Pensionspampen tvingas att sluta
Av: Ola Söderlind
Publicerad 17 mars 2009 12:00
2 kommentarer
Ingvar Skeberg, vice vd på AMF, tvingas bort från bolaget efter mörkade pensionsaffärer, skriver Dagens Media.
Läs mer
Anledningen är att han försökt tillskansa sig en högre pension genom att utnyttja intern information, utan att berätta det för AMF:s ledning.
När börsen föll som mest under hösten ville AMF Pension göra ett så kallat återtåg inom bolagets traditionella försäkring. Vilket också genomfördes 1 februari i år.
Ingvar Skenberg, vide vd på AMF, fick kännedom om planderna och flyttade då sitt pensionskapital från den traditionella försäkringen.
Först igår - efter att en internutredning tillsatts - erkände han.
- Nu kommer vi att göra en total genomgång även bakåt och säkerställa att det inte finns några som helst tveksamheter. Den moraliska kompassen måste vara tydlig när man har förtroendet att förvalta svenska folkets pensioner, säger Ingrid Bonde i en kommentar.
Ingvar Skebergs transaktioner är anmälda till Finansinspektionen och han tvingas nu lämna sin post på AMF Pension.





Kommentarer
Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.
2 kommentarer Sortera: Äldsta överst