Inte vackert:

Kollaps på Islandsbörsen

2008-10-14 12:20  Direkt / Affärsvärlden | Antal kommentarer: 3

När handeln återupptogs på den isländska börsen på tisdagen rasade kurserna med 76 procent.

Annons

Det till synes kraftiga kursfallet i Nasdaq OMX isländska index OMXI15 förklaras dock av att den nordiska börsen nollställt Glitnir, Landsbanki och Kaupthing i indexet då det för stunden inte går att bedöma de tre bankernas värden.

Samtidigt har det tagits fram en alternativ indexberäkning exklusive de tre bankerna i väntan på att de tas upp till handel igen.

Det säger Nasdaq OMX kommunikationschef Jonas Rodny till Nyhetsbyrån Direkt.

- Det beror på en kombination av att de tre bankerna är handelstoppade och att den isländska finansinspektionen tagit över bolagen. Men så fort det går att göra en marknadsmässig bedömning av dem igen kommer de att ligga med i indexet, säger Jonas Rodny.

Nasdaq OMX varken kan eller vill göra någon egen bedömning av de tre isländska bankerna ifråga medan de är handelsstoppade på Island, enligt honom.

- Med tanke på att det inte finns några riktiga värden att räkna index på har vi satt dem till noll i väntan på att bolagen tas upp till handel igen, säger han.

På onsdagen förra veckan stängde OMXI15 på 3.004,6, vilket gör att fallet ser ut att ligga på 77,2 procent klockan 14.30 på tisdagen, efter att handeln på den isländska börsen delvis återupptagits igen.

- Då de tre bankerna har en så pass stor del av indexet blir det ett stort tapp. Igår beräknade vi en ny slutkurs att räkna dagens kurser mot exklusive de tre bankerna, säger Jonas Rodney.

Exklusive Glitnir, Landsbanki och Kaupthing stängde indexet på noteringen 720 på måndagen, vilket medför att tisdagens tillbakagång blir mer beskedlig - ner 4,9 procent till noteringen 684,5.

Enligt ett börsmeddelande återupptogs handeln på tisdagen i bolagen Alfesca, Atlantic Airways, Atlantic Petroleum, Atorka Group, Bakkavör Group, Eik Banki, Føroya Bank, Eimskipafélag Íslands, Icelandair Group, Marel, Nýherji, Sláturfélag Suðurlands, Teymi, Vinnslustöðin och Össur.

Annons
Kommentarer Sortera: Senaste överst Inlagd av: Inge Kompetent - 14/10 15:24 Suck

Som man räknar får man resultat...

Inlagd av: Stickan kompetent - 14/10 16:40 Sv: Suck

Inge Kompetents kommentar tycks gjord p.g.av brist på sunt förnuft.

Inlagd av: rånad av bosse - 15/10 09:37 Sensation

Man frågar sig varför media fortsätter att kabla ut denna "sensation" sedan det klarlagts att det var fel på ingångsdata?

Annons

Branschen som lyfte Wall Street

New York-börserna noterade små rörelser på fredagen. Dow Jones klättrade 0,1 procent. Råvaruaktierna steg ordentligt medan banker föll tillbaka.

Asienbörserna på fall

Börserna i Asien inleder den nya veckan med nedgångar. Kurserna i Hongkong och på börserna i Fastlandskinabackar cirka 1 procent.

...del 2: Imperiet som försvann

Helgläsning Här fortsätter den avslutande delen av artikeln "Imperiet som försvann". (6 kommentarer)

Uppåt på Wall Street

Uppåt på Wall Street

New York Uppgångar i Europahandeln och positiv statistik kan lyfta Wall Street.

