Bank

Bonusfest för miljarder på SEB

2009-03-18 16:42  Birgitta Forsberg | Antal kommentarer: 27

Hård kritik fick SEB att göra en pudel kring vd Annika Falkengrens löneökning på ett par miljoner. Samtidigt betalade banken ut 2,2 miljarder i bonus i fjol, 15 procent av nyemissionsbeloppet. Och pensionsystemet är ett av Sveriges mest generösa.

Annons

Här är läsarnas tolv favoritstorys på affärsvärlden.se:
Plats 4: Superspelarens uppgång och fall

”Skandal”, tyckte Måns. ”Sandaler är just vad det är”, instämde Bill och Bull.

Lika förvirrade som katten Måns hangarounds Bill och Bull har debatterna om SEB:s bonusar blivit. SEB:s styrelseordförande Marcus Wallenberg har inte lyckats förklara hur styrelsen tänkte när den tidigare försökte höja vd Annika Falkengrens lön med 2 miljoner kronor efter att ha tagit bort hennes bonus.

Jacob Wallenberg, styrelseledamot i SEB, försökte i SVT:s Agenda i söndags kväll hävda att löneökningen egentligen var en lönesänkning. Men många tittare torde ha varit oförstående, hur kan plus 2 miljoner kronor bli minus?

Vad Marcus och Jacob Wallenberg inte rakt ut vill säga är att bankens ”kortsiktiga rörliga ersättningar”, i klarspråk bonus, inte alls är särskilt rörliga. De anställda kan kallt räkna med att få minst halva bonusen, ofta betydligt mer, enligt två av Affärsvärldens källor. Därmed är en stor del av bonusen egentligen fast lön och hela SEB:s rörliga lönesystem är en chimär.

Det visar även det faktum att hälften av Annika Falkengrens, och den övriga bankledningens, bonus är pensionsgrundande – något som i sig är häpnadsväckande.

SEB:s ledning har även i övrigt fantastiska pensionsvillkor.

- SEB:s ledning har de absolut bästa pensionsvillkoren av alla svenska banker, säger en person med inblick i banken. SEB bestrider dock att den skulle ha generösare villkor än andra banker.

Dels är det så att ledningen har rätt att gå i pension vid 60 års ålder, dels är ledningspensionerna i de flesta fall förmånsbaserade, inte premiebaserade.

Förmånsbaserade pensioner innebär att pensionären får en pension baserad på sin lön ända till sin död, oavsett vad som händer med finansmarknaden under tiden. Det är oerhört dyrt för en arbetsgivare att ha förmånsbaserade pensioner.

Premiebaserade pensioner innebär i stället att en summa varje år investeras åt den anställde. När sedan den anställde blir pensionär får personen leva på de pengarna.

Pensionsmässigt skulle Annika Falkengrens planerade löneökning på 2 miljoner kronor ha inneburit att hon skulle ha fått 65 procent av de 2 extra miljonerna varje år i resten av sitt liv efter 60. Om hon skulle leva till hon är 90 skulle det bli 30 år gånger 1,3 miljoner, det vill säga 39 miljoner. Och det ovanpå 65 procent av den fasta lönen på 7 miljoner, det vill säga totalt drygt 175 miljoner över 30 år.

Ändå skulle 2 miljoner i löneökning för Annika Falkengren knappast betyda något för SEB. SEB har nämligen ett enormt generöst vinstandelssystem som omfattar i princip alla anställda.

För 2008 betalade SEB ut 2,2 miljarder kronor i bonus och det i en bank som begär 15 miljarder kronor av aktieägarna i nyemission. Det är nämligen endast Annika Falkengren som inte får bonus för 2008.

- Ledningens bonus är en mikroskopisk andel av det totala vinstandelssystemet, säger Affärsvärldens källa.

- Att Carnegie har ett vinstandelssystem är välkänt i marknaden, men SEB:s vinstandelssystem, i Enskilda och i Capital Markets, är inte lika transparenta på marknaden. Man skulle önska att alla banker var transparenta på den punkten och stå för att de betalar ut så här mycket pengar, säger Affärsvärldens källa.

Att Annika Falkengrens så kallade ”kortsiktiga rörliga ersättning” nu rykt, liksom hennes tilltänkta löneökning som styrelsen backat ur efter ett mediedrev, betyder ingenting för de ”långsiktiga rörliga ersättningarna”.

- Förra året var första året för de nuvarande tre långsiktiga incitamentsprogrammen och bolagsstämman har fattat beslut om att fortsätta med dem i år, säger SEB:s chef för extern information Katja Margell.

