väntas klättra i den inledande tisdagshandeln. Förhandeln med terminer pekar på uppgångar kring 0,5 procent. (1 kommentar)

Försäljningsras i Sectra

Försäljningsras i Sectra

Medicinteknik Medicinteknikföretaget Sectra drabbas av ett försäljningsras. Samtidigt faller vinsten till nära noll.

Oljebolagets potential 100 procent

Oljeaktien är en
kursdubblare

Undervärderad En av börsens tungviktare är grovt undervärderad. Analytikerna på Goldman Sachs menar att kursen borde kunna dubblas. (11 kommentarer)

Ericssonrival kan börsnoteras

Ericssonrival kan börsnoteras

telekom En av Ericssons rivaler planerar för en separatnotering av mobil- och nätverkssystemen, uppger Financial Times.

Aktierna som tyngde Wall Street

Aktierna som tyngde Wall Street

New York USA-börserna gick åt olika håll på måndagen. Oljebolagen tillhörde förlorarna.

Små rörelser i Asien

Oförändrat (Uppdaterad) Börsena i Asien rörde sig mycket litet på tisdagen. De japanska börserna backade 0,1 till 0,3 procent.

Sponsrade länkar från Eniro

Ute efter ny iPod?
Webbshoppen erbjuder låga priser på hemelektronik, datorer & vitvaror.
www.webbshoppen.se

Amplus Medical Marketing
Besöksbokning och marketinguppdrag inom sjukvård och tandvård.
http://adxclicks.eniro.com

Välkommen till Oderland - väletablerat webbhotell
Oderland är ett väletablerat webbhotell med kunnig support. Få hjälp med domänregistrering, hemsidor, domänskydd, webbmail och mycket mer.
http://www.oderland.se

El från Varberg energi
Vi erbjuder dig 100% förnyelsebar el från vind och vatten - VIVA!
www.varbergenergi.se

Annons