Imperiet som försvann

Imperiet som försvann

Helgläsning, del 1 Johan Hansen har blivit av med nästan hela sitt företagsimperium, värt 3 miljarder. Dessutom har han fått sin vän och mentor Gustaf Douglas till fiende. Ska han krångla sig ur knipan? (6 kommentarer)

Siffran som lyfter börsen

Lättnadsrally Detaljhandelns försäljning i USA steg med 0,3 procent i februari, jämfört med månaden före. Det var en halv procentenhet bättre än väntat och fick finansmarknaderna att andas ut av lättnad. (2 kommentarer)

Det våras för kupongklipparna

Börsens mest generösa bolag

För kupongklippare Med bokslutsperioden avklarad är det dags att förbereda sig för den kommande utdelningssäsongen. Affärsvärlden har listorna för alla kupongklipparfantaster.

Öhman: Detta talar för Ericsson

Analys Öhman bedömer att Ericsson är väl positionerat för att dra fördel av capexökningen under andra halvåret 2010 och 2011.

Därför ska börsen 
upp resten av året

Därför blir det
börsfest 2010

Kommentar Börsen kan ta en andhämtningspaus under resten av mars men det mesta talar för att den stiger under resten av året, skriver Affärsvärldens Calle Froste. (9 kommentarer)

Börsen upp i väntan på statistik

Fredagslyftet

Stockholm Börsen var högre vid lunchtid men än återstår en viktig hållpunkt innan vi vet hur börsdagen kommer sluta.

"De blir allt hetare"

– Bolaget har en riktigt bra verksamhet, menar en av Golvets vänner. (6 kommentarer)

Gyllenhammars nya miljonarvode

Pehr G Gyllenhammar är tillbaka på börsen. Nu som ordförande i vindkraftbolaget Arise Windpower. Ersättningen är minst sagt värdig en gammal Volvo-chef. (5 kommentarer)

Därför rusar SAS på börsen

Stockholm Börsen stiger. Haldex och SAS är två av dagens börsvinnare hittills.

Douglas säljer ut i Elanders

Här säljer storägaren

Maktuellt Gustaf Douglas-kontrollerade Latour, storägare i ett av börsens mest ägarstabila bolag, byter taktik. Efter tio år trycker han på säljknappen. (1 kommentar)

Klädbolag ökar försäljningen

På rätt köl RNB:s totala försäljning i samtliga länder ökade i februari jämfört med samma månad 2009, framgår det av ett pressmeddelande.

Aktierna som kan lyfta idag

Stockholm Terminerna för de ledande europeiska indexen indikerar en mindre positiv öppning när handeln i Europa inleds på fredagen efter uppgångar i USA och Japan.

Dagens alla börshändelser

Händer fredag Rapporter, stämmor och statistik. Här är guiden till dagens samtliga börshändelser.

Lånetak ger prisslakt på bopriser

Få full koll Vi ger dig små korta notiser om de viktigaste nyheterna från igår kväll och idag på morgonen. (2 kommentarer)

Gör så här SAS

"Så ska SAS räddas"

Intervju Björn Kjos är inte bara vd på ett vinstgivande flygbolag, Norwegian. Han är jaktpilot, advokat och bestsellerförfattare också. Klart att han vet hur SAS ska räddas. Och av vem. (5 kommentarer)

Piloter hotar SAS 
med miljardstämning

Piloter hotar med
miljardstämning

Hårt mot hårt Piloter anser sig ha blivit missgynnade och gått miste om karriärmöjligheter och ersättningar. Nu hotar de att stämma SAS. (1 kommentar)

Hon blir ny vice Fed-chef

Hon blir vice Fed-chef

Valet är avgjort Fed-chefen i San Francisco är president Barack Obamas val som vicechef för Federal Reserve.