Kontentan av alla dessa ersättningar och löner är ändå att Jacob Wallenberg har rätt i att Annika Falkengrens uteblivna bonus de facto skulle ha inneburit en lönesänkning, och även en pensionssänkning. Men Annika Falkengren är trots det en av Sveriges allra bäst betalda människor.

Annons
Kommentarer Sortera: Senaste överst Inlagd av: Anders - 18/03 16:53 Bra...

med den här klarläggande artikeln.Dags att byta bank.

Inlagd av: Håkan - 18/03 17:04 Jacob Wallenberg

NSåg Jacob Wallenberg försöka vara övertygande igår. "Bonus är egentligen en 13:e månadslön". Så det finns inga bonusar egentligen bara "rörliga delar". Så enkelt var det med den saken. Bonusar är alltså något vanliga löntagare sysslar med. Vilken pajas.

Inlagd av: Svensson - 18/03 17:21 Rövarbank

Dags att byta till en nischbank

Inlagd av: RAT - 18/03 17:37 Haha

Enskilda gör rätt så mycket vinst.Klart de betalar ut bonus.
Välkomna til verkligheten kommunister!
Pröva på vårt jobb nån dag kommer ni kräva monsterbonusar...

Suckers

Inlagd av: Kalle - 18/03 17:56 många Börs vd:ar kostar mer efter avslutad anställning än under anställning

Det mest intressanta just nu är inte bonus och fast löne utveckling utan det faktum att många börsbolag får betala mer till VD efter avslutad anställning i form av pension än vad de betalar ut i lön till VD. Detta är en praktskandal. På detta sätt redovisar man låga fasta löner men tar igen det med enorma pensionskostnader för bolagen. Detta borde affärsvärlden göra beräkningar på! Det är helt orimligt att en VD kostar mer efter anställning än under!

Inlagd av: bosse.r - 18/03 18:21 föbrukat kapital

Wallenberg = Aktieägarnas ovän NR 1

Inlagd av: Skåning - 18/03 19:08 Jag byter bank

Jag byter till LF Bank. Får där gratis betalkort och internetbank och kraftig rabatt på mina försäkringar.
Har tröttnat på alla bonusar, smussel och bortförklaringar. VD Annika är ytterst ansvarig för bankens däiga koll på utlåningen i Baltikum. Hon borde avgå.

Inlagd av: Keyns - 18/03 19:40 Inte tid för Excesser.

Här har Annika fätt klä skott för girigheten, när så inte är fallet. SE bankens ledning kanske inte har tagit åt sig nåt av ordspråket "många bäckar små" eller också skiter dom i det.

Inlagd av: Mike - 18/03 21:04 Prioriterar inte kunderna

Som Private Banking kund i SEB har man sett kundträffarna krympa från buffe med vin till en torr macka och vatten,inte så konstigt man skulle ju ha pengar till bonus.Jag skiter i buffen om bankens råd hade varit bra,när dom inte ens e det e det tid att byta bank.

Inlagd av: Richman - 18/03 21:51 hur kan man vara kund där?

Hur kan man vara kund på SEB?

Inlagd av: Johan - 18/03 23:17 Inför Målsättningslön

Alla företag som använder rörlig lön måste börja använda begreppet Målsättningslön i sin information. Målsättningslönen är den lön som en anställd förväntas uppnå om när alla huvudmål har uppfyllts. Av Målsättningslönen kan t.ex 80% vara fast garanterad lön. Om inte huvudmålen uppfylls blir lönen bara 80%. Detta bör ha gällt 2008 för ledningsgruppen i SEB, Alecta eller Skandia. Om däremot alla huvudmål väsentligt överträffats kan lönen t.ex bli 120% målsättningslönen.
Systemet kräver att uppsatta mål är mätbara och knuta till respektive persons ansvarområde samt att målsättningslönen är vettig, vilket knappast SEB’s Vd-lön är.

Inlagd av: Nalle - 19/03 10:36 ???

Emissionspengar skall behållas i rörelsen inte delas ut till pamparna.

Inlagd av: mats - 19/03 10:42 Sv: Haha

taskigt det är kunden som bestämmer ,kunden väljer enkelt en annan bank ,så är det bara .....

Inlagd av: Gunnar - 19/03 10:45 Onödiga kostnader

Omfattande bonussystem innebär onödiga kostnader såväl när det gäller löne- och pensionskonstnader som i form av onödigt risktagande. Det enda sättet att visa sitt ogillande/ förändra är om många byter till mer kostnadseffektiva banker.

