Bransons svenska rymdäventyr

Sir Richard Bransons recept på framgång är att skapa företag där personalen är stolt över verksamheten. Hans nästa projekt är rymdresor från Kiruna.

Verktyg

Sin första entré på Grand hotells scen gjorde Richard Branson i rollen av blomsterpojke. Med ett vänligt leende och en stor blomsterkvast gratulerade han Carin Götblad, länspolismästare i Stockholm till utnämningen Årets Ledare.

Men det var inte enbart för att dela ut priser som han tagit sitt privata jetplan till Bromma. Tisdagskvällen på Vinterträdgården på Grand Hotell var Sir Richards kväll. Och åhörarna, de cirka 700 personer som lyckats komma över en biljett, var helt och hållet hans.

Kvällens värd, Affärsvärldens chefredaktör Jon Åsberg, undrade mot slutet av kvällen om det stämde att så mycket som 50 procent av Richards Bransons tid går till framträdanden som denna. Nej, nej, svarade superentreprenören, på sin höjd brukar det bli tio stycken per år.

Ändå var det en extremt väl regisserad och tajt uppvisning Richard Branson bjöd på. Efter att ha introducerats som en ”true superstar” av Claes Dahlbäck, Wallenberg-veteran, började showen. Först ett par skämt:

- Jag såg just på CNN att McCain är på väg att vinna valet i USA, enligt preliminära resultat! Nej, jag bara skojar!

Så körde han igång en film om sig själv och om sin megakoncern, Virgin. Partybilder på Richard Branson, bilder på Richard Branson som barn och som glad, ung entreprenör, utklädd till ängel (eller kanske var det en jungfru han ville föreställa) varvades med snabba klipp på USA-flaggan, flygplan och ännu fler flygplan.

Ett inledande skämt till, om hur företagsnamnet Virgin (jungfru, oskuld) kom till. Det var över en öl, nej förresten ett sexpack, tillsammans med några kompisar, rättade sig superentreprenören. Att kalla ett bolag för Virgin ansågs då, i början av 1980-talet vara för fräckt. Det stoppade naturligtvis inte Richard Branson.

Nu var publiken uppvärmd och det blev dags att tala om Richard Bransons erfarenheter från sina cirka 30 år som företagare. Efter att ha startat ett skivbolag, med artister som Sex Pistols i stallet, var steget inte långt till att starta ett flygbolag. I alla fall inte om man heter Richard Branson. För honom var det nämligen helt logiskt:

- Vi i musikbranschen hade ju flygit mycket, sa Branson och förklarade att flygningarna gett honom insikt i hur mycket det fanns att göra i branschen: Maten ombord var dålig. Underhållningen obefintlig. Kabinpersonalen log inte. Allt detta ville han göra bättre.

Fast han fick inte alla med sig, inte från början.

- Om folk inte gillar det, så kan vi bara lämna tillbaka flygplanen, sa jag till mina partners.

Det funkade med flygbolaget Virgin. Precis som med de flesta projekt som han dragit i gång sedan dess.

- En gång var vi hånade. Nu är Virgin ett fenomen som studeras på Harvard.

Just detta, att förändra och vända upp och ned på en bransch, har varit den viktigaste drivkraften bakom de hundratals bolag som Richard Branson startat.

- Det handlar om att utmana etablerade sätt att göra saker. To make a difference.

- Ett företag måste få de anställda att känna sig stolta, varje dag när man går till jobbet ska man vara stolt över sitt företag.

Nyckeln till stolthet och de anställdas lojalitet och engagemang är välgörenhet, för Richard Branson. Han skänker de pengar han får för sina ”gig” till välgörande ändamål och samlar in pengar från sina kunder, något som har lett till att flera konkurrenter gör samma sak, enligt honom.

På en fråga från publiken, om varför Virgin inte har någon verksamhet i Sverige, svarade Richard Branson att det hade företaget haft tidigare. Och snart är det dags igen

- Nu ska vi förhoppningsvis starta rymdturism, från Kiruna. Vi tror att första resan blir inom tre år.

Av: Linda Vikström
Mejla reportern

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.

2 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (2)

Nyheter

Artikellista - Nyheter

Affärsvärldens bästa citat - snart i din mobil

Nu kan du få den omtyckta boken Affärsvärldens bästa citat som e-bok. 1

Artikellista - Nyheter

Negativ öppning väntas på USA-börserna

New York Terminerna för de ledande amerikanska börsindexen tappade mark inför fredagens öppning.

Börsen Stockholm - ner

Därför faller börsen

stockholm Börsen har vänt ned vid lunch och flera storbolag faller tillbaka.

Grekiskt parti: EU inne på fel väg

Det grekiska partiet Laos, som ingår i regeringskoalitionen, kan inte rösta för den internationella långivartrojkans förslag till besparingar så som de har presenterats. 1

Rekordstort intresse för JAS Gripen

Saab ser rekordstort intresse för Gripen bland potentiella köparländer.

