Dikeskörningen"Krav på 22 miljarder dollar"
Av: Direkt / Affärsvärlden
Publicerad 18 februari 2009 07:39
Två av de stora amerikanska biltillverkarna behöver ytterligare nära 200 miljarder kronor i nödlån, berättar Wall Street Journal.
General Motors och Chrysler meddelade USA:s regering att de kan komma att behöva upp till 21,6 miljarder dollar till i räddningslån för att kunna återhämta sig. De redogjorde även för tänkbara scenarier om någondera av dem skulle behöva ansöka om konkursskydd.
Det skriver Wall Street Journal på onsdagen.
Bägge bolagen hävdar, i de planer som lämnades in till finansdepartementet, att konkurs vore dyrare och mer utdraget än regeringsledd omstrukturering.
GM sade sig kunna behöva så mycket som 100 miljarder dollar i finansiering från regeringen om företaget skulle gå igenom den traditionella konkursprocessen.
Rick Wagoner, GM:s högste chef, sade att konkursscenarierna är "riskfyllda" och "kostsamma" och endast skulle endast följas som en allra sista åtgärd.
I Chryslers plan hävdar företaget att det sannolikt skulle behöva ansöka om skydd enligt "Chapter 11", om det inte skulle få ytterligare lån från regeringen och eftergifter från fackföreningar, långivare och handlare. Företaget sade sig behöva 24 miljarder dollar i finansiering om det skulle ansöka om konkurs. Men representanter för företaget sade i en telefonkonferens att de tror att det "inte är nödvändigt" att ansöka om skydd enligt "Chapter 11", för att Chrysler ska överleva.
Inlämnandet av återhämtningsplanerna var ett krav i villkoren för de lån, från USA:s regering, som bilföretagen mottog tidigt i januari.
Men planerna beskriver endast ett relativt fåtal större nya omstruktureringsåtgärder som företagen planerar att göra för att minska kostnaderna och dra ner verksamhetens storlek, enligt Wall Street Journal