Inlagd av: Perschef, comp & ben - 19/03 10:45 Bonussnurran kan man

eg kalla det hela. Ofta går resonemanget att NN skall få 50% av sin bonus (normalutfall) vid ett normalt anslag av ansträngning men me detat följer givetvis att den fasta lönen sänks med motsvarnde så att fast lön inkl halva bonus = marknadslön. Men som vanligt våldför man sig på systemen pga påtryckningar fr ledning och ett svagt och sömnigt HR som inte fattar ekonomi. It is as simple as that!

Inlagd av: Conny - 19/03 11:20 Vad har hänt???

Sverige har blivit ett riktigt kommunistland där alla som tjänar pengar eller lyckas skall intetgöras. Man mår illa.

Inlagd av: Lotta - 19/03 11:29 Nu räcker det

Nu har affärsjournalisterna lyckats med konststycket att få den enda kvinnliga koncernchefen att få betydligt lägre lön än gubbarna i övriga banker. Att nu klandra henne för att inte ha förutspått den värsta bankkrisen sedan depressionen är LÖJLIGT!

Inlagd av: ekonomen - 19/03 11:33 lagstiftning

I den mån det går att lagstifta måste detta göras. Bort med bonus och allahanda gynsamma ersättningar. Lönen är ersättningen för arbetet och då blir det också mindra intressant "skruva" på siffrorna mellan verksamhetsåren. Tyvärr alla VD, ledningsgrupper, styrelser, ni har åter igen visat att girigheten är djupt rotad och svulsten måste tas bort en gång för alla. Lagstifta. Majoriteten av svenska folket folket stöttar en sådan åtgärd.

Inlagd av: Wall Enberg - 19/03 11:51 rånare

Förr tog sig rånarna in i banken. Idag sitter de redan därinne. Situationen kan inte vara bättre än att råna bank o aktieägarna i egenskap av ledningsposition i verksamheten. Det är ju för djävligt och måste stoppas.

Inlagd av: Marcus - 19/03 12:07 Sv: Haha

Jag främjar bonus system av alla sorter. Problemet är när skattebetalare ska gå in och ge almosor för att hålla bankerna levande. Då tar inte bankerna ansvar för sitt handlande. Nu har banken inga pengar att låna ut.... Men bonusar kan de betala ut. Konstig ekvation...

Inlagd av: Fun to Men - 19/03 14:30 Surt sa räven

Ursäkta men det var många år sedan jag bytte från SE till flera andra banker ( för det går faktiskt att nyttja flera )
SåEnfaldig banken ruttnar innefrån och på toppen av dyngstacken sitter det en höna som luktar surt !

Inlagd av: Andreas - 20/03 09:19 Girighetens skyltfönster

Girigheten visar sig och Wallenberg & Co förstår ingenting, "det var inte så vi menade". Marcus och Jacob är kanske duktiga men när det blir problem av olika slag då håller de inte. Är man född med silversked kan man inte äta med händerna...

Inlagd av: Ian - 20/03 09:44 Tid för lite medieträning?

Undrar vilken medieträningskurs Annika Falkengren gick där de fick lära sig att låta skandaler sippra ut långsamt bit för bit, så att eländet och skammen hålls vid liv vecka efter vecka?

Inlagd av: Ubbe - 20/03 21:34 Quislingbank!

Detta är alltså orsaken till att SEB Enskilda är så angelägna om att sälja in tvivelaktiga fonder, övertala till illa timade aktieförsäljningar etc. Man måste till varje pris klå kunderna på pengar till chefslönerna.
AVANZA nästa!!

Inlagd av: Micke - 24/03 14:16 Definiera Bonus!

Bonus = fult ord numera. Dock skall man veta att Bonus alltid inräknas i den totala intjänandemöjligheten när man sätter löner och att andelen rörlig lön resp. fast kan variera. Att lösryckt häpna över bonusar är klantig journalistik. SEB har jämförelsevis låga fasta löner därav ganska stora rörliga löner (bonus i folkmun). Bättre faktagranskning tack!

Inlagd av: Wallander - 25/03 12:37 Företag + SEB = Inget Bra

SEB är den mest företags fientliga bank som finns så vidare man inte är med i wallenbergs släkten av företag. Finns ingen annan bank som försöker låsa in företag med helt sjuka covenant brev. Dom verkar så trevliga och släta på ytan men hamnar man i deras klor är man dömd att åka dit förr eller senare.
Många förmögna har använt SEB historiskt och det bästa som kan hända är att dessa flyttar sitt kapital till andra banker. Då kommer SEB få problem, inte nog med det Är det ingen som fattar varför emissions kursen är så låg?? jo wallenberg och Co tjänar enorma pengar på denna uppgång medan mindre aktieägare förlorar.