Börsen Stockholm - ner

Bolagen som sänker börsen

stockholm Stockholmsbörsen backade med de ledande europeiska börsindexen i fredagens öppningshandel.

”Rapporten ryckte av plåstret”

SSAB:s rapport för det fjärde kvartalet var svagare än väntat på egentligen alla huvudpunkter, enligt en analytiker.

Försäljningen ökar i RNB

Klädbolaget Retail and Brands ökar sin försäljning i början av 2012.

SSAB kan falla idag

stockholm Assa Abloy överraskade positivt. Det gjorde däremot inte SSAB som är en av de aktier som kan dra ned börsindex idag.

”Där sköt sig Faxander i foten med en kanon”

Börsgolvet (Fredag 10 juni) Öresund är mycket mer intressant än HQ, enligt Börsgolvets vänner som ser en kommande kassako.

Artikellista - Nyheter

Ny förlust i SSAB

Det är fortfarande ett minus på sista raden för SSAB. Nu ska bolaget spara än mer.

Artikellista - Nyheter

Assa-rapport i lås

Justerat för strukturkostnader var resultatet en bra bit över det förväntade.

Utebliven jackpott i Betsson

Trots ett ordentligt vinstlyft var rapporten något under förväntningarna.

Metros aktiepost kan säljas

Kinneviks nya förvärv Metro International vill sälja en av sina aktieposter.

Vinstlyft för Poolia

Den här gången hamnar resultatet på ett knappt plus. Bättre än den stora förlusten föregående år.

Groupon tokrasade på Wall Street

stockholm Groupon var ett av de bolag som föll allra mest på stigande börser i New York under gårdagskvällen.

Artikellista - Nyheter

Tre villkor för ett ja till Grekland

Eurogruppen har skjutit upp godkännandet av Greklands andra stödprogram till ett nytt eurogruppsmöte på onsdag. Men först måste tre villkor uppfyllas:

Dagens viktigaste händelser

Få full koll på dagens rapportflod och makrosiffror. Här är dagens viktigaste hålltider på börsen.

Artikellista - Nyheter

Carema-ägarens rekordutdelning

En av det skandalomsusade vårdföretaget Caremas ägare lämnar rekordutdelning till sina aktieägare efter en mycket stark vinstutveckling under det fjärde kvartalet 2011. 5

ECB: Vi måste undvika juridiska trick

Spekulationer att ECB ska dela på grekiska förluster är ogrundade. Det sade ECB-chefen Mario Draghi vid en presskonferens på torsdagen. 1

Treårslånen har minskat finansoron

Hur stor påverkan ECB:s treårsrepor har på ekonomin återstår fortfarande att se, men den har bidragit till att minska finansoron. Det sade ECB-chefen Mario Draghi vid en presskonferens på torsdagen.

Artikellista - Nyheter

Draghi: Utsikterna högst osäkra

Utsikterna för ekonomin är ”högst osäkra”, uppgav ECB-chefen Mario Draghi efter att Grekland nått ett avtal.

Grekland har nått en lösning

(UPPDATERAD) Grekiska politiker har enats om ett åtstramningspaket, uppger Nyhetsbyrån Direkt. 8

Börsen Stockholm - upp

Bolagen som håller tillbaka index

stockholm Flera rapporterande bolag backar på börsen i dag.

Abonnenterna blir fler

Antalet premiumabonnenter växer i betal-tv segmentet.

Här är MTG:s nya utdelningspolicy

MTG föreslår en ny policy för framtida utdelningar.

Artikellista - Nyheter

MTG höjer utdelningen

Nettoresultatet blev bättre än väntat och MTG höjer nu utdelningen.

Artikellista - Nyheter

Securitas rasar på rapport

Vinsten föll tillbaka och marginalen minskade i Securitas, visar dagens rapport. Aktien rasar.

Volvo återkallar över 20 000 lastbilar

Volvo i Nordamerika återkallar 22.383 lastbilar på grund av fel i fordonens broms- och fläktsystem.

Hufvudstaden halverar resultatet

Fastighetsbolaget Hufvudstaden redovisar ett resultat efter skatt på 426 miljoner kronor för det fjärde kvartalet 2011 (915).

Senaste nytt med topplistor

Senaste quizen

Alla våra quiz
”Där sköt sig Faxander i foten med en kanon”

”Där sköt sig Faxander i foten med en kanon”

Det är ett felsteg i Poltava-klass, hävdar Börsgolvets vänner.

Krönikor News Pilot Full fart
mot bankrutt

Bengt Ljung

Bengt Ljung: Bara en mirakulös uppryckning kan rädda Grekland. 7

Krönikor News Pilot Vestbergs
kalla dusch

Vestbergs kalla dusch

Mats Hyttinge: Frågan är om Ericsson skulle vinstvarnat. 1

Testet: Modellen som utmanar V70

Testet: Modellen som utmanar V70

Se nya superbilen här.