"Budgetunderskottet är ohållbart"

Varningssignal Fed-chefen William Dudley varnar för en dubbeldipp-recession om ingenting görs åt saken. (3 kommentarer)

Wall Street snart 
över magisk gräns

Wall Street snart
över magisk gräns

New York USA-börserna stängde upp på torsdagen. En stark sluthandel tryckte upp indexen över nollan. (3 kommentarer)

Dagens vinnare och förlorare

Stockholm Stockholmsbörsen tappade mark på torsdagen. Här är en sammanfattning av dagens börshändelser. (1 kommentar)

Oro tynger Wall Street

Oro tynger Wall Street

New York Högre än väntad inflation i Kina stärkte farhågor om en nedkylning av den globala ekonomin. (1 kommentar)

Nokias nya teknologi kan 
tvinga bort dagens mobilladdare

Nokias mobilrevolution

Äntligen Nokia har lämnat in en patentansökan till det amerikanska patentverket avseende en ny teknologi som för alltid kan förgöra dagens mobilladdare. (2 kommentarer)

Därför kan Wall Street falla

Därför kan
Wall Street falla

New York På Wall Street ligger Kina i fokus idag och oron är påtaglig.

Lågpris - Astras nya medicin

Lågpris, Astras
nya medicin

Budgetnischad Läkemedelsjätten Astrazeneca satsar på lågpris. 18 nya mediciner ska tillverkas i Indien av en tillverkare av läkemedelskopior. (4 kommentarer)

Kina tynger börsen

Kina tynger börsen

Stockholm Börsen var marginellt lägre vid lunchtid. Karo Bio toppar vinnarlistan men alla är inte lika övertygade. (1 kommentar)

Het uppköpskandidat

I spelbranschen finns några framtida uppköpskandidater, enligt Golvets vänner. (6 kommentarer)

Tio svenskar bland världens rikaste

Svensktoppen Tio svenskar placerar sig på listan över världens dollarmiljardärer. Bland kända namn som Rausing och Kamprad finns en svensk man under 50. Läs hela listan här.

Börsen något ner

Därför sjunker bankerna

Stockholm Börsen backar efter svag utveckling för cykliskt och bank.

Börsbolagets ordförande
döms till näringsförbud

Två år En tidigare ordförande i ett börsbolag döms till näringsförbud i två år efter att ha lurat aktieägare och långivare. Han är inblandad i ett 15-tal konkurser bara i Sverige. (4 kommentarer)

Bioinvent i prestigeavtal

Forskning Läkemedelsutvecklaren Bioinvent har träffat ett avtal med ett av prestigebolagen inom läkemedelsforskning. Några finansiella detaljer avslöjas inte. (1 kommentar)

Svag börsöppning

Svag börsöppning

Börsen väntas öppna med små nedgångar. Förhandeln med terminer pekar på inledande kursfall på mellan 0,3 och 0,5 procent.

Mexikan toppar listan över världens rikaste

Tre av fem av världens rikaste människor kommer numer från utvecklingsländer. Världens rikaste man är numer mexikan. (3 kommentarer)

Aktierna som lyfte Wall Street

New York-börserna fortsatte på onsdagen trenden med små rörelser som har noterats de senaste tre handelsdagarna.

Storbolaget som kan klättra

Aktien som ska
upp 30 procent

Gruvlig potential Ett av Stockholmsbörsens storföretag får höjd riktkurs. Potentialen är 33 procent. (7 kommentarer)

Stabil krona under natten

Den svenska kronan handlades till oförändrade nivåer på torsdagsmorgonen. En euro betalas i 9,73 kronor.

Japansk BNP stiger igen

Rekordlyft i Japan

Inte illa Japans bruttonationalprodukt steg med 0,9 procent under fjärde kvartalet jämfört med föregående kvartal. Det är en årstakt på 3,8 procent, visar färsk statistik.

Sponsrade länkar från Eniro

Produktmärkning
Vi hjälper dig välja rätt maskin för märkning av alla material.
www.matthewsmarking.com

Jämför inkomstförsäkring
Jämför priser och villkor på inkomstförsäkringar hos Insplanet.
www.insplanet.com

Business intelligence - Softronic
Gedigen managementkunskap och kvalificerad IT-kompetens.
www.softronic.se

Kostrådgiving i Göteborg
Nordic Wellness i Göteborg - Välmående, träning och avslappning.
www.nordicwellness.se

Annons