Inlagd av: Rolf Sjöström - 25/03 12:50 Vad skall SEB leva av nu?

Om alla, som verkligen vill, lämnar SEB då blir det säkert svårt att få ihop några större belopp till kommande bonusar.
Mvh
Rolf

Annons

Uppåt på Wall Street

Uppåt på Wall Street

New York Uppgångar i Europahandeln och positiv statistik kan lyfta Wall Street.

Imperiet som försvann

Imperiet som försvann

Helgläsning, del 1 Johan Hansen har blivit av med nästan hela sitt företagsimperium, värt 3 miljarder. Dessutom har han fått sin vän och mentor Gustaf Douglas till fiende. Ska han krångla sig ur knipan? (4 kommentarer)

Siffran som lyfter börsen

Lättnadsrally Detaljhandelns försäljning i USA steg med 0,3 procent i februari, jämfört med månaden före. Det var en halv procentenhet bättre än väntat och fick finansmarknaderna att andas ut av lättnad.

Det våras för kupongklipparna

Börsens mest generösa bolag

För kupongklippare Med bokslutsperioden avklarad är det dags att förbereda sig för den kommande utdelningssäsongen. Affärsvärlden har listorna för alla kupongklipparfantaster.

Öhman: Detta talar för Ericsson

Analys Öhman bedömer att Ericsson är väl positionerat för att dra fördel av capexökningen under andra halvåret 2010 och 2011.

Därför ska börsen 
upp resten av året

Därför blir det
börsfest 2010

Kommentar Börsen kan ta en andhämtningspaus under resten av mars men det mesta talar för att den stiger under resten av året, skriver Affärsvärldens Calle Froste. (8 kommentarer)

Börsen upp i väntan på statistik

Fredagslyftet

Stockholm Börsen var högre vid lunchtid men än återstår en viktig hållpunkt innan vi vet hur börsdagen kommer sluta.

"De blir allt hetare"

– Bolaget har en riktigt bra verksamhet, menar en av Golvets vänner. (6 kommentarer)

Gyllenhammars nya miljonarvode

Pehr G Gyllenhammar är tillbaka på börsen. Nu som ordförande i vindkraftbolaget Arise Windpower. Ersättningen är minst sagt värdig en gammal Volvo-chef. (1 kommentar)

Därför rusar SAS på börsen

Stockholm Börsen stiger. Haldex och SAS är två av dagens börsvinnare hittills.

Douglas säljer ut i Elanders

Här säljer storägaren

Maktuellt Gustaf Douglas-kontrollerade Latour, storägare i ett av börsens mest ägarstabila bolag, byter taktik. Efter tio år trycker han på säljknappen. (1 kommentar)

Klädbolag ökar försäljningen

På rätt köl RNB:s totala försäljning i samtliga länder ökade i februari jämfört med samma månad 2009, framgår det av ett pressmeddelande.

Aktierna som kan lyfta idag

Stockholm Terminerna för de ledande europeiska indexen indikerar en mindre positiv öppning när handeln i Europa inleds på fredagen efter uppgångar i USA och Japan.

Dagens alla börshändelser

Händer fredag Rapporter, stämmor och statistik. Här är guiden till dagens samtliga börshändelser.

Lånetak ger prisslakt på bopriser

Få full koll Vi ger dig små korta notiser om de viktigaste nyheterna från igår kväll och idag på morgonen. (2 kommentarer)

Gör så här SAS

"Så ska SAS räddas"

Intervju Björn Kjos är inte bara vd på ett vinstgivande flygbolag, Norwegian. Han är jaktpilot, advokat och bestsellerförfattare också. Klart att han vet hur SAS ska räddas. Och av vem. (4 kommentarer)

Piloter hotar SAS 
med miljardstämning

Piloter hotar med
miljardstämning

Hårt mot hårt Piloter anser sig ha blivit missgynnade och gått miste om karriärmöjligheter och ersättningar. Nu hotar de att stämma SAS.

Hon blir ny vice Fed-chef

Hon blir vice Fed-chef

Valet är avgjort Fed-chefen i San Francisco är president Barack Obamas val som vicechef för Federal Reserve.

