Operation: Rädda Island
Av: Direkt / Affärsvärlden
Publicerad 7 oktober 2008 10:32
Isländska staten tar över Landsbanki. Kaupthing får nödkrediter. Ryssland erbjuder statligt stöd.
Läs mer
UPPDATERAD. Händelserna på Island var dramatiska dagen efter det att parlamentet infört nödlagar för den krisdrabbade banksektorn.
Rysslands premiärminister Vladimir Putin har enligt den isländska centralbanken bekräftat att Ryssland skjuter till 4 miljarder euro i långfristia lån till Island. Villkoren är en återbetalningstid på 3 till 4 år med en ränta på 30-50 punkter över Libor.
Enligt centralbanken har samtal förts med ryska representanter under ett antal månader. Den slutliga överenskommelsen ska skrivas under vid ett besök i Moskva.
Islands centralbank meddelade också att kronan knyts mot ett handelsvägt index. Kronan ska handlas till ett indextal på 175, vilket motsvarar en växelkurs för den isländska kronan mot euron på 131.
Den isländska Finansinspektionen bekräftade också på tisdagen att de tagit kontrollen över Landsbanki och tvingat styrelsen att avgå.
Beskedet är ett hårt slag mot familjen Björgolfsson/Gudmundsson som genom bolag kontrollerar en stor del av Landsbanki.
Kaupthing uppger samtidigt att banken inte blivit kontaktad angående någon form av statlig intervention i Kaupthings verksamhet.
Samtidigt har dock banken beviljats lån på 500 miljoner euro av den isländska centralbanken.