Affärsvärldens bästa citat 
- snart i din mobil

Affärsvärldens bästa citat - snart i din mobil

Nu kan du få Affärsvärldens bästa citat som e-bok. Så här gör du. 1

Miljödiesel blir farligare på vintern

Miljödiesel blir
farligare på vintern

Mackarna vill hålla kunderna nöjda. 3

Svensk it-miljardär gripen misstänkt för sexbrott

Svensk it-miljardär gripen misstänkt för sexbrott

Grundaren av ett känt svenskt it-företag har gripits i New York.

Domstol kan vänta död advokat

Domstol kan vänta död advokat

Advokaten dog i ryskt häkte. Nu kan den framilidne komma att åtalas.

Google Fiber.

Tusentals fiberlinor ska hängas upp

Google redo att förse två amerikanska städer med 100 gånger snabbare internet.

Stockholms mest svårsålda 
lyxlägenheter reas ut

Stockholms mest svårsålda lyxlägenheter reas ut

Vi har listat de mest svårsålda lägenheterna i Stockholms city. 9

Tjänar storkovan på bolån

Tjänar storkovan på bolån

SBAB ökar sitt räntenetto med över 20 procent under fjärde kvartalet.

Gilla Affärsvärlden på Facebook

Gilla Affärsvärlden
på Facebook

Få två uppdateringar om dagen.

Nu ökar S

Nu ökar S

M backar i ny mätning. 2

Här är Hondas nya affärsplan

TV: Här är Hondas
nya affärsplan

Kommer kosta 30 miljoner. 1

Historisk få vill binda räntan

Historisk få vill binda räntan

Här är diagrammet som visar på ointresset för bundna räntor.

Hon tjänade miljoner på 
 falska Facebook-aktier

Hon tjänade miljoner på
falska Facebook-aktier

Affärerna började lysande fram tills hon greps misstänkt för bedrägeri. 1

Här är SJ:s nya supertåg

Här är SJ:s nya supertåg

Gröna tåget - SJ:s hopp. 2

Risk för flygstrejk – lagom till sportlovet

Risk för flygstrejk –
lagom till sportlovet

Kolla vilka bolag som berörs.

”Samsung är för arrogant”

”Samsung är för arrogant”

Mobiljätten bråkar med både Apple och Nokia – det kan straffa sig.

Så mycket är din Söderlya värd

Så mycket är din Söderlya värd

Ny söktjänst ger svar. 2

”Skräckförhandlingar” inleds

”Skräckförhandlingar” inleds

Tongångarna inför förhandlingarna mellan facket och SAS är hårda. 2

Rekordhandel bland privatspararna

Rekordhandel bland privatspararna

Uppgång med 19 procent i januari.

Så ser du om chefen är en stortjuv

Så ser du om chefen
är en stortjuv

Titta på högsta ledningen, om du undrar var bedragarna finns. 6

Affärvärlden rusar ifrån VA

Affärvärlden rusar ifrån VA

Tack! Du bidrar till att Affärsvärlden nu drar ifrån VA i antal läsare.

Från mackjobb till Bukowskis

Från mackjobb till Bukowskis

Drömjobbet var Bukowskis och utan att aktivt söka jobbet blev det hans. 1

Säljes: P-plats på Östermalm

Säljes: P-plats på Östermalm

För knappt 47 000 kronor kvadraten får du en egen p-plats i city. 3

Han tar över efter Löfven

Han tar över efter Löfven

Blir IF Metalls nye förbundsordförande.

H&M:s rekorddyra reklamfilm

TV: H&M:s rekorddyra reklamfilm

Se den före Super Bowl-finalen som går på söndag.

De har sämst anseende

De har sämst anseende

Här är de svenska varumärken där anseendet sjönk mest under 2011.

Smygbandade chefen – vann i domstol

Smygbandade chefen
– vann i domstol

Arbetstagaren fick nog av hoten. 2

Mona Sahlin regeringens val till topptjänst

Mona Sahlin regeringens
val till topptjänst

Sahlin: Jag känner mig tänd och taggad och glad. 4

Tackar nej till 10 miljoner

Efter mediastormen - bankbossen säger nej tack till miljonbonusen. 2

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Stjär... +40,0% 0,1
CTT S... +14,8% 37,9
Sweco A +6,8% 63,0
Allenex -15,2% 1,7
Saab B -8,6% 136,4
Eniro -7,7% 14,3

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån +0,00 1,55%
5 år -0,08 1,41%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar +0,03kr 6,66
Euro - -
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat - -
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

Senaste tv-klippen

Onsdagsrapporten

Onsdagsrapporten – program 10

Fondspelen

16-åriga Cecilia vann Fondspelen 2011

Visa alla

Twittrat från Affärsvärlden

På spaning

BLOGG: På spaning Lars Wohlin bannar bankerna

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

Affärsvärlden sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.

AFGX 08:35

-0,99% I år +8,79%

Dow Jones 22:03

-0,69% I år +4,78%

Johan Hakelius

Tack för kulturpriset

Johan Hakelius: Jag är en aning förvånad.

Datum

Söndag 12 februari 2012