"Budgetunderskottet är ohållbart"

Varningssignal Fed-chefen William Dudley varnar för en dubbeldipp-recession om ingenting görs åt saken. (3 kommentarer)

Wall Street snart 
över magisk gräns

Wall Street snart
över magisk gräns

New York USA-börserna stängde upp på torsdagen. En stark sluthandel tryckte upp indexen över nollan. (2 kommentarer)

Dagens vinnare och förlorare

Stockholm Stockholmsbörsen tappade mark på torsdagen. Här är en sammanfattning av dagens börshändelser. (1 kommentar)

Oro tynger Wall Street

Oro tynger Wall Street

New York Högre än väntad inflation i Kina stärkte farhågor om en nedkylning av den globala ekonomin. (1 kommentar)

Nokias nya teknologi kan 
tvinga bort dagens mobilladdare

Nokias mobilrevolution

Äntligen Nokia har lämnat in en patentansökan till det amerikanska patentverket avseende en ny teknologi som för alltid kan förgöra dagens mobilladdare.

Därför kan Wall Street falla

Därför kan
Wall Street falla

New York På Wall Street ligger Kina i fokus idag och oron är påtaglig.

Lågpris - Astras nya medicin

Lågpris, Astras
nya medicin

Budgetnischad Läkemedelsjätten Astrazeneca satsar på lågpris. 18 nya mediciner ska tillverkas i Indien av en tillverkare av läkemedelskopior. (4 kommentarer)

Kina tynger börsen

Kina tynger börsen

Stockholm Börsen var marginellt lägre vid lunchtid. Karo Bio toppar vinnarlistan men alla är inte lika övertygade. (1 kommentar)

Het uppköpskandidat

I spelbranschen finns några framtida uppköpskandidater, enligt Golvets vänner. (6 kommentarer)

Tio svenskar bland världens rikaste

Svensktoppen Tio svenskar placerar sig på listan över världens dollarmiljardärer. Bland kända namn som Rausing och Kamprad finns en svensk man under 50. Läs hela listan här.

Börsen något ner

Därför sjunker bankerna

Stockholm Börsen backar efter svag utveckling för cykliskt och bank.

Börsbolagets ordförande
döms till näringsförbud

Två år En tidigare ordförande i ett börsbolag döms till näringsförbud i två år efter att ha lurat aktieägare och långivare. Han är inblandad i ett 15-tal konkurser bara i Sverige. (4 kommentarer)

Bioinvent i prestigeavtal

Forskning Läkemedelsutvecklaren Bioinvent har träffat ett avtal med ett av prestigebolagen inom läkemedelsforskning. Några finansiella detaljer avslöjas inte. (1 kommentar)

Svag börsöppning

Svag börsöppning

Börsen väntas öppna med små nedgångar. Förhandeln med terminer pekar på inledande kursfall på mellan 0,3 och 0,5 procent.

Mexikan toppar listan över världens rikaste

Tre av fem av världens rikaste människor kommer numer från utvecklingsländer. Världens rikaste man är numer mexikan. (3 kommentarer)

Aktierna som lyfte Wall Street

New York-börserna fortsatte på onsdagen trenden med små rörelser som har noterats de senaste tre handelsdagarna.

Storbolaget som kan klättra

Aktien som ska
upp 30 procent

Gruvlig potential Ett av Stockholmsbörsens storföretag får höjd riktkurs. Potentialen är 33 procent. (7 kommentarer)

Stabil krona under natten

Den svenska kronan handlades till oförändrade nivåer på torsdagsmorgonen. En euro betalas i 9,73 kronor.

Japansk BNP stiger igen

Rekordlyft i Japan

Inte illa Japans bruttonationalprodukt steg med 0,9 procent under fjärde kvartalet jämfört med föregående kvartal. Det är en årstakt på 3,8 procent, visar färsk statistik.

Asienbörser fortsätter uppåt

Nya rekord? Kurserna i Japan fortsatte uppåt på torsdagen. I Kina föll däremot kurserna med mellan 0,5 och 1,0 procent.

Positiva resultat
för forskningsbolag

Äntligen Ett av börsens forskarbolag har nått ett genombrott med en ny medicinkandidat. Det lär ge resultat på börskursen idag. (2 kommentarer)

Uppåt värre på börsen

Stockholm Börsen förlängde på onsdagen den senaste tidens uppåtriktade trend och fick en extra skjuts efter positiv öppning i New York. (1 kommentar)

Sponsrade länkar från Eniro

Åk till fjällen på lovet!
Sveriges största utbud av stugor, lägenheter och hotell i fjällen. Skidorter som passar dig och din familj, vilken typ av fjällsemester du än söker.
www.bengt-martins.se

Info om ITPK omval
Snart är det ITPK val, vill du veta mer kan du läsa allt om valet här!
www.amf.se

Korttillverkare
Skräddarsydda säkra kortlösningar.
www.xponcard.com

En oas i vardagen
På Siggesta gård kan du släppa allt från storstaden för en liten stund.
www.siggestagard.se

